banner banner banner

Саудівська Аравія зі схвалення Трампа розпалює конфлікт на Близькому Сході

Катар та Іран поки не зробили різких кроків, але всім зрозуміло, що довго терпіти розгул Саудівської Аравії вони не будуть. Якщо саудити продовжать свій радикальний наступ на опонента, не виключено, що Доха і Тегеран дадуть відповідь у Сирії або навіть в європейській країні. Терактом на теракт. Ще вчора більшість аналітиків не прогнозували ескалації конфлікту в Перській затоці, сьогодні вже з'явилися побоювання, що все може закінчитися військовими діями і новими терактами

Саудівська Аравія зі схвалення Трампа розпалює конфлікт на Близькому Сході
Дональд Трамп під час візиту до Саудівської Аравії Reuters

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Катар та Іран поки не зробили різких кроків, але всім зрозуміло, що довго терпіти розгул Саудівської Аравії вони не будуть. Якщо саудити продовжать свій радикальний наступ на опонента, не виключено, що Доха і Тегеран дадуть відповідь у Сирії або навіть в європейській країні. Терактом на теракт. Ще вчора більшість аналітиків не прогнозували ескалації конфлікту в Перській затоці, сьогодні вже з'явилися побоювання, що все може закінчитися військовими діями і новими терактами

Криза на Близькому Сході набирає загрозливих обертів. Слідом за дипломатичною обструкцією, яку Катару влаштували сусіди на чолі з Саудівською Аравією, сьогодні нібито ісламісти з ІДІЛ здійснили серію терактів у столиці Ірану Тегерані. У тому, що ці події пов'язані між собою, немає жодних сумнівів. Спробуємо розібратися, до чого все йде.

Катар саджають на якір

Днями дев'ять сунітських країн оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром, пустельною крихітною країною з площею меншою, ніж Закарпаття. Цей конфлікт збігся у часі з візитом президента США Дональда Трампа в Саудівську Аравію і, без сумніву, став його прямим наслідком. Адміністрація Барака Обами підтримувала на Близькому Сході статус-кво, успішно згладжуючи гострі кути у відносинах між Саудівською Аравією, Іраном і Катаром. Але Трамп відкрито став на бік саудитів, що похитнуло ваги в їхній бік. Тепер Ер-Ріяд готовий задіяти всі важелі, щоб добитися своїх цілей – загнати Іран назад у санкційне ярмо і покарати Катар.

Новини за темою

Катар хоч і малий, але надзвичайно багатий. Це перша країна в світі за ВВП на душу населення – 127 тис. дол. на людину. Наприклад, у США показник лише 57 тис. дол. Зрозуміло, що це жодним чином не стосується рівня життя в країні і досягнуто завдяки величезним запасам газу. Це абсолютна монархія, де династія аль-Тані утримує всю владу, жодних партій у країні немає, сунізм – держрелігія, а все життя зосереджено на узбережжі Перської затоки. Бездонні кошти, отримані від продажу вуглеводнів, Катар інвестує у проекти по всьому світу – не тільки інфраструктурні, але і рекламні. Шейхи купили футбольний клуб ПСЖ, домагаються купівлі клубу англійської Прем'єр-ліги, корупційним шляхом отримали право на проведення Чемпіонату світу з футболу 2022 року, скуповують елітну нерухомість у США, Великій Британії і навіть картини відомих художників. Крім того, Катар, незважаючи на свої розміри, відмінно грає на протиріччях країн регіону і вважається впливовим гравцем. Своєї армії у Катару по суті немає, однак, коли на твоїй території стоїть найбільша військова база США на Близькому Сході і знаходиться штаб-квартира Центрального командування збройних сил США, за безпеку можна не хвилюватися.

Фото з відкритих джерел

Не дивлячись на те, що Катар, як і Саудівська Аравія, спонсорує повстанців з вільної Сирійської армії, країни довгий час живуть на ножах. Ви вже напевно прочитали історію про те, як емір Катару Тамім бін Хамад аль-Тані наговорив по національному телебаченню багато нехорошого про саудитів, але, по суті, це стало лише епізодом тліючого конфлікту між Катаром та оточуючими його нафтовими монархіями.

Багато років держави Перської затоки (Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн) розгнівані на Катар через трансльований з його території популярний телеканал "Аль-Джазіра", який, на думку арабських еліт, веде підривну діяльність проти керівництва їхніх режимів. Як пише колишній глава ізраїльського представництва в Досі Елі Авідар, сунітські режими впевнені, що "Аль-Джазіра" сіє в арабських масах радикальні ідеї. Ні для кого не секрет, що канал працює під повним контролем катарських правителів. "Останнім часом створюється враження, що катарцям вже недостатньо того впливу в арабському світі, який вони мають завдяки "Аль-Джазіра" - вони прагнуть більшого. Катар перетворився на теплицю, де проростають зерна революційних рухів всього арабського Сходу", - пише Авідар.

Саудівці вже давно вважають Катар однією з основних загроз для влади короля Абдалли. Катар – головний фінансовий спонсор "Братів-мусульман" у Єгипті та інших країнах світу. Він підтримує різні радикальні сунітські угруповання на всьому Близькому Сході. З точки зору своїх сусідів, Катар став серйозною стратегічною проблемою.

Катаром керує молодий емір Тамім бін Хамад аль-Тані, який змінив свого батька зі згоди правлячої еліти країни. В останні місяці молодий емір зміцнив свою владу і почав проводити нову політику, яка ще більше поглибила кризу у відносинах із сусідніми державами. Наміри Таміма бін-Хамад аль-Тані покрито мороком. Відповідно до західних джерел, на початку минулого десятиліття нинішній емір Катару проводив багато часу в Африці у складі делегацій ісламських місіонерів. Повідомляється, що в останні роки емір став зближуватися з радикальним мусульманським проповідником Юсефом аль-Кардауї, який став його духовним наставником. Цей зв'язок пояснює підтримку Катаром єгипетських "Братів-мусульман" та інших радикальних ісламських рухів у світі.

Емір Катару Тамім бін Хамад бін Халиифа Аль Тані Фото з відкритих джерел

Саудівська династія на власні очі побачила могутність катарських шейхів, коли в ході Арабської весни під дифірамби "Аль-Джазіри" впали режими в Тунісі, Єгипті, Лівії. Ледь не впав союзний Ер-Ріяду режим у Бахрейні, були хвилювання в Йорданії і навіть самій Саудівській Аравії, де бунтувала шиїтська меншість. Рух "Брати-мусульмани", який Саудівська Аравія вважає терористами, прийшов до влади в Єгипті після революції не в останню чергу завдяки підтримці Катару. Терористичне угруповання ХАМАС живе не тільки на гроші Ірану, але і на катарські пожертви. Той же Елі Авідар упевнений – без грошей шейхів ХАМАС би не вижив.

Однак хвилю революцій, підтриманих Катаром, саудити зупинили. У 2013 році фінансований Катаром президент Єгипту Мохаммед Мурсі, який представляє "Братів-мусульман", був повалений і відправлений під суд, а до влади прийшли військові, яких, напевно, спонсорувала Саудівська Аравія. Тепер президент Єгипту Ас-Сісі – найближчий союзник Ер-Ріяда і приєднався до санкцій проти емірату.

Близькосхідні монархії бачать у Катарі загрозу ще й тому, що шейхи заграють з Іраном. Катар має з шиїтським Іраном низку спільних енергетичних проектів і розглядає Тегеран як запобіжник від можливої агресії з боку Саудівської Аравії та її союзників. Ті багато років проводять політику протистояння з Іраном. Для них Тегеран - кровний ворог і головний конкурент у регіоні. З Іраном Саудівська Аравія воює в Сирії та Ємені. Ер-Ріяд підозрює, що Іран за допомогою Катару, його грошей і "Аль-Джазіри" готує підґрунтя для повалення режиму короля Абдалли, підбиває шиїтську меншість до бунту.

Трамп поставив все на Ер-Ріяд

Поки при владі в США був Барак Обама, саудити відкрито висловлювали невдоволення політикою Вашингтона. Примирення з Іраном, потурання Арабської весни, безхребетність у Сирії – це дратувало саудівських монархів, які почали вести свою гру. Зараз Ер-Ріяд звинувачує Катар у фінансуванні ісламістських терористів, проте сама Саудівська Аравія є спонсором "Аль-Каїди" та ІДІЛ, про що все найчастіше говорять на Заході. Що одні, що інші дають гроші тим, хто потім підриває бомби в Європі та США.

Очевидно, Трамп зі всією своєю безцеремонністю вирішив покінчити з цим. Але, як це часто з ним відбувається, потрапив у молоко. Під час візиту до Саудівської Аравії Трамп танцював з шаблею, а по суті - танцював під дудку короля Абдалли. Головний посил Трампа в Ер-Ріяді – боротьба з тероризмом. Невідомо, що було сказано поза камерами, але офіційно було оголошено, що Саудівська Аравія купить у США зброю майже на 110 млрд дол. Цей надзвичайний контракт охоплює вертольоти Black Hawk, танки, артилерію, протиракетні комплекси Patriot і THAAD. А все для того, щоб посилити боротьбу із тероризмом і сприяти безпеці в регіоні, сказав державний секретар США Рекс Тіллерсон.

Дивно, яким чином Patriot і THAAD допоможуть американцям та саудитам у боротьбі з ісламістами, у яких балістичних ракет поки немає, але ось що може цей контракт – похитнути баланс сил у регіоні. Трамп, по суті, заявив – Саудівська Аравія відтепер знову буде головним союзником США серед арабських країн. Це, а також бажання Трампа зірвати ядерну угоду з Іраном і накласти на країну нові санкції може говорити про те, що позиції Катару тепер під серйозною загрозою. За негласної підтримки Вашингтона Ер-Ріяд буде проводити жорстку політику на Близькому Сході, щоб зламати ворогів у Сирії і Ємені та закінчити війни з максимальною вигодою для себе. Потрапить під роздачу і Катар. Поки зроблено тільки дипломатичні заходи, однак, якщо Трамп дав повний карт-бланш Ер-Ріяду, то не виключено і військові.

