Росія нехтує санкціями проти Північної Кореї, проте Білий дім зберігає мовчання

Адміністрація стурбована тим, що Росія розвиває ділові зв'язки з режимом Кіма, який має ядерну зброю, проте поки не робить публічних заяв

Росія нехтує санкціями проти Північної Кореї, проте Білий дім зберігає мовчання
Лідер КНДР Кім Чен Ин Reuters

Foreign Policy

Журнал

Адміністрація стурбована тим, що Росія розвиває ділові зв'язки з режимом Кіма, який має ядерну зброю, проте поки не робить публічних заяв

Оригінал на сайті Foreign Policy

Чиновників з адміністрації Трампа і законодавців все більше непокоїть та обставина, що Росія нарощує торгівлю з Північною Кореєю в порушення міжнародних санкцій, ставлячи тим самим під удар дії США з надання тиску на Пхеньян. А КНДР тим часом продовжує реалізацію своєї ракетно-ядерної програми.

Однак Білий дім поки не публічно закликав Росію до відповідальності за її співпрацю з Північчю.

Росія заповнює вакуум, що виник після того, як Китай почав скорочувати товарообіг з Північною Кореєю у відповідь на тиск з боку адміністрації Дональда Трампа. Вона вже замінила Китай як головного постачальника реактивного палива для Пхеньяну. У березні Москва підписала з Північчю угоду про збільшення числа північнокорейських робітників на своїх об'єктах, а минулого місяця відкрила поромне сполучення між Владивостоком і цією ізольованою країною для перевезення пасажирів і вантажів.

"Якщо ми всерйоз хочемо закрутити економічні гайки Північній Кореї, нам треба пильно стежити за цими діями", — заявив Foreign Policy один чиновник з адміністрації.

Білий дім стурбований тим, що Росія допомагає КНДР паливом і грошима, проте головною рятівної надією для Північної Кореї залишається Китай. "Росіянам доведеться докласти чимало зусиль, щоб замістити поставки з Китаю", — зазначив цей чиновник.

Та підтримка, яку Росія надає Північній Кореї, створює проблеми для Білого дому, прагне ізолювати режим Кім Чен Ина і поліпшити відносини з Москвою. Росія своїми діями підриває спроби покарати Північ економічними методами через його ядерну програму і створення ракет і чинить перешкоди для налагодження більш тісних зв'язків між Вашингтоном і Москвою.

Адміністрація Трампа поки не відкрито критикує Росію за торгівлю з Північною Кореєю, але високопоставлені співробітники Білого дому роблять певні натяки на цей рахунок. Виступаючи минулого місяця перед репортерами, представник США в ООН Ніккі Хейлі похвалила Китай за виконання режиму санкцій, однак зазначила, що "ці порожнечі намагаються заповнити інші країни".

"Якщо якась країна підтримує Північну Корею і здійснює туди поставки, ми будемо критикувати її за це", — сказала Хейлі. Але поки Білий дім утримується від публічних звинувачень на адресу Росії.

Визначити обсяги російської допомоги Північній Кореї досить важко, однак південнокорейські експерти в останні місяці помітили істотне збільшення товарообігу між двома країнами, про що розповів Го Мен-Хен (Go Myong-hyun), котрий працює науковим співробітником у сеульському аналітичному центрі "Асанський інститут політичних досліджень".

"Якщо Китай скорочує обсяги прикордонної торгівлі, то у Півночі з'являється стимул звернутися до росіян і закупити все необхідне", — сказав він.

За словами експерта, Росія збільшила поставки дизельного палива в Північну Корею. Разом з тим він зазначив, що Москва своїми діями навряд чи повною мірою заповнить ті поставки, які здійснював Пекін. Обсяг торгівлі між Китаєм і Північною Кореєю, як і раніше, у багато разів перевищує товарообіг між Пхеньяном і Москвою. На частку Китаю припадають 90% зовнішньої торгівлі Північної Кореї, що в грошовому вираженні становить приблизно 6,1 млрд доларів.

