Сестри поневолі: Що спільного в Саудівської Аравії та України

Між Україною та Саудівською Аравією можна провести доволі багато паралелей. Таке враження, що сама історія штовхає країни до взаємодії

Сестри поневолі: Що спільного в Саудівської Аравії та України
Адміністрація Президента України

Олександр Мішин

старший аналітик в PRP Ukraine

Між Україною та Саудівською Аравією можна провести доволі багато паралелей. Таке враження, що сама історія штовхає країни до взаємодії

Оригінал на сторінці Олександра Мішина у Facebook

Переважна більшість наших людей, на жаль, досі дивиться на світ доволі вузько: у межах трикутника "ЄС - США - Росія". Але заробляти гроші, гарцюючи в його межах, дедалі складніше. Без ширшого бачення глобальної картинки ризикуємо закріпитися на узбіччі прогресу. З усіма похідними наслідками. Тому вже сьогодні варто шукати нетрадиційних партнерів та аналізувати, які з ними є точки дотику. Якщо взяти Саудівську Аравію, то виявляється, що Україна має з нею безліч спільного.

1. Геополітичні розлами. Україна розташована на прикордонні між Західною цивілізацію та Pax Russica. Останніми роками, як ніколи раніше, перед українцями гостро постала дилема цивілізаційного вибору, що несе ризики дезінтеграції держави. В аналогічному геополітичному середовищі перебуває Саудівська Аравія, яка є форпостом, що відокремлює сунітський та шиїтський світи, які конфліктно співіснують у межах ісламу.

2. Збірка держави. У сучасному вигляді Україна сформувалася відносно нещодавно. Лише в 1939 р. відбулося возз’єднання Наддніпрянщини, що є ядром українського державотворення, із землями Західної України. А Закарпаття та Крим увійшли до складу України в 1945 та 1954 рр. відповідно. Так само і Саудівська Аравія у сучасних кордонах є доволі молодою країною. Ядром саудівських земель є регіон Неджд. Саме з цієї області засновник майбутнього найбільшого аравійського королівства Абдул-Азіз Аль Сауд за допомогою англійців у 1925 р. захопив Хіджаз та Мекку. А в приблизних сучасних межах Саудія сформувалася в 1932 р. після захоплення Асіру, Ель-Хаси та Ель-Катіфу. Тобто навіть за часом консолідація українських та саудівських земель майже збіглася.

Новини за темою

3. Проблемні східні кордони. Україна в 2014 р. зіштовхнулася з фактом виникнення самопроголошених республік на території Донецької та Луганської областей, частина населення яких значною мірою тяжіла до Росії. А це найважливіший український індустріальний регіон - Донбас. На сході Саудівської Аравії, де видобувається більшість саудівської нафти, у провінції Еш-Шаркія мешкають шиїти, які орієнтуються на Іран. Тегеран був би не проти допомогти їм у боротьбі за суверенітет, якщо це буде відповідати його інтересам.

4. Ризики сецесіонізму. Окрім Донбасу, в Україні є інші проблемні регіони, де можливі прояви сецесіонізму (прагнення до відмежування). Йдеться про Закарпаття, Буковину та навіть певні анклави на півдні держави. Те саме спостерігається в Саудівській Аравії, де думки про сецесіонізм виникають у мешканців регіонів Наджран, Асір та частини еліт Хіджазу.

5. Гібридні та опосередковані війни. З 2014 р. Україна стала простором, що занурений у стан гібридної війни. Проте в більш широкому тлумаченні наша держава є ще й об’єктом proxy war (опосередкованої війни) – змагання між Заходом та Сходом. Саудити також відчувають, що в близькій перспективі їхня територія може стати зоною ведення proxy war, тому детально вивчають процеси в сучасній Україні. Сама Саудівська Аравія вже давно занурена в численні proxy wars на території Ємену, Іраку, Сирії, Лівії, Бахрейну, Судану та Сомалі.

Новини за темою

6. Транзитні держави. Якщо Україна є важливим транзитним хабом для постачання російських газу та нафти до ЄС, то Саудівська Аравія прагне замкнути на собі транспортні енергетичні коридори з Перської затоки до держав Європи. Важливо підкреслити, що значним конкурентом обох держав у цьому питанні стає Туреччина, що також прагне реалізуватися як "вузловий енергетичний хаб" між Європою, Близьким Сходом та Азією.

7. Важливі релігійні центри. Якщо Хрещення Русі було в Києві, то поширення православ’я на слов’янських землях відбувалося саме з пагорбів Дніпра. Саудівська Аравія є батьківщиною ісламу. Саме в Мецці народився пророк Мухаммад, на сучасній території королівства пророк отримав від Аллаха священний "Коран". Якщо в Україні розташовані три з п’яти лавр на пострадянських землях - Києво-Печерська, Почаївська та Свято-Успенська Святогорська лавра, то в Саудівській Аравії наявні святі міста всіх мусульман - Мекка та Медина.

Такими є паралелі між Україною та Саудівською Аравією. Спільного доволі багато. Україна та Саудівська Аравія наче сестри поневолі. Отже, наявна якісна база для поглиблення діалогу між нашими державами. Сама історія штовхає нас до взаємодії. Проте треба бути обережними, бо окрім сестри в Халіджі в нас ще є кілька інших близьких друзів. Але то вже інша тема. А поки, як кажуть, на все воля Аллаха.

Олександр Мішин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів