Росія боїться не газових лякалок, а відключення від SWIFT. Однак ЄС готує для Кремля "запасний аеродром"

Росія боїться не газових лякалок, а відключення від SWIFT. Однак ЄС готує для Кремля "запасний аеродром"
Ангела Меркель і Володимир Путін Bild

Олексій Кущ

економіст

Тривалий час стратегія перемоги нинішньої влади базувалася на старій добрій китайській стратегії: "Якщо довго і терпляче сидіти на березі річки, то можна побачити, як нею пропливе труп твого ворога". План, так би мовити, безпрограшний, недарма його озвучив чи Сунь-цзи, чи Кун-цзи, він же Конфуцій, по-нашому, по-європейськи. Через стільки років уже точно ніхто не скаже, кому з них впала в розумну голівоньку ця сентенція. При мірному розгляданні квіток персикового дерева, що падають в яшмовий ставок, та ще й у компанії безсмертних, і не таке спаде на думку.

У будь-якому разі, китайські стратагеми гарні тим, що вони тільки для китайців. Щоб сидіти на березі річки і чекати, треба мислити тисячоліттями національної історії, а в нас навіть п'ять років – уже ціла епоха, коли одна "династія" вирушає у вигнання до "країни варварів", а друга дуже швидко влаштовується в "нефритовому палаці". І відрізняються вони один від одного приблизно так само, як "місячний заєць" від "зайця місячного".

Новини за темою

Україна не має умовних "тисячоліть", щоб чекати. Тим не менше на разі загальна державна стратегія спирається саме на "сідничну посидючість". Наші чиновники гарантували нам, що кримський міст не побудують, чемпіонат світу в росіян відберуть, "Північний потік - 2" ніколи не запустять, а санкції зроблять свою справу, і взагалі, років п'ять - і РФ розвалиться, майже як колись Радянський Союз. У результаті цього очікування якщо якийсь міст і не побудували, то це в Києві чи в Запоріжжі.

Одним з таких очікувань є тема відключення РФ від системи міжнародних платежів SWIFT.

Останнім часом свіфтову історію широко обговорювали в ЄС, який не цілком згоден з "яструбиною" політикою США проти Ірану та РФ.

Як превентивний захід із формування незалежної від США політики щодо Ірану ЄС застосував так званий регламент блоку, згідно з яким екстериторіальні санкції США (а вони завжди мають подібний характер, за принципом "де знайдемо – там і застосуємо) не поширюються на європейські компанії. Навіть більше – регламент Євросоюзу забороняє своїм компаніям виконувати американські санкційні вимоги.

Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні під час перебування в Нью-Йорку заявила про старт проекту зі створення в ЄС альтернативної системи, яка змогла б забезпечити проведення фінансових транзакцій з Іраном в обхід санкційних радарів США. За задумом європейських функціонерів ця система цілком може з часів розвинутися в більш глобальний проект, коли до нього приєднаються й інші країни, які не бажають йти у фарватері політики Вашингтона. Чисто теоретично щось подібне може статися в разі посилення санкцій США проти РФ, якщо в Європі не захочуть до неї приєднатися. У такому разі альтернативна програма транзакцій розшириться завдяки включенню до неї країн Митного союзу і, можливо, Китаю.

Новини за темою

"Ми маємо зміцнювати автономію і суверенітет Європи у торговельній, економічній і фінансовій політиці. Це буде непросто, але ми вже почали це робити. Ми працюємо над пропозиціями про платіжні канали і створення більш незалежних від SWIFT систем, створення європейського валютного фонду", - заявив голова МЗС ФРН Гайко Маас на відкритті конференції послів Берліні. Цю заяву було зроблено у відповідь на загрози з боку США запровадити санкції проти компаній, що беруть участь у "Північному потоці - 2". А за бажання можна згадати і про конфлікт між Туреччиною та Індією, що посилився, з одного боку, і США – з іншого, щодо купівлі першими новітніх систем ППО у росіян. "Якщо США раптом неузгоджено і доволі неспецифічно запроваджують санкції проти Росії, Китаю, Туреччини, а в майбутньому, можливо, і проти інших найважливіших торгових партнерів, ми повинні на це реагувати", - підсумував Маас. Як-не-як, а європейці вклали в ту саму Туреччину 150 млрд дол. і зовсім не зацікавлені в обмеженні її операцій.

Усе б нічого, і регламент блоку ЄС цілком зміг би нівелювати весь санкційний пакет США, якби не одна маленька деталь – система SWIFT, тобто суспільство всесвітніх міжбанківських фінансових каналів зв'язку (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications). На цей момент це міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів між банками та їхніми клієнтами. Для того щоб користуватися послугами грошових переказів у межах загальної системи, банк має бути її учасником. Якщо фінансова установа не буде виконувати встановлений регламент, у тому числі щодо контролю операцій клієнтів, її можуть обмежити в здійсненні міжнародних розрахункових операцій або зовсім виключити з переліку учасників, як це сталося з тими самими іранськими банками. Юридичний статус SWIFT – кооперативне товариство, зареєстроване в Бельгії за місцевим законодавством і таке, що об'єднує понад 9000 банків з майже двохсот країн світу. Щорічний обіг транзакцій становить 4-5 млрд платіжних доручень. Щоденний фінансовий обіг – 6 трлн дол.

Новини за темою

На підставі інформаційних баз даних системи SWIFT у США під егідою Міністерства фінансів практично завершено створення консолідованого глобального масиву первинної інформації щодо транзакцій не тільки банків, страхових компаній, пенсійних, венчурних і хедж-фондів усього світу, а й їхніх клієнтів. Причому система глибоких фільтрів дає можливість відстежити операції практично будь-якої фізичної або юридичної особи в кожному куточку світу, де є безнальний долар.

Сьогодні США контролюють фінансові транзакції за технологією глобальної системи радіоелектронної розвідки ECHELON ("Ешелон"), і до неї підключено такі структури, як Агентство національної безпеки (NSA) в США. Саме тому вже давно в клієнтів банків склалася стійка думка, що платежі в євро йдуть швидше і менше світяться, ніж аналогічні транзакції у доларах.

Запровадження санкцій США проти SWIFT призведе до того, що вона буде позбавлена від приблизно 34% платежів. Саме стільки в 2018-му становили транзакції в доларах.

Саме для уникнення цього транзакційного блекаут ЄС планує найближчим часом запустити нову систему міжбанківських платежів INSTEX — спеціалізований механізм з підтримки торгових операцій, створений у січні 2019 року Францією, Німеччиною та Великою Британією для забезпечення недоларової торгівлі з Іраном. Головою нової платіжної системи став банкір з ФРН Пер Фішер.

Фішер є доволі відомою у вузьких фінансових колах персоною, якийсь час він був головою правління найбільшого німецького банку Commerzbank.

Система INSTEX передбачає двошвидкісний режим. На першому етапі, щоб сильно не дратувати американців, її буде використано для оплати поставок продовольства і медикаментів. Це, так би мовити, формат "тест-драйву". Це обкачення необхідне, якщо США таки заблокують SWIFT для іранців. У такому разі INSTEX запрацює в повноформатному режимі за широким переліком операцій, включаючи й оплату енергоносіїв. Пер Фішер погодився очолити нову систему, навіть незважаючи на загрозу запровадження щодо нього персональних американських санкцій за створення альтернативного транзакційного каналу з Іраном.

А до чого тут РФ? Справа в тому, що росіяни вже заявили, що будуть домагатися розширення системи INSTEX на операції ЄС з російськими банками. Як заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков: "Ми будемо домагатися повноформатної участі в діяльності цього механізму".

По суті, Україна на межі дуже серйозного провалу своєї зовнішньої політики. Щось схоже вже відбувалося з проектами російських обхідних газопроводів. Першу багатоходівку ми програли кілька років тому, хоча спочатку Україні вдалося заблокувати чорноморський "Південний потік" з транзиту російського газу до Болгарії й далі на європейський ринок. Європейці пішли нам на зустріч, враховуючи анексію Криму і війну на Донбасі. Як виявилося, болгари підписалися за нас марно. Адже "Південний потік" плавно трансформувався в "Турецький" і вийшов з безодні морської не в Болгарії, а в Туреччині під дивне мовчання Києва. Потім пропустили і "Північний потік - 2", який і зовсім може перевести наш транзитний потенціал у режим нульової рентабельності.

Нині Україна практично не помічає розгортання в ЄС європейської альтернативи SWIFT – системи INSTEX. Наші депутати влаштовують "Сталінград" росіянам у ПАРЄ, але водночас у перерві між розпиванням брюссельського пива нічого не бачать, крім журналістів російських каналів, яких можна потролити і зібрати трохи лайків у Фейсбуці.

Голова МЗС України любить казати, що залежність газового експорту РФ від української ГТС не дає росіянам активізувати агресивні дії щодо України. Насправді універсальна санкційна зброя, яку можна порівняти з фінансовою нейтронною бомбою, - це не труба, а система міжбанківських валютних переказів, від якої залежить збереження не тільки валютних резервів ЦБ РФ, а й валютні активи всього російського бізнесу і населення. І створення INSTEX, якщо ця система перейде в повноформатний режим, дійсно є колосальним антисанкційним інструментом, який усуває для росіян базові транзакційні ризики з боку США. Адже з ЄС в цілому і з Німеччиною, зокрема, вони завжди сподіваються знайти взаємовигідний формат.

Симптоматично, що з цього питання ми так і не почули чіткої позиції наших чиновників. Вони всі також сидять на березі річки і чекають. Ось тільки залишилося дізнатися чого.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>