banner banner banner

Розслідування вбивства Нємцова: Чеченська версія тріщить по швах

Російський опозиціонер Володимир Мілов виклав невідповідності в офіційній версії вбивства Нємцова

Розслідування вбивства Нємцова: Чеченська версія тріщить по швах
Reuters

Володимир Мілов

російський політичний діяч

Російський опозиціонер Володимир Мілов виклав невідповідності в офіційній версії вбивства Нємцова

Передрук блогу Володимира Мілова в livejournal:

У березні, за гарячими слідами вбивства Бориса Нємцова, я публікував деякі свої міркування з приводу ймовірної причетності до його вбивства російських спецслужб. Більше того, я офіційно звернувся до ФСБ і ФСО з 12 конкретними питаннями з приводу обставин цього вбивства, які, на мій погляд, явно свідчать про вуха спецслужб, які стирчать в цій справі. Відповіді, які я отримав, лише підсилили мої підозри в тому, що спецслужби розповідають про цю справу далеко не все, що їм відомо.

Зараз, після більш ніж чотирьох місяців після вбивства, стають відомими все нові деталі, які, на мій погляд, не залишають каменя на камені від поспішно запропонованої громадськості "чеченської" версії вбивства. Більше того, саме поквапливість, з якою нас спробували запевнити, що справа розкрита і у всьому винні чеченці, лише підсилює підозри в тому, що чеченську версію розробили заздалегідь як операцію прикриття.

Ось деякі міркування щодо конкретних обставин справи.

Багатомісячне стеження за Нємцовим за допомогою автомобіля ZAZ Chance

Це найнеймовірніший момент у всій історії і найбільш уразливий з погляду ймовірної причетності до вбивства російських спецслужб. Зараз з'ясовується, що "Запорожець" для вистежування Нємцова був куплений за кілька місяців до вбивства, і чеченці начебто стежили за Нємцовим чи протягом кількох місяців, чи протягом кількох тижнів.

Новини за темоюВи взагалі розумієте, про що йде мова? Мова йде про те, що протягом декількох тижнів/місяців (ми точно цього не знаємо) за Нємцовим, за яким (встановлений факт) регулярно велося зовнішнє спостереження співробітниками російських спецслужб, їздив "Запорожець", набитий збройними чеченцями, і ніхто жодного разу не звернув на це ніякої уваги! Більш того, судячи за свідченнями Губашева, який "зізнався", наповнений збройними чеченцями "Запорожець" прямо перед вбивством не менш ніж годину пасся прямо на Василівському узвозі (це, власне, і слідувало з початкової логіки версії слідства). І знову ніхто не звернув на це ніякої уваги.

Ви в це вірите взагалі? Чеченці на "Запорожці" повинні були бути суперпрофесіоналами в частині ведення зовнішнього спостереження і маскування (якими вони за визначенням бути не можуть), щоб сховатися і від ФСБшної наружки, і від оперативників ФСТ, і поліції на Василівському узвозі в ніч убивства, щоб їх ніхто не помітив.

Я особисто не вірю в таке ні секунди і переконаний, що кожному, хто висуває таку версію, потрібно спочатку дуже серйозно доводити, що таке можливе в принципі. Слідчі експерименти проводити і так далі. ФСБшники просто не могли не помітити чеченців - якщо все це дійсно мало місце. Чому вони нічого не зробили? За їхніми протоколами, виявлення паралельного стеження за об'єктом з боку сторонніх людей - ПП.

Це один з найбільш уразливих для спецслужб моментів у справі.

Про стовбичення "Запорожця" з озброєними чеченцями протягом години-двох на Василівському узвозі ввечері 27 лютого, без жодної уваги з боку правоохоронців, я взагалі мовчу. Це виглядає як абсолютно неймовірна історія.

До того ж машина екзотична, зовнішність підозрюваних екзотична, ви знаєте, як у нас поліція зазвичай поводиться. Те, що такий дивний об'єкт - "Запорожець" з купою чеченських головорізів всередині - не привернув увагу органів за всі ці тижні/місяці і особливо в ніч убивства - цьому повинні бути якісь виразні пояснення. Їх немає.

Новини за темою

Багато з тих, з ким я обговорюю цей аспект, кажуть: ну, буває, не пощастило. Однак у цій справі накопичується така кількість випадків - десятки випадків, коли спецслужби повинні були спрацювати, але дружно не спрацювали з абсолютно різних приводів, що в поєднанні все це виглядає абсолютно неймовірним.

Відсутній мотив вбивства

За більш ніж чотири місяці прихильникам "чеченської" версії вбивства Нємцова так і не вдалося пояснити мотив вбивць. У "ісламську" версію, або "Шарлі Ебдо" (що Нємцова нібито вбили за образи релігійних почуттів мусульман), не вірить вже, здається, ніхто, хоча саме ця версія була стрімко озвучена відразу після вбивстваі  викликала навіть швидку відповідну перекваліфікацію справи. "Жоден не зміг пояснити, які саме висловлювання Бориса Нємцова образили його, а також де і коли вони були опубліковані, однак "карикатурна" версія була прийнята слідством як робоча".

Знов зазначу, що:

 • Чеченці ніколи в історії не вбивали з міркувань релігійної помсти, ні до, ні після. Вони вбивали або з політичних мотивів (боротьба за незалежність своєї Чечні), або з комерційних або мотивів внутрішніх розборок. Якби версія "Шарлі Ебдо" щодо Нємцова була б правдою, це було б дивним і поки що єдиним прецедентом.
 • Прецедент був би дивним, так як ніяких слідів образ на адресу ісламу з боку Нємцова так і не знайдено.
 • "Воїни ісламу", які вчиняють акти помсти за образу своєї релігії, ніколи так себе не ведуть, як обвинувачені у вбивстві Нємцова. Зазвичай вони роблять це навмисно відкрито, щоб твердо позначити свій мотив і надіслати сигнал іншим бажаючим щось там "образити". Ось так щоб вони ховалися і заперечували свою причетність, якщо хотіли помститися за віру - ну це у вищій мірі дивна поведінка, прецедентів такого знову ж таки немає, та й весь сенс "помсти за образу віри" з цим втрачається.
 • Щодо обвинувачених чеченців є маса інформації про те, що особливо релігійними людьми вони не були - свідчення їхніх родичів, дані про їхнє попереднє життя.
 • В інформації про хід слідства йде постійна плутанина, фігурує то інформація про якісь гроші, сплачені виконавцям за вбивство (25 мільйонів чи скільки там), то нібито що вони самі були "ображені" діяльністю Нємцова і тому його вбили. Але це фундаментальна розбіжність припущень про мотив вбивства.
 • Ну й інформація про купівлю "Запорожця" і початок стеження за Нємцовим ще восени повністю спростовує всі відсилання до "Шарлі Ебдо".

Загалом, нісенітниця це все повна, про версію релігійної помсти.

Новини за темою

Є інша версія, що обговорюється неформально - що нібито замовником вбивства міг бути Кадиров, який або хотів самоствердитися таким чином ("дивіться, як я можу"), або хотів за щось помститися Нємцову (той називав Кадирова відморозком або якось ще).

Крім чистої умоглядності таких припущень, є кілька обставин, які свідчать проти такої версії:

 1. Кадиров не ідіот і прекрасно розуміє, що доля такого політика, як Нємцов, при всій пропаганді з приводу його "маргінальності", в нинішній системі - ексклюзивна юрисдикція "папи", Путіна. Він не став би переступати цю межу, заходячи без дозволу в сферу відповідальності "головного".
 1. Нємцов якщо і ображав Кадирова, не гірше і не краще за інших. Кадирова багато хто ображав, часто й гірше. Так, Нємцов більш помітна фігура, однак див. пункт 1 - тут вибір жертви означає пряме вторгнення в сферу відповідальності "папи". Це неприпустимо в нинішній ієрархії, це грубе порушення субординації.
 1. Кадиров прекрасно знає, скільки у нього ворогів у федеральному істеблішменті і серед федеральних силовиків (та практично всі, крім особисто Путіна, тоді як союзників у нього немає), і не міг не розуміти, що такі дії спровокують спробу його ворогів у федеральній владі розпочати масштабний наступ на його позиції.
 1. Кадировці завжди вбивали тільки через гроші і владу, жодних інших мотивів у них ніколи не було. Якщо б з'явився новий мотив, це було б дуже екзотичним прецедентом. Нємцов владі і грошам Кадирова ніякої загрози не представляв взагалі. Навпаки, вбивство Нємцова і "кадировська" версія створили Кадирову проблеми, і це було зрозуміло заздалегідь, впевнений, зрозуміло навіть Кадирову.

Так що якщо Кадиров і може бути причетний до цієї історії, то тільки як: "папа" попросив або здійснити операцію, або виступити як прикриття.

"Ті, що зізналися у вбивстві", чеченці не можуть виразно пояснити, що і де вони робили

Крім того, що підозрювані чеченці не можуть пояснити, за які саме висловлювання антиісламського характеру вони нібито вирішили вбити Нємцова, вони ще й викладають зовсім неправдоподібну версію про безпосередній момент вбивства. Ось свідчення Губашева, на яких багато в чому будується слідство:

"27 лютого "Беслан" за роботою (офісом Бориса Нємцова. - "Ъ") дивився, а я за будинком на Великій Ординці. Після 22 вечора я подумав, що його (Нємцова. - "Ъ"), напевно, сьогодні вже не буде, і зібрався їхати. І тут машина виїжджає, в якій він сидить. І попрямувала у бік Червоної площі, а ми поїхали за нею". За словами Анзора Губашева, за Великим Москворецьким мостом водій висадив Бориса Нємцова, той пішов на Червону площу, а вони подалися за ним. "Знайшли - дивлюся, сидить у ресторані з якоюсь дівчиною. Потім повернулися в машину, почекаємо, коротше, поки посидять", - повідомив він."

Між тим реальний маршрут пересування Нємцова в той вечір був зовсім іншим: він ближче до 22-ї години вийшов з "Ехо Москви" на Новому Арбаті, де у нього тільки що закінчився ефір (встановлений факт) і де його вже чекала його супутниця Ганна Дурицька, звідки вони разом проїхали до ГУМу, де Нємцов і Дурицька залишилися в кафе. Тобто Губашев просто навіть взагалі не в курсі, як реально в той вечір пересувався Нємцов, і всім його свідченням вже через одне це гріш ціна, це все явно вигадано зі стелі.

Новини за темою

Я відразу говорив (писав про це у запиті до ФСБ), що, швидше за все, виконавців зорієнтували по часу та маршруту руху Нємцова за допомогою аудіопрослушки - вирахувати маршрут просто так, візуально, і швидко передислокувати туди машину в районі з тотально перекритим рухом було складно, весь час були розвилки шляху руху. І ось нещодавно з'явилася інформація про наявність свідчень з приводу того, що останніми відвідувачами кафе Bosco в Гумі, які сиділи за сусіднім столиком з Нємцовим і його супутницею Дурицькоою, були якісь дві жінки, які вийшли з кафе відразу слідом за Нємцовим, вирушили з ним до місця вбивства, перебували біля тіла вбитого і відразу після вбивства спустилися по мосту. Про цих жінок говорять різні свідки у справі. Слідство навіть спочатку вважало їх співробітниками спецслужб, але ФСБ від них відхрестилося. Тіток цих не знайшли. Пазл складається, загалом-то.

Важливий момент про машину. Вся ця історія про "Запорожець", що чекав біля мосту", спочатку виглядала дико сумнівною. Ніби як, за поширеною версією, "Запорожець" зі збройними чеченцями пасся не менше години на Василівському узвозі, а після цього виїжджає слідом за вбивцею і швидко підбирає його. Але ось вам фото цього місця (звідси). На ньому чітко видно, що цей самий п'ятачок під мостом, де нібито Нємцова чекали чеченці на ЗАЗі - не просто місце, яке добре проглядається й охороняється, але воно взагалі обгороджене бетонними блоками, і звідти тільки один виїзд - через шлагбаум!!!

Фото з відкритих джерел

Тобто там не можна просто так стати під мостом і потім, коли треба, швиденько від'їхати, щоб підібрати вбивцю Нємцова. Це ціла справа звідти виїхати. Там, можливо, ще й за спецперепустками в'їзд на цю стоянку, оскільки мова про Кремль. А тут ще йдеться про групу озброєних чеченців на "Запорожці". І стояти там не можна - йде звуження до однієї смуги. А на набережній перед цим місцем світлофори, і стояти там ніде не можна.

Ось це питання, де саме Нємцова чекала машина (в цьому районі дуже складно з цим) - дуже вразливе питання для публічної версії "якісь чеченці там його чекали, потім швидко вбили і поїхали". Там не можна просто так "чекати".

Могли таке в принципі зробити чеченці?

Досконала операція була добре спланована і здійснена в складному для реалізації місці, в умовах великого мегаполісу, в особливому районі, важко доступному з транспортної точки зору. У Нємцова був складний і непередбачуваний графік - щоб заздалегідь вибрати місце, де його можна було вбити (тільки не в під'їзді його будинку, який добре охороняється і проглядається), потрібно було мати набагато більший обсяг інформації про його пересування, ніж дає просто візуальне спостереження (я про це писав у своєму запиті до ФСБ).

Новини за темою

Ви вірите, що горці з якогось там "батальйону" здійснили добре виконану операцію в умовах великого мегаполісу? А коли таке було, ви можете пригадати? Так, вони вбивали в Москві своїх Байсарова-Ямадаєва. Але це був кожен раз якийсь показовий феєрверк-екшн в стилі гір з десятками випущених куль, зовсім не в дусі ретельно підготовленої і блискавично виконаної грамотної таємничої операції, як цього разу. Я не впевнений, що ці кошлаті кадирівці взагалі добре знають Москву - судячи зі свідчень Губашева, він і маршрут Нємцова у вечір вбивства не знає. В цій операції було стільки вузьких місць (для початку - вирахувати маршрут Нємцова з кафе і дислокувати машину біля мосту), що ймовірність виконання вбивства групою горців на "Запорожці" виглядає нікчемним, а пояснення "ну ми туди-сюди, Заур зателефонував, а ми туди-сюди" - неспроможними.

Відсутність дій спецслужб щодо Геремеєва

Ім'я Руслана Геремеєва як підозрюваного в організації вбивства з'явилося в пресі дуже швидко після вбивства. Мав він відношення до вбивства чи не мав, ми не знаємо. Нам розповідали, що нібито ось так складно потрапити в те село в Чечні, де він знаходиться, що от ніяк слідчі не могли туди потрапити. Потім стало відомо, що він начебто поїхав до Абу-Дабі.

Тут відразу виникає два питання до федеральних спецслужб:

 • Як він міг перетнути кордон і вилетіти на зарубіжному рейсі? Контроль перетину кордону - юрисдикція федеральної спецслужби, ФСБ. Навіть у Чечні. Мені знову починають розповідати про "випадковість". Але чи не забагато випадковостей у цій справі? Тим більше в ситуації, коли Геремеєв деякий час перебував в Чечні і вилітав за кордон, коли з його приводу вже піднявся шум?
 • Чому не були організовані переговори з Абу-Дабі про його видачу? Ну хоча б банальний запит, не кажучи вже про те, що Путін, якщо його так турбує пошук вбивць, міг би просто подзвонити до еміра Абу-Дабі і попросити цю людину знайти і видати в Росію - я думаю, після такого прохання не було б проблем з цим, це ж не Нідерланди. У кого б руки відвалилися зробити такі дії? Ні, все це можна було зробити дуже легко.

Однак у підсумку щодо Геремеєва (підкреслю, ми не знаємо, причетний він до вбивства чи ні, але раз федеральні служби кажуть, що ймовірно причетний) ми маємо справу як мінімум з двома фактами волаючої бездіяльності в плані його затримання і доставки на допит.

Зараз з'явилися численні вкидання, що нібито Геремеєв ні при чому взагалі, що там був якийсь інший Руслан, Мухудинов, який начебто ще й убитий. Таким чином, створюється враження, що взагалі вкидання прізвища Геремеєва всі ці місяці в публічне поле було просто відведенням очей. Або зараз, після того, як йому дали піти, від нього спеціально відводять слід.

Що могло статися насправді?

Обвинувачені чеченці говорять ще й про алібі, хоча, на мій погляд, це не аргумент - підтвердження алібі одних сумнівних чеченців іншими сумнівними чеченцями навряд чи є хороша доказова база. Хоча вони там біллінг запросили на підтвердження. Ми не знаємо, причетні до вбивства ці конкретні чеченці чи ні. Однак знаємо ми ось що:

 1. Вся версія з якимись приватними чеченцями, які раптом ні з того ні з сього захотіли вбити Нємцова, неспроможна і розсипається (див. вище).
 1. У всій цій операції видно так багато хвостів "сторонньої допомоги", яку могли надати тільки федеральні російські спецслужби, що питання до них після місяців розслідування тільки посилюються.
 1. Після місяців очевидно, що у вбивства немає іншого бенефіціара, крім Володимира Володимировича Путіна.

Останній пункт дуже важливий. Нємцов не був безпосереднім ворогом високопоставлених російських силовиків, які теоретично могли організувати його вбивство. Припустимо, хтось із них міг взяти на себе ініціативу таке організувати з "ідейних" міркувань, але на іншій чаші ваг - неприпустимість втручання в ексклюзивну юрисдикцію "папи" і грубе порушення субординації в путінській системі, про які йшла мова вище.

Нємцов безпосередньо не заважав і Кадирову. Ну так, щось там казав про нього, але про нього, підкреслю, багато хто чого поганого говорить. Безпосереднім політичним і комерційним інтересам Кадирова Нємцов не погрожував.

А ось інтересам Путіна - безпосередньо. Мотиви:

 1. Нанести удар по ключовій сполучній ланці опозиції в момент початку створення майбутнього коаліційного об'єднання опозиціонерів. Нємцов мав у цьому плані найбільший банк контактів всередині опозиції, найбільшу вагу як парламентер, значні організаційні та фінансові можливості. Щодо об'єднання опозиції перед федеральними виборами 2016-2018 реально нанесений потужний удар (хоча ми боремося з наслідками, важко це заперечувати).
 2. Посіяти страх серед опозиціонерів і створити нову хвилю еміграції серед них, знову ж послабивши підготовку до майбутніх виборів. Бачите, я навіть колишніх віце-прем'єрів і наступників Єльцина вбивати не боюся, що вже там говорити про вас, інших. Потужний сигнал, що і говорити.
 3. Помститися Нємцову за лобіювання санкцій проти російського фінансового і корпоративного сектора, що загнали нашу економіку в глухий кут (до літа-2014 в Кремлі думали, що Захід обмежиться точковими санкціями проти чиновників і не ризикне чіпати наші великі компанії і банки, що активно лобіював саме Нємцов, за що в Кремлі його, за моїми даними, вже давно вважали "винним"), а також усунути великого лобіста санкцій, що має прямий доступ до західних лідерів, у вирішальний для Путіна момент переговорів щодо можливого часткового зняття європейських санкцій з Росії.

Мотиви 1-3 - настільки сильні, що всілякі розмови про "ображеного Кадирова" і "одного з федеральних силовиків, який вирішив убити Нємцова на ідейному ґрунті", в порівнянні з цим - просто дитячий лепет.

Новини за темою

Щоб ви розуміли ступінь заклопотаності Путіна майбутніми федеральними виборами:

 • У березні, через три тижні після вбивства Нємцова, він виступає на колегії ФСБ і каже, що ключове завдання ФСБ - протистояти всяким нехорошим елементам на майбутніх федеральних виборах 2016-2018 років. Хоча здавалося б, до виборів ще два роки, і при чому тут ФСБ.
 • Влада влаштувала абсолютно незрозумілу конституційну колотнечу через перенесення виборів до Держдуми лише на 10 тижнів вперед.
 • Через три місяці після вбивства Нємцова сталося отруєння Володимира Кара-Мурзи молодшого. Заздалегідь вибачаюся перед Володею і його родичами за прямоту, але я у випадковості не вірю, особливо на тому тлі, що Кара-Мурза виконує роль повноважного представника Михайла Ходорковського в роботі Демократичної коаліції, яка все-таки була створена.

По-моєму, це все настільки очевидні ланки одного ланцюжка, що спроби вишукувати якихось дивних приватних бенефіціарів вбивства Нємцова виглядають просто незграбно.

Що стосується Кадирова і обвинувачених чеченців, а також всяких Геремеєва і Мухудинова. Чи причетні вони до вбивства? Ми цього не знаємо. Може, так ("папа" попросив), а може, їх просто використовують як операцію прикриття. Це зараз неможливо встановити.

Але що добре видно - це те, що "чеченська" версія (помножена ще й на ісламістський фактор), як і слід було очікувати, дуже добре продається в суспільстві з урахуванням репутації чеченців ("а, вони завжди всіх вбивають"). У цю версію повірили навіть багато представників опозиційних кіл - тому що для них легше повірити в те, що чеченці знову щось таке викинули, ніж змиритися з тим, що вони живуть в країні, президент якої здатний організовувати такі вбивства.

На це і був розрахунок, коли просувалася "чеченська" версія.

Але, як показано вище, вона неспроможна.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>