Секретна зброя недовго залишається секретною: Яким чином США і РФ дізнаються таємниці одне одного

Секретна зброя недовго залишається секретною: Яким чином США і РФ дізнаються таємниці одне одного
F-86 Sabre Википедия

Майкл Пек

Американський блогер

Оригінал сайт The National Interest

Минулого місяця Росія заявила, що відновила американські ракети "Томагавк" (Tomahawk), якими наносили удари по Сирії, і розкриє їхні секрети. Вперше це повідомлення з'явилося на початку липня.

Незабаром після цього російське новинне агентство Sputnik опублікувало статтю з переможним тріумфом про різні види американського озброєння, захопленого Росією, а точніше її союзниками, і переданого в Москву для вивчення.

Перший американський військовий трофей був здобутий під час корейської війни, коли Ради отримали танк M46 Patton. "Інженери отримали також кілька інших систем озброєння, в тому числі винищувач F-51D Mustang останньої модифікації", — зазначив Sputnik. Він проігнорував той факт, що Mustang залишився ще з часів Другої світової війни.

M46 Patton kyiveuromarathon

Як не дивно, але Sputnik підкреслив, що в його огляд трофейної зброї не увійшла зброя, яку США під час Другої світової війни поставляли в СРСР по ленд-лізу. І в ньому не враховано американський бомбардувальник B-29, який отримав пошкодження під час авіанальоту на Японію в 1944 році і приземлився в Сибіру, і який Ради в поспіху скопіювали, в результаті чого з'явився бомбардувальник Ту-4.

У вересні 1958 року Міг-17 ВПС комуністичного Китаю "паралізував" тайванський винищувач F-86 Sabre, який був переданий Москві. "Захоплений "Сейбр" дуже допоміг радянським конструкторам в розробці ракети малої дальності класу "повітря-повітря" K-13 з тепловою головкою самонаведення, яка знаходиться на озброєнні кілька десятиліть", — додав Sputnik.

Новини за темою

В'єтнам опинився скарбницею американської військової техніки, включаючи винищувачів F-5E, "які широко використовувалися в оціночних польотах проти МиГ-21бис і МиГ-23, що дозволило виявити їх недоліки і в кінцевому підсумку допомогло в розробці багатоцільового винищувача МиГ-23МЛД і винищувача МиГ-29".

Sputnik стверджує, що завдяки зенітно-ракетним комплексам Stinger, захопленим радянськими підрозділами спецназу, були розроблені заходи протидії, що дозволили нейтралізувати цю зброю. В ході російсько-грузинської війни 2008 року Москва захопила п'ять Hummer, "оснащених сучасною електронікою і системою шифрованого зв'язку, і відмовилася повертати їх, незважаючи на неодноразові прохання Пентагону".

Але справедливості заради слід відзначити і те, що Америка та її союзники захопили багато російської зброї. У 1951 році британо-американській команді вдалося відновити винищувач МиГ-15, що розбився.

А ще радянські літаки зазвичай доставлялися перебіжчиками, які не цінували переваг комуністичного ладу. Насамперед, мова йде про лейтенанта ВПС СРСР Віктора Беленка, який у 1976 році "втік" в Японію, прилетівши туди на своєму винищувачі МиГ-25 (за кодифікацією НАТО — Foxbat). Літак було ретельно вивчено американськими фахівцями і повернуто в СРСР (у 1989 році ще один радянський пілот МиГ-29 також втік до Туреччини, але Туреччина швидко повернула літак, правда, без льотчика).

Міг-25 kyiveuromarathon

В тому, що стосується передачі захопленої російської зброї, Ізраїль був єврейським Санта-Клаусом. Вперше Захід отримав можливість безпосередньо ознайомитися з винищувачем МиГ-21, коли Моссад переконав іракського льотчика полетіти на своєму літаку в Ізраїль. Під час шестиденної війни 1967 року, коли американські літаки збивали зенітно-ракетними комплексами С-75 (за класифікацією МО США і НАТО — SA-2 Guideline), Ізраїль захопив ЗРК С-75 (укупі з їх станціями наведення ракет Fan Song), щоб американські фахівці їх вивчили, а потім створили вдосконалені системи придушення сигналів.

ЗРК С-75 kyiveuromarathon

"Очікується, що ці спільні дії, спрямовані на вивчення ситуації, дозволять усунути багато прогалин в роботі американської розвідки, а також в наукових дослідженнях і дослідно-конструкторських розробках, деякі з яких безпосередньо пов'язані з конфліктом в Південно-Східній Азії", — говорилося тоді в службовому документі ВПС США. У цьому аналітичному огляді порушувалися такі питання, як прийняті в СРСР "критерії проектування, контроль якості продукції та загальні підходи до наукових досліджень і конструкторських розробок".

Серед іншої техніки, захопленої в ході арабо-ізраїльських воєн, були танки Т-62 і Т-72, бойові машини піхоти (БМП) і протитанкові ракети "Малютка" (за класифікацією НАТО — Sagger). Обидві сторони несли втрати, але і багато купували, коли їх різні союзники з країн третього світу переходили на бік супротивника і пропонували своїм новим покровителям ознайомитися зі зброєю, якою їх забезпечили колишні союзники-покровителі. Іран дав радянським фахівцям можливість перевірити винищувачі F-14, поставлені військово-повітряним силам шаха, а Сполучені Штати після 1989 року отримали можливість побачити радянську зброю, що знаходилася в арсеналах східноєвропейських країн.

СБУ

Проте все це не може служити підставою для націоналістичного триумфалізму. Основне правило війни полягає в наступному: якщо в бою ви використовуєте свою зброю, вашим ворогам вдасться її отримати. Або хоча б отримати можливість спостерігати за нею і вивчити її досить добре, щоб розробити заходи протидії.

І тому секретна зброя недовго залишається секретною.

Майкл Пек

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів