Серйозна розмова: Як залучити інвестиції в Україну

У світі існують інші країни, крім України, і не варто думати, що інвестори будуть інвестувати гроші в Україну тільки тому, що у нас так гарно співають і ходять у вишиванках. Багато країн світу теж залучають інвесторів, і ця боротьба за інвесторів жорстка і нещадна

Серйозна розмова: Як залучити інвестиції в Україну
Фото з відкритих джерел

У світі існують інші країни, крім України, і не варто думати, що інвестори будуть інвестувати гроші в Україну тільки тому, що у нас так гарно співають і ходять у вишиванках. Багато країн світу теж залучають інвесторів, і ця боротьба за інвесторів жорстка і нещадна

Слово "інвестиція" в Україні останнім часом стало вимовлятися як заклинання. Політики і різного роду державні чиновники навперебій люблять говорити: "Як тільки в Україні переможемо корупцію, в країну відразу хлинуть зарубіжні інвестиції". У цьому твердженні слова "корупція" таі "інвестиції" звучать як мантри шамана. Але якщо таким експертам поставити хитре питання: "А які інвестиції будуть: прямі чи портфельні?", думаю, відразу буде ступор і явне нерозуміння сенсу. Якщо серйозно, залучати реальні інвестиції в Україну не так просто, і корупція тут ні при чому. Взагалі справжні зарубіжні інвестори ніколи не переживають з приводу корупції і ніколи не звертають уваги на різного походження рейтинги "Легкості ведення бізнесу". Запам'ятайте: справжнього інвестора цікавить тільки одне питання, але воно "останнє питання" – скільки він заробить на інвестиції в Україну. От якраз із цим у нас проблема. Тому і проблема з інвесторами - і зарубіжними, і українськими.

Новини за темою

Вважається, що найбільш вигідними для країни є прямі інвестиції. Це коли інвестори, в тому числі і закордонні, створюють нові підприємства в Україні або інвестують в діючі підприємства. В результаті збільшується і виробництво, і попит на робочу силу, і заробітна плата українців. В цілому, було б непогано, якби інвестори купували українські облігації і надавали довгострокові кредити нашому бізнесу. Це теж стимулює зростання бізнесу і створює нові робочі місця. А чим більше нових робочих місць, тим нижче безробіття і вища зарплата працівників. Але для цього потрібна, перш за все, стабільність і ще раз стабільність. Інвестор завжди інвестує на тривалий час, і тому йому дуже важливо домовитися з керівниками та перевіряючими на тривалий термін. Щоб його бізнес не відібрали при зміні влади або тому, що губернатор або народний депутат поклав око на його бізнес. Але якраз це чинна влада не може запропонувати інвесторам. Вона, ніби спеціально, постійно влаштовує істерики і провокації, підтримує радикальні угруповання і дуже любить стан хаосу і нестабільності. В результаті й інвестори обходять Україну стороною. Хоча, здавалося б, саме час приходити в Україну інвестувати в неї, коли тут так добре, згідно з окремими рейтингами і словами експертів.

Дуже часто можна почути, що в Україну незабаром прибіжать зарубіжні інвестори, тому що у нас дешева робоча сила. Це неправда. В Україні низька заробітна плата, але ось робоча сила дорога. Оскільки низька зарплата не гарантує якісну роботу, а, швидше, навпаки. А наш Трудовий кодекс явно не в інтересах роботодавця. Але найголовніше, що у світовій економіці є маса інших країн, де дійсно дешева та якісна робоча сила. Той же Бангладеш, Пакистан або В'єтнам, не кажучи вже про Індонезію та Малайзію. Україна тут явно програє. Так що робити ставку на те, що американські або європейські компанії будуть відкривати бізнес в Україні замість Малайзії або Мексики, не доводиться. Результати двох останніх років показали: розмов про дешеву робочу силу багато, а от реальних роботодавців мало.

Новини за темою

Багато наших представників влади, які займаються залученням закордонних інвесторів, або не розуміють, або не знають, що для закордонного інвестора, насамперед, важлива не дешевизна робочої сили, а ринок збуту. Тому зарубіжні інвестори охоче інвестують у США, Китай або навіть в Бразилію, тому що там великий внутрішній ринок. Україна якраз не може ним похвалитися. А тепер, коли реальні доходи українців упали, внутрішній ринок споживання ще більше обвалився, і тому інвесторам просто нецікаво відкривати бізнес, який не може реалізувати товари в Україні. Ось коли купівельна спроможність українців зросте, тоді й інвестори поміняють свою думку про Україну.

І тепер найголовніше, про що забувають і наш президент, і прем'єр, і всі інші наші державні і не дуже державні особи, які говорять і закликають інвесторів інвестувати в Україну. У світі існують інші країни, крім України, і не варто думати, що інвестори будуть інвестувати гроші в Україну тільки тому, що у нас так гарно співають і ходять у вишиванках. Багато країн світу теж залучають інвесторів, і ця боротьба за інвесторів жорстка і нещадна. Тут звичайних закликів мало. Потрібно принадити інвестора, потрібно запропонувати йому такі умови або активи, щоб він зацікавився Україною як об'єктом інвестування. Про приватизацію не варто навіть говорити. Те, що пропонують на приватизацію, закордонним інвесторам і безкоштовно не потрібно. Таких об'єктів багато в інших країнах, і вони там більш дешеві і більш прибуткові, ніж може запропонувати Україна. В Україні є лише один об'єкт, який може дійсно зацікавити зарубіжних і наших інвесторів – с/г земля. Ось вона дійсно може бути тією приманкою, яка може залучити зарубіжних інвесторів і при цьому величезні суми грошей в Україну. Але для цього потрібен ринок с/г землі. Але якраз його немає, і немає політичної волі у президента і депутатів цей ринок запустити.

Новини за темою

Тому говорити про зарубіжні і незарубіжні нвестиції можна багато і довго. Навіть можна проводити різного роду інвестиційні форуми та конференції. Але результат, у будь-якому випадку, буде плачевний, поки Україна не зможе показати інвесторам, що у нас стабільність і всі радикальні угруповання вже нейтралізовані, що у нас є цікаві об'єкти у вигляді с/г землі і можливість розвивати аграрний бізнес. А без цього розмови про інвестиції так і залишаться розмовами.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>