Фото з відкритих джерел

Коли опинявся в приміщенні збанкрутілого банку, то мимоволі зупиняв себе на тому, що ще недавно тут кипіло фінансове життя, формувалася чиясь кредитна історія, шаруділи купюри різних валют. І раптом! Все - жодної душі у спорожнілому операційному залі і затишних кабінетах, лише валяються на підлозі пом'яті папери, що втратили цінність. Так, це вони - жорсткі реалії українського банкопаду з безробіттям "білих комірців", які мали досить високі зарплати на роботі з чужими грошима. Скільки їх на вулиці?

За оцінкою керівника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ворушиліна, в неплатоспроможних банках залишилися без роботи 45 тис. фахівців. Тому саме в ці січневі дні дуже хочеться вірити, що з гривнею все буде добре і неправі ті, хто каже про черговий виток девальвації. Виходить, як вчора мені сказав колега, вся надія на НБУ та його банківські зачистки? Так, він збанкрутував близько 70 банків. Ось тільки вкладники неплатоспроможних банків сильно хвилюються, чи вистачить на всіх грошей у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.

Новини за темою: Що зробив Нацбанк у 2016 році

Ніхто і не думав, що буде легко отримати вкладникам суми хоча б до гарантованих 200 тис. грн, без жорсткого опору не обходилося практично в жодному збанкрутілому банку, активи яких чомусь досі продаються дуже повільно і з великими дисконтами. Судіть самі, на аукціонах Фонду гарантування вкладів ціна не зростає, тут зазвичай лише вниз торгують і на цьому роблять величезний бізнес на десятки і навіть сотні мільйонів.

Тут головне – тримати руку на пульсі інсайдерської інформації і точно оцінювати попит і пропозицію. І, звичайно, є в цій справі з купівлею активів неплатоспроможних банків так звані схеми цікавіші, але, правда, і набагато ризикованіші. Ключовий актив банків-банкрутів, який виставляється на торги бірж Фондом гарантування вкладів, - це право вимоги боргів. Адже банки не тільки своїм вкладникам винні, а й банкам їхні позичальники теж винні. Як буде розшиватися ця важка ситуація на українському фінансовому ринку?

До того ж у минулому 2016 році групи впливу на Кабмін і НБУ нас використовували по-різному як способи і засоби досягнення своїх цілей. І в 2017 року буде те ж саме. Адже наша фінансова влада самостійно мислити не вміє, тим більше не здатна на розробку власних національних програм виходу з цієї затяжної кризи в банківській системі. Причому знову по повній програмі банкіри і політики будуть обробляти довірливих і терплячих вкладників комерційних банків, і з різних сторін. Правда, якщо ще пару-трійку років тому політики при владі постійно твердили, що український народ найбільш мудрий і далекоглядний, то тепер про це – ні слова, навіть в текстах святкових привітань. Заспокоює лише те, що в кінці 2016 року весь найбрудніший компромат на українських політиків-корупціонерів випустили в публічний простір країн Євросоюзу і США.

Новини за темою: "Культура" шахрайства в Україні гальмує відновлення кредитування, - Нацбанк

Це абсолютно однозначний сигнал для нашого істеблішменту. Отже, важелі впливу на злодійкуватих політиків і топ-менеджерів банків, що лопнули, яскраво і красномовно показали на Заході, що у 2017 році вони будуть обов'язково використані. І тепер не знаю, чи то громадянам домагатися від Генпрокуратури, щоб за законом почали засуджувати окремих власників і топ-менеджерів неплатоспроможних банків, чи то домагатися, щоб їм дали держохорону. Тому що тисячі людей, втративши свої кровні, готові піти на багато що. Це та сама атмосфера ненависті, яка постійно зростає.

Однак чомусь не говоримо, що мірило моральності, за яку боролися на Майдані, різко покосилось. Хто винен? І що робити? Поки всі мовчать. А людям важливо знати, яку економіку та банківську систему будує Кабмін і Нацбанк і до яких наслідків це призведе. А навчившись залазити в держбюджет і гаманці людей, наші окремі політики і банкіри стали застосовувати ці ефективні технології для проникнення в мізки українців. І ніхто цього давно не соромиться і не приховує, що все купується і продається, як у великому фінансовому супермаркеті. Тому тут можна легко придбати як непотрібну послугу, так і жахливу брехню.

Цікаво, коли ж наші люди, грубо кажучи, навчаться фільтрувати все те, що бачать і чують?! Треба чесно сказати, ми такими зробили банкірів і політиків, ми їм дозволили стати такими. Згадайте, під сім'ю Януковича було збудовано все: і фінансова система, і фіскальна служба, і система кредитування, й інше, інше. Відбувся Майдан. Отже, потрібно було змінювати ці правила з переглядом всіх старих зобов'язань відповідно до нових правил. Так от, хто і коли почне змінювати правила, не на словах, а на ділі проводити реформи в банківській системі, перестане лише вкидати для обговорення злободенні теми?! А зараз я можу тільки порадіти за націоналізовані і державні банки.

Новини за темою: Суд визнав правомірними дії НБУ щодо неплатоспроможного "Банку Форум"

Вартість фондування їх дорівнює нулю, а всі збитки безвідсотковим і найбільш безсовісним чином закриваються за рахунок коштів держбюджету, тобто за рахунок нас, платників податків. Добре, що платники податків у нас супертерпеливі. Тому фінансова влада в ручному режимі продовжує процес одержавлення банківської системи. А далі – тоталітарна держава з одержавленим банківським сектором, куди завантажуватимуть "безкоштовні" бюджетні кошти і списуватимуть всі борги наближених до влади. Словом, середній клас просто вганяють в бідність.

Чи не проморгав НБУ нову і більш потужну біду, яку потім нічим буде не виправити? Дуже важливо, щоб обидві сторони – влада і народ – говорили правду один одному, в тому числі фінансову. Мало хто знає, а тим більше розуміє, що приватного капіталу в Україні достатньо, щоб активно розвивати реальний сектор економіки і будувати нову архітектуру фінансового ринку країни (без кредитів МВФ).

У фінансово заможних громадян близько 80 млрд в іноземній валюті та 283 млрд гривень. Як ці гроші направити на інвестиції? Повірте, інвестиційний бізнес все це буде робити за свій рахунок, фінансова підтримка з держбюджету не потрібна. Активи сьогодні настільки впали в ціні, що, особливо не напружуючись, на одну залучену гривню повертати через 1,5-2 роки можна 5-8 гривень. Головне – дати стимули для розвитку в Україні внутрішнього ринку колективного інвестування з корпоративними та пайовими інвестиційними фондами, для удосконалення банківської системи.

Новини за темою: Екс-керівники одного з банків вивели в офшори 53 млн доларів, - поліція

Нарешті, зробити основним завданням Фонду гарантування вкладів - продавати активи неплатоспроможних банків максимально дорого – не для себе, а для постраждалих вкладників. Для цього дирекції Фонду треба провести відбір фінансових консультантів, які працюватимуть на нашому українському ринку відповідно до стандартів американських фінансових консультантів-підрядників Федеральної корпорації страхування депозитів США.

Спроба впровадити передовий досвід роботи американських фінконсультантів в практику діяльності Фонду гарантування вкладів принесе достатньо швидкий і відчутний результат, який можна було б навести як доказ того, що реформи в банківському секторі України успішно почалися. Впевнений – вийде, було б бажання дирекції Фонду. Тут я оптиміст.

Олександр ГОНЧАРОВ,

керівник сайту http://fc-fenix.com.ua/,

директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.