banner banner banner banner

Роки санкцій не завадили Росії бути головним торговельним партнером України. Як так?

Роки санкцій не завадили Росії бути головним торговельним партнером України. Як так?
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

У 2020 році Україні вдалося істотно поліпшити свій торговельний баланс, але не завдяки вдалій моделі розвитку, а завдяки невдалій моделі кризи. Внаслідок активації якої істотно скоротилися платоспроможний попит населення та інвестиційний попит бізнесу, націлені у нас традиційно на імпорт, а не на вітчизняні товари (50% оптового і роздрібного товарообігу в Україні – іноземного походження).

За даними митниці, в січні-листопаді поточного року, загальний товарообіг склав 92 млрд дол. З урахуванням прогнозу, за підсумками дванадцяти місяців відношення цього показника до ВВП складе понад 70%, що робить нашу економіку надзвичайно відкритою для зовнішніх шоків як з експорту, так і з критичного імпорту, тобто залежною від світової цінової кон'юнктури.

Новини за темою

Але в цю кризу нам пощастило (повинно ж коли-небудь): світові ціни на енергоносії різко впали (а це суттєва частина імпорту, яка завозиться в Україну), а ось ціни на наш сировинний експорт (зерно, соняшникова олія, руда, метали) або зросли, або якщо і скоротилися – то несуттєво. В результаті, за підсумками одинадцяти місяців 2020-го, експорт склав 44,5 млрд дол. (тут і далі – дані митниці) проти 46 млрд дол. за аналогічний період минулого року.

А імпорт - 48,4 млрд дол. проти торішніх 54,2 млрд дол. Відповідно і негативне торговельне сальдо (товари) скоротилося з -8,15 млрд дол. до -3,93 млрд, тобто більш ніж удвічі.

Основні статті імпорту у нас: паливо (7,18 млрд дол.), обладнання у вигляді котлів, реакторів і машин(5,2 млрд дол.) і транспортні засоби(4,93 млрд дол.). Також ми закупили електротоварів на 4,8 млрд, пластмас і полімерів на 2,32 млрд і фармацевтичної продукції – на 2,17 млрд дол.

На першому місці в статтях українського експорту цього року – аграрна сировина і напівфабрикати, які потіснили продукцію гірничо-металургійного комплексу. Номер один - зернові з показником у 8,54 млрд дол. До нього додамо рослинні і тваринні жири (простими словами, соняшникова олія) - 5,17 млрд дол., насіння олійних на 1,64 млрд дол. і відходи харчової промисловості - 1,38 млрд. За підсумками року отримаємо майже 20 млрд дол. аграрного експорту.

При цьому в світовому рейтингу виробників металу ми вже давно не в десятці і продовжуємо падати, втративши щасливе 13-те місце. Експорт чорних металів склав 6,98 млрд дол., руди - 3,87 млрд і виробів із чорних металів – 0,8 млрд. Це вже майже вдвічі менше, ніж аграрний експорт. Особливо сумно виглядає співвідношення експорту металу і залізної руди, яке постійно змінюється на користь останньої. Ми вже навіть не країна-домна, а "діти кукурудзи".

Найвище досягнення нашої додаткової вартості в аграрній галузі - це олія, але навіть вона не бутильована, а в основному – у великих "танках". Бутилюванням нашої олії займаються турки, попутно заробляючи свої п'ять центів на одній пляшці. А українські природні ресурси у вигляді залізної руди стали основою для розвитку китайської та європейської металургії.

Що стосується промислової продукції з високим рівнем додаткової вартості, то тут показники експорту більш ніж скромні: у розділі реактори і котли – 1,38 млрд дол., рівно стільки, скільки і за харчовими відходами. Деревооброблення дало 1,29 млрд дол. експортної виручки, але за це довелося заплатити лисими Карпатами.

112.ua

Якщо проаналізувати структуру наших торговельних партнерів, вимальовується цікава картина. Там немає країн, з якими ми нещодавно бравурно підписували угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ): Канади та Ізраїлю. Зате на першому місці з величезним відривом від інших перебуває Китай із 13,7 млрд дол. нашого торгового обігу. На другому місці Польща – 6,7 млрд. А на третьому (великий привіт нашим чиновникам) – РФ із 6,51 млрд дол. Білорусь, яку ми "покрили" недавніми санкціями, – шоста із 3,8 млрд. А за ними головний політичний союзник України (але чомусь не економічний) – США із 3,6 млрд дол.

