Народний депутат фракції "Батьківщина" Надія Савченко в студії "112 Україна". 24.11.16
112.ua

На вихідних чималий ажіотаж викликав факт переговорів народного депутата України Надії Савченко з головами невизнаних "республік" "ДНР" і "ЛНР". Як повідомляють ЗМІ, зустріч була таємною і була організована спецслужбами Російської Федерації.

Згідно з неофіційною інформацією, оскільки народний депутат відмовилася оголосити тему своєї розмови, зустріч стосувалася обміну полонених, зокрема, за моєю інформацією, мова йшла про включення в список на обмін затриманого у січні 2016 року донецького вченого Ігоря Козловського, якого в самопроголошеній "ДНР" підозрюють у шпигунстві.

"На жаль, за останній рік процес обміну полоненими фактично зупинився, за 11 місяців обміняно всього близько 20 осіб. Офіційні канали обміну стають неефективними, ось і доводиться все частіше вдаватися до неофіційних зв'язків", - прокоментувало джерело, яке бере участь в обміні військовополоненими.

Новини за темою: Плотницький підтвердив, що зустрівся із Савченко й обговорив з нею питання обміну полоненими

Безумовно, не можна точно сказати, про що йшла мова на зустрічі народного депутата з людьми, визнаними в Україні злочинцями, про це відомо хіба що учасникам переговорів. Але сам факт їх проведення стає підтвердженням далеко не нової тенденції, яку тим не менше останнім часом демонструють все яскравіше.

Мова йде про яскраво виражену зневіру в життєздатність Мінського процесу, і мова навіть не про те, що всупереч угодам на Донбасі продовжують стріляти і ЗСУ несуть втрати, до цього вже якось звикли. Проблема в іншому: мінські угоди показують свою неефективність саме в тому, заради чого офіційно їх й укладали – мирне врегулювання "донбаського питання".

Своє первісне призначення – знизити загострення бойових дій і дати конфлікту перейти в більш спокійну фазу, Мінськ виконав ще в 2015 році, і, незважаючи на періодично активні бої в районі Авдіївської промзони, в цілому на передовій стало помітно тихіше.

Новини за темою: Переговори Савченко з бойовиками не є кримінальним правопорушенням, - Вовк

Але що робити далі? Всі переговори політичної підгрупи – про політичне майбутнє непідконтрольної частини Донбасу у формі виборів, а також економічної підгрупи – про початок роботи українських банків, а значить і інтеграції регіону в економічну сферу України, давно зайшли в глухий кут, і яким буде вихід з нього – невідомо.

Згадані вище переговори про обмін військовополонених, як причина переговорів народного депутата Надії Савченко з "главами" самопроголошених "народних республік", незважаючи на всю спекулятивність даної теми, також явно "пробуксовують".

Думається, невипадкова і вчорашня заява-пропозиція першого президента України Леоніда Кравчука про перехід від Мінського формату до якогось комітету моральних 10 авторитетів, по 5 від кожної сторони.

У середині листопада керівник української контактної групи на переговорах у Мінську другий президент України Леонід Кучма заявив про свій можливий вихід з переговорів, тому що вони показали свою неефективність. Цей крок призвів би щонайменше до серйозної кризи Мінського процесу, а то і зовсім його краху.

Новини за темою: СБУ не було відомо про плани Савченко зустрітися з ватажками "ДНР" і "ЛНР", - Тандіт

Зрозуміло, не варто всерйоз сприймати подібні пропозиції, але обидва їхні автори - досить досвідчені політики для того, щоб просто оголошувати утопічні ідеї. Скоріше, це схоже на сигнали, які направляються в суспільство, своєрідне "зондування" ґрунту: як суспільство в принципі відноситься до можливої зміни формату і якщо позитивно, розробляти цей самий формат. Зрозуміло, що подібні заміни - справа не одного місяця, і заявляти справжні пропозиції нерозумно, ось і звучать явно нежиттєздатні пропозиції.

Але політична боротьба в Україні не стоїть на місці, і завжди знайдуться сили, які готові запропонувати альтернативу існуючому стану речей. Якщо суспільство втомилося від війни, не вірить у можливість мирного врегулювання проблеми в рамках Мінського процесу, значить йому обов'язково постараються запропонувати альтернативу, причому до того, як це зробить влада.

Новини за темою: Юрій Береза пообіцяв "жорсткі дії" комітету з нацбезпеки ВР щодо Савченко

Втім, навряд чи варто підозрювати в цьому народного депутата Надію Савченко, все-таки її масштаб і відсутність серйозного політичного досвіду не дозволяють покладати на неї виконання таких делікатних завдань, як пошук нового формату переговорів в обхід офіційних представників. Її біда лише в тому, що вона через свою недосвідченість й емоційність не вважає за потрібне приховувати свої контакти.

Але це не означає, що подібні спроби не будуть зроблені в майбутньому, і навряд чи ми про них дізнаємося так швидко.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.