Росія не проти миротворців по всьому Донбасу: Чому це Путін передумав?

Росія довго опиралася розміщенню миротворців на всій окупованій території Донбасу, але тепер Путін каже, що начебто й не проти. З чого б це Росії міняти позицію? Точної відповіді, звісно, не знає ніхто, окрім самого господаря Кремля, але можливі версії можна розглянути

Росія не проти миротворців по всьому Донбасу: Чому це Путін передумав?
Володимир Путін "РИА Новости"

Никита Синіцин

Журналіст

Росія довго опиралася розміщенню миротворців на всій окупованій території Донбасу, але тепер Путін каже, що начебто й не проти. З чого б це Росії міняти позицію? Точної відповіді, звісно, не знає ніхто, окрім самого господаря Кремля, але можливі версії можна розглянути

Після майже 4 років протистояння і збройного конфлікту на Донбасі стало очевидно, що настав глухий кут, розрубати який можна одним способом - збройним, однак незважаючи на істерію довкола закону про реінтеграцію Донбасу і поступове просування ЗСУ шляхом заняття деяких населених пунктів у "сірій зоні", про масштабний наступ не йдеться. Як кажуть політики, ніхто не візьме на себе відповідальність за кровопролиття.

Хоча мінські угоди за 3 роки після їх укладення і перетворилися, найпевніше, на папір, а не на реальний шлях розв'язання конфлікту на Донбасі, вони продовжують залишатися символом мирного, дипломатичного виходу із ситуації, що склалася.

Досить логічним кроком на цьому шляху давно вважають введення миротворчої місії під егідою ООН. Про це вперше йшлося ще в 2015 році, але тоді Російська Федерація недвозначно заявила, що як постійний член Ради безпеки ООН заблокує це рішення.

До теми миротворців президент України Петро Порошенко повернувся лише 2 роки потому, влітку 2017-го. Цього разу Російська Федерація несподівано підтримала ідею введення миротворців. Ба більше , президент Володимир Путін 5 вересня навіть заявив про готовність винести на розгляд Радбезу ООН відповідну резолюцію.

Новини за темою

Щоправда, подібна ініціатива, швидше, нагадувала спосіб вибити з рук України мирну ініціативу (у всякому випадку російська сторона пропонувала ввести на Донбас невелику миротворчу місію і використовувати її для захисту працівників моніторингової місії ОБСЄ). Але навіщо вводити миротворців для захисту місії ОБСЄ, якщо з цією ж функцією могли б впоратися найняті співробітники ПВК, які спеціалізується на охоронних місіях, незрозуміло.

Український варіант введення миротворців на Донбас припускав численну місію, яка б розміщувалася не тільки на лінії зіткнення ворожих сторін, але й на українсько-російському державному кордоні.

Подібний варіант було проголошено в ході вересневої Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку, він отримав підтримку США і низки європейських країн, але прогнозовано був розкритикований Російською Федерацією.

Після цього настав період "човникової дипломатії", в ході якого спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер не раз зустрічався з помічником президента РФ Владиславом Сурковим і намагався узгодити позиції США, України та Росії для вироблення єдиної резолюції щодо миротворчої місії. Однак незважаючи на кілька зустрічей, зробити це не вдавалося аж до 28 лютого.

Того дня несподівано для багатьох, як раніше у вересні, президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія, "щонайменше, не проти" розміщення миротворців в усій зоні конфлікту на сході України. Причому глава РФ підкреслив, що дійшов такого висновку після телефонної розмови з канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Новини за темою

Незважаючи на тривалі переговори з представником США Волкером, який пропонував те саме, "погодився" Володимир Путін з пропозицією саме канцлерки Німеччини, з якою глава РФ претендує на "особливий зв'язок і вплив".

У подібній ситуації згода на розміщення миротворців на всій території Донбасу, в тому числі на українсько-російському кордоні, саме на прохання канцлерки Німеччини є як спроба "зберегти обличчя", адже виходить, що це пропозиція Німеччини, а не ненависних США, які продовжують проводити "антиросійську політику", як це подають ЗМІ РФ і ряд її політиків та офіційних осіб.

Але що могло спонукати РФ на таку згоду, та ще й зі спробою зберегти обличчя?

Мабуть, відповісти на це може допомогти передвиборча президентська кампанія в РФ, яка наближається до фінішу (18 березня має відбутися волевиявлення народу), а також ряд скандалів на міжнародній арені, в які в лютому опинилася втягнутою Росія.

Так, спочатку стало відомо про підготовку, а згодом і публікацію мінфіном США для доповіді в Конгресі, який у ЗМІ дістав назву "кремлівського", позаяк до нього було включено прізвища 114 вищих державних чиновників, у тому числі міністрів з команди президента РФ Володимира Путіна, а також 96 олігархів. Всі їх звинувачували у веденні "згубної діяльності", за що стосовно них має бути введено певні чергові персональні санкції.

9 лютого в мережі з'явилася інформація щодо тривалої стрілянини в сирійській провінції Дейр-ез-Зор між коаліцією на чолі зі США і проурядовими силами Сирії. До складу останніх, за повідомленнями ЗМІ, входили і російські громадяни з числа ПВК "Вагнер". Розгром сирійського ударного угруповання, за повідомленнями ЗМІ та інших джерел, був повним і коштував стороні, що програла, понад 100 загиблих. Хоча офіційно Росія і відкидала це, але наявність кількадесят некрологів у соцмережах із зазначенням ПІБ загиблих у Сирії 7 лютого росіян говорить про інше.

Нарешті, остаточно добила "імідж" (так-так, одне це слово стосовно РФ викликає посмішку, але все ж) Росії на міжнародній арені історія з виявленням 389 кг кокаїну в посольстві РФ в Аргентині. Хоча зрештою все, що сталося, й представлено як спільну спецоперацію правоохоронців обох країн, сам факт пронесення до дипустанови такої кількості порошку яскраво свідчить про те, що тут не обійшлося без участі впливових сил у дипкорпусі країни, що в будь-якому випадку кидає тінь на російську дипломатію.

Можливо, в РФ вирішили не чекати, якого ще "туза в рукаві" витягнуть вороги до 18 березня, і поквапилися хоч на словах погодитися з пропозицією щодо миротворців (благо, час до їх введення ще є, і власну позицію можна переграти, або й зовсім "зіграти у свою гру").

Однак можливий і інший варіант: ця згода є частиною чергової дипломатичної гри Росії.

У цьому сенсі цікавим є пасаж щодо необхідності узгодити питання розміщення миротворців із самопроголошеними "народними республіками" Донбасу.

Ніхто не сумнівається, що вони дадуть таку відповідь, яку їм накажуть у РФ, адже їхня думка завжди збігалася з офіційною лінією Кремля: у 2015 році "глава ДНР" Олександр Захарченко пригрозив миротворцям опором "ЗС ДНР", а восени 2017 року він заявив, що введення миротворців є цілком можливим.

Новини за темою

Якщо до "ЛНР" і "ДНР" буде звернення для консультації, і вони дадуть згоду, Росія постарається використовувати це як свідчення згоди народу Донбасу на миротворців, що призведе до "збереження обличчя".

Якщо ті ж "ЛНР" і "ДНР" відмовлять, це дасть привід РФ відхреститися від впливу на керівництво республік і звинувачень у тому, що вони є не чим іншим, як окупаційними адміністраціями РФ на Донбасі. Втім, враховуючи те, що останнє вже стверджується на офіційному рівні в українському законодавстві, така "відмазка" нічого не дасть.

Нарешті останнім варіантом, що пояснює необхідність погодження питання миротворчої місії з "ЛДНР", може бути те, що, на думку РФ, подібний крок означає хоча б часткове визнання "самопроголошених республік".

В ідеалі для російської дипломатії був би варіант відмови України вести переговори щодо миротворців з невизнаними "республіками", що дозволить росіянам заявити, що українська сторона зовсім не має наміру шукати мирного вирішення питання Донбасу, а хоче все робити силою. Саме цю тезу посилено просувають українська преса, МЗС і політики після ухвалення закону про реінтеграції Донбасу.

У таких умовах пропозиція РФ узгодити питання введення миротворців з самопроголошеними "республіками" може бути хитромудрою пасткою в надії на відмову України мати справу з ними, що дозволить нівелювати мирні ініціативи української сторони.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів