banner banner banner banner

"Революція", про яку ви не чули

У середу, 25 квітня, провладні угорські ЗМІ повідомили, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сформував новий уряд та незабаром його представить. Більшість ключових посад збережеться за тими ж політиками, у т.ч. критиком України, міністром закордонних справ Петером Сійярто. Все це відбувається на фоні регулярних масових протестів, викликаних невдоволенням черговою перемогою старої влади на виборах. Попри всі сумнівні моменти, що супроводжували виборчу кампанію правлячої партії "Фідес", включно з днем голосування, Європа визнала її тріумф та практично самоусунулася від цієї проблеми. Але чимало людей в Угорщині з цим не згодні

"Революція", про яку ви не чули
EPA

Святослав Богданов

Аналітична Група ГО «Міжнародний Рух «Східна Європа»

У середу, 25 квітня, провладні угорські ЗМІ повідомили, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сформував новий уряд та незабаром його представить. Більшість ключових посад збережеться за тими ж політиками, у т.ч. критиком України, міністром закордонних справ Петером Сійярто. Все це відбувається на фоні регулярних масових протестів, викликаних невдоволенням черговою перемогою старої влади на виборах. Попри всі сумнівні моменти, що супроводжували виборчу кампанію правлячої партії "Фідес", включно з днем голосування, Європа визнала її тріумф та практично самоусунулася від цієї проблеми. Але чимало людей в Угорщині з цим не згодні

8 квітня в Угорщині відбулись чергові парламентські вибори, в яких беззаперечну перемогу здобула чинна правляча партія країни – "Фідес". Вона обійшла опозицію абсолютно в усіх округах, окрім самої столиці, здобувши для себе дві третини депутатських мандатів та, відповідно, конституційну більшість у парламенті.

Безумовно, перемога була прогнозованою і мало хто з угорських чи зарубіжних експертів справді вірив у прихід опозиції до влади. Орбан ретельно готувався до чергових виборів, завойовуючи електорат одразу на декількох напрямках.

Спочатку запустив агресивну інформаційну кампанію проти біженців з Близького Сходу, зробивши їх "ворогами угорської нації". А потім ще й вигадав як усунути з ігрового поля свого запеклого супротивника, американського мільярдера Джорджа Сороса, просто сказавши, що саме він стоїть у витоків ідеї "всесвітньої змови" заповнити Угорщину мігрантами.

Новини за темою

Потім угорський лідер змінив національне виборче законодавство, хитро поділивши округи та створивши умови для перемоги опозиції лише в разі її об’єднання, знаючи, що це майже неможливий сценарій.

Паралельно здійснювались не менш важливі заходи в інформаційній сфері. В Угорщині практично немає по-справжньому незалежних каналів чи видань. А на провладних побачити виступ опозиційного кандидата в депутати було просто неможливо майже до останнього тижня перед виборами. Та й тоді їм виділялося лиш декілька хвилин. Тож, зрозуміло, що електорат, особливо у провінційних містечках з обмеженим доступом до всього загалу ЗМІ, знав про політику в державі лиш те, що хотів йому показати "Фідес".

Не нехтував Орбан і так званими "закордонними угорцями", до яких, до речі, належать і багато українців Закарпаття, які попри заборону подвійного громадянства в Україні таки мають угорські паспорти. Особливість полягає у тому, що вони на постійній основі отримують певні соціальні виплати з державного бюджету Угорщини. Опозиція неодноразово критикувала цей момент і в разі приходу до влади, скоріш за все, скасувала б це "спонсорство". Чудово це розуміючи, "закордонні угорці" під час голосування навіть не розглядали альтернативи "Фідесу". Більше того, Орбан наказав у день голосування відкрити абсолютно всі, навіть не функціонуючі, пункти пропуску на українсько-угорському кордоні, щоб максимально спростити та заохотити "стовідсотковий електорат" до голосування. А для тих, хто все ж не захотів їхати на дільницю, було дозволено голосувати поштою. Для аналогії слід зауважити, що звичайні громадяни Угорщини, які виїхали на заробітки до інших країн ЄС, такого права не отримали і змушені були подекуди їхати сотні кілометрів до найближчого консульства для голосування. Це й не дивно, адже вони стали трудовими мігрантами не від легкої долі у своїй країні, а тому навряд голосували б за стару владу.

Ну а для закріплення ефекту провладна партія ще й налагодила тісні партнерські зв’язки з однією з найбільших конгрегацій Угорщини "Церквою Віри", лідер якої Сандор Немет майже прямо казав своїм прихожанам голосувати за владу.

Та навіть попри всю цю підготовку "Фідес" не розраховував виключно на свій рейтинг. В день голосування відбулась низка дивних подій, в результаті яких, власне, чинна влада Угорщини і прийшла до влади в черговий раз. Порушення на виборах – справа звичайна, особливо для молодих постсоціалістичних держав. Та питання в серйозності цих порушень.

Найбільш резонансною під вечір 8 квітня стала звістка про те, що "впала" комп’ютерна система Національного виборчого бюро (NVI), головним завданням якого є підготовка та проведення виборів. А з нею і сайт, на якому відображались проміжні результати, – valasztas.hu. На момент збою, "Фідес" набирав усього 24% проти 32% у опозиційного "Йоббіка". Після відновлення роботи сайту через декілька годин, він функціонував в обмеженому режимі, а дані, що відображались до збою та після суттєво відрізнялись і вже на користь "Фідесу". Трохи пізніше очільниця NVI Ілона Палфі визнала, що в день виборів, коли електронна виборча система почала давати збій, її агентство втрутилося в роботу системи, нібито для налагодження процесу. Оскільки система не працювала ще декілька днів, це їм не вдалося, а от які дані вносилися під час збою – питання. Особливо, зважаючи на чутки про те, що пані Палфі отримала від "Фідесу" 1 мільйон форинтів премії.

А ще на багатьох дільницях мала місце неприродньо велика кількість недійсних протоколів, в яких голосували за опозицію. Дані з підсумкових протоколів вносилися до електронної системи ще до завершення підрахунку. Обмежувався доступ членів виборчих комісій на місцях до приміщень голосування. В окремих округах, де опозиція мала непогані рейтинги, за результатами голосування вона не здобула жодного голосу, що фізично неможливо. Спискові бюлетені містили десятки фіктивних партій, існуючих лиш на папері, що відтягували на себе голоси опозиції тощо.

Тож не дивно, що після оголошення результатів виборів обурення багатьох угорців досягло свого піку. Через тиждень після голосування, 14 квітня, у Будапешті відбувся стотисячний мітинг, на якому вимагали відставки Орбана, перерахунку голосів, нового виборчого законодавства і незалежних ЗМІ. Менші акції протесту відбувалися і в інших регіонах країни, та навіть за кордоном (Лондон, Краків).

Ще через тиждень, 21 квітня, у столиці Угорщини знову пройшов багаточисельний мітинг, на якому громадськість вже сформулювала конкретні вимоги: захистити громадські організації, боротися за незалежні ЗМІ і створити нову об’єднану опозицію на чолі з Петром Маркі-Зай. Останній став своєрідним символом надії, що опозиція може долати "Фідес", після того як неочікувано переміг у лютому на виборах мера у історично "профідесівському" містечку Годмезевашаргей.

Фото з відкритих джерел

І це ще не кінець. Нові демонстрації плануються на початку наступного місяця. 8 травня, в день прийняття присяги новими депутатами, протестуючі збираються заблокувати доступ до приміщення парламенту живим ланцюгом.

Масштабність мітингів, їх частота та послідовність проведення – все це віддалено починає нагадувати події у Вірменії. Проте, очевидно, сам Орбан не ставиться до цього серйозно. Якщо міжнародні рейтингові ЗМІ обчислюють перші два мітинги в Будапешті десятками тисяч учасників, то провладні угорські видання пишуть усього про пару сотень протестуючих. І навіть така інформація ховалася в буденній стрічці новин. Інформаційна блокада може бути дієвим інструментом придушення протестів, якщо у твоєму розпорядженні майже вся медіасфера країни. На додачу провладні видання поширювали байки про те, що за участь у другому мітингу його організатори платили демонстрантам, а сам захід ініційований не ким іншим, як тим же всюдисущим Соросом. Одним із угорських щотижневиків навіть була підготовлена спеціальна стаття під назвою "Люди спекулянта", в якій було наведено список з 200 осіб з числа дослідників Центрально-Європейського університету (засновник – Сорос), журналістів та громадських діячів, які розслідували корупцію в Угорщині.

