Путін посилено готується до реваншу в новій холодній війні

Хоча західним експертам з контролю над озброєннями вже відомо про більшість нових російських систем, про які розповів Путін у своєму посланні до Федеральних Зборів РФ, все ж він відправив адміністрації Трампа дуже різкий сигнал: якщо Вашингтон хоче домогтися початку нової холодної війни, Москва готова до реваншу

Путін посилено готується до реваншу в новій холодній війні
Президент РФ Володимир Путін З відкритих джерел

Дейв Маджумдар

Журналіст

Хоча західним експертам з контролю над озброєннями вже відомо про більшість нових російських систем, про які розповів Путін у своєму посланні до Федеральних Зборів РФ, все ж він відправив адміністрації Трампа дуже різкий сигнал: якщо Вашингтон хоче домогтися початку нової холодної війни, Москва готова до реваншу

Оригінал на сторінці The National Interest

Росія розробляє цілу низку нових стратегічних ядерних озброєнь, здатних знищити американську систему протиракетної оборони.

Як повідомив Кремль, до цього підштовхнуло Росію рішення Джорджа Буша-молодшого вийти з Договору про обмеження систем ПРО, про що було оголошено 13 грудня 2001 року. Тим не менш, хоча росіяни наразі розробляють цілу низку нових озброєнь, це навряд чи значно вплине на стратегічний баланс між Москвою і Вашингтоном. Справжня проблема полягає в тому, що ці обставини ставлять під загрозу той насилу досягнутий режим контролю над озброєннями, який відіграв вирішальну роль у завершенні холодної війни між США і Радянським Союзом. Більш того, мірою зростання напруженості у відносинах між США і Росією ці дві великі держави поступово наближаються до того, що можна назвати новою холодною війною.

"Всі ці роки після одностороннього виходу США з Договору щодо ПРО ми напружено працювали над перспективною технікою та озброєнням. Це дозволило нам зробити стрімкий, великий крок у створенні нових зразків стратегічної зброї, — сказав президент Росії Володимир Путін у своєму зверненні до Федеральних Зборів 1 березня. — Нагадаю, що система глобальної ПРО США створюється головним чином для боротьби з ракетами стратегічного призначення, що летять по балістичній траєкторії. Ця зброя становить основу наших Сил ядерного стримування. Так само як, втім, й інших держав ядерного клубу".

Збереження російського ядерного потенціалу залякування

Щоб протистояти тому, що Кремль вважає спробами США звести нанівець ефективність російських стратегічних ядерних засобів залякування, Москва ініціювала реалізацію програми з розроблення нової зброї, здатної знищити будь-яку американську систему протиракетної оборони. "У цьому зв'язку в Росії розроблені і постійно удосконалюються вельми скромні за ціною, але надзвичайно ефективні системи подолання ПРО, якими обладнують всі наші міжконтинентальні балістичні ракетні комплекси, — підкреслив Путін. — Крім того, ми почали розробляти нове покоління ракет".

Серед них можна виділити грізну важку багатоступеневу рідинну міжконтинентальну балістичну ракету "Сармат", яка нині в розробці і яка повинна замінити потужну 210-тонну ракету Р-36М2 "Воєвода" (за класифікацією НАТО — SS-18 "Сатана"). Ця ракета летить з незвичайною траєкторією, щоб системи ППО не могли перехопити її.

"Цей ракетний комплекс прийде на зміну комплексу "Воєвода", створеному ще в Радянському Союзі. Всі завжди визнавали його високу бойову міць. Наші зарубіжні колеги, як ви знаєте, надали йому навіть дуже загрозливе найменування, — сказав Путін. — Але можливості ракети "Сармат" значно вищі. При вазі понад 200 тонн вона має коротку активну ділянку польоту, що