Американська військова база "Ель-Удейд" в Катарі Фото з відкритих джерел

Сам емір аль-Тані нібито сказав, що "американська військова база - це єдине, що захищає Катар від агресії з боку Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів". Цілком можливо, що він правий, але не до кінця, адже американці можуть повернути базу до Саудівської Аравії, де вона була до 2003 року, і тоді норовистому карлику доведеться вгамувати свої геополітичні амбіції. Аравійці можуть окупувати країну за лічені години.

Вашингтон дає зелене світло

Аналізуючи ходи гравців на Близькому Сході, потрібно слідкувати за висловлюваннями Трампа. Дипломат з нього поганий, а тому президент у "Твіттері" пише все, що думає. Американські ЗМІ приголомшені – Трамп у конфлікті Саудівської Аравії і Катару відкрито став на бік аравійців. "Під час моєї недавньої поїздки на Близький Схід я заявив, що більше не потерплю фінансування радикальної ідеології. Лідери вказали на Катар - дивіться!" - написав Трамп у "Твіттері". І продовжив: "Приємно бачити, що візит до Саудівської Аравії і зустріч з королем та 50 лідерами вже окупилися. Мені сказали, що вони будуть жорстко боротися проти фінансування екстремізму, і всі посилання вказували на Катар. Можливо, це стане початком кінця жаху тероризму!".

Трамп активно пише в Твіттері, схвалюючи дії Саудівської Аравії 112.ua

Американська газета Politico пише, що ця заява Трампа стала "приголомшливим охопленням світогляду Саудівської Аравії, яка розглядає Катар як васальну державу і, незважаючи на свою історію відносин з екстремістськими угрупованнями та ідеологіями, зневажає катарських лідерів за те, що вони підтримують ісламські рухи, такі як "Брати-мусульмани".

Інші видання солідарні з цим, багато хто дивується такій недипломатичній позиції президента. Хоча припускають, що ця бравада в "Твіттері" – спроба психологічного тиску на шейхів, щоб ті підписали угоду, що зобов'язує країну боротися з фінансуванням тероризму.

Колишній посол США в Катарі Патрік Теорос, який очолює також Ділову раду США, зазначає, що Адміністрація Трампа, схоже, була здивована демаршем Саудівської Аравії, а один чиновник сказав Politico, що Білий дім дізнався про це тільки напередодні.

Саудівська Аравія, можливо, інтерпретувала поїздку Трампа в Ер-Ріяд як зелене світло, говорить Стівен Сеше, колишній дипломат США, який зараз є виконавчим віце-президентом Інституту арабських держав Перської затоки у Вашингтоні. "Це було як "ОК, Саудівська Аравія, тепер ти з нами", - сказав Сеше. - Я думаю, що візит був свого роду спусковим гачком".

Новини за темою

І він став таким. Після дипломатичної перепалки сьогодні в Тегерані сталися два теракти. Один – у парламенті, інший – у мавзолеї аятолли Хомейні. За офіційними даними медиків, у результаті двох терактів загинули 12 осіб, 42 - дістали поранення. ІДІЛ вже взяла на себе відповідальність. Це перший теракт в Ірані, здійснений ІДІЛ, що навряд чи може бути чисто випадковим збігом. Враховуючи той факт, що Саудівська Аравія має вплив на ісламістів, атака на Іран може легко вписуватися в роздмухуваний Ер-Ріядом конфлікт на Близькому Сході.

tasnimnews

Трамп в Ер-Ріяді перед лідерами 55 мусульманських країн як приклад країни, яка підтримує тероризм, навів Іран. Саудівська Аравія отримала повну свободу дій і вже почала тиснути на Катар. Сьогодні було атаковано Іран. Швидше за все, цей ланцюжок подій невипадковий. Зухвалий напад на серце Ірану розрахований на відповідь Тегерана. Ця провокація, яка, напевно, інспірована, а можливо, і виконана саудитами, спрямована на здійснення Іраном відповідних дій, за які він може бути покараний США і Саудівською Аравією. Рейтинг Трампа зараз низький, деяка війна проти ісламістів або їх пособників могла б допомогти. Проте, даючи Саудівській Аравії таку свободу, Трамп може сам програти. Воювати проти Асада – це одне, а погрожувати, ймовірно, ядерному Ірану – зовсім інше. Не виключено, що Трамп міг навіть не знати про атаку на Тегеран, а тепер буде змушений розгрібати за саудитами.

Слід також пам'ятати ще один момент. Катар і Іран поки не зробили різких кроків, але всім зрозуміло, що довго терпіти розгул Саудівської Аравії вони не будуть. Якщо саудити продовжать свій радикальний наступ на опонента, не виключено, що Доха і Тегеран дадуть відповідь у Сирії або навіть у європейській країні. Терактом на теракт. Ще вчора більшість аналітиків не прогнозували ескалації конфлікту в Перській затоці, сьогодні вже з'явилися побоювання, що все може закінчитися військовими діями і новими терактами.

Сергій Звиглянич

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>