Санкції на дії РФ: Реальність чи вимушена міра?

Санкції на дії РФ: Реальність чи вимушена міра?
З відкритих джерел

Олексій Буряченко

Політичний експерт

Так, якщо РФ в попередніх конфліктах на території України позиціонувала себе, як "миротворець" та країна, яка підтримує "російськомовних" громадян (Крим, Донбас), а вони самі обирають свій подальший політичний шлях. То на цей раз РФ порушила цілу низку міжнародних договорів, в тому числі Статут ООН та Конвенцію ООН з морського права.

Деякі країни ЄС, як до прикладу, Німеччина уже логічно переводить акценти з України на подальшу безпекову складову усієї Європи. Разом з тим, у зв’язку з непростою політичною ситуацію в самій Німеччині її розривають внутрішні протиріччя. Це спричинено послабленням позиції А.Меркель, різкими політичними заявами навіть політичних соратників-конкурентів (Аннегрет Крамп-Карренбауер) про можливість закриття портів ЄС та США для суден РФ з регіону Азовського моря і звичайно непростою ситуацією з завершенням газогону "Північний потік - 2". Більш стриманими, але консолідовано-одностайними були реакції Канади, Польщі, Естонії, Латвії, Литви та Франції.

Із найбільш змістовних та відвертих реакцій необхідно виділити Велику Британію, в заяві якої, серед іншого, зауважено, що "знову ми бачимо, як Росія нехтує міжнародними нормами та українським суверенітетом".

Офіційної позиції Вашингтону ще наразі не отримано (окрім заяв окремих конгресменів та політиків), але із неофіційних даних така заява готується, реакція буде досить жорсткою і як наслідок запровадять ще точкові безпекові санкції проти РФ. Теза про жорстку реакцію Держдепу підтверджується словами Д. Трампа: "Спираючись на той факт, що кораблів і моряків не повернуто в Україну з Росії, я вирішив, що для всіх зацікавлених сторін буде ліпше скасувати мою раніше заплановану зустріч в Аргентині з президентом Володимиром Путіним" (29.11.18) та відмовою в офіційній зустрічі з В. Путіним під час Саміту G20.

Реакція Євросоюзу була однією із перших, в ній, серед іншого, зазначено, що події в Азовському морі є демонстрацією того, що напруженість буде тільки зростати, якщо РФ не братиме до уваги основні правила міжнародного співробітництва.

В офіційній заяві ЄС "наполегливо закликала" РФ випустити взяті в полон кораблі, їх екіпаж та обладнання беззастережно і без затримок. Окрім того, в заяві ще раз зафіксовано позицію ЄС по питанню Криму: "Незаконне приєднання Росією Кримського півострова у 2014 році залишається прямим викликом міжнародній безпеці, що суттєво впливає на міжнародний правопорядок, який захищає єдність та суверенітет усіх держав. Ми знову підтверджуємо наше засудження цього порушення міжнародного права. Будівництво Керченського мосту є подальшим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України".

Новини за темою

На терміново скликаному засіданні Ради Безпеки ООН (26 листопада в Нью-Йорку) було заблоковано пропозицію РФ про "засідання про порушення її державних кордонів" і як наслідок було прийнято рішення лише про те, щоб закликати РФ звільнити захоплені українські кораблі. Лоббі РФ в РадБезі ООН традиційно сильне і очікувати більш жорсткої реакції на дії РФ було б марно.

Разом з тим, ми маємо надію на консолідовану позицію ЄС, Великої Британії та США про застосування нових санкцій до РФ за наслідками агресії проти України. А враховуючи введення в Україні воєнного стану, можна сподіватися і на технічну підтримку, в тому числі і летальною зброєю. Оскільки, як зазначено в заяві Німеччини, дана агресія РФ може в подальшому вплинути на безпеку усієї Європи.

Підсумовуючи, можна окреслити наступну парадигму. Так,

- по ЄС продовжує котитися "хвиля популізму" і це для неї значущий виклик. На фоні Брексіту, політичної та економічної нестабільності та дезінформації (з підтримки ЗМІ, які фінансується з РФ) події в регіоні Азовського моря дали значний поштовх до реального розуміння речей у відносинах ЄС–РФ. 1) РФ – ніколи не виконувала і не збирається виконувати міжнародні договори, а отже є неконтрольованим, непередбачуваним партнером; 2) Безпосередня  агресія РФ в регіоні Азовського моря – є ознакою агресивного налаштування та небажання понижувати градус ескалації конфлікту з Україною; 3) Питання "Північного потоку - 2" - є стратегічним і, в тому числі, безпековим для ЄС.

- В США у Д.Трампа своя історія… Загострення проблеми мігрантів з Мексики, відкриття пікантних подробиць (М.Коен зізнався в брехні Слідчому Комітету Конгресу щодо зв’язків Д.Трампа з РФ по питанню будівництва хмарочосу TRUMP TOWER в Москві) щодо зв’язків Д.Трампа з В.Путіним, що значно вдарило по позиціям Д.Трампа. Історія з реакцією Д.Трампа на агресію РФ є не такою однозначною, як подають офіційні речники. Так, по заяві самого Д.Трампа, що зустрічі в Аргентині з В.Путіним не буде, доки РФ не звільнить полонених, а насправді зустріч між ними відбулась (хоч і неофіційно) за закритими дверима, про що повідомив сам В.Путін на своєму брифінгу.

Політика подвійних стандартів та махрового популізму – це нажаль реальна картина сучасного світу. Хто від того виграє – той, для кого не писані правила і є бажання змінити чинний світовий безпековий устрій, публічно показуючи його абсолютну неефективність…    

Олексій Буряченко

Редакция может не соглашаться с мнением автора. Если вы хотите написать в рубрику "Мнение", ознакомьтесь с правилами публикаций и пишите на blog@112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів