banner banner banner

Рейдерство в Україні: Як вас можуть позбавити бізнесу

Рейдерство в Україні: Як вас можуть позбавити бізнесу
З відкритих джерел

Сергій Клєц

Адвокат, правозахисник

Через недосконалість законодавства та за відсутності належних умов для захисту бізнесу, прав власників і рівноправної конкуренції в країні здіймається хвиля рейдерських захоплень майна та бізнесу.

Те, що рейдерство не було викорінено з порядку денного, свідчить про наявність двох системних проблем у нашій державі, а саме: корумпованість правоохоронних органів, виконавчої та судової влади та юридичні прогалини в законодавстві щодо захисту прав бізнесу.

Рейдери у своїй діяльності застосовують цілий комплекс засобів: підроблення документів, підкуп силових структур, шантаж, психологічний тиск. За оцінками, жертвами рейдерських атак в Україні стало близько 4 тис. підприємств.

Ініціатором рейдерського захоплення можуть виступати недобросовісні партнери, комерційні банки, правоохоронні органи та різного роду авантюристи. Для позбавлення контролю над вашим бізнесом може бути використано такі прийоми.

За допомогою боргових зобов’язань. Як привід та інструмент захоплення активів (як правило, нерухомості, майнових комплексів) може бути використано дебіторську заборгованість. Часто така заборгованість є результатом зростання курсу валюти отриманого кредиту. Банки, оптимізуючи свій кредитний портфель, можуть відступати зі значним дисконтом свої вимоги зацікавленим особам, які, своєю чергою, розраховують заробити, звернувши стягнення на майно підприємства, віднявши його за заниженою оцінкою в рахунок погашення придбаного за безцінь боргу.

Таким чином, підприємство, яке володіє цінними активами, але має тимчасові труднощі з обслуговуванням кредиту, ризикує втратити все.

Іноді відступлення прав вимоги за кредитом може здійснюватися не для оптимізації кредитного портфеля, а в рамках підготовки недобросовісного менеджменту банку до його банкрутства, тобто просто для виведення зі свідомо приреченого банку цінних активів. Так, наприклад, банк, який готується менеджментом до неплатоспроможності, може відступити пов’язаній (фактично, але не юридично) фінансовій компанії цілком обслуговуваний кредит, забезпечений достойними уваги активами.

Після цього добросовісний боржник, не отримавши достатнього підтвердження заміни кредитора, як правило, на деякий час змушений призупинити платежі за кредитом для з’ясування дійсної ситуації, або фінансова компанія недобросовісно може штучно створити умови для прострочення такого кредиту, після чого в односторонньому порядку забрати у власність предмет іпотеки, зареєструвавши право власності.

Наступний ризик залишитися викинутим "на мороз" із власного бізнесу полягає в недобросовісному партнерстві.

Введення в управління підприємством підставних осіб або змова рейдерів з менеджерами вищої ланки може обернутися для вас неприємним сюрпризом. В один прекрасний день ви усвідомите, що втратили контроль над ситуацією, а вашою справою керують на власний розсуд зовсім інші люди.

Все згідно з буквою закону: було проведено загальні збори акціонерів підприємства, на яких було вирішено, що ви вже тут не дуже й потрібні. Збори були легітимними, на них була достатня кількість учасників товариства для ухвалення доленосних для вас рішень. Можливим варіантом також є підписання на користь рейдерів правочинів про відчуження у той чи інший спосіб активів або правочинів з метою створення фіктивної кредиторської заборгованості (з метою подальшої ініціації банкрутства та заволодіння активами в межах цієї процедури).

Популярності серед рейдерської спільноти потроху набирає купівля акцій у відкритому акціонерному товаристві. Надалі, користуючись своїми правами, утримувачі акцій змушують мажоритарного власника викупити їхні долі за завищеною ціною. У разі відмови дрібні утримувачі акцій погрожують створити труднощі у функціонуванні підприємства та підвести під можливість отримання штрафних санкцій з боку перевірчих органів. На Заході ця практика має назві Greenmail і в чомусь межує з рейдерством, хоча, точно кажучи, ним не є.

На жаль, шукати захист своїх прав та інтересів через звернення до правоохоронних органів - це не завжди про нашу країну. Іноді саме представники тих, хто має захищати закон і порядок у нашій країні, вступають у злочинну змову із зацікавленими у вашому бізнесі особами. Тоді починається юридичне пекло з ініційованими фіктивними кримінальними справами, постійними перевірками з боку ДФС та масками-шоу у вас на підприємстві.

Як правило, рейдери якщо й не вдаються до допомоги корумпованих представників правоохоронних органів під час безпосереднього захоплення активів, то часто користуються такими корупційними зв’язками для забезпечення безкарності.

Іноді те, що видається за імплементацію норм успішного антикорупційного законодавства західних держав, може перетворитися на звичайну легалізацію українських корупційних схем. Ми можемо це побачити на прикладі створення Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних злочинів. Сьогодні ваше майно в мить може бути оголошено як таке, що набуто злочинним шляхом, та волею слідчого судді перейти під управління акредитованої керівної компанії вищезгаданого агентства.

Рейдерство становить особливо болючу проблему для бізнесу, зокрема й тому, що навіть якщо атаку рейдерів на актив було успішно відбито, то все ж вона має наслідком порушення нормальної господарської діяльності підприємства аж до повної її зупинки.

Як правило, підприємство під рейдерською атакою так чи інакше змушено фактично припинити господарську діяльність у зв’язку із втратою контролю над виробничими активами, сировинними та товарними запасами (які часто просто банально вивозяться в невідомому напрямку після фізичного захоплення підприємства), банківськими рахунками, і, відповідно, втрату контрагентів, збитки, звільнення співробітників.

Звісно, як свідчить досвід, значно спрощується захист та мінімізуються шкідливі наслідки в тому разі, коли бізнес заздалегідь структуровано з огляду на можливі ризики. Це певною мірою запобігає посяганням рейдерів, оскільки значно збільшує обсяг необхідних для такого захоплення дій, їхню "ціну", дозволяє в разі небезпеки захоплення, отримання контролю над компанією оперативно перевести активи на "безпечну" компанію та продовжити звичну господарську діяльність у безперервному режимі.

Жертвою рейдерів може стати будь-хто. Потрібно бути у всеозброєнні, коли на твій поріг ступить нога шахрая. А для цього необхідно мати потужну команду на захисті своїх прав та інтересів. Наша юридична компанія Questa Group протягом 5 років займається захистом активів наших клієнтів від посягань різноманітних пройдисвітів і має у своєму портфоліо успішні кейси з відстоювання інтересів корпоративного бізнесу.

Сергій Клєц

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>