112.ua

Якщо показник торгового сальдо розглядати як ключовий індикатор ефективності зовнішньої торгівлі (як рахунок на табло), то зазначені вище країни групуються на кілька категорій. Це держави, для яких ми є торговельною колонією: Китай (мінус 1,1 млрд дол.), РФ (мінус 1,5 млрд дол.), і Німеччина (мінус 2,7 млрд дол.). У цьому контексті наш ринок поділили китайці, німці і росіяни, причому лідирують саме другі, адже до показника негативного торгового сальдо з ними потрібно додати ще й "мінус" щодо торгівлі з Білоруссю (-1,38 млрд дол.).

Новини за темою

Хай там як, ці дві країни утворюють "союзну державу" і є ядром МС та ЄАЕС. Простими словами, за підсумками одинадцяти місяців ми в чистому залишку профінансували економіку РФ на 1,5 млрд дол. та економіку її союзника Білорусі - ще на 1,4 млрд дол. (скоротивши тим самим на зазначену цифру обсяг політичних дотацій із Москви до Мінська).

З низкою країн у нас майже нульове торговельне сальдо - Туреччина, Італія.

А ось зі США - непропорційно велике, враховуючи порівняно слабкий торговельний обіг. Україна примудрилася на загальному торговому обороті в 3,6 млрд дол. заробити негативне сальдо на 1,86 млрд дол.! Що лише свідчить про те, що торговельна гра триває практично в одні ворота (наші), і при цьому, нас постійно "виносять". Що й не дивно, адже американці запровадили мито на український метал і вироби з нього в розмірі 25%, при цьому продають нам свої локомотиви, тобто це така модель співпраці, за якої нам блокують навіть постачання металу і колісних пар для тих самих локомотивів, що ми успішно закуповуємо, замість того, щоб виробляти свої....

У підсумку виходить, що найбільший торговельний обіг у нас із країною, з якою Україна не укладала угоду про ЗВТ (Китай), а найбільш непропорційне негативне торговельне сальдо – з військовим і політичним союзником № 1 (США).

І вся санцкійна політика - що попередньої, що нинішньої влади - призвела лише до того, що РФ досі на третьому місці, і торговельне сальдо як було на її користь, так і залишилося, причому на мільярди доларів. Й основна причина цього - невміння нашої влади вести раціональну, егоїстичну торговельну політику в своїх національних інтересах, як це робить той же Ізраїль з арабськими країнами або свого часу Фінляндія із СРСР.

Хіба патріотизм полягає в непродуманих діях, коли ми спонсоруємо економіку РФ і Білорусі на мільярди доларів на рік?

Новини за темою

Ефективна влада повинна генерувати смисли і вміти грати наперед. Як наприклад, японці, створивши в 2007 році Інститут економічних досліджень для АСЕАН і Східної Азії (Economic Research Institute for ASEAN and East Asia, ERIA), який протягом останніх 10 років активно генерував ідеї щодо майбутньої інтеграції з азійськими країнами і чітко змоделював економічні наслідки для кожної країни-учасниці при підписанні угоди. І тільки після цього країна Вранішнього Сонця приєдналася до недавньої угоди ВРЕП (Азійсько-Тихоокеанське торговельне співробітництво, яке об'єднало 15 країн, включаючи Китай, Японію, Південну Корею, Австралію).

І якщо вже ми так любимо дискурс у стилі "а чи торгував би Сталін із Гітлером", то тут можна відповісти, що так. Гітлер навіть під час війни купував би у Сталіна нафту і сировину для оборонної промисловості, якби той продавав. І Сталін продавав би Гітлеру кухонні меблі і парасольки (якщо б їх виробляла радянська економіка), за які німці платили би твердою валютою.

Приблизно за такою логікою розвивали свої післявоєнні відносини Фінляндія і СРСР, коли фіни купували деревину і постачали в Радянський Союз – папір.

І так само діють ізраїльтяни, купуючи у єгиптян нафту і налагоджуючи вигідну їм економічну взаємодію з іншими арабськими країнами.

Ну а нам залишається концепція "політизованої економіки" й "економізованої політики". Ну а що, місцевим "елітам" і сусідам подобається…

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>