Росію чекають чергові шість років демонстрації м'язів та стагнації

Під час щорічного послання Федеральним зборам РФ Володимир Путін говорив про нову стратегічну зброю Росії майже так само довго, як і про всю внутрішню політику разом узяту

Росію чекають чергові шість років демонстрації м'язів та стагнації
Голос Америки

Під час щорічного послання Федеральним зборам РФ Володимир Путін говорив про нову стратегічну зброю Росії майже так само довго, як і про всю внутрішню політику разом узяту

Оригінал на сторінці Bloomberg

У четвер, 1 березня, президент Росії Володимир Путін чітко розставив свої пріоритети на наступний шестирічний президентський термін: про нову стратегічну зброю Росії він говорив майже так само довго, як і про всю внутрішню політику разом узяту.

У порядку денному Путіна все ще є реваншизм і конфронтація. Водночас скаладається враження, ніби він вважає, що внутрішні проблеми Росії якимось чином буде вирішено само собою, якщо він поставить перед собою достатньо амбітні цілі. І це — незалежно від нового озброєння — може спричинити справжню катастрофу.

Двогодинна промова Путіна мала виконати функції і щорічного звернення до Федеральних зборів, і основної частини його передвиборної кампанії перед виборами 18 березня. Незважаючи на новаторське подавання матеріалу з інфографікою, що з’являлася на гігантських екранах, під час першої години промови не пролунало нічого особливо нового і цікавого. Російський лідер, який перебуває при владі вже 18 років, може дозволити собі розкіш порівняти показники Росії у 2000 і 2001 роках, і він, не економлячи, їх використовував, вихваляючись, що росіяни взяли близько одного мільйона іпотечних кредитів порівняно з 4 тис. у 2001 році, а також що тепер за рівнем бідності живуть 20 млн росіян замість 42 млн у 2000 році. Путін жодного разу не згадав про нафтовий бум, завдяки якому ці поліпшення відбулися.

Новини за темою

Російський лідер визнав, що деяких з амбітних цілей, які він ставив перед виборами 2012 року, наприклад підвищення продуктивності праці на 50% або кардинальне зниження рівня бідності, не було досягнуто, але стверджував, що жодного прогресу не було б, якщо б він не підвищив планку. Далі він поставив нові цілі, обіцяючи, що в Росії удвічі буде збільшено витрати на охорону здоров'я в абсолютному вираженні і що вони становитимуть 4% ВВП, а також на 40% буде збільшено витрати на стимулювання народжуваності. Удвічі буде збільшено витрати на будівництво доріг, буде модернізовано регіональні аеропорти, щоб людям не доводилося їздити з одного регіону до іншого через Москву. Оптоволоконні мережі буде забезпечено швидким інтернетом всією Росією до 2024 року.

Уряд повністю переведуть на цифрову основу.

Було озвучено безліч зобов'язань за видатками. Путін не пояснив, як їх буде профінансовано, і не обіцяв провести жодних структурних реформ, які могли б розкрити приховані економічні ресурси. Він лише згадав про "нові умови оподаткування", які доведеться створити уряду, не затримуючи темпів економічного зростання. Сергій Алексашенко, колишній заступник голови російського Центробанку, який тепер різко критикує Путіна, підсумував цю частину президентської промови в декількох твітах:

1. Вибори? Які вибори?! Усе зрозуміло, час працювати.

2. Усе хороше в країні відбулося завдяки мені.

3. Проблеми є, знаю, будемо вирішувати їх, заливаючи грошима. Де взяти гроші? Незначне питання, не будемо обговорювати.

4. Є значні проблеми, знаю. Це бюрократи погано працюють! У, я їм покажу!

Однак Путін підбадьорився в другій частині свого звернення, яку було повністю присвячено військовому відродженню Росії та прикрашено комп'ютерними відео в стилі відеоігор 1990-х років.

Вони демонстрували нове озброєння, яке, як Путін переконував свою аудиторію, було успішно випробувано, а деякі види готують до серійного виробництва.

