Президент РФ Володимир Путін, архівне фото
пресс-служба Кремля

Оригінал на сторінці Андрія Головачова в Facebook

Після того, як Захід три роки тому ввів санкції проти Росії, західні та українські журналісти захлинаючись описували можливі сценарії бунту російських еліт і швидкого повалення Путіна. Пишуть про це і донині.

Між тим, всі ці сценарії - повна наївність. З тієї простої причини, що в Росії еліти... немає. І ніколи не було. Втім, як і в Україні теж. Те, що в Росії хтось називає елітою, це простий перелік людей, яким дозволили доторкнутися до годівниці. Там же немає таких особистостей, як Стів Джобс і Біл Гейтс, Марк Цукерберг, Сергій Брін, Дональд Трамп і т. д.

Новини за темою: До Сенату США внесено законопроект про додаткові санкції проти Росії

Тому, якщо російська "еліта" буде незадоволена Путіним, то її дуже швидко замінять на нову "еліту". І добре, якщо при цьому збережуть життя, як романтику Ходорковському чи меру Лужкову. Саме так змінювалася еліта в Росії останні 500 років. Хто призабув, може освіжити в пам'яті біографію Сталіна, Петра I або навіть Івана Грозного.

Санкції можуть завдати та завдали економічних збитків Росії, але вони нездатні вплинути на політику Росії щодо України і щодо Заходу. Швидше навпаки - позиція Росії виявилася вкрай жорсткою і майже безкомпромісною. Як влучно свого часу зауважив Кіссінджер: "Санкції - це не політика, це, швидше, банкрутство попередньої політики". Він абсолютно правий: санкції ні на міліметр не змінили позицію Росії у жодному питанні.

Новини за темою: Пєсков: Внесені американськими сенаторами санкції проти РФ зашкодять світовій економіці

Росія десятки разів входила в найсильнішу конфронтацію з Європою і США. Це для неї нормальний стан, і російські люди звикли до труднощів, з цим пов'язаних. Труднощі для росіян - це норма, а добробут для них - це нонсенс. Для українців, мабуть, це справедливо ще більшим чином.

Як я неодноразово стверджував, що санкції не вплинуть на популярність Путіна в Росії. Швидше навпаки - санкції лише підвищили авторитет Путіна, і його рейтинг зараз зашкалює за 80%. Такий менталітет російської людини, якій завжди потрібен образ ворога, велика ідея і, як наслідок, великий лідер (цар). Великий, звичайно, у специфічному російському розумінні.

Новини за темою: Скільки разів Обама вводив санкції проти Росії і кого вони торкнулися

Санкціями Путіна, звичайно, не прибрати. Але значно цікавіший інший момент. Політологи давно помітили, що в світі режим особистої влади триває десь 16 років, після чого він починає трансформуватися. Путін саме і знаходиться при владі ці 16 років. Чи буде трансформовано режим особистої влади Путіна, і якщо так, то на що? Подивимося.

Андрій Головачов 

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.