banner banner banner banner

Радикал Стерненко, підозрюваний у вбивстві і погрозах журналістам, заговорив про втечу за кордон

Вбивця-радикал Сергій Стерненко заговорив про втечу за кордон, як тільки з'явилася інформація, що він може отримати підозру від СБУ та Офісу генпрокурора.

Радикал Стерненко, підозрюваний у вбивстві і погрозах журналістам, заговорив про втечу за кордон
З відкритих джерел

Вбивця-радикал Сергій Стерненко заговорив про втечу за кордон, як тільки з'явилася інформація, що він може отримати підозру від СБУ та Офісу генпрокурора.

Поки що він заявляє, що Україну нібито покидати не збирається.

"Друзі радять мені шукати політичного притулку в іншій країні, оскільки те, що відбувається зараз з моєю справою, має явні ознаки політично мотивованого переслідування. Я залишаюся тут і готовий до будь-яких викликів", - заявив Стерненко в ефірі "Громадського радіо" у вівторок, 5 травня.

На його захист, звичайно ж, кинулися його друзі - угруповання із сумнівною репутацією.

Не дивно, що він має таку впевненість - адже його справа ялозиться в правоохоронних органах уже два роки і попри всі відомі факти так досі і не просунулася. Можливо, загроза втечі змусить правоохоронні органи розворушити справу?

За що його можуть посадити

Кримінальну справу проти Стерненка було відкрито після вбивства жителя Чорноморська Івана Кузнєцова в Одесі. 

24 травня 2018 року у колишнього лідера одеського "Правого сектору" Стерненка стався з ним вуличний конфлікт. Кузнєцов був із товаришем, а Стерненко - із ножем. Після бійки Іван Кузнєцов і його приятель Олександр Ісайкул були поранені і кинулися тікати. Однак Стерненко наздогнав Кузнєцова і наніс йому ще декілька ударів ножем, після чого той помер на місці. 

Сам праворадикал виявився з легкими різаними ранами. Він стверджував, що спочатку удари від Ісайкула і Кузнєцова дістав він, а потім відбивався в цілях самооборони. 

Поліція провела експертизу різанини. І з'ясувала цікавий факт: крові Стерненка на ножі було найбільше. Це могло означати тільки одне: він дістав рану останнім. А як це могло статися, якщо поранений Ісайкул до того часу втік, а Кузнєцов був мертвий?

Тільки одним способом: Стерненко, щоб відвести підозру у вбивстві, після скоєного порізав себе сам.

Тобто, за даними слідства, Стерненко дійсно наздогнав Кузнєцова і добив його. Тобто ні про яку самооборону в цьому випадку не було й мови - ні Кузнєцов, ні Ісайкул йому вже нічим не загрожували. 

Ще один цікавий факт - як пише одеське видання "Думська", під час відеотрансляції, яку вели Стерненко і його дівчина Наталя, він зізнавався, що ніж був його і він дістав зброю, щоб захиститися. Згодом, проте, він заявив, що відібрав ніж у нападників. 

За Порошенка цю справу з Одеси зажадали до Києва. Там за розпорядженням генпрокурора Юрія Луценка слідство відібрали у МВС і передали до СБУ - під приводом того, що є якась справа про напади на активістів. Там ця справа й заглохла. 

Тобто йшло цілком очевидне покривання Стерненка по лінії Генеральної прокуратури і "контори". Чиїм помічником він, судячи з усього, і був. 

Після перемоги Зеленського на виборах юрист Андрій Портнов зміг оскаржити в суді передачу справи Стерненка до СБУ. І вона повернулася в поліцію. А МВС влітку вже підготувало підозру радикалу. У ній говорилося, що вбивство він скоїв навмисне. 

Однак тодішній генпрокурор Руслан Рябошапка підозру заблокував і повторив кульбіт Луценка - знову відправив справу порошитися до СБУ. Та ще й зустрівся зі Стерненком у своєму кабінеті, чим проявив до нього свою прихильність.

Не тільки вбивство

На рахунку в радикала, як виявляється, не один злочин. Ще одна кримінальна справа, в якій фігурує Сергій Стерненко - це підозра у причетності до торгівлі наркотиками.

Вперше Стерненко потрапив у поле зору співробітників Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків ще в 2013 році. Тобто ще до Майдану і до того моменту, коли він увійшов у "Правий сектор" і став відомий як керівник одеської філії цієї організації.

Згідно з кримінальним провадженням, зареєстрованим у Єдиному реєстрі досудових розслідувань під номером 1201716000000092 від 14.12.2017 року, Сергій Стерненко підозрюється у кількох епізодах продажу наркотиків через інтернет – цією діяльністю він, за даними оперативників, почав займатися з 2013 року.

Також колишній соратник Стерненка, активіст Дмитро Рудий повідомив виданню "Страна", що радикал у 2014 році, бувши керівником "Правого сектору" в Одесі, займався "кришуванням" барів і кіосків.

Однак, окрім підозри в торгівлі наркотиками, у поліції лежать ще як мінімум дві заяви від потерпілих від Стерненка людей.

Цього разу йдеться вже про злочини тяжчі – викрадення людей, грабіж і вимагання. Цікаво, що кримінальним провадженням щодо викрадень людей вже по три роки, але вони досі перебувають у "замороженому" стані – мабуть, з "політичних" мотивів.

