banner banner banner banner

Росія може скористатися розладами в НАТО, щоб випробувати на міцність оборону альянсу

Росія може скористатися розладами в НАТО, щоб випробувати на міцність оборону альянсу
Reuters

Оригінал на сайті The Times

Холодна війна йшла повним ходом, а на чолі Білого дому стояв Рональд Рейган. Я був молодим кореспондентом у Нікарагуа - в країні, яка прославилася своїми землетрусами і королевами краси. Якось увечері один заїжджий британський дипломат - давайте назвемо його Артур - запросив мене пропустити склянку де-небудь у Манагуа, яке на той момент опинилося в центрі інтриг холодної війни.

І поки ми сиділи за пляшкою рому у вестибюлі готелю, який кишів щурами, він прочитав мені вельми повчальну лекцію про те, якими були на той момент ставки Сполученого Королівства в Нікарагуа, де в 1979 році революціонери-сандиністи скинули диктатора, який дружив зі Сполученими Штатами.

Новини за темою

Велика Британія, сказав Артур, дуже боялася, що Рейган, який вже спонсорував повстанців, які воювали із сандиністами, міг вторгнутися в Центральну Америку, щоб перешкодити радянському сателіту поширювати ідеї революції на задньому подвір'ї Сполучених Штатів. Для цього Вашингтону довелося б перекинути туди 20 тисяч американських військовослужбовців із Німеччині. Велика Британія побоювалася, що цей крок міг послабити НАТО і зробити європейців уразливими перед нападом радянської армії.

Потім Артур розповів, що від крихітного британського посольства в Нікарагуа надходить надто мало інформації. "Ти знайомий із безліччю цих хлопців-сандиністів", — сказав він. Імовірно, він дізнався, що я зустрічався із дівчиною-сандиністкою, яка підтримувала близькі стосунки із одним команданте.

Керівництво видання Newsweek звільнило одного мого колегу після того, як одна конкурентна газета опублікувала статтю, де розповідалося про його інтимні стосунки "із ворогом". Але Артура не хвилювала проблема червоних під ліжками - і в ліжках. "Ми просто хочемо знати, про що думають ці сандиністи", - говорив він.

Через кілька десятиліть від радянської імперії, а також її інтриг у тропіках та опосередкованих воєн не залишилося і сліду. Втім альянс НАТО продовжує існувати, дотепер зберігаючи в самому серці Європи свій численний "контингент передового розгортання", який там вважають життєво необхідним бастіоном захисту від загрози, яка виросла на уламках комунізму, - від Росії Володимира Путіна.

Не дивно, що рішення президента Дональда Трампа вивести звідти 9 тисяч 500 солдатів вже до вересня поточного року сколихнуло європейські столиці, подібно до тих підземних поштовхів, які часто лякали нас у Нікарагуа. Чого ж домагається Трамп?

Ймовірно, високопоставлених чиновників Пентагону ця ініціатива Трампа застала зненацька: вони не змогли пояснити, які саме підрозділи планується перебазувати і куди саме їх буде перекинуто. В результаті деякі аналітики припустили, що цей крок Трампа є лише елементом його передвиборчої кампанії або способом виразити його образу на канцлера Німеччини Ангелу Меркель.

Втім цей крок Трампа змусив багатьох звернути увагу на зрушення в геополітичних реаліях на тлі змін у світовому порядку. "Стратегічні тектонічні плити зміщуються, — сказав генерал сер Річард Берронс, колишній глава Об'єднаного командування збройних сил Великої Британії, який обіймав високі посади в НАТО. — Ми спостерігаємо підйом Китаю - зараз це є головним стратегічним питанням".

Небезпечна суміш Китаю, який міцнішає, реваншистської Росії, ізоляціоністської Америки та ослабленої Європи дестабілізує ситуацію з міжнародною безпекою до такої міри, яку ми не бачили вже 30 років.

Додайте до цього глобальну рецесію, викликану пандемією коронавірусу, а також підозри, що президент США - який, очевидно, з великою повагою ставиться до Путіна, хоча того звинувачують у втручанні в американські вибори 2016 року на боці Трампа, - займає надто "м'яку" позицію щодо відроджуваної Росії, і вийде, що сьогодні світовий альянс демократичних країн став крихким, як ніколи раніше.

За цих обставин рішення про виведення американських військовиків із Європи — це "безумство" і "колосальна помилка", яка ще більше послабить єдність НАТО, як сказав відставний американський генерал і колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Ходжес. "Якщо і колись був момент, коли ми всі потребували підтримки союзників, то це прямо зараз, особливо з урахуванням тих економічних проблем, з якими ми стикаємося внаслідок Covid-19".

Ходжес звинуватив Трампа - який вже відстає від Джо Байдена, кандидата на виборах від Демократичної партії, згідно з результатами опитувань, - у тому, що президент використовує військовиків у своїй передвиборчій кампанії, ставлячи під загрозу глобальну безпеку заради кількох додаткових голосів. "Він скаже: "Я надер дупи нашим союзникам, і тепер ми можемо повернути наших хлопців додому".

Він запише собі це як заслугу. Він скаже: "Я ж вам казав, що поверну їх додому — ось вони, будь ласка". Ходжес вважає, що це вкрай ризикована стратегія. Росія може скористатися розладами в НАТО, щоб випробувати на міцність оборону альянсу. "Якщо в Москві вирішать, що ми роз'єднані, вони можуть проникнути в Румунію чи в Прибалтику або пригрозити застосувати ядерну зброю, щоб перевірити, як ми відреагуємо".

Що стосується Китаю, Ходжес сказав: "Вони шукають привід для бійки". Ба більше, він передбачив війну "протягом наступних п'яти-семи років".

Генріх Браусс, відставний німецький генерал і колишній заступник генерального секретаря НАТО, назвав рішення Трампа "надзвичайно шкідливим" кроком і "подарунком для Путіна" - рішенням, яке "посилить у Європі підозри, що більше не можна сподіватися на безумовну підтримку Америки в питаннях гарантування європейської безпеки".

За словами Браусса, якщо Трамп реалізує свій план, він фактично "вистрілить собі в ногу". Браусс додав: "Я дуже сподіваюся, що Пентагон і розумні люди в адміністрації не стануть це підтримувати". Генерал, імовірно, мав на увазі колективний лист, який написали 22 конгресмени-республіканці, які перебувають у комітеті Палати представників США зі справ збройних сил, і в якому вони закликали президента переглянути це рішення.

Карін фон Гіппель, генеральний директор британського аналітичного центру "Королівський інститут збройних сил", не вірить у те, що план Трампа буде реалізовано. Вона вважає, що американський бюрократичний апарат просто тихо його поховає. "Трамп любить грати на публіку, ніби він бере участь у реаліті-шоу, він любить несподівані повороти. Я підозрюю, що його майже не хвилює, станеться це на насправді чи ні. Але те, як все це подається, є демонстрацією крайньої неповаги до союзників".

Білий дім поки не прокоментував це рішення президента. Але минулого четверга, 11 червня, цю інформацію підтвердив вірний соратник Трампа Річард Гренелл, який нещодавно пішов з посади посла США в Берліні і, за деякими чутками, обійме високу посаду в передвиборчому штабі Трампа.

Відносини між американським президентом, який раніше був ведучим реаліті-шоу, і канцлером Німеччини Меркель, яка в минулому займалася квантовою хімією, довгий час були дуже напруженими. Трамп неодноразово говорив - не без підстав, - що Німеччина не хоче робити справедливий внесок до бюджету НАТО.

Згідно з однією із версій подій, реалізація плану щодо виведення військ із Німеччини прискорилася в той момент, коли Меркель, занепокоєна поширенням коронавірусу, відмовилася особисто приїхати на саміт "Великої сімки", який Трамп планував провести вже у червні. Трамп планував домогтися повторного прийняття Росії в цей ексклюзивний клуб багатих країн, з якого її виключили після анексії Криму в 2014 році.

Той факт, що американська сторона не повідомила Берлін про свої плани, збив німецьке керівництво із пантелику. Томас Кляйне-Брокгофф, віце-президент Німецького фонду Маршалла, покликаного зміцнювати трансатлантичні відносини, сказав, що в понеділок до нього приїхала міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбавер. Вона повідомила, що ніхто не поінформував її про підготовку виведення військ. "Вона поставила питання Пентагону, але там не знали, що їй відповісти".

Кляйне-Брокгофф зазначив, що виведення військ із Європи може "надати сміливості Кремлю" і що він не розуміє, як Америка відноситься до Росії. "Ставлення таке ж, як в однієї конкретної людини? - запитав він, маючи на увазі Трампа, якого звинувачували в "змові" з Москвою. - Або таке, як у всіх інших? Європі було би корисно це знати. З Америкою складно діяти в унісон. Яка стратегія Америки?"

Наростальна роз'єднаність викликає побоювання, що цей альянс, цілком можливо, наближається до кінцевої точки свого шляху. Відповідно до одного з імовірних сценаріїв розвитку подій, у разі свого переобрання в листопаді Трамп може виконати свої давні погрози і вивести Сполучені Штати зі складу альянсу.

За словами фон Гіппель, навіть якщо президентом стане Байден, "очікувати повернення до звичного порядку речей не варто". Напевніше, замість цього відбудеться зсув стратегічного центру ваги із Західної Європи на Далекий Схід, оскільки у цьому столітті буде переважати боротьба за домінування між Сполученими Штатами і Китаєм.

"НАТО завжди буде надавати Росії більше значення, ніж Китаю, через її географічне розташування, — сказав Стів Цанг, директор Інституту китаєзнавства лондонської Школи східних та африканських досліджень. — Але Китай вже перетворюється на стратегічного конкурента".

Однак, з його точки зору, - яка суперечить поглядам американських військових стратегів, - у цьому випадку буде йтися не про військовий конфлікт, а про битву цінностей. "Америка хотіла зробити світ безпечним для демократії. А зовнішню політику Пекіна спрямовано на те, щоб зробити світ безпечним для авторитарних суспільств, оскільки такий світ безпечний для Комуністичної партії Китаю".

За словами Цанга, такого ж підходу дотримується і російський лідер Володимир Путін, а це подобається очільнику КНР Сі Цзіньпіну. "Путін із великим успіхом просував авторитарний порядок денний наперекір Заходу, і раз за разом це сходило йому з рук. Це просто захоплює Сі. Йому хотілося би зробити те, що вже зробив Путін".

Новини за темою

Як і Росія, впевнений у своїх силах Китай використовує економічний тиск і дезінформацію для просування своїх інтересів. Появі так званих "бойових вовків" - дипломатів, які "гарчать і шкіряться" на Захід у твіттері, нехтуючи при цьому фактами, - ймовірно, сприяла діяльність енергійних інтернет-апологетів Путіна.

За словами Берронса, питання про те, чи зможуть двоє авторитарних гігантів перебороти історично сформовану настороженість один до одного і приборкати величезні его своїх лідерів, щоб об'єднатися проти Заходу, стане "однією із найважливіших тем стратегічних дискусій нашого часу".

Бонні Глейзер, директор проекту China Power у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, зазначила, що співпраця між Росією і Китаєм розвивається і що всупереч усім прогнозам вони "не зуміли допустити виходу розбіжностей за рамки конкретних тем".

Ба більше, за словами Глейзер, Сі, розуміючи, що Путін не любить, коли його виставляють молодшим партнером, з усіх сил намагається ставитися до нього як до рівного. "Путіну це подобається, це допомагає йому зберігати обличчя", - додала Глейзер.

"Я побоююся того, що в підсумку ми опинимося в стані конфлікту "ми проти них". Ці дві країни можуть у результаті вступити у протиборство з усім західним альянсом", — сказав колишній помічник генерального секретаря НАТО Браусс.

Жодна країна не може служити більш наочним прикладом глобального геополітичного зсуву, ніж Нікарагуа. Мій домашній папуга любив повторювати палкі і сповнені революційного духу висловлювання лідера сандиністів Даніеля Ортеги, який у свої 74 роки, як і раніше, обіймає посаду президента і який зумів створити в своїй країні авторитарно-капіталістичну систему, яка не дуже відрізняється від тієї репресивної диктатури, скиненню якої він посприяв.

У минулому він користувався підтримкою Москви, а тепер він подружився із Китаєм. Втім, роботу над будівництвом китайського каналу вартістю в кілька мільярдів фунтів стерлінгів, який має з'єднати атлантичне та тихоокеанське узбережжя Нікарагуа — і буде становити загрозу для стратегічного впливу Вашингтона в регіоні — імовірно, було призупинено. Міністерство фінансів США звинуватило дружину і сина Ортеги в тому, що вони використовують проект для відмивання грошей.

Метью Кемпбелл

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

 

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>