banner banner banner banner

Росія робить ставку на ЗРК С-500 у новій гонці озброєнь

Росія робить ставку на ЗРК С-500 у новій гонці озброєнь
З відкритих джерел

"Женьмінь жибао"

Китайська щоденна газета

Оригінал на сайті "Женьмінь жибао"

У Сирії успішно завершилися випробування зенітно-ракетного комплексу С-500. Результати підтвердили, що ЗРК С-500 здатний одноразово збивати 10 ракет дальнього радіуса дії навіть за умови руху цілі зі швидкістю від 18 до 25 тис. км/ год. Комплекс також здатний збивати ракети та літаки на висоті 200 км.

Новини за темою

У травні 2020 року заступник міністра оборони РФ Олексій Криворучко заявив, що перші зенітні ЗРК С-500 можуть надійти у Збройні Сили у 2021 році. Які ж переваги має комплекс ППО нового покоління, на який покладено величезну відповідальність за безпеку російського неба? Яким чином цей комплекс вплине на наявні у Росії системи протиракетної та протиповітряної оборони?

Неймовірно точний протиракетний комплекс С-500

ЗРК С-500 - повністю укомплектований мультисистемний комплекс. ЗРК С-500 складається із засобів управління, складових ураження літаків та ракет. До складу засобів управління належить РЛС дального виявлення та пункт бойового управління; до складу складової ураження літаків — командний пункт, радіолокаційна станція, РЛС наведення, а також пускова установка з ракетою 40н6е; протиракетна частина складається з пункту бойового управління, РЛС, радару з активною фазованою антенною решіткою і пускової установки для протиракет ближнього радіуса дії 77н6-Н і протиракет дальнього радіуса дії 77н6-Н1.

Така мультисистемність дає можливість ЗРК С-500 одноразово перехоплювати декілька цілей, збільшити дальність радіолокаційного виявлення та опірність електромагнітним перешкодам.

Цей комплекс відповідає вимогам ведення протиповітряних операцій майбутнього і сучасним тенденціям розвитку військової техніки. У військовому експертному середовищі вважають, що найбільш оптимальний та ефективний спосіб протистояти складній та мінливій повітряно-космічній атаці — це поєднання різних ракет класу "земля - повітря" в єдину систему або створення комплексної платформи для різних типів ракет. Саме з цієї причини конструкція ЗРК С-500 забезпечує широкий радіус бойової дії, чудові бойові характеристики та підвищену стійкість до перешкод.

Що стосується протиповітряних характеристик, то порівняно з С-400 у С-500 на 50% збільшилася далекобійність і покращилася здатність виявлення об'єктів, що мають стелс-характеристики. Завдяки появі ЗРК С-500 російські зенітні ракети отримали перевагу перед американськими винищувачами п'ятого покоління. Протиповітряні та протиракетні характеристики С-500, у тому числі висота і швидкість перехоплення цілі, покращилися порівняно з С-400 більш ніж удвічі. Новий ЗРК здатний перехоплювати міжконтинентальні балістичні ракети та фактично став єдиним комплексом повітряної та космічної оборони.

Комплекс С-500 сконструйований таким чином, що здатний перехоплювати практично усі засоби нападу з повітря, які є на озброєнні США. Завдяки серійному виробництву уніфікованих, модульних і стандартизованих деталей обладнання С-500 може ставати потужною самостійною системою, а також оперативно перетворюватися на спеціальний або комбінований комплекс для виконання бойових завдань протиповітряної, протиракетної, протикосмічної та протисупутникової оборони.

Згідно із задумом конструкторів ЗРК С-500 включає системи протиповітряного озброєння надблизького, близького, середнього, далекого і наддалекого радіуса дії, протиракетне і протикосмічне обладнання, а також усілякі датчики, що уможливлюють ефективне виконання бойових завдань, автоматизовану систему управління і забезпечення.

Здібний боєць зміцнив російську систему протиракетної та протиповітряної оборони

Системи ППО-ПРО, що перебувають на озброєнні армії РФ, повністю укомплектовані. У 2019 році провели випробування комплексу протисупутникової та протиракетної оборони а-235, у ході яких з нього запустили нову ракету-перехоплювач. Максимальний радіус дії ракети становив 1852 км. Таким чином, вона становить серйозну загрозу для навколоземних супутників та інших цілей на великій висоті. За словами фахівців, для посилення руйнівної сили а-235 необхідно оснастити її протисупутниковою ракетою "Нудоль".

Ця ракета – неядерна ракета-перехоплювач, удосконалена версія а-35, а-35м і А-135, яку можна застосовувати в рамках локального або обмеженого конфлікту для запобігання переходу до ядерної війни. За словами російської сторони, у 2022 році планується закінчити розміщення цього комплексу ПРО у Москві та Центральному промисловому районі. Після цього він стане ефективним засобом протисупутникового захисту і нанесення удару по віддалених цілях у повітрі.

Новини за темою

Усі ЗРК типу "С", які є на озброєнні російської армії, однаково добре виконують завдання з ураження об'єктів супротивника, що знаходяться на середній та близькій відстані. Наразі російські війська укомплектовані великою кількістю ЗРК С-300. Згідно з опублікованими даними, цей ЗРК здатний контролювати повітряний простір у радіусі від 150 до 300 км, висота траєкторії польоту ракет, які запускаються з нього, становить близько 25-30 км, а їхня швидкість приблизно у шість разів перевищує швидкість звуку.

"Очі" ЗРК — багатофункціональний радар з фазованою решіткою, здатний одночасно здійснювати пошук і фіксацію відразу кількох об'єктів у повітрі, наведення декількох ракет для нанесення удару по різних цілях. Крім того, для захисту країни на середній відстані є ЗРК середньої дальності С-350 "Витязь" і ЗРК С-400, які складають всеохопну мережу ПРО у повітряно-космічному просторі та являють собою головні сили російської ППО.

Коли ЗРК С-500 "Прометей" надійде у війська, то, за словами головного командувача ВКС Сергія Суровікіна, він зможе знищувати гіперзвукову зброю у ближньому космосі. Технічні характеристики і здатність знищувати супутники на низькій орбіті, космічна зброя, а також гіперзвукова зброя всіх модифікацій, у тому числі у ближньому космосі, дозволяють віднести його до першого покоління систем протикосмічної оборони.

Завдяки ЗРК С-500 "Прометей" російська система повітряно-космічної оборони розширить свої кордони і охопить космічний простір. Враховуючи можливості цього ЗРК та інших наявних систем ПРО, Росія отримає більш досконалу систему оборони, що позитивно позначиться на повітряно-космічному захисті Росії.

Вийти на міжнародний ринок озброєння, заручившись хорошими рекомендаціями

Лідируючі місця на сучасному ринку озброєння досі займають США і Росія, які продають передові зразки озброєння та військової техніки в усьому світу. Між країнами, що визначають тенденції у сфері військового обладнання, точиться нещадна боротьба за ласий шматок  — "ринок озброєння". В умовах жорсткої конкуренції щорічний обсяг експорту озброєння на ринку становить у США 70-75%, а у Росії — 25-30%.

Незважаючи на невигідну частку цього ринку, популярність та авторитет радянської зброї в усьому світі допомогли Росії значно підвищити рівень лояльності споживачів на міжнародному ринку озброєння. Країни третього світу сприятливо відгукуються про зброю російського виробництва, оскільки вона вдало поєднує простоту в експлуатації, низьку вартість за використання і належні технічні характеристики. Навіть ті країни, які мали досвід застосування західного озброєння, роблять вибір на користь закупівлі російської зброї. Усе озброєння, яке російська сторона продала за кордон минулого року, оцінюється у 15 млрд дол.

Країна, бюджет "оборонки" якої за рік не перевищує 50 млрд дол., зможе отримати із виручених грошей значну економічну вигоду, наприклад, використовувати їх для просування масштабних проєктів з оборони або для модернізації озброєння та військової техніки. Ситуація, що склалася на міжнародному ринку озброєння, певною мірою свідчить про перевагу, яку багато країн надають зброї російського виробництва. 

Російські ЗРК типу "С" користуються популярністю у багатьох країнах. Минулого року Індія підписала з Росією договір про закупівлю п'яти полкових комплектів С-400 і нещодавно внесла за них аванс. США висловили стурбованість, коли поширилася новина про те, що держава - член НАТО Туреччина купила ЗРК С-400 і має намір також придбати ряд новітніх російських винищувачів. У відповідь на дії Туреччини США демонстративно призупинили з нею співпрацю щодо стелс-винищувачів F-35 і посилили дипломатичні та економічні санкції, щоб змусити її відмовитися від подальших закупівель російського озброєння. Якщо у новітнього російського ЗРК С-500 з'явиться експортна модель, то вона спричинить значні коливання та залишить російський слід на міжнародному ринку озброєння.

Після того, як Путін став президентом Росії, у країні стали приділяти велику увагу і надавати потужну підтримку діяльності у сфері модернізації озброєння і військової техніки. Пріоритет у цьому аспекті віддається поліпшенню якості та бойових характеристик. Найперше зусилля спрямовують на розвиток тієї зброї, що має стратегічне значення для безпеки країни і потенційних військових конфліктів. Водночас також удосконалюють наявні види озброєння. Стрімкий прогрес у розвитку всіх видів російського озброєння спостерігається і дотепер.

Як приклад прискореної модернізації озброєння і військової техніки РФ можна навести танк Т-14, стелс-винищувач Су-57, стратегічний ракетний комплекс нового покоління "Ярс", атомний підводний човен з балістичними ракетами проєкту "Борей-а", оперативно-тактичний ракетний комплекс "Іскандер-М", а також ЗРК С-500, який нещодавно пройшов випробування. Те саме можна сказати і про розвиток оборонної промисловості в країні. З огляду на те, якого великого значення Росія надає розвитку військової сфери, можна сказати напевно, що у майбутньому армія РФ виглядатиме по-новому.

Дін Сіньсінь, Шень Цію, Дун Сінчень, Хе Цзюньтао

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>