Reuters

Оригінал на сайті The Guardian

Божевілля, яке охопило Вашингтон, стосовно контактів між членами команди Трампа та Росією відвернуло увагу від першої серйозної перевірки передвиборчих обіцянок нового американського президента щодо поліпшення відносин з Москвою. Сьогодні на полях саміту G20 у Бонні проходить перша офіційна зустріч між високопосадовцями обох сторін — держсекретарем США Рексом Тіллерсоном і його російським колегою Сергієм Лавровим.

З нейтрального місця зустрічі — колишньої столиці західної Німеччини, що перетворилася на спокійний дипломатичний центр — учасникам-ветеранам у своїх областях здасться, що ризик неприємних сюрпризів було зведено до мінімуму (хоча абсолютно впевненим у наш час бути важко).

Російська сторона натякнула, що на порядку денному може опинитися сирійське питання — потенційно більш плідна тема номер один, ніж, скажімо, Україна або європейська безпека. Також на Заході можуть обговорити можливі час і місце проведення першого саміту між Путіним та Трампом. В іншому сьогоднішня зустріч виглядає більше як ознайомча, ніж щось більш суттєве.

Потім дипломатичний караван вирушить до Мюнхена на щорічну конференцію з питань безпеки, під час якої учасники безперечно згадають, що рівно 10 років тому на цьому форумі президент Росії Володимир Путін жорстко розкритикував Захід й особливо розширення НАТО. Це також той самий захід, на якому два роки тому віце-президент Барака Обами Джо Байден першим висунув пропозицію про горезвісне "перезавантаження" відносин з Росією.

Новини за темою: Трамп, Путін і фатальна пристрасть

Цього разу пробувати свої сили в питанні відновлення відносин з Росією після складного за будь-якими мірками десятиліття буде колишній співробітник нафтової компанії Рекс Тіллерсон. Незважаючи на свою навмисну стриманість, ці перші контакти будуть мати вирішальне значення у визначенні подальшого характеру переговорів. Відлига у відносинах з Кремлем була одним з найбільш послідовних і, виходить, найбільш суперечливих аспектів президентської кампанії Дональда Трампа. Відставка Майкла Флінна менш ніж через місяць після його призначення на посаду радника з національної безпеки виявила всі підозри Вашингтона щодо нормалізації відносин з Москвою. На заході буде багато людей, спраглих до зриву будь-якого зближення, бажано на першому ж бар'єрі, яким і є сьогоднішня зустріч у Бонні.

Рішучість Трампа дотримуватися політики зближення з Росією — а це одне з тих питань, щодо яких він не вагався з самої інавгурації — говорить про те, що Тіллерсону будуть надані інструкції виявити точки дотику і не робити нічого, що могло б перешкодити прогресу на ранньому етапі. У наявності всі ознаки того, що Сергію Лаврову, обережному дипломату з величезним досвідом, будуть надані дуже схожі вказівки.

Уже давно вся увага була прикута до Вашингтона, а інтерес Росії і її президента до зміцнення зв'язків зі США за місяці безперервних взаємних звинувачень з приводу двосторонніх відносин, як правило, ігнорувався. Існувало поширене припущення про те, що Трампа в Кремлі з самого початку підтримували і всіма правдами та неправдами намагалися допомогти йому здобути перемогу.

Новини за темою: Хто виграв, а хто програв від відставки радника Трампа генерала Флінна

Залишаючи без уваги вельми сумнівні докази цього, всі сигнали Кремля зводяться до того, що Росія хоче поліпшити відносини як мінімум так само сильно, як Трамп, а, можливо, навіть сильніше. Однією з таких ознак було рішення Путіна не вживати ніяких заходів за принципом око за око за ті дипломатичні винятки, які зробив в останні дні свого президентства Барак Обама. Іншою є крайня обережність, з якою після обрання Трампа Москва підходила до своїх справ з Вашингтоном. Вона намагалася не сказати і не зробити нічого, що могло б поставити під загрозу спроби зав'язування дружніх відносин з боку нової адміністрації. Така скритність наводить на думку, що Путін має як мінімум однаковий з Трампом політичний капітал, вкладений у перезавантаження зі США, і значно меншу кількість варіантів у випадку невдачі.

Новини за темою: Американська розвідка не довіряє Трампу і приховує від нього частину секретної інформації?

Для нового президента США часи настають безсумнівно важкі, але для російського президента ризики в пошуку нових умов взаємодії зі США цілком можуть бути ще більшими.

Мері Дежевські

Переклад target="_blank">ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.