З відкритих джерел

Прикро визнавати, але Росія змогла здивувати навіть циніків, висунувши кандидатом на пісенний конкурс "Євробачення-2017" кандидатку з обмеженими можливостями – співачку Юлію Самойлову. Після торішньої перемоги Джамали і, відповідно, перебраного Києвом права приймати в себе європейський пісенний конкурс вдруге за 11 років, від Росії чекали капостей і провокацій. Діапазон прогнозували широкий: від висунення артиста, який підтримав анексію Криму і є публічним фанатом Путіна, а отже потрапляє до українського санкційного списку, до відмови Росії брати участь в Євробеченні, яке проходить на території, контрольованій "київською бандерівською хунтою". Але такого цугцвангу справді не чекав жоден аналітик.

Новини за темою: У Кремлі не вважають провокацією висунення Юлії Самойлової представником РФ на Євробачення

Звісно, ми не оцінюємо зараз вокальні дані Самойлової, хоч Юлія й здобула кілька професійних нагород у себе вдома. Якби російську сторону справді переймав кращий кандидат, відбірковий конкурс проводився б відкрито. Співачка в інвалідному візку взяла б у ньому участь на рівних і, можливо, навіть обійшла б конкурентів за кількістю голосів. Проте Самойлову не обрали, а призначили, аби загнати в пастку не лише Україну, а й решту країн, чиї співаки змагатимуться за перші місця.

Формула "заплющіть очі й слухайте" тут не пройде, бо Росія навмисне тицяє пальцем у, напевне, талановиту та водночас неповносправну людину, роблячи акцент саме на фізичних вадах Юлії Самойлової. Артистка, напевно, розуміє, що її країна її ж використовує передусім з політичною метою, та все ж пристала на пропозицію, від якої неможливо відмовитись. Зважаючи на філігранно відточену російську здатність маніпулювати, з боку Росії прямо чи непрямо звучатимуть закиди на адресу безсердечних членів журі, які навмисне не дають мужній молодій співачці високих балів. Хоча останнє, чого хочуть люди з обмеженими можливостями, – аби говорячи про них, тиснули на жалість. Вони прагнуть мати рівні з іншими права й можливості, і в цивілізованих країнах мають їх.

Новини за темою: Юлія Самойлова: біографія співачки, яка виступить на Євробаченні від РФ

Як почуваються такі люди в Росії (та й в Україні, ніде правди діти!) – розмова окрема. Варто визнати, що тест на дотримання прав інвалідів проходять, на жаль, не всі пострадянські країни. Але саме заклики зрівняти всіх у правах, незалежно від соціального статусу і фізичного стану, можуть стати Україні в нагоді та допомогти зруйнувати російський задум влаштувати провокацію з метою дискредитувати нас на весь світ.

Якби Юлія Самойлова не давала концертів в анексованому Криму, що є порушенням українського законодавства, вона б не мала шансів навіть кандидувати на участь у відбірковому конкурсі. І, мабуть, не отримала б змоги поїхати до Києва. Але якщо Україна буде дотримуватися букви власних законів, Росія почне кричати про порушення прав інвалідів саме українською стороною. Зроблено безпрограшний хід: дозволити цій співачці виступити в Києві так само не можна, як і не дозволити. Як би не повела себе в даному випадку українська сторона, репутаційно ми програємо передусім усередині країни, і вже потім – в європейських очах. Тобто або не виконуємо власних законів, або воюємо з дівчиною в інвалідному візку.

Соціальні мережі схиляються до варіанту заборони в'їзду Юлії Самойлової за лінією СБУ, бо вона таки виступала в Криму. Та поки ніде не прозвучала у зв’язку з цим дуже важлива річ, яка напряму стосується рівності всіх людей. Конкретно – рівності перед законом. Той, хто закон порушив, повинен відповідати. Можливо, десь мали місце прецеденти, коли людині з обмеженими можливостями пробачали скоєні злочини й виправдовували або навіть не доводили справу до суду. Робіть, що хочете, бо ви в інвалідних візках і маєте повне право ні на кого не зважати. Проте навряд.

Новини за темою: Представник РФ на Євробачення Самойлова не думає про можливі проблеми з в'їздом в Україну

Звичайно, співачка не скоїла нічого відверто кримінального, та все одно український закон порушила. Тож вона та її опікуни мають погодитись: рівність цінується і навіть культивується, такої мети треба прагнути й домагатися постійно. З огляду на це Юлія Самойлова повинна підкоритися українським законам, бо інакше справді виглядатиме "рівнішою за інших", а таке розходиться з ціллю, коли наголошують на дотриманні чи порушенні певних прав. Навіть якщо їй не дозволять визнати це, ось такою мусить бути українська тактика, і вона дозволить вийти із цугцвангу, не втративши обличчя й репутацію цивілізованої країни.

Андрій Кокотюха

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.