The National Interest

Оригінал на сайті The National Interest

З урахуванням досвіду використання західних сил спеціальних операцій (ССО) Кремль створив свій власний варіант елітного 1-го оперативного загону спеціального призначення "Дельта" сухопутних сил США, більш відомого як спецпідрозділ "Дельта". Це нове російське формування називається Командування сил спеціальних операцій, скорочено КССО. Російський Генеральний штаб вперше оголосив про створення цього командування в березні 2013 року. Хоча це відносно молодий підрозділ, його бійці швидко вчаться, та за недовгий період свого існування вони вже отримали досить значний бойовий досвід. Хоча КССО, найімовірніше, не отримує такого щедрого фінансування, як "Дельта" або елітний підрозділ Військово-морських сил США DEVGRU (більше відомий як Морські котики, Команда шість), воно непогано справляється зі своїми завданнями.

Новини за темою: У Нацполіції з'явився повітряний спецназ

Як і британський елітний полк Спеціальної авіадесантної служби (Special Air Service regiment) — полковник Чарлі Беквіт при його створенні як зразок використовував підрозділ "Дельта", — російське КССО не має такої великої кількості дорогого обладнання та інфраструктури підтримки, як американські військові. "Звичайно ж, у них немає грошей на спеціалізовані вертольоти або на перекидання повітрям", — підкреслив Майк Кофман з Центру військово-морського аналізу (Center for Naval Analyses) в інтерв'ю з кореспондентом журналу National Interest. Він мав на увазі значно модифіковані вертольоти MH-60 Black Hawk американського Спільного командування спеціальних операцій, які в 2011 році взяли участь у рейді в Пакистані, в результаті якого ліквідовано Усаму бен Ладена. "Якимось чином ССО виконували свою роботу задовго до того, як з'явилися подібні апарати", — додав він.

КССО домоглося деяких чудових успіхів — найбільш помітним з них стало захоплення Москвою Кримського півострова і відторгнення його від України в 2014 році. "Першим бойовим застосуванням КССО виявилася досить пам'ятна анексія Криму, особливо захоплення в початковій його фазі Парламенту Криму, — сказав Кофман в інтерв'ю новинному сайту Cipher Brief. — У результаті цієї операції з'явилося прізвисько „ввічливі люди", і саме під такою назвою російські сили спеціального призначення сьогодні фігурують у масовій культурі".

Цей елітний підрозділ також бере участь у російській інтервенції в Сирії. "У вересні 2015 року КССО з'явилося в Сирії, де воно відіграє все більш значущу роль у підтримці російських бойових операцій, — зазначив Кофман у бесіді з кореспондентом Cipher Brief. — Там КССО бере участь у різних операціях — від евакуації бортового самописця збитого в листопаді 2015 року російського Су-24М до розвідки цілей для нанесення ударів крилатими ракетами, організації підривних акцій і засідок за ворожими лініями, ліквідації важливих цілей, а також при проведенні операцій відплати проти певних угруповань бойовиків.

За наявними даними, чотирьох військовослужбовців сил спеціальних операцій було вбито в Сирії — двоє з них спеціалізувалися в галузі координації роботи з військово-повітряними силами при нанесенні авіаударів, і це дозволяє отримати деяке уявлення про їх завдання. В цілому КССО, судячи з усього, зіграло ключову роль під час боїв за Пальміру навесні 2016 року, а також воно досить активно підтримало прорив сирійських військ у бік Алеппо минулої осені".

Новини за темою: Спецназ РФ розгорнуто на кордоні Єгипту і Лівії, - джерело

Тим не менш, КССО, яке налічує 2000 осіб, — за цим показником воно, ймовірно, лише віддалено нагадує споріднене з "Дельтою" Спільне командування спеціальних операцій США — все ще знаходиться в процесі формування, і Росія продовжує нарощувати його можливості. Цей підрозділ є частиною більш великого співтовариства сил спеціального призначення в Росії, яке відоме як Спецназ, а також формувань для проведення спеціальних операцій, що належать до таких розвідувальних служб, як ФСБ. На думку Кофмана, підрозділи спеціального призначення існують у російських сухопутних силах, і, крім того, є ще морська піхота та десантні бригади — загалом ця спільнота, судячи з усього, складається з 9—10,5 тисяч осіб.

"КССО становить собою відносно нове доповнення до російського набору інструментів. Головна філософія цього командування полягає у підготовці згуртованої команди, а не окремих бійців, — сказав Кофман в інтерв'ю Cipher Brief. — Існують п'ять напрямків, у яких спеціалізуються окремі підрозділи, проте всі бійці освоюють основні навички, які включають у себе стрибки з парашутом, пірнання, ведення міських боїв, а також захист військового керівництва в зонах бойових дій.

Новини за темою: Бойовики заявляють, що знайшли виконавців вбивства "Гіві": звинувачують український спецназ

Ще одним фокусом тренування російських бійців сил спеціального призначення є снайперська підготовка, і тут великі кошти вкладаються як в особовий склад, так і в оснащення. Ці сили мають також своє власне авіаційне командування, а також відповідне бойове забезпечення, і, згідно з існуючою концепцією, вони повинні діяти незалежно від іншої частини збройних сил. Сьогодні в розпорядженні російських сил спеціальних операцій знаходяться ґвинтокрилі літальні апарати, розташовані в Торжку, а також транспортна авіація в Твері, яка знаходиться в постійній готовності".

КССО — разом з іншими російськими силами спеціальних операцій — буде нарощувати свої можливості у міру отримання досвіду та інтегрування додаткових можливостей. Російські сили спеціальних операцій, безсумнівно, входять до найбільш грізних супротивників, і в якийсь момент вони будуть здатні кинути виклик американським силам.

Дейв Маджумдар

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.