Відповідно до однієї із заяв, Сергій Стерненко з якимось Русланом Д. викрав і катував депутата Лиманської селищної ради Сергія Щербича у 2015 році. Після викрадення депутата били кийком і катували витонченими методами – наприклад, затискали пальці Щербича плоскогубцями. Також, за словами потерпілого, йому кілька разів стріляли з травматичного пістолета в спину і ноги. При цьому Щербич був зв'язаний по руках і ногах.

За даними поліції, викрадачі на чолі зі Стерненком, тримали Щербича в офісі "Правого сектору" – на вулиці Жуковського в Одесі. Після залякувань і побиття "активісти" викинули депутата біля Суворовського суду Одеси.

Про другий випадок викрадення та катування групою "активістів" на чолі із Сергієм Стерненком розповів ще один одесит – Стас В. Його заява теж знаходиться в поліції. Він стверджує, що його викрали і погрожували люди, серед яких був Стерненко - за наводкою "Правого сектору" з Білої Церкви, яким Стас нещодавно продав машину. У нього в результаті відібрали шість тисяч доларів. Вирішити питання за законом не вдалося. 

У 2017 році Сергія Стерненка все-таки затримали і відправили в одеський слідчий ізолятор. Цього разу за підозрою в організації масових заворушень в Одеському міському саду, під час яких кілька поліцейських дістали травми.

Однак його випустили під заставу. Причому вніс її тодішній губернатор Одеської області Максим Степанов, який нині обіймає посаду міністра охорони здоров'я. 

Безкарність і захист

Високопоставлене джерело в центральному апараті СБУ повідомило "Стране", що Сергій Стерненко зацікавив "контору" ще в 2014 році, після того, як молодий хлопець став керівником одеського філіалу впливового тоді "Правого сектору".

До цього він був звичайним студентом. Під час Майдану 2014 року Стерненко з'їздив до Києва, заручився підтримкою киян і приїхав до Одеси вже як керівник одеського ПС. 

За словами співробітника спецслужби, його відомство "встановило контакт", а говорячи простою мовою, завербувало Сергія Стерненка ще влітку 2015 року. До речі, вербування керівників та найбільш активних "бійців" радикальних патріотичних організацій відбувалося у всіх містах України. Це була централізована політика "контори", яка поставила собі завдання контролю над радикальними організаціями. 

"Мета проекту – неформальне моральний і силовий тиск на суди, поліцію, митницю, політиків та опозиційні партії. Передбачалися й інші завдання – тиск за допомогою ручних "патріотів" на бізнес, а також втручання і контроль над відверто кримінальними галузями – ігровим бізнесом, збутом наркотиків, контрабандою, торгівлею зброєю, проституцією та нелегальною міграцією. Радикалам відводилася роль виконавців будь-яких дій "контори", які не вкладалися в рамки закону", - заявив високопоставлений співробітник спецслужби.

Встановлення СБУ контролю над радикалами в 2015 році співпало з "чистками" лав у патріотичних організаціях і розколом багатьох із них. Таким чином ляльководи зі спецслужби відсікали тих, хто мав, на їхню думку, занадто "незалежну" позицію. Або намагався працювати на себе.

За інформацією джерел "Страны" в СБУ, в Одесі радикалів, а зокрема одеський філіал ПС й особисто Сергієм Стерненком займався співробітник СБУ з промовистим прізвищем Кащей. Працював Кащей Д. В. в управлінні "Т" Одеського УСБУ і, за даними "Страны", в травні - після зміни керівництва "контори" - пішов у відставку. 

"Кащею Стерненка передали з Києва – ініціатором кураторства над Стерненком був особисто Павло Демчина. Під Стерненка і його команду було виділено чималий бюджет. Який витрачався на оренду житла для активістів, видачу "добових" на виїзні акції залякування", - стверджує джерело "Страны" в СБУ.

Стерненко також влітку 2019 року залякував журналістів і закликав заблокувати роботу телеканалу "112 Україна". У зв'язку з цими погрозами телеканал звернувся до СБУ, де справа стухла так само, як і інші проти Стерненка. Тоді мовник звернувся із заявою до депутатів Європарламенту, які закликали правоохоронні органи розслідувати погрози журналістам.

Підозра назріває

Перший час після призначення новий генпрокурор Ірина Венедіктова не коментувала справу Стерненка, хоч й обговорювала її серед інших на зустрічі з главою МВС Арсеном Аваковим. Але пізніше, на початку квітня, вона заявила, що підозру радикалу оголосять у будь-якому випадку

"Щодо Стерненка підозра буде в будь-якому випадку, кваліфікація йде або 115 стаття, або 118, але і так, і так це підозра. 115-та – це вбивство, 118-та – це вбивство із самозахисту. Різниця – в кваліфікації, і це зроблять слідчі і прокурори, а не генеральний прокурор", - сказала Венедіктова. Наприкінці квітня зайшла мова про передачу його справи в поліцію, проти чого генпрокурор виступила категорично проти.

Та ось зовсім недавно Стерненко заявив, що йому прийшла повістка 4 травня в СБУ нібито на 21 квітня. Він продовжує запевняти, що справа є політично мотивованою.

"Я думаю, ця повістка могла бути відправлена для того, щоб надалі спробувати заявити, що я ховаюся чи не з'являюся в органи досудового слідства. Відсутність визначення процесуального статусу та процесуальної дії можуть говорити також про те, що слідство підготувало саме повідомлення про підозру", - заявив Стерненко.

Але якщо на вищому рівні його перестануть вигороджувати, надалі його остання цитата може звучати як чудовий привід покинути країну попри його нинішні заяви. 

Олександр Кальченко

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>