banner banner banner banner banner

Роздоріжжя атомної енергетики України

Роздоріжжя атомної енергетики України
Фото з відкритих джерел

Тимур Чмерук

Підприємець

Для розвитку України, прискореного підйому її економіки одним з важливих питань є забезпечення підприємств і населення достатньою кількістю енергії за прийнятними тарифами. Україна не може розраховувати на покриття своїх енергопотреб за рахунок традиційних вуглеводневих видів палива. З кожним роком все більшого значення набувають так звані альтернативні види палива і заснована на них альтернативна енергетика.

Історично, ще за Радянського Союзу, першими широко застосовуваними галузями альтернативної енергетики були гідроенергетика та атомна. Зараз вони багатьма сприймаються вже не як альтернативні, а досить звичні підгалузі енерговиробництва.

Якщо проблеми гідроенергетики в суспільстві не викликають значної дискусії і ведуться, в основному, в межах професійної спільноти з рідкісними голосами екологів, істориків і археологів, то проблеми ядерної енергетики, її функціонування і розвитку не тільки вельми цікаві широкому колу людей, але й набувають часом гострих, навіть конфліктних форм.

Будь відкритим – і люди тебе зрозуміють

Серйозною перешкодою в розвитку вітчизняної атомної енергетики, на мою думку, є недостатнє інформування суспільства про перспективи розвитку галузі в країні та його шляхи, помилки позиціонування на ринку як галузі, так і окремих її підприємств, недостатній рівень взаємодії галузі і суспільства.

Новини за темою

Проблеми ядерної енергетики, перспективи її розвитку реально залишаються незрозумілими як для багатьох пересічних українців, так і для представників бізнесу та політиків. Як наслідок, тут ми маємо справу з безліччю міфів, суб'єктивними думками, навіть з відкритим маніпулюванням громадською думкою в чиїхось певних інтересах.

В цьому винні іноді й самі атомники. З одного боку, в силу складності використовуваних ними знань і, відповідно, термінології, з іншого - в силу значної закритості галузі, її режимного характеру. Неабияке значення має й те, що багато питань щодо атомної енергії, які ставлять фахівцям громадяни, видаються тим банальними і такими, що не потребують відповіді. В результаті в українського суспільства відсутнє чітке уявлення про роль ядерної енергетики в економіці, перспективи її розвитку, проблеми, які стоять перед нею, та шляхи їх вирішення. Реальних заходів щодо позитивного позиціонування галузі, організації відкритого діалогу атомників з суспільством і владою, не робиться. Також залишається недоступною інформація про інвестиційні проекти в галузі, про реалізацію лобістських проектів в ній. Не змінивши інформаційну політику в ядерній енергетиці, підходи до реалізації PR у ній, не вдасться змінити громадську думку, чим охоче скористаються ті, чиї економічні інтереси обмежуються її розвитком.

Для атомної галузі України актуальним є вирішення двох проблем. Перша – технологічне оновлення станцій і забезпечення їх конструкційно-технологічної незалежності як від російських, так і європейських підприємств-постачальників обладнання і палива. Ця проблема вирішується, з одного боку, подальшим розвитком галузі енергетичного машинобудування (в тому числі атомної). Перспективним проектом у цьому напрямі може стати локалізація в Україні виробництва нового типу реакторів – модульних реакторів на розплавах солей. Друга проблема – розроблення нової енергетичної доктрини країни і розрахунок оптимального національного енергетичного балансу. При вирішенні цього завдання необхідно передбачити комплексний розвиток всієї енергетичної галузі. Мова про розвиток альтернативної енергетики, реалізацію проектів інтегрованих об'єктів генерації (наприклад, атомно-сонячні та атомно-водневі станції, сонячно-біомасні станції тощо). Актуальним залишається прискорений розвиток вітчизняного енергетичного машинобудування, значна частка якого повинна припадати не на обладнання для ТЕС і ГЕС (як зараз), а на вироби, пов'язані з атомною та іншими видами альтернативної енергетики. Вирішення цих завдань дозволить Україні не тільки здобути енергетичну незалежність, але й повернути собі лідерські позиції у світових рейтингах галузі.

Новини за темою

Чи можна відмовитися від АЕС?

