banner banner banner banner

Самотній воїн: Чим займеться Саакашвілі після своєї відставки

У Міхеїла Саакашвілі є солідний заділ для залучення на свій бік електорату, який розчарувався у чинній владі і не довіряє опозиції в особі ультраправих і лівих партій, осколків "Партії регіонів"

Самотній воїн: Чим займеться Саакашвілі після своєї відставки
Міхеіл Саакашвілі Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У Міхеїла Саакашвілі є солідний заділ для залучення на свій бік електорату, який розчарувався у чинній владі і не довіряє опозиції в особі ультраправих і лівих партій, осколків "Партії регіонів"

Чимало галасу наробила новина про добровільну відставку екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі з посади голови Одеської ОДА. Грузинський реформатор заявив про те, що має намір очистити Україну від корупційного бруду. На думку Саакашвілі, президент України Петро Порошенко не проявляє активності у реформуванні країни і боротьбі з корупцією. Останньою краплею, яка стала причиною для відставки, став скандал, пов'язаний з колосальними сумами в електронних деклараціях українських чиновників. Міхеїл Саакашвілі підкреслив, що не збирається здаватися і продовжить боротьбу в надії очистити Київ від корупціонерів. На думку колишнього прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчілави, звільнення Міхеїла Саакашвілі означає початок нового політичного проекту колишнього президента Грузії в Україні. Мета очевидна – проведення реформування України та боротьба з корупцією без половинчастих заходів.

Новини за темою

Відставка заради порятунку репутації реформатора

Міхеїл Саакашвілі пішов з посади одеського губернатора для того, щоб протиставити себе чинній владі, довести свою самостійність як політика і реформатора. В українському суспільстві сформувався стереотип, що чинна влада займається створенням видимості активної реформаторської діяльності для залучення коштів міжнародних кредиторів. Грузинський реформатор сприймається як протеже Петра Порошенка на політичній арені України. Це не вигідно Саакашвілі. Він приїхав в Україну курирувати українські реформи. На ділі Міхеїл Саакашвілі став провінційним чиновником, який не має важелів впливу на загальнонаціональні політичні процеси. Створення поліції і перетворення в Збройних силах відповідно до стандартів НАТО є одним з небагатьох результатів реформаторської діяльності Банкової. Міхеїл Саакашвілі став грати роль голосу народу, здатного озвучувати конструктивну критику чинної влади і згладжувати невдоволення суспільства зволіканням у сфері проведення реформ і боротьби з корупцією.

Політична еліта України не готова йти на радикальні перетворення. Прийняття необхідних законів для проведення реформ впирається у відсутність єдиної позиції серед народних депутатів від різних партій. В Грузії було простіше приймати законодавчі ініціативи у сфері реформ. В період реформування Грузії в середині 2000-х рр. партія Саакашвілі "Єдиний Національний Рух" домінувала в грузинському парламенті.

Новини за темою

Чинна влада не ризикує проводити масові чистки корупціонерів, побоюючись сформувати колосальну кількість опозиційно налаштованих громадян, які можуть підтримати конкурентів БПП "Солідарність" в особі партій "Опозиційний блок", "Батьківщина", партій, які спонсорує Ігор Коломойський – "Укроп", "Відродження", та ультраправих політичних сил ("Правий сектор", УНА, "Національний рух" Дмитра Яроша). Основу опозиції Саакашвілі в Грузії становили саме колишні корупціонери, що зіграло на руку нині правлячій партії "Грузинська мрія".

Міхеїл Саакашвілі бажає провести реформи в Україні за грузинським сценарієм, включаючи формування потужного репресивно-карального апарату у вигляді поліції і спецслужб, переслідування чиновників всіх рівнів і гілок влади, причетних до корупції, залучення молодих фахівців на держслужбу та проведення лібералізації законодавства для залучення іноземних інвестицій в економіку України.

Сприятливий грунт для створення "партії Саакашвілі"

Судячи за результатами вересневого дослідження соціологічної групи "Рейтинг", невдоволення українського суспільства чинною владою досягло високого рівня. Діяльність чинного уряду в більшій або меншій мірі не підтримує 79% громадян. Кількість прихильників існуючих партій, в тому числі БПП "Солідарність", "Батьківщина" і "Опозиційний блок", не перевищує 10%. Кількість бажаючих не голосувати за жодну з правлячих партій або яким важко прийняти якесь рішення з цього приводу становить загалом 39%.

Українські громадяни не задоволені зростанням податків і цін, зокрема на енергоносії. Середній і дрібний бізнес на межі виживання. В Україні досі не проведено заходи для поліпшення якості життя українців – ремонт доріг, створення будинків юстиції, поліпшення комунального господарства в населених пунктах.

Однією з найбільш значущих проблем, після конфлікту на Донбасі, українці вважають корупцію. Кримінальні справи корупціонерів закриваються під приводом недостатньої кількості доказів або відсутності складу злочину. Нещодавно Генпрокуратура закрила справу щодо незаконного збагачення колишнього заступника міністра юстиції та члена Нацагентства з питань запобігання корупції Руслана Рябошапки.

