"Щасливі невдахи": Комедія-антидепресант про слабких чоловіків

Фільм розповідає про сімох французів, які у вільний час займаються синхронним плаванням

"Щасливі невдахи": Комедія-антидепресант про слабких чоловіків
"Щасливі невдахи" VolgaFilm

Антон Філатов

Журналіст, кінокритик

Фільм розповідає про сімох французів, які у вільний час займаються синхронним плаванням

Протягом усього 2018 року в прокат вийшло чотири десятки українських фільмів, але в жодного з них не було настільки патріотичного жовто-блакитного плаката, як у французької комедії "Щасливі невдахи". Дизайнери цієї стрічки обрали саме таке поєднання кольорів тому, що у багатьох воно асоціюється з позитивним настроєм, нагадуючи про сонце, чисте небі, успіх і радість. Саме такими настроями переповнена ця комедія, що вийшла на наші екрани 29 листопада.

Картина розповідає про француза середніх років на ім'я Бертран, якого накрила тотальна депресія. Через це він вже два роки сидить без роботи, кожен день з'їдає жменю антидепресантів і з ранку до вечора валяється на дивані за комп'ютерними іграми. Одного разу випадок приводить його в групу чоловіків, які займаються синхронним плаванням. Там Бертран зустрічає таких же, як він сам невдах. Вони страждають від невиплачених кредитів, а також проблем у сім'ї, бізнесі й кар'єрі. Синхронне плавання допомагає їм не тільки відволіктися від накопиченого в житті негативу, але й розібратися в його причинах.

Як і багато інших легких комедій, ця стрічка кишить неправдоподібними сюжетними віражами, сценарними розбіжностями і фальшивими колізіями. Однак дорікати авторам "Щасливих невдах" у цих вадах драматургії не хочеться, так само, як не повертається язик перебивати людину, що розповідає анекдот, щоб не зірвати інтригу його жарта.

Наскрізна алегорія фільму – переповнена чаша терпіння. Басейн, у якому головні герої тренуються, скидаючи свій негатив, переливається через край. Також не вміщається в келихи пиво, яке чоловіки п'ють у барі після тренувань. Всі ці і багато інших натяків підводять глядача до сповідальних монологів про особисту драму кожного героя стрічки. Проте незважаючи на всю свою депресивність, ці історії розповідаються з екрану легко і невимушено. А смуток, викликаний подібними сценами, відразу ж розвіюють нові строкаті жарти.

На першому плані в цьому фільмі хоч і перебуває семеро чоловіків із команди з синхронного плавання, однак втіленням сили в цьому сюжеті є саме жінки. Тренером і прикладом для наслідування для чоловіків-спортсменів є дівчина на ім'я Дельфіна. А поки головний герой Бертран тоне в безодні власної депресії, головою його сім'ї є дружина Клер, яка звалила на себе всі життєві турботи.

"Щасливі невдахи" VolgaFilm

Автори "Щасливих невдах" елегантно насміхаються над стереотипами про чоловічу силу, рішучість і наполегливість. У багатьох фільмах чоловіки часто виявляють ці моральні якості через уміння володіти зброєю, битися, керувати автомобілем і вести бізнес. Тут же показується, як т. зв. представники сильної статі ледве-ледве справляються з тим, щоб оволодіти жіночим видом спорту – синхронним плаванням.

Доповнюється ця насмішка ще й тим, що команда чоловіків-спортсменів складається саме з семи осіб. Таким чином творці стрічки немов натякають, що стереотип про сімох самураїв з культового японського фільму або стількох ковбоїв з його голлівудського ремейка "Чудова сімка" залишився в минулому. А сучасні чоловіки, як проголошують творці "Щасливих невдах", це вже не герої з атлетичними тілами, а пухкі товстуни, які не здатні привести в порядок навіть власне життя.

"Щасливі невдахи" VolgaFilm

Роль Бертрана у стрічці зіграв один із найпопулярніших акторів сучасного французького кіно Матьє Амальрік. Він прославився в минулому десятилітті після ролі лиходія в пригодах Джеймса Бонда "Квант милосердя" і головній ролі у пронизливій драмі "Скафандр і метелик". Після цього він отримував або маленькі ролі у великих фільмах ("Готель "Гранд Будапешт" або великі ролі в маленьких стрічках ("Привиди Ісмаеля"). На жаль, до наших екранів в цьому десятилітті практично не доходили фільми, які б показали весь масштаб таланту цього актора. А "Щасливі невдахи" стали в його фільмографії не більше, ніж дотепною дрібницею.

Інша справа, партнер Амальріка з цього фільму Бенуа Пульворд, який отримав негласний статус найепатажнішого скандаліста французького кіно. "Щасливі невдахи", немов спочатку створювалися під цього актора. Саме цей артист розлютив віруючих, зігравши бога-алкоголіка в провокаційній комедії "Новітній заповіт". До цього ж Пульворд у своїх комедіях висміяв французів ("Митниця дає добро"), інтелектуалів ("Мій найстрашніший кошмар"), та й взагалі всіх, хто ходить на роботу ("Велика вечірка"). У новому фільмі Пульворд виконав чергову роль ексцентричного холерика, на цей раз висміявши вже чоловіків. 

На контрасті з психованим героєм Пульворда і нерішучим меланхоліком у виконанні Амальріка в команду щасливих невдах входить і строгий персонаж Гійома Кане. Цей артист славиться насамперед своїми драматичними ролями. І для нової стрічки він практично не змінює своє амплуа. Саме на його персонажі зосереджується більшість песимістичних настроїв у фільмі.

"Щасливі невдахи" VolgaFilm

Навколо цих акторів вже давно сформувався ореол слави і загального захоплення. Вони роками красувалися на червоних доріжках і знімалися у фотосесіях для глянців. І незважаючи на це, вони не побоялися показати в "Щасливих невдах" недосконалості своїх фігур: пивні животики, сутулість, волохаті ноги і нерозвинену мускулатуру.

Приблизно половину хронометражу цього фільму займають кадри з чоловіками в одних плавках. Враховуючи те, наскільки часто французькі кінематографісти піднімають у своїх фільмах тему ЛГБТ, під час перегляду "Щасливих невдах" чекаєш, що от-от з'явиться гомосексуальний сюжет. Однак така пильна увага до напівоголених чоловіків у цій комедії диктується не стільки солідарністю сексуальних меншин, скільки ще одним реверансом у бік жінок. Саме їх візуальній та моральній насолоді присвячується цей фільм.

"Щасливі невдахи" VolgaFilm

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів