banner banner banner

Російська "торпеда апокаліпсису": Міф чи реальність?

Військовий оглядач, намагаючись розібратися у функціональному призначенні російського ядерного підводного безпілотного апарату, говорить про те, що, враховуючи велику кількість суперечливої інформації, виникають сумніви в тому, що "Посейдон" існує. Тим не менш, посилаючись на думки експертів, він допускає, що така зброя, незважаючи на її нібито низьку ефективність, у принципі може існувати. Але в такому разі для чого вона потрібна? Виявляється, на думку автора, лише для того, щоб "вразити сусідів Росії"

Російська "торпеда апокаліпсису": Міф чи реальність?
Фото з відкритих джерел

Popular Mechanics

Американський науково-популярний журнал

Військовий оглядач, намагаючись розібратися у функціональному призначенні російського ядерного підводного безпілотного апарату, говорить про те, що, враховуючи велику кількість суперечливої інформації, виникають сумніви в тому, що "Посейдон" існує. Тим не менш, посилаючись на думки експертів, він допускає, що така зброя, незважаючи на її нібито низьку ефективність, у принципі може існувати. Але в такому разі для чого вона потрібна? Виявляється, на думку автора, лише для того, щоб "вразити сусідів Росії"

Оригінал на сайті Popular Mechanics 

"Посейдон" – це предмет гордості Путіна. Цей підводний безпілотник з ядерною енергоустановкою, про який стало відомо в 2015 році, представляє собою приклад російської ядерної зброї наступного покоління, що отримав прізвисько "торпеди апокаліпсису" завдяки своїй боєголовці потужністю в кілька мегатонн, яка може викликати цунамі, здатні змивати цілі міста.

Інформація щодо можливостей "Посейдона", що з'являється в різних повідомленнях ЗМІ, часом буває суперечливою. Отже, це все є черговою роздутою "качкою" від російських ЗС, або в цьому справді щось є?

Ось, що ми можемо сказати. "Посейдон", діаметр якого становить 1,8 метра, а довжина – 20 метрів, і який важить близько ста тонн, є найбільшою торпедою в світі. Вона важче стандартної торпеди в 30 разів. "Посейдон" настільки великий, що його можуть перевозити тільки спеціально переобладнані підводні човни.

Новини за темою

Ця "торпеда Судного дня", яка наводиться в рух мініатюрним ядерним реактором, має фактично необмежену дальність дії. На відміну від міжконтинентальних балістичних ракет або однієї з нових путінських надзвукових ракет, "Посейдону" знадобиться кілька годин, щоб досягти своєї мети. З іншого боку, він здатний обходити існуючі системи оборони. Саме тому "Посейдона" неможливо зупинити – принаймні, так кажуть росіяни.

Здатність викликати хвилі

Як і з іншими видами нової розрекламованої російського зброї, головне питання полягає в тому, наскільки вона реальна. Така зброя дійсно може існувати – принаймні, в теорії.

"Ідея створення великої ядерної торпеди розглядалася ще в період холодної війни", – сказав Джастін Бронк з Британського аналітичного центру оборонних питань (RUSI).

Наскільки потужна ця торпеда? Спочатку повідомлялося, що "Посейдон" несе бойову частину потужністю в 100 мегатонн – це більше, ніж у радянської  "Цар-бомби". Ідея полягає в тому, що вибух здатний породити гігантське цунамі на великій відстані від береги, тобто "Посейдону" навіть не потрібно близько підходити до берега, щоб знищувати прибережні міста.

Розміри "Посейдона" теоретично дозволяють нести заряд такої потужності. У 1950-х роках радянське керівництво планувало створити гігантську ядерну торпеду Т-15, яка повинна була нести боєголовку класу "Цар-бомби". Іншого способу доставки боєголовки такої потужності не існувало. Однак у травні 2018 року одне джерело повідомило російському інформаційному агентству ТАСС, що потужність бойового заряду "Посейдона" насправді складе "до 2 мегатонн".

Новини за темою

Це звучить набагато більш реалістично, однак такої потужності не вистачить для того, щоб викликати цунамі, якщо "Посейдон" взагалі здатний викликати цунамі.

Збройні сили США вели дослідження в цій області в 1950-х і 1960-х роках, і їм вдалося з'ясувати, що хвилі, викликані при допомозі ядерного вибуху, не можна вважати ефективною зброєю.

"Велика частина енергії хвиль розсіюється, розбиваючись об континентальний шельф ще до того, як хвилі досягнуть берега", – сказав провідний спеціаліст В. Г. ван Дорн у своїй підсумковій доповіді "Викликані вибухом хвилі", підготовленій для Управління з морських досліджень США.

Феномен, коли гігантські хвилі поступово зменшуються, не встигнувши досягти берега, з тих пір називається ефектом ван Дорна, і більш пізні дослідження з застосуванням комп'ютерних технологій його підтвердили.

Таким чином, загроза виходитиме не від хвиль, що утворилися далеко в морі, скільки від самого ядерного вибуху.

Надшвидка суперкавітація

Передбачувана швидкість "Посейдона" – це ще одна невідомість. Спочатку Росія заявляла, що його швидкість складе до 185 кілометрів на годину, проте це занадто висока швидкість для підводного апарату, приблизно в два рази більше швидкості будь-американської торпеди, і її навряд чи можна забезпечити, навіть при наявності атомного двигуна. Пізніше агентство ТАСС повідомило, що швидкість "Посейдона" становитиме 110-130 кілометрів на годину, що викликає набагато більше довіри (хоча це все одно занадто висока швидкість).

Але, згідно з останнім повідомленням ТАСС, швидкість "Посейдона" буде досягати 200 кілометрів на годину. За цією інформацією, отриманою з неназваних військових джерел, при створенні "Посейдона" були використані ті ж технології суперкавітації, які були використані в російських надшвидких торпедах "Вир" і "Хижак". Ці ракети наводяться в рух прямоточними гидрореактивними рушіями.

Вони рухаються всередині заповненої газом порожнини, що дозволяє зменшувати опір і розвивати при цьому швидкість до 320 кілометрів на годину.

Проте заяви про те, що в "Посейдоні" використана технологія суперкавітації, непереконливі, за словами експерта з підводних човнів Г. Саттона, який створив сайт Covert Shores, присвячений технологіям підводних човнів.

Новини за темою

За словами Саттона, деякі характеристики, включаючи розміри рульових систем, форму носової частини і довжину "Посейдона", роблять застосування технології суперкавітації неможливим для такої конфігурації.

Крім того, за словами Саттона, відео випробувань "Посейдона" показує, що в рух його приводить гідрореактивний рушій наносного типу, який відноситься до такого типу пропульсивної установки, яка не зможе працювати всередині заповненої газом порожнини. Крім того, вона виробляла б дуже багато шуму.

"Суперкавітаційна ядерна зброя виробляла б дуже багато шуму, що позбавило б її головної переваги – малопомітності. На тактичному рівні це не має ніякого сенсу", – сказав Бронк.

Сталь, що стоїть за нібито неіснуючою зброєю

Залишаються і інші питання. Чому "Посейдона" завжди називають дроном, а не торпедою? Чи дійсно його мішенями є міста, військово-морські бази і авіаносні групи, як це показано на відео? Враховуючи велику кількість суперечливої інформації, виникають сумніви в тому, що "Посейдон" взагалі існує.

Зрозуміло, багато ставили факт його існування під сумнів. Вперше в російській пресі інформація про нього прозвучала в 2015 році, коли в відеоматеріалі представник військового командування, який розмовляв з Путіним, тримав у руках те, що нібито було планами створення надсекретної зброї під назвою "Статус-6". Це був настільки незграбний "витік", що більшість сприйняла його як очевидну спробу ввести в оману.

Проте в доповіді Пентагону від 2016 року підтверджувалося, що ця зброя дійсно існує. У 2018 року Міністерство оборони Росії провело публічне голосування, в внаслідок якого "Статус-6" був перейменований в "Посейдона", який став першою секретною зброєю, що викликала такий широкий резонанс.

Потім агентство ТАСС стало публікувати повідомлення від "військових джерел". ТАСС перестав бути незалежним інформаційним агентством, а став тим засобом масової інформації, яке повністю контролюється російським урядом.

Воно друкує те, що потрібно оточенню Путіна і що, на думку цього оточення, Захід повинен читати. "Немає причин вважати, що всі ці повідомлення про "Посейдон" не можуть бути частиною інформаційних операцій, проведених російською розвідкою", – сказав Бронк.

В російській військовій теорії велика увага приділяється маскуванню, тобто обману противника. Наш минулий досвід показує, що багато з розрекламованих російських озброєнь насправді ніколи не існували.

"Така система озброєнь потрібна тільки в якості системи ядерного стримування, – йдеться на російському сайті MilitaryRussia.ru. - Але тут є крамольна думка – саме в такій якості ця система не обов'язкова до реального існування, досить просто забезпечити деяку ймовірність її існування".

Між тим Саттон сумнівається, що весь проект "Посейдон" – це фейк, покликаний змусити Захід витрачати гроші на захист проти неіснуючої загрози. "Фактично, підтверджені елементи занадто дорогі і занадто довгі в створенні, щоб бути фальшивими, – каже він. - У першу чергу підводний човен "Саров", який було спеціально побудовано, щоб випробувати цю зброю. Пояснити його створення якимось іншим проектом або якимось іншим правдоподібним завданням неможливо".

"Саров" – це єдиний в своєму роді атомний підводний човен, у якого немає ракет або торпед. Замість цього у нього є спеціальний люк у тому місці, де зазвичай розташовуються ракети. Створюється враження, що його спеціально створили як човен-носій для "Посейдона".

"Подумайте над тим, як дорого обходиться будівництво і обслуговування "Сарова", це не фейк", – каже Саттон.

Вразити сусідів

В даний час Росія будує ще два атомні підводні човни – "Хабаровськ" і "Білгород", які теж схожі на потенційні підводні човни-носії "Посейдона". Якщо ця торпеда – фейк, то він обходиться занадто дорого. За словами Бронка, Путін, можливо, намагається переконати росіян і весь світ в тому, що Росія дотепер залишається великою державою.

"Путіну необхідно підвищувати авторитет російської ядерної зброї на світовій арені, тому що це практично єдине, що дозволяє Росії ставити себе на один рівень з США. Без цієї зброї Росія була б ще однією відсталою і корумпованою країною", – сказав Бронк.

Іншими словами, "Посейдон" представляє собою не стільки "торпеду апокаліпсису", скільки престижний проект, покликаний справити враження на сусідів Росії.

Девід Гемблінг

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>