Ротація Йованович: Новому президенту – новий посол

Ротація Йованович: Новому президенту – новий посол
Фото з відкритих джерел

Олексій Буряченко

Політичний експерт

У Міністерстві закордонних справ України розцінюють ротацію посла США Марі Йованович як плановий процес, який відбувається за правилами американської дипломатії: "Ми отримали від Держдепартаменту США повідомлення про завершення місії посла Марі Йованович в Україні. Ми сприймаємо ротацію голови диппредставництва США в Україні як плановий процес, який відбувається відповідно до правил, які є в американській дипломатії", - заява прес-секретаря МЗС Катерини Зеленко.

Йованович була призначена послом в Україну в серпні 2016 року, змінивши Джеффрі Паєтта, тому цьогоріч завершується строк її роботи, але Вашингтон відкликає свого співробітника на декілька місяців раніше.  

Навіщо? Чому Трамп вирішив передчасно відкликати повноваженого посла США в Україні Марі Йованович? Чому вона не допрацювала до серпня, адже традиційно в Держдепартаменті все відбувається інакше. Спочатку називають ім'я наступного посла, потім слідує від'їзд чинного.

Новини за темою

Такі дії свідчать тільки про одне: Трамп шукав привід і знайшов його! На це кадрове рішення адміністрація Трампа зважилась з низки причин, і те, що воно було усвідомлене, прагматичне та прораховане, не має жодних сумнівів.

Шлях Йованович у дипломатії було розпочато ще з 1986 року. Іноземні експерти-американознавці називають її "залізною леді" американської дипломатії та потужним кар'єрним дипломатом з величезним досвідом. І досвід цей прослідковується неозброєним оком, про що вже багато написано. Але все ж пригадаємо, що її діяльність мала як значну географію, так і велике політичне значення - від Лондона до Бішкеку, від Канади до Вірменії, від старшого радника заступника держсекретаря США з політичних питань до головного заступника помічника держсекретаря США з європейських та азійських справ. І Україна в кар'єрі Йованович завжди посідала одне з ключових місць.

У 2001-2004 рр. працювала заступником американського посла і була тимчасовим повіреним в Україні. У 2002 році вона підняла питання про порушення Києвом санкцій проти Іраку у зв'язку з нібито продажем Саддаму Хусейну партії радіолокаційних систем "Кольчуга". Йованович стверджувала, що крім плівок Мельниченка в США були й інші докази цієї угоди. Ці звинувачення, як зауважує низка фахівців з міжнародних питань, спонукали до зміни політичних еліт в Україні у 2004 році.

Новини за темою

Повернемося до питання відкликання Йованович. Розглянемо це з різних аспектів, які обговорюються і курсують у засобах інформації.

Основна і вирішальна причина - внутрішньополітична боротьба в США, підготовка до наступних президентських виборів! Скандал з Манафортом, підігрування зі сторони українського істеблішменту кандидату в президенти Гілларі Клінтон, бажання змінити адміністрацією Трампа вектор з "російського втручання" на "українське втручання", політичні перспективи Джо Байдена в США, інтерв'ю Луценка американському ресурсу HillTv - це тільки вершина айсберга, який став причиною такого рішення Трампа, а формальну причину було легко знайдено - новий президент України Володимир Зеленський!

А відповідь на запитання, чому саме тепер, дуже проста. До закінчення строку ротації Йованович залишилося приблизно два місяці. І навіть враховуючи низку дорікань адміністрації в політичній вмотивованості, через відкликання посла Марі Йованович окремими конгресменами (Стені Гоєр, Еліот Енгел): "Посол Йованович - відданий державний службовець і дипломат високого рівня, який представляв Сполучені Штати при республіканських і демократичних адміністраціях. Обурливе рішення Білого дому відкликати її - це політичний крок у кампанії чинної адміністрації президента проти кар'єрних співробітників Держдепартаменту. Зрозуміло, що це рішення було політично мотивованим. Відкликом посла Йованович всього за кілька місяців до того, як строк її перебування в Україні закінчиться, адміністрація Трампа завдає шкоди американським інтересам і підриває американську дипломатію. Ми закликаємо адміністрацію президента негайно скасувати це дивне рішення. У цей перехідний період Україні потрібно більше, ніж будь-коли, талановитих фахівців, таких як посол Йованович", рішення Трампа залишиться в силі.

Оскільки, з одного боку, Трамп позбавляється людини з "оточення Обами", а з іншого - робить це політично доцільним, враховуючи зміну президента України. Тим самим, заграючи з новообраним президентом України, мовляв, новому президенту - новий посол США!

Але невідомо, коли прийде заміна Йованович, хто це буде. Чи не опиниться Україна з тимчасовим повіреним до кінця каденції Трампа у 2021 році (є країни, в яких послів США немає з 2017 року)?

Новини за темою

- Відставка Йованович пов'язана з виборами в Україні.

Вибори - ключове питання, і після оголошення їхніх результатів буде розпочато наступні вибори.

Так, відставка Йованович формально пов'язана з результатами виборів в Україні, але тільки формально. Така значуща для України подія, як відкликання посла США,  нині більше пов'язана з бажанням адміністрації Трампа отримати лояльнішого для себе посла в Україну, аніж Йованович.

Минулі публічні заяви Йованович з критикою Трампа та високої ймовірності його імпічменту в поєднанні з бажанням підсилити "ручний" вплив на Україну зі сторони адміністрації Трампа і призвели до такого кадрового рішення.

Водночас ми чудово пам’ятаємо, що саме Йованович підтримувала всі антикорупційні ініціативи останніх років в Україні та активно співпрацювала з громадськістю, в тому числі, з питань проведення чесних та прозорих виборів президента України.

- Заява про відставку Марі Йованович пов'язана із заявою Юрія Луценка. 

Ні, ці речі не мають прямого взаємозв'язку. Водночас, якщо пригадати цей скандал за участю Луценка, то грав він на руку якраз Трампу, для публічної дискредитації Йованович на посаді посла США в Україні та зміщення акценту уваги з "російського втручання" на "українську змову", пов'язавши її зі своєю конкуренткою на виборах Г. Клінтон.

На підтвердження цього факту можна згадати, що на новину дуже швидко відреагував у Twitter син Трампа (Дональд-молодший), написавши: 

"Нам потрібно більше Річардів Гренеллів (посол США в Німеччині) і менше цих жартівників серед послів. Заклики до заміни американського посла Обами в Україні зростають".

Також можна згадати допис у Twitter самого Трампа, який процитував автора The Hill: "Тоді, як історія про російську таємну змову закінчується, виникає українська змова, щоб допомогти Клінтон".

Для максимальної об'єктивності також можна зацитувати альтернативну думку на це питання від видання The New York Times: "...спроба генерального прокурора Юрія Луценка заручитися підтримкою адміністрації Трампа для свого боса, Петра Порошенка".

Також зауважимо, що після скандального інтерв'ю Луценка американському ресурсу Генпрокуратура офіційно спростувала інформацію про так званий список Йованович, назвавши це "складнощами перекладу", але справу уже було зроблено...

- Йованович "незручна". Є люди в Україні, які видихнуть і зрадіють її від’їзду.

Не треба як недооцінювати, так і переоцінювати персону Йованович. Посол США в Україні - це передусім і апріорі людина, яка транслює офіційну політику США на території України. У неї, звичайно, своє "поле для маневру", але як досвідчений дипломат Йованович використовувала його дуже обережно і точково, чудово розуміючи про можливість настання політичної відповідальності. 

Враховуючи зауважене, посол США діє виключно в інтересах США! І я переконаний, що суттєвих змін у взаємовідносинах України та США не відбудеться, а основний дипломатичний вектор залишиться незмінним! 

Ба більше, імовірна присутність на інавгурації новообраного президента України держсекретаря США Майка Помпео ще більше дасть зрозуміти усьому світу про пріоритетну роль України в зовнішньополітичній стратегії США. Але рівень представництва американської делегації на інавгурації поки не визначено.

- Діяльність Йованович на посаді посла. Як можна оцінити?

Декілька слів щодо оцінки діяльності Йованович на посаді посла. Йованович як талановитий дипломат високого рангу протягом своєї каденції тільки посилила вплив США на Україну. Протягом цих років Україна реально відчула надійну опору та підтримку з питань зовнішньої та внутрішньої політики зі сторони США.

Підписання угоди про асоціацію з ЄС, отримання безвізового режиму, надання летальної зброї, фінансова та політична підтримка реформ — це далеко не виключний перелік справ, до яких мають безпосереднє відношення як Йованович, так і США загалом.

Йованович, враховуючи свій досвід роботи в пострадянських країнах, "каші не спортила", та й не хотіла, оскільки розуміла, як Україна потребує підтримки США в такий складний період.

Так, не все вдавалося, не завжди виділені кошти на підтримку реформ було витрачено результативно, не всі ініціативи добігли свого логічного завершення, заблукавши в бюрократично-корупційних коридорах української влади... Але ми сподіваємося, що наступний посол тільки примножить досягнення на цій посаді Марі Йованович.

- І ще, не зовсім про посла, але важливе.

3 травня, за повідомленням прес-служби Путіна, за ініціативою американської сторони відбулася тривала телефонна розмова Володимира Путіна із Дональдом Трампом. Пізніше Трамп прокоментував телефонну розмову з Путіним у Twitter: "Мав довгу і дуже хорошу розмову з президентом Росії Путіним. Як я завжди говорив, задовго до початку полювання на відьом, налагодження відносин з Росією, Китаєм і всіма – це хороша річ, не погана...".

Як повідомляють обидві сторони, у телефонній розмові президенти висловилися за активізацію діалогу в різних сферах, у тому числі з питань стратегічної стабільності. Обговорювали обстановку в Україні в контексті президентських виборів. Володимир Путін акцентував, що новому київському керівництву треба зробити реальні кроки з реалізації мінських домовленостей, які мають ключове значення для вирішення внутрішньоукраїнського конфлікту.

Такі розмови великих гравців геополітики, заява про передчасне відкликання посла змушують до роздумів – новий посол США, яким буде діалог… ?

Олексій Буряченко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>