Новини за темою

Російський обсяг торгівлі з Пхеньяном дорівнює лише 84 млн доларів.

На кордоні Північної Кореї з Китаєм і Росією процвітає контрабанда, чому сприяє корупція у владі, сказав Го. З цієї причини дуже важко дати точну оцінку обсягів торгівлі. А дані офіційної статистики не знадейно.

Оскільки Пхеньян продовжує випробувальні пуски ракет і загрожує завдати ударів по американських містах та військових базах, Білий дім Трампа назвав загрозу з боку північнокорейського ядерного арсеналу вищим пріоритетом своєї зовнішньої політики. Адміністрація покладає надію на те, що їй вдасться переконати Китай використовувати свої важелі тиску і змусити Пхеньян відмовитися від спроб створення міжконтинентальних балістичних ракет.

Торгівля Москви з Пхеньяном викликає певні сумніви в конгресі, який вже не вірить у неодноразові обіцянки адміністрації надати "максимальний тиск" на північнокорейський режим. Законодавці вимагають від адміністрації надати їм більше інформації про дії Росії в Північній Кореї і закликають до активних заходів протидії незаконній торгівлі.

Сенатор-демократ Бен Кардін (Ben Cardin), який займає важливе положення в сенатському комітеті у закордонних справах, розповів Foreign Policy, що адміністрація Трампа "зберігає дивне мовчання з приводу того, що Росія нарощує допомогу Пхеньяну". При цьому він послався на повідомлення про те, що Росія "надає Півночі важливу економічну допомогу в таких питаннях, як постачання палива, важливих матеріалів для північнокорейської ракетно-ядерної програми, і забезпечує Пхеньяну дипломатичне прикриття в ООН".

Новини за темою

"Важко зрозуміти, яким чином активізація Москви на Корейському півострові сприяє її інтересам, — сказав Кардін. — Президент Трамп повинен гранично чітко висловитися з приводу Росії. Росія нам не друг і не партнер".

У Раді безпеки ООН Москва рішуче перешкоджає санкціям проти Північної Кореї, які можуть перешкодити російському бізнесу, ратуючи за більш точкові заходи і наполягаючи на винятках для російських фірм, кажуть дипломати.

"Ми бачимо, що Росія займає все більш жорсткі позиції на захист Північної Кореї, часто перевершуючи в цьому плані китайців", — сказав один дипломат з ООН, який побажав залишитися неназваним.

"Росія проводить жорстку лінію. Якщо Москва втратить хоча б рубль у торгівлі з Північною Кореєю, вона напевно вжитиме заходи протидії, які вплинуть на її торгівлю з Північчю", — заявив дипломат.

Під час торішнього обговорення резолюції ООН щодо санкцій Москва виступила з запереченнями, затягнувши її затвердження до грудня. А її дипломати домоглися внесення в них однієї умови, що дозволяє російському вугільному транспорту проходити транзитом через північнокорейський порт Насон.

Позиція Росії щодо Північної Кореї ще більше заплутала плани адміністрації Трампа з дипломатичного примирення з Росією. Прийшовши в Білий дім, Трамп говорив про можливе зближення з Москвою, а високопоставлені чиновники з адміністрації висловлювалися про можливе скасування санкцій, введених США за захоплення Росією Криму та розпалювання війни на сході України.

Але вже в перші місяці роботи адміністрації Трампа спроби послабити напруженість натрапили на численні перешкоди. Серед них був наростаючий скандал з питання про те, чи вступали помічники Трампа в змову з кремлівськими агентами з метою втручання у вибори 2016 року. Відносини ще більше погіршилися, коли Трамп наказав завдати ракетного удару по сирійській авіабазі у відповідь на застосування режимом Асада хімічної зброї, що викликало обурення у російського уряду.

В останні тижні співробітники Ради національної безпеки розслідують російську підтримку Північної Кореї, вважаючи її одним з декількох перешкод на шляху зняття санкцій проти Москви. Про це на умовах дотримання анонімності повідомив інший високопоставлений керівник з адміністрації.

Між тим Вашингтон в останні тижні взяв у перехресті свого прицілу російські фірми, що займаються бізнесом з Північною Кореєю. У цьому місяці Міністерство фінансів запровадило санкції проти компанії Ardis-Bearings та її директора Ігоря Олександровича Мічуріна за комерційні зв'язки з північнокорейської торговою компанією, яка нібито бере участь в ракетно-ядерних програмах і в розробці зброї масового знищення.

Новини за темою

Крім того, Міністерство піддало санкціям російську "Незалежну нафтогазову компанію" (ННК), яка нібито поставила в Північну Корею нафтопродуктів на понад мільйон доларів. Пояснюючи прийняте рішення, американське відомство заявило, що ця компанія "може бути причетна до ухилення від санкцій проти Північної Кореї".

Санкції матимуть обмежений ефект, проте "їхнє введення слід розцінювати як попередження", сказав фахівець з санкцій Джошуа Стентон (Joshua Stanton), котрий веде блог One Free Korea.

Росія експортує в Північну Корею реактивне паливо, вантажівки та інші товари, а звідти завозить десятки тисяч північнокорейських робітників, які працюють на лісозаготівлях і будівництвах. Всього в Росії працює приблизно 40 тис. осіб з Північної Кореї, а Москва нещодавно підписала з Пхеньяном угоду про прийом додаткової робочої сили. Така схема дає режиму Кіма стабільне джерело валюти, оскільки більша частина зарплати робітників перераховується безпосередньо до північнокорейської держави.

КНДР використовує комерційні зв'язки з Китаєм для обходу введених світовими державами каральних санкцій, про що йдеться в опублікованій у понеділок доповіді некомерційної дослідницької організації C4ADS. Аналітики, які стежать за північнокорейською економікою, побоюються, що оскільки Китай закручує гайки таким фірмам, Пхеньян буде намагатися налагоджувати відносини з російськими компаніями.

"Північна Корея розуміє, наскільки вона вразлива в силу своєї повної залежності від Китаю, — сказав старший науковий співробітник Фонду захисту демократій (Foundation for the Defense of Democracies) Ентоні Раггієро (Anthony Ruggiero). — Тому цілком зрозуміло прагнення до диверсифікації".

В умовах напруженості між Росією і США Москва може скористатися своєю підтримкою Пхеньяна як важелем тиску на американських недругів. Однак Раггієро зазначає, що Північній Кореї буде важко користуватися послугами російських банків для виходу на глобальні фінансові ринки, застосовуючи схему, яку вона використовувала з китайськими фірмами. Американські санкції проти Росії змусили західні банки уважніше стежити за російськими грошовими операціями.

Новини за темою

Росія вже давно підтримує дружні відносини з Північною Кореєю, які зародилися в перші роки холодної війни. Підтримуючи економічні зв'язки з Північчю, Москва зберігає свою значимість на міжнародній арені і збиває з пантелику Китай і Сполучені Штати, кажуть експерти.

"Досить показати, що Росія - це активний гравець в тому регіоні, і що Китай не володіє монопольною владою на Далекому Сході", — сказав Вільям Кортні (William Courtney) з дослідницького центру RAND Corporation, який за часів своєї роботи в Держдепартаменті розробляв політику щодо Росії.

Москва також дійшла висновку, що якщо Китай не хоче розривати всі свої торговельні зв'язки з Північною Кореєю, то і Росії цього робити не слід, зазначає Кортні. "Росія не стане бездумно відмовлятися від важелів впливу на КНДР, якщо свої зв'язки не розірве Китай", — сказав він.

Ден-де-Люс, Еліас Гролл

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>