Шанс на життя: Навіщо Україні закон про трансплантацію

Шанс на життя: Навіщо Україні закон про трансплантацію
Фото з відкритих джерел

Сергій Березенко

Народний депутат України VIII скликання

На ухвалення цього законопроекту чекали тисячі громадян України, для яких він є останнім шансом на життя. Бо щодня в Україні помирають 10 людей через відсутність органів для пересадки. Лише одиниці отримують шанс на операцію з трансплантації.

У розвинутих країнах світу трансплантація є стандартом лікування при багатьох захворюваннях нирок, серця, печінки, легенів тощо. А Україна відстає на 20-25 років. І відстає не тому, що нам не вистачає досвіду чи обладнання, чи ще чогось, а через те, що досі не ухвалили відповідного законопроекту. Наші медики не раз уже демонстрували, що можуть і вміють робити операцію з пересадки серця чи нирки, чи іншого органу не гірше, ніж за кордоном. Пригадаймо лише, як у 2011 році запорізькі медики впродовж доби трансплантували органи одразу шістьом пацієнтам – серця, печінки і чотирьом хворим здійснили трансплантацію нирки. Того самого року і було зроблено останню операцію з трансплантації серця – 7 років тому.  

А пацієнтів, яким потрібна пересадка серця, понад 1000 на рік. Дві з половиною тисячі українців щороку потребують донорської нирки. А знаєте, скільки зробили таких операцій в Україні за часи незалежності, – 2100. 

То чому б нам не дати можливість громадянам нашої країни здійснювати трансплантацію тут, удома, не чекаючи закордонної операції та закордонних цін. Адже щороку українці віддають до півмільйона доларів закордонним клінікам за операції, коли операція в Україні коштує в рази дешевше.

На трансплантацію нирки в Україні треба витратити 50-60 тис. грн, на печінку – 200 тис., трансплантація серця – 70-100 тис. грн. Натомість трансплантація серця, наприклад, у Білорусі коштує 130 тис. дол. 

Новини за темою

Законопроект № 2386а-1, який проголосували в другому читанні та в цілому, передбачає, що органи для трансплантації можна буде вилучити з тіла померлої особи тільки за умови, якщо вона за життя надала письмову згоду стати донором у випадку смерті. За життя людина може змінити своє волевиявлення та заборонити вилучення органів у себе після смерті. Якщо ж людина не залишила жодного волевиявлення, згоду на вилучення органів можуть дати родичі загиблого, порядок надання такої згоди визначено в законопроекті. В усіх інших випадках використання органів людини без дозволу заборонене.

"Презумпція незгоди" в умовах війни – найкраща модель, яка зменшує корупційні ризики та ризики зловживань під час здійснення трансплантації.

Важливим моментом у законопроекті стало питання вилучення органів у осіб, які загинули під час бойових дій на сході України. Адже документ забороняє вилучення органів у осіб, які загинули під час бойових дій на сході України. Таким чином,  буде повністю припинено розмови, "що молодих, здорових будуть спеціально вбивати на органи".

Добровільність та усвідомленість — це те, що дає можливість створити справді гуманну та справедливу систему трансплантації в Україні. А досвід розвинутих країн показує, що за умови правильної інформаційної роботи кількість донорів майже не залежить від форми презумпції. Так, наприклад, у Великій Британії, де діє "презумпція незгоди", кількість трупних донорів на 1 млн населення становить 20,3, а у Франції, де діє "презумпція згоди", цей показник є не набагато вищим — 28,3 на мільйон населення.

Законопроектом передбачено розвиток в Україні трансплант-координації, яка в автоматичному режимі визначатиме імунологічно сумісних донора і реципієнта та здійснюватиме розподіл анатомічного матеріалу. Водночас слід зазначити, що на 2018 рік заплановано пілотний проект з трансплантації органів від донора, який не є родичем хворого, – неродинного донора. На це передбачено витратити 112 млн грн з державного бюджету. 

Вчора в Раді обговорювали драматичну історію 6-річної Поліни Дубової, якій була потрібна пересадка серця і яку не вдалося врятувати. Тепер же тисячі українців отримають шанс на нове життя.

Сергій Березенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів