Самими лише каральними засобами корупцію побороти можна

Коментар правозахисника Євгена Захарова на засіданні колегії МВС.

Самими лише каральними засобами корупцію побороти можна
112.ua

Євген Захаров

правозахисник

Коментар правозахисника Євгена Захарова на засіданні колегії МВС.

Я завжди вважав, що корупція не стільки кримінально-правова і не стільки навіть моральна проблема, скільки політико-економічна. І насправді ми повинні всі зрозуміти, що витоки нашої корупції в тому, що корупційні зв'язки замінюють ринкові відносини. Це практично означає, що у нас немає ринку. І замість ринку діють саме корупційні зв'язки і взаємини.

З цього випливає однозначно, що тільки каральними засобами корупцію побороти не можна, і чим більше ми будемо нарощувати рівень боротьби з корупцією саме каральними засобами, тим насправді гірше буде ситуація. Я в цьому абсолютно впевнений, і хочу це підкреслити.

Новини за темою

Я хочу сказати, що доти, поки не будуть реально розділені влада і бізнес, насправді боротьба з корупцією в значній мірі приречена, а посилення кримінальної відповідальності, посилення цієї боротьби, справжньої (яке насправді потрібно, я це, з іншого боку, добре розумію), може спричинити вибірковість кримінального переслідування, і нічого доброго в тому не буде.

І я хочу сказати, що з цієї точки зору все це виглядає як окремий випадок загальної проблеми, коли у нас зараз куди не глянеш, скрізь складні проблеми намагаються вирішити простими засобами. Вважають, що за допомогою насильства, утиску і так далі все можна вирішити. А це, я вважаю, серйозна помилка. Для того щоб справді побороти корупцію, треба дивитися в корінь, так сказати, і не плутати сокиру та скальпель, і змінювати суспільні відносини, насамперед економічні. І тільки тоді ця корупція буде йти, тому що не буде для неї підстав, і тільки тоді саме правова боротьба з корупцією буде справді ефективною.

Новини за темою

Про Кримінально-процесуальний кодекс - це знову-таки окремий випадок загальної проблеми. Коли здається, що КПК заважає, треба внести зміни, щоб він не заважав, щоб можна було простіше затримувати, наприклад, без санкції суду, як вже внесли в закон про Антикорупційне бюро, при необхідності і так далі.

Я не буду перераховувати всі ті норми, які хочуть змінити. Хочу сказати, це велика окрема проблема, зміна Кримінально-процесуального кодексу. Бо в ньому справді є що міняти, я з цим згоден, але робити це треба дуже обережно, згадуючи про міжнародні стандарти, яким цей Кодекс значно краще відповідає, ніж минулий. І хочу сказати, що багато пропозицій, які тут звучали, насправді порушують ст. 5 Європейської конвенції, і ми будемо мати численні заяви до Європейського суду про порушення цієї статті, і будемо відшкодовувати великі кошти за ці порушення.

Новини за темою

І змінювати наше законодавство таким чином, щоб порушувати ці стандарти в області прав людини, насправді не можна. Це потрібно робити виважено і обережно. Взагалі, всі міжнародні експерти кажуть, що те, що ми ввели заставу в наш Кримінальний кодекс, те, що застава є одним із запобіжних заходів для ненасильницьких злочинів, це позитив. А тут звучить, що це негатив і що від цього потрібно позбутися. Я з цим не можу погодитися. Не треба порушувати міжнародні стандарти, давайте дивитися на все це виважено, обережно і уважно.

Новини за темою

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтесь із правилами публікацій пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>