Чи можна уявити собі модель розвитку національної енергетики за умови відмови від експлуатації власних АЕС? Така модель, звичайно, можлива, але її реалізація призведе, з досить великою ймовірністю, до руйнування спочатку всієї української енергетики, а потім і всієї економіки. За всієї перспективності інших видів альтернативної енергетики, вони поки не можуть стати основними постачальниками енергії для промисловості, особливо великої, і транспорту. Багато в чому, щоправда, їхні можливості для енергозабезпечення спільнот і потреб домогосподарств, а також позитивні соціальні ефекти також залишаються невикористаними. Необхідно мати на увазі, що відмова від експлуатації АЕС передбачає величезні витрати. Так, заміщення одного енергоблоку АЕС потужністю 1000 мВт енергоблоком ТЕС призведе до збільшення оптової ціни електроенергії на 2,5 коп за 1 кВт-год, і це розрахунки в поточних цінах, з урахуванням поточних тарифів для атомної і теплової генерацій, але без урахування таких факторів, як інфляція чи подорожчання палива. Важливим мені видається і той момент, що Україна має власні родовища ядерного палива. Причому в обсягах, достатніх не лише для задоволення внутрішніх потреб, але і для його експорту. Наших розроблюваних родовищ урану вистачить на 90 років спокійної експлуатації наявних генеруючих потужностей. При цьому, за даними геологів, є всі умови для того, щоб збільшити видобуток ядерного палива в 1,5 рази. Одним із міфів є поширювана неперевірена інформація про те, що наш уран надто дорогий. Цифри свідчать про те, що український уран повністю конкурентоспроможний. Проте, як часто буває у нас, найбільш значущим фактором, що перешкоджає розвитку у нас як видобуванню урану, так і всієї атомної енергетики, є непродумані управлінські рішення і відверті корупційні схеми.

Розробка вітчизняних уранових родовищ дозволить атомній галузі, по-перше, виключити залежність від поставок з Росії та Казахстану, а, по-друге, збільшити частку України на світовому паливному ринку (і, як наслідок, отримати додаткові валютні кошти).

Новини за темою

Слабка енергетична доктрина – гальмо розвитку

На перспективи розвитку нашої ядерної енергетики негативно впливає неопрацьованість загальнодержавної енергетичної доктрини. Не самі атомники, а саме ця доктрина, розроблена науковцями, політиками і підприємцями всіх енергетичних галузей, повинна дати відповідь на питання про оптимальне співвідношення тих енергоресурсів, які має країна. Таке співвідношення повинне бути не довільно встановленим, а економічно і технологічно обґрунтованим. Не можна орієнтуватися на те, що уран буде повністю витіснено з енергоносіїв, але не можна й на те, що вся або переважна частка енергетики повинна бути ядерною. В Україні є непогані перспективи розвитку сонячної та водневої енергетики, енергетики біомаси. Причому їх розвиток дозволяє вирішувати не тільки власне технологічні і економічні завдання, а й ширше коло соціальних питань. Своєрідність нашої країни полягає в тому, що економічно обґрунтованим у ній є розвиток всіх галузей альтернативної енергетики. Для кожної її підгалузі є своя зона ринкової та соціальної оптимальності. Атомна енергетика не становить тут винятку.

Перспективною областю розвитку, яка має бути зафіксована в новій енергетичній доктрині, на мій погляд, є підтримка розвитку вітчизняного енергетичного машинобудування. Зокрема, йдеться про можливу локалізацію виробництва нового типу модульних реакторів на розплавах солей і обладнання для сонячної, водневої і біоенергетики. 

Важливими розділами оновленої енергетичної доктрини повинні бути і заходи щодо підтримки вітчизняної інженерно-конструкторської школи, підтримки вітчизняної фундаментальної та прикладної науки, а також розвитку професійної освіти, як у сфері енергетики, так і енергетичного машинобудування. Я думаю, що вся ця доктрина повинна спиратися на трьох китів: розвиток альтернативних генеруючих потужностей, розвиток енергетичного машинобудування, новий менеджмент в галузі.

Розвиток української енергетики на основі нової енергетичної доктрини, досягнення оптимального енергетичного балансу, відновлення вітчизняного енергетичного машинобудування є необхідною умовою як зміцнення енергетичної незалежності країни, так і повернення Україні позицій світового лідера енергетики.

Тимур Чмерук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>