Серед них було кілька різновидів ракет, включаючи важку балістичну ракету "Сармат" і нові типи крилатих ракет, кожна з яких здатна, за словами Путіна, обійти американські системи протиракетної оборони. Крилаті ракети мають необмежений радіус дії завдяки ядерним двигунам, і на відеозаписах було продемонстровано, як вони лавірують на територіях, які вкрито американськими протиракетними комплексами.

Аудиторія радісно відреагувала, коли траєкторії ракет зійшлися десь у Західній півкулі. Путін також похвалився підводними дронами з ядерними двигунами, здатними пересуватися швидше і на більш далеку відстань, ніж будь-які сучасні торпеди. Жодна держава немає подібної зброї сьогодні, сказав він, і її розроблено за допомогою нових пострадянських технологій.

Ця частина промови містила тричастинне послання західним, переважно американським, лідерам:

1. "Ми ніколи не переставали бути найбільшою ядерною державою, але нас ніхто не слухав. Послухайте тепер!" (Цю репліку аудиторія зустріла оплесками і стоячи).

2. Якщо ви думали, що Росію приречено на довічне відставання після розпаду Радянського Союзу, то ваші розрахунки не виправдалися: "Стримування Росії не вдалося".

3. Система протиракетної оборони США та розширення інфраструктури НАТО до російських кордонів є "неефективними, це марний фінансовий тягар".

"Це не блеф", — стверджував Путін. Це заява, яку, як я сподіваюся, ніколи не буде перевірено в реальності.

Деякі союзники Путіна були в захваті від загрозливої частини його промови. Маргарита Симоньян, голова пропагандистського каналу RT, написала у Twitter: "Якщо б президент США озвучив таке послання, його підтримали б 99,9% населення і вже точно геть увесь істеблішмент. А у нас у коментах повно ниття й обурення — нащо  нам ця зброя, що за агресивне послання тощо. Так валіть уже, ну правда".

Я схильний однак погодитися з іншим москвичем, який, як і я, тепер живе за кордоном, — галеристом Маратом Гельманом, який написав у Facebook: "Я реально почав боятися за країну. Це не просто наркокартель з ядерною кнопкою. Це не просто новий виток гонки озброєнь. Це якесь божевілля".

Проблема полягає не стільки в сучасному озброєнні (така велика країна, як Росія, потребує військової міці), скільки в тому, що саме треба захищати за допомогою цієї зброї. Без виразного бачення майбутнього і привабливої моделі для наслідування, без відсутності м'якої влади, про яку варто було б говорити, і економічної моделі, яка могла б забезпечити стійке зростання і втримала б людей від бідності, брязкання ракет у повітрі є страшним, але порожнім звуком. У контексті фарсових виборів з наперед вирішеним результатом військова міць Росії, що зростає, передбачає більш надійний захист для безвідповідального репресивного режиму, якому не доводиться виконувати жодну з цих обіцянок. Це сила без надії та сенсу.

Захопленість Путіна новими іграшками легко можна зрозуміти. Але в його бешкетній пропозиції про те, щоб слухачі придумали для деяких з них назви ("Володя", — негайно запропонувала Симоньян, використовуючи зменшувальну форму імені Путіна), приховано більш символічний зміст, ніж той, що вклав у нього президент. "Сармат", "Кинджал" і будь-які нові назви, придумані "патріотами" для зброї, наштовхують на запитання: невже це єдині міжнародно визнані бренди, які здатна виробити сучасна Росія? Якщо ні, то чому ж я не можу згадати жодного іншого?

Новини за темою

Модернізація озброєння може відбуватися, якщо модернізується і вся інша країна, звільняючись від відмінних рис бандитської держави. Це набагато складніше завдання, про необхідність вирішення якого Путіну прекрасно відомо. Просто воно його не так сильно надихає, тому Росію чекають чергові шість років демонстрації м'язів і стагнації.

Леонід Бершидський

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів