banner banner banner banner

Росія вплуталася у війну в Сирії: Аргументи "за" і "проти"

Росія почала бомбардування на території Сирії. Ще два дні тому президент РФ Володимир Путін намагався аргументувати свій намір воювати на боці Башара Асада, а сьогодні Рада Федерації оперативно надала йому таке право. Авіація чекати не стала - вже скинули перші бомби, і, як повідомляють місцеві ЗМІ, є перші жертви. Сергій Звиглянич і Павло Іванов сперечаються, чи варто Росії взагалі вплутуватися в цю авантюру

Росія вплуталася у війну в Сирії: Аргументи "за" і "проти"
Фото з відкритих джерел

112.ua

Редакційний блог

Росія почала бомбардування на території Сирії. Ще два дні тому президент РФ Володимир Путін намагався аргументувати свій намір воювати на боці Башара Асада, а сьогодні Рада Федерації оперативно надала йому таке право. Авіація чекати не стала - вже скинули перші бомби, і, як повідомляють місцеві ЗМІ, є перші жертви. Сергій Звиглянич і Павло Іванов сперечаються, чи варто Росії взагалі вплутуватися в цю авантюру

"За"

Росія позиціонує себе в сирійській війні як миротворець і борець з тероризмом. Чесно кажучи, кількість жертв конфлікту і звірства ісламістів викликають у європейців шок. Урядові війська Башара Асада не один раз бомбили власні міста, які опинилися під контролем повстанців. Можна ще згадати використання в містах установки розмінування УР-77 "Змій Горинич", який знищує все на площі від 500 до 1200 кв. м, а також газу зарину. Весь цей хаос призвів до того, що світове співтовариство згідно з необхідністю зовнішнього втручання, лише б лад у Сирії навести. Оскільки США поки не можуть впоратися з проблемою, випробує себе Росія. Для неї Сирія не чужа країна, фактично це форпост РФ на Близькому Сході. Якщо Путін погасить конфлікт, це буде його найсерйознішим зовнішньополітичним успіхом.

Новини за темою

Навряд чи сьогоднішні дії російських політиків у Москві та ВПС у Сирії йдуть врозріз з позицією основних світових гравців, і в першу чергу США. Про це говорить хоча б той факт, що все це почалося саме після візиту Путіна до Нью-Йорка, де він багато й докладно говорив саме про Сирію. А сьогодні держсекретар Керрі заявив, що США вже не вимагають негайної відставки Асада. А саме на легітимності Асада і наполягав Путін в Нью-Йорку. Хоча на допомогу США Кремлю навряд чи варто розраховувати.

Так, схилити чашу терезів у цьому конфлікті на бік Башара Асада російська участь може. І в цілому це може бути не так вже й погано. Підконтрольні уряду сили зараз контролюють лише близько 20% території країни. Правда, варто відзначити, що це найбільш розвинені і густонаселені прибережні регіони. Іншу частину Сирії ділять між собою різні угруповання, які ворогують не лише з урядом, але і між собою. І складно собі уявити, що мирні сирійці вважають за краще жити в умовах постійних бойових дій, а не в мирі і спокої. Нехай навіть під контролем уряду, якому вони не симпатизують. Сотні тисяч сирійських біженців в Європі та сусідніх з Сирією країнах тікають не від уряду Асада, а від війни.

Фото з відкритих джерел

Поки російське керівництво заявляє виключно про участь в конфлікті своїх ВПС, які повинні підтримувати наступальні дії сирійської армії. Це обмежене втручання може свідчити про те, що Росія не має наміру повторювати помилок Афганістану. Сьогодні Путін заявив, що не буде "повністю занурюватися в цей конфлікт", що можна трактувати буквально: будемо бомбити, вчити, але гинути не згодні. Хоча Рамзан Кадиров шкодує, що немає наземної операції, а то він би відправив туди чеченців.

Деякі патріоти в Україні вже радісно передбачають, що чим більше Росія буде занурюватися в сирійську проблему, тим менше уваги буде приділяти конфлікту на Донбасі. Мовляв, бойовики поїдуть підкоряти сирійські простори. Це цілком можлива ситуація, адже зараз на сході України війна затихла, а найманці явно заважають нормальному життю. Треба направити їхню енергію у правильне русло. Сирія – якраз те, що треба. У нас же проблеми сирійців сприймають суто як проблеми сирійців. Холодний розрахунок - чим більше уваги та ресурсів Росія буде відволікати від України на Сирію, тим більше ми повинні це вітати.

Новини за темою

Кремль хоче від сирійської кампанії набагато більше, ніж просто зберегти свого сателіта Башара Асада. Призовий фонд досить великий – можливість перетворитися з країни-ізгоя в серйозного зовнішньополітичного гравця. Можливість контролювати ринок газу в Європі, ціну на паливо і розширити свою військову присутність в ключовому регіоні планети. І Путін вирішив поборотися за цей приз.

"Проти"

Будь-яка війна сама по собі – зло. У Сирії після чотирьох років боїв кількість жертв обчислюється сотнями тисяч. З застосуванням російської авіації загиблих стане тільки більше. Вже сьогодні неофіційні джерела повідомляють про 27 жертв бомбардувань в районі Хомса. Але це тільки початок. Недавній досвід в Іраку і Афганістані, де війська НАТО діяли схожим чином, говорить про постійні інциденти, в яких гинули мирні люди. Неточні удари, відповідні акції ісламістів, очікуваний наступ сирійської урядової армії, підживленої російськими ресурсами, – все це призведе до ще більшого кровопролиття.

Чи буде воно виправдане, чи скоро війна закінчиться? Поки прогнози швидше невтішні. США мали значно кращу стартову позицію в Сирії, проте тепер визнають, що фактично нічого не можуть вдіяти з цим хаосом. Навпаки, ісламісти захопили половину країни і зміцнили тилові позиції. Будьте впевнені, небідна ІДІЛ зможе забезпечити себе засобами ППО. Тоді в хід підуть танки?

Новини за темою

Обмеженість можливостей також грає не на руку Росії. На Донбасі російська армія могла собі дозволити підтягувати резерви, мала надійний тил, різні озброєння. У Сирії ж є тільки невеликий контингент, посилений бронетехнікою та авіацією. Про "Гради" і різні "Буратіно" ми поки що не чули. А загроза диверсій і терактів ніяк не робить тил російських військовослужбовців надійним. Крім того, після кількох невдалих бомбардувань може змінитися ставлення місцевих жителів до російських "визволителів". Чим це загрожує, можуть підказати американці, які пройшли Ірак.

Фото з відкритих джерел

Поки в Росії позитивно сприймають спроби Путіна навести порядок на Близькому Сході і повернути Росію у велику політику. Однак, як і в будь-якій війні, соціологію змінює кількість жертв. Після перших втрат ейфорія громадян РФ може вщухнути. І хоча Кремлю вдавалося приховувати втрати в особистому складі в Україні, в Сирії, де працює безліч репортерів з усього світу, а розвідка США діє особливо уважно, з цим можуть бути проблеми. Ісламісти вже пригрозили Росії, що в разі її участі у війні теракти можуть перекочувати і на її територію. Невдача в Сирії ставить під удар особистий рейтинг Путіна. Афганістан вже розвалив одну країну.

Бажання Путіна втрутитися в Сирію сприймається в США як замах на традиційну сферу інтересів Вашингтона. Барак Обама був не в захваті від настирливості Володимира Путіна і не погодився діяти спільно заради знищення ІДІЛ. Чи означає це, що Штати сприймають ІДІЛ як меншу загрозу, ніж посилення впливу Росії в регіоні? Швидше ні, ніж так. Проблема в іншому – Обама особисто не готовий працювати з Путіним. Як буде вести себе армія США – хвилює не тільки росіян, але й інші країни на Близькому Сході. Сьогодні Кремль попросив американців не застосовувати авіацію в районі Сирії, однак не уточнив, де будуть нанесені удари. Це не тільки підриває довіру (її і так було небагато), але і загрожує випадковим зіткненням авіації сторін. Уявіть собі, що почнеться, якщо хтось помилково зіб'є чужий літак. Деякі аналітики припускають, що оскільки Путіну не вдалося спровокувати Обаму в Україні, він шукає "контакту" в Сирії.

Фото з відкритих джерел

Путін своїм втручанням розворушив "осине гніздо". Слідом за ним своє бажання повалити Асада озвучила Саудівська Аравія. Ізраїль поки заявляє про невтручання, однак при цьому підтримує США, так само як і Йорданія і Туреччина. Незрозуміло, що зробить Іран після ядерної угоди зі світовими посередниками. Діяти поодинці в Сирії – справа безперспективна, адже є небезпека, що ворога будуть підтримувати країни антиасадівської коаліції. Щоб заручитися їхньою підтримкою, Путін повинен спочатку чимось зацікавити. А в першу чергу – США. Барака Обаму сьогодні цікавить припинення війни в Україні. Чи готовий на це Путін?

Новини за темою

Заяви Путіна про формування нової антитерористичної коаліції при існуванні такої навколо США, це не що інше, як курс на поділ світу на два табори – як у часи холодної війни. Кремль хоче зробити союз скривджених санкціями. А якщо пощастить, то своїм успіхом у Сирії змусити Захід зняти ці санкції. Проблема тільки в тому, що якщо в 40-х рр. минулого століття СРСР своєю міццю змусила низку країн стати своїми сателітами, то зараз Росія такої моці не має. Надія на підвищення цін на нафту у разі подальшої дестабілізації ситуації на Близькому Сході також примарна, оскільки Іран вже стоїть біля дверей світового ринку.

Підсумовуючи вищесказане, можна помітити, що благі наміри Володимира Путіна дуже складно здійснити. У разі успіху операції РФ може на деякий час заспокоїти Сирію і сама вийти з міжнародної ізоляції. Проте якщо справи підуть не за планом, проблеми у Путіна можуть початися вже в самій Росії.

Павло Іванов

Сергій Звиглянич

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>