Окрім відвертої дискредитації протестантів та вигаданих соросівських "найманців", провладні ЗМІ також невтомно поширюють інформацію про відсутність серйозних порушень під час голосування та, відповідно, підстав для перерахунку голосів. Ці заяви звучать з вуст Андраса Патія, очільника Національної виборчої комісії (NVB), який якраз відповідає за розгляд скарг про порушення виборчого законодавства.

Але в реальності Угорщина все більше занурюється в глибини антидемократії. Невдовзі після оголошення результатів виборів з’явилася звістка про те, що Сорос планує призупинити діяльність своїх структур на території Угорщини та перенести їх до іншої держави ЄС. Пов’язане це з ймовірним прийняттям угорським парламентом у травні так званого пакету законів "Стоп Сорос", що фактично унеможливить діяльність не лише його структур, але й практично усіх організацій, що мають іноземне фінансування на території Угорщини. Адже після отримання "Фідесом" конституційної більшості надія на те, що пакет не буде прийнято, майже втрачена. Крім того, одна за одною почали закриватися опозиційні газети та радіостанції (Magyar Nemzet, Lánchíd Rádió, Budapest Beacon).

Новини за темою

Угорщина бореться не лише з внутрішніми суперниками, але і з зовнішніми, до яких, як не дивно, належить Брюссель і Київ. Керівництво ЄС вже давно сумнівається в лояльності Орбана до Союзу. Орбан є відомим євроскептиком а на додачу ще й другом Росії. Він постійно критикував Брюссель за його міграційну політику, приймав кричущі рішення, що повністю їй суперечили, такі як відмова від прийняття мігрантів по квотах Євросоюзу та побудова стіни на кордоні з Сербією, яка, при цьому, є кандидатом на вступ до ЄС. Йому неодноразово наголошувалося на несправедливих умовах діяльності опозиції в країні й обмеженнях в роботі ЗМІ та судів. А ще Євросоюзу зовсім не подобалось рішення Орбана про розбудову угорської АЕС "Пакш" за рахунок російських коштів, що було прийняте без тендеру. Єдине від чого угорський прем’єр не відмовлявся – європейські кошти. Але, очевидно, політика "Фідесу" суттєво занепокоїла ЄС, адже в Люксембурзі серйозно розглядають можливість позбавлення Угорщини права голосу в Раді Європи, а також хочуть спрямувати значну частину коштів, що виділялася їй та низці інших держав-учасниць ЄС з Європейського фонду вирівнювання, на південні країни співдружності. При цьому Брюссель не приховує, що це відбувається саме через їх суперечки з Угорщиною стосовно верховенства закону і дотримання демократичних стандартів в цій країні.

Новини за темою

Що ж до нашої держави, то вона не встигла оговтатися від критичних заяв угорського уряду щодо нового українського освітнього закону та зумовлених цим відвертих кроків з блокування інтеграційного процесу Україна-НАТО, як тепер "Фідесу" не подобається інший наш закон – "Про громадянство". А точніше зміни до нього, що пропонує президент Порошенко. Як відомо, інститут біпатриду (подвійного громадянства) не надто поширене явище в Україні. Воно прямо не заборонене, але і не дозволене вітчизняним законодавством і має місце у виключних випадках. Нещодавно Порошенко знову підняв питання необхідності внесення змін до означеного закону у зв'язку з викликами, що стоять перед Україною з 2014 року. Так, за запропонованим законопроектом, українського громадянства повинні бути позбавлені особи, які, маючи громадянство іншої держави, скористалися виборчим правом відповідної країни. Безумовно, це більше стосується кримчан, але, як зазначалося вище, і значна кількість закарпатців не нехтують цим правом. Тож, "яструб" конфронтації між Києвом та Будапештом, угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто, одразу ж заявив, що це черговий "ніж у спину" угорській нацменшині та Угорщині загалом. Хоча очевидно, що справа зовсім не в турботі про угорців Закарпаття. А у тому, що існуючий статус-кво повністю влаштовує "Фідес". Так звані "закордонні угорці" виконали свою роль на виборах і мусять залишатися у себе вдома. Адже антиміграційна політика угорської влади стосується не лише біженців з Близького Сходу. А позбавлення декількох сотень тисяч угорців Закарпаття українського громадянство може призвести до їх вимушеної міграції на "стару-нову" батьківщину, що зовсім не входить у плани "Фідесу".

Чимало людей в Угорщині розуміють ці загравання Орбана з електоратом і готові виходити на протести. Інша річ, що шансів повторити успіх вірмен в угорців дуже і дуже мало.

Святослав Богданов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>