Новини за темою

Масла у вогонь підлив скандал навколо е-декларацій українських чиновників. Президент Петро Порошенко задекларував 60 тис. дол. і 900 тис. грн. У прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і його дружини 1,8 млн дол. готівкою. Народний депутат Віктор Романюк від партії "Народний фронт" зберігає 753 тис. дол., а мер Харкова Геннадій Кернес 1,6 млн дол. Ця обставина викликала здивування в ЄС. Скандал створив загрозу для перспектив безвізового режиму для українських громадян. Е-декларування доходів чиновників є однією з умов для надання безвізового режиму Україні. Якщо Україна не отримає безвізовий режим від ЄС до кінця року, невдоволення чинною владою буде посилюватися.

Платформа для нового політичного проекту

У Міхеїла Саакашвілі є солідний заділ для залучення на свій бік електорату, який розчарувався у чинній владі і не довіряє опозиції в особі ультраправих і лівих партій, осколків "Партії регіонів". Міхеїл Саакашвілі завчасно сформував платформу для створення власної партії – громадський рух "Антикорупційний рух". Ця організація добре розкручена серед прихильників реформ і боротьби з корупцією. В 2015-16 роках антикорупційні форуми, які курируються цим рухом, проходили у великих містах України. Увійти до складу нової партії можуть ідеологічно заангажовані технократи і молодь, зацікавлена в перетвореннях. Тоді Саакашвілі зміг переконати частину українського суспільства в тому, що реформи і боротьба з корупцією в Україні можуть бути ефективними. Адже він вже одного разу домігся успіху в даній сфері, будучи на посту президента Грузії.

Судячи з дослідження групи "Рейтинг", на поточний момент близько 22% українців позитивно ставляться до персони Міхеїла Саакашвілі. Більшу кількість прихильників має тільки лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, яку підтримує 23% громадян. Міхеїл Саакашвілі не замішаний у корупційних схемах. Частина потенційних виборців будуть розглядати його політичний проект як третю силу, здатну навести порядок в Україні.

Новини за темою

На думку українського політолога Вадима Карасьова, те, що Саакашвілі пішов у публічну політику, є індикатором підготовки до дострокових виборів до українського парламенту. Захід може зробити ставку на партію Саакашвілі, якщо чинна влада вичерпає ліміти довіри. Колишній грузинський президент має репутацію жорсткого політика, здатного організувати процес проведення реформ та боротьбу з корупцією. ЄС потрібні лояльні політичні сили у Верховній Раді для курирування процесу використання виділеної Україні фінансової допомоги і кредитів.

Можливі ситуативні альянси Міхеїла Саакашвілі з політичними силами, які підтримують боротьбу з корупцією та реформи. Це стосується парламентської партії "Самопоміч" Андрія Садового та партії "Сила людей" Віталія Ковтуна, яка присутня в міськрадах деяких населених пунктів України, включаючи Маріуполь. До партії Саакашвілі може примкнути частина функціонерів БПП "Солідарність", які зацікавлені посприяти проведенню реформ і боротьбі з корупцією в Україні.

Негативні моменти

Відставка Міхеїла Саакашвілі може негативно позначитися на ставленні ЄС до процесу реформ і боротьби з корупцією в Україні. Якщо відомий реформатор відмовляється від державної посади в країні, яка проголосила курс реформ та антикорупційної діяльності, то це означає, що чинний уряд не справляється з поставленим завданням. Під питанням може опинитися перспектива надання Києву нових кредитів та безвізового режиму з боку ЄС.

Негативним моментом для політичної кар'єри Міхеїла Саакашвілі в Україні є поразка заснованої ним партії "Єдиний національний рух" на недавніх парламентських виборах в Грузії. З 150 місць в грузинському парламенті 115 дісталися правлячій партії "Грузинська мрія". Прості українські громадяни добре подумають, чи варто довіряти колишньому лідерові партії, яка програла.

Новини за темою

Слабким місцем Міхеїла Саакашвілі є імідж "президента, який програв війну". Спроба відновити конституційний лад в Південній Осетії у відповідь на обстріли грузинських сіл сепаратистами спричинила за собою військове вторгнення Росії. Частина українського суспільства може насторожено поставитися до даного факту, засумніватися в здатності Міхеїла Саакашвілі посприяти врегулюванню конфлікту на Донбасі.

Міхеїл Саакашвілі перебуває в конфлікті із впливовими політичними і економічними колами, які він звинувачував у причетності до корупційної діяльності. Власник Групи "Приват" Ігор Коломойський. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Великий бізнес, зацікавлений у збереженні політичного впливу в Україні, і чинні чиновники не підтримають нову політичну силу. Україна – корумпована країна. Жертвою чисток можуть стати тисячі винних чиновників.

Відставка Міхеїла Саакашвілі з посади голови Одеської ОДА - це заклик до українських громадян наполегливо вимагати від чинної влади конкретних кроків у сфері боротьби з корупцією і проведення реформ.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник,

магістр політичних наук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>