Росія догралася: В Раді Європи задумалися над її виключенням

Росія догралася: В Раді Європи задумалися над її виключенням
З відкритих джерел

Клод Бланшмезон

Колишній посол Франції в Москві

Оригінал на сайті Le Monde

Якщо у найближчі тижні не буде зроблено ніяких кроків, вже у червні Росія може покинути Раду Європи через вибір одних або через бездіяльність інших. І тоді зникне останній символ її інституційного членства в Європі і її системи цінностей.

І більше двадцяти років взаємодії з установою, яка знаходиться в Страсбурзі, ризикують бути стертими. Росіяни будуть позбавлені можливості звернутися до Європейський суд з прав людини.

Але для чого потрібна Рада Європи, яку так часто недооцінюють? Створена 5 травня 1949 року, задовго до того, як Європейські Спільноти трансформуються у Європейський Союз, сьогодні Рада Європи об'єднує 820 мільйонів громадян з 47 європейських держав навколо правових стандартів і конвенцій галузі захисту прав людини. РЄ служить зміцненню демократії і верховенства закону.

Її "збройним крилом" є Конвенція про захист прав людини і основних свобод, яка вступила в силу 3 вересня 1953 року, і Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), створений 18 вересня 1959 року.

Новини за темою

Не без праці РФ стала членом цієї структури 28 лютого 1996 року. Росія подала заявку на вступ ще 7 травня 1992 року, незабаром після розпаду СРСР, але більшість держав-членів висловили свої заперечення, так як новій країні було ще необхідно створити демократичну конституцію, справжню правову державу і механізм, що захищає права людини.

Після прийняття Конституції в 1993 році Борис Єльцин наполягав на необхідності допомогти процесу демократичних перетворень в Росії, щоб запобігти будь-якої регресії. Він переміг на початку 1996 року. Це було незадовго до його непростої перемоги на президентських виборах над комуністом Геннадієм Зюгановим, який лідирував за опитуваннями.

Великі європейські країни були сповнені рішучості виступити проти повернення до минулого і підтримати побудову демократії.

Першим кроком на шляху до демократії стало рішення Росії ввести мораторій на застосування смертної кари, в який Верховним судом були внесені зміни наприкінці 2009 року, що забороняли винесення смертних вироків. Але багато росіян критикують це рішення.

Вічний кандидат на президентських виборах Володимир Жириновський завжди включав в свою програму відновлення смертної кари.

Ратифікувавши Конвенцію Ради Європи про захист прав людини і основних свобод 5 травня 1998 року, Росія відразу ж визнала право на подання індивідуальних скарг і обов'язкову юрисдикцію Європейського суду з прав людини, що відкрило громадянам Росії можливість доступу до цього механізму, коли національні засоби правового захисту були вичерпані.

Цей механізм став широко використовуватися, і Росія стала першим постачальником позовних заяв до ЄСПЛ. Цим правом скористалися жителі РФ, і Росія стала лідером по подачі скарг до ЄСПЛ. Так, в 2018 році було розглянуто 1572 справи, винесено 268 рішень, спрямованих в службу ЄСПЛ, що відповідає за їх виконання.

Росія прийняла ці умови і виплачує присуджені їй судом фінансові компенсації. У 2014 році вона виплатила 14,5 мільйонів євро. Після численних звернень Олексія Навального в ЄСПЛ російський уряд виплатив опозиціонеру в листопаді 2018 року 1025 євро за нанесену матеріальну і 50 тисяч євро за моральну шкоду, після серії арештів з 2012 по 2014 роки.

Анексія Криму в березні 2014 року спровокувала важкі дебати в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка замість того, щоб проголосувати за резолюцію, що засуджує Росію, більшістю голосів ухвалила рішення позбавити права голосу 18 російських парламентаріїв.

Таке вже було в 2000 році через Чечню, але заборона діяла лише дев'ять місяців. При цьому під час військової інтервенції в Грузію в в серпні 2008 року такі заходи не були прийняті.

Після ситуації з санкціями Москва 2016 році вирішила більше не надсилати парламентську делегацію в Страсбург до її відновлення в правах. Потім у 2017 році Росія не виплатила всю суму свого фінансового вкладу у операційний бюджет Ради Європи.

Вона дотепер не виплатила свій щорічний внесок до розмірі 33 мільйонів євро за 2018 рік. Для адміністрації Ради ситуація стала делікатною з точки зору бюджету, і у Страсбурзі незабаром можуть початися звільнення. У політичному плані ситуація ускладнюється тим, що Парламентська асамблея повинна обрати у червні нового генерального секретаря Ради Європи, який змінить норвежця Ягланда.

Тим часом, складно розглядати голосування такого рівня без участі російських парламентаріїв. Однак комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович була обрана в січні 2018 року в відсутність російських парламентаріїв, і вона планує відвідати Росію у цьому році.

Внутрішні правила Ради Європи передбачають, що проти держави, яка не виконує свої фінансові зобов'язання протягом двох років підряд, може бути ініційована процедура виключення, і Росія може опинитися перед обличчям подвійного закінчення строку, бюджетного та політичного. І тоді вона може спробувати діяти на випередження, погрожуючи покинути Раду Європи.

Цей "Рукзит" чреватий серйозними наслідками. Його можуть витлумачити, як бажання остаточно віддалитися від Європи. У Росії це розв'язало б руки самим реакційним націоналістам, затятим популістам і закоренілим охоронцям безпеки. Нарешті, він позбавив би "останньої надії на справедливість" жертв порушень верховенства закону.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров кілька разів заявляв, що Росія не бажає залишати Раду Європи, але що їй доведеться задуматися про це, якщо її будуть витісняти. Завжди войовнича Валентина Матвієнко, голова Ради Федерації Федеральних Зборів, дала зрозуміти, що Росія повинна серйозно подумати про свій вихід з Ради Європи.

Очевидно, що ця дискусія продовжиться в Москві. Націоналісти стверджують, що Росія повинна вийти з організації, яка часто вважає за краще її повчати і засуджувати замість того, щоб прагнути до діалогу.

Інші більше переймаються іміджем Росії на світовій арені і поліпшенням її відносин з європейськими сусідами, в той момент, коли США розривають двосторонні договори про контроль над озброєннями, а Китай демонструє свої економічні апетити. Президенту Володимиру Путіну доведеться прийняти рішення.

Франція, яка буде головувати в Раді Європи з середини травня до середини листопада, повинна допомогти Росії, запропонувавши якийсь формат, завдяки якому наступний генеральний секретар буде обраний всіма членами Парламентської асамблеї Ради.

Після обрання його першим завданням має стати вирішення суперечки між Росією і ПАРЄ. Таким чином, РЄ підвищить свій авторитет як загальноєвропейська організація. А Росія, продемонструвавши гнучкість, підтвердить свою довіру пропозиціям щодо роздумів про безпеку в Європі.

Нарешті російські громадяни не будуть відчувати себе покинутими Європою і зможуть продовжувати користуватися захистом від порушень прав людини і громадських свобод.

Президент Еммануель Макрон в своєму виступі на Міжнародному економічному форумі у Санкт-Петербурзі 24 травня 2018 року підкреслив, що Росія знаходиться в Європі, і що він має намір сприяти забезпеченню її зміцнення на європейському континенті.

Ось проблема для глави держави, рішення якої стане реальним виконанням зобов'язання, взятого роком раніше!

Клод Бланшмезон

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>