banner banner banner

Ще раз про ідею податкової амністії для фізосіб

Привчити українців жити як в ЄС і постійно думати, як довести джерела походження доходів, складно. Це вимагає часу і вміння. Але в будь-якому випадку, потрібно починати, якщо вже Україна зробила європейський вибір і будує європейську модель економіки

Ще раз про ідею податкової амністії для фізосіб
Фото з відкритих джерел

Привчити українців жити як в ЄС і постійно думати, як довести джерела походження доходів, складно. Це вимагає часу і вміння. Але в будь-якому випадку, потрібно починати, якщо вже Україна зробила європейський вибір і будує європейську модель економіки

У комітетах Верховної Ради України створили робочу групу по розробці законопроекту, який найчастіше називають "нульова декларація", а по суті, цей закон передбачає зробити амністію доходів фізосіб і запустити систему контролю не лише за доходами, але й за витратами українців, як це прийнято в ЄС. Це повинно призвести до "вибілювання" заробітної плати і має стати інструментом для захисту економіки України від "брудних грошей". ЄС вже давно живе за цими правилами, коли будь-яка фізособа зобов'язана пояснити походження кожного фартинга і несплата податків є тяжким злочином. Тепер Україна хоче піти по цьому шляху, і варто, мабуть, підтримати наших депутатів у питанні легалізації доходів фізосіб. У той же момент, поки ще закон знаходиться в стадії розробки, було б добре, щоб депутати врахували низку важливих рекомендацій.

Новини за темою

Варто нагадати, що в 2015 році Україна проводила амністію доходів юросіб, яка називалася "податковим компромісом". Суть цього компромісу полягала в тому, що юридичні особи могли задекларувати доходи, з яких раніше не були сплачені податки, і заплатити одноразовий податок 5%. У результаті сума доходів юросіб проходила процес легалізації. І це передбачало легалізацію всього українського бізнесу. Але, на жаль, ідея податкового компромісу провалилася. Всього близько 8 тис. платників податків захотіли скористатися податковим компромісом. За фактом скористалися лише близько 6 тис. платників податків, де велика частина були держпідприємства. В кінцевому підсумку держбюджет отримав додатковий дохід близько 0,7 млрд грн, але при цьому частка тіньової економіки зросла з 36% до 48%. Варто врахувати помилки податкового компромісу і не повторювати їх при амністії доходів фізосіб. Головною помилкою податкового компромісу було нечітке трактування амністії, що давало фіскальним і контролюючим органам ще раз проводити розслідування походження доходу, і, як результат, ризик накладення покарання за несплату податків з доходів, які були задекларовані бізнесменом. Амністія ніколи не дасть ефекту, якщо не буде індульгенції захисту від подальших розслідувань і перевірок. Тому дуже важливо, і навіть, можна сказати, принципово, щоб амністія для доходів фізосіб не передбачала винятків і застережень. Якщо фізособа легалізувала доходи, то держава повинна погодитися, що ці доходи отримані законним шляхом, навіть якщо з моральної сторони з цим важко погодитися. Але без цієї обмовки амністія доходів фізосіб не буде мати успіху.

Новини за темою

Перший крок до легалізації, це найскладніше. Тому потрібно дуже чітко, і, найголовніше, дуже зрозуміло пояснити населенню суть "нульової декларації". За своєю формою нульова декларація повинна виключати додаткові підтверджуючі документи. Бо в даному випадку цих документів просто немає. Фактично кожен українець повинен отримати право без будь-яких додаткових вимог вказати свої грошові доходи, які перебувають у нього на банківських депозитах, в золоті, цінних паперах, у тому числі і в акціях і облігаціях. Крім того, у фізосіб повинно бути право вказати своє рухоме і нерухоме майно, це, насамперед, квартири, будинки, земельні ділянки та автомобілі. Саме право, а не обов'язок. Якщо фізособа вважає, що частину свого майна він не хоче декларувати, це його право, але він повинен знати, що в подальшому йому буде складно його легалізувати. При цьому нульова декларація не може передбачати сплату податків, навіть разових. Всі ці розмови про те, що потрібно буде заплатити з суми нульової декларації 5 або навіть 3%, явно помилкові. Потрібно, навпаки, заспокоїти фізосіб і дати їм можливість спокійно задекларувати свої доходи. А будь-які податки, навіть невеликі, тільки створять проблеми, як це було з податковим компромісом.

Що стосується подальшого контролю доходів і витрат фізосіб, то варто обумовити суму покупок, які не відносяться до витрат. Логічно було б контролювати тільки разові покупки на суму більше 150 тис. грн. Фінмоніторинг контролює операції тільки на суму більше 150 тис. грн, і в даному випадку можна і потрібно взяти за основу методику Фінмоніторингу. Тим більше, що це дозволить ДФС спільно з Фінмоніторингом відстежувати і перевіряти об'єктивність зазначених фізособою витрат. Сума ліміту в 50 тис. грн, про яку говорять деякі експерти, помилкова. Це тільки збільшить кількість угод і зробить складним контролювати доходи фізосіб ДФС. Сума в 150 тис. грн найбільш оптимальна в наш час.

Новини за темою

І найголовніше. Українці повинні чітко зрозуміти, що задекларувавши свої доходи у "нульовій декларації", вони легалізували свої доходи попередніх періодів, але в майбутньому такої легалізації не буде. І вони повинні зрозуміти, що купуючи будь-який товар на суму більше 150 тис. грн, вони повинні бути готовими пояснити працівникам ДФС, де вони взяли гроші на цю покупку. Головним джерелом їх доходу є, насамперед, їх заробітна плата або дохід від підприємницької діяльності. Що стосується вторинного доходу, це може бути дохід від продажу активів, зазначених у "нульовій декларації", але тільки цих активів. Якщо активи не вказані в "нульовій декларації", то вони не можуть бути зараховані як джерело доходу. І це дуже важливо пояснити населенню і чітко прописати в законі. Фактично на цьому і будується база доказу доходів фізособи.

Привчити українців жити як в ЄС і постійно думати, як довести джерела походження доходів, складно. Це вимагає часу і вміння. Але в будь-якому випадку, потрібно починати, якщо вже зробила Україна європейський вибір і будує європейську модель економіки. Це незвично для українців, але це потрібно робити, якщо українці хочуть жити, як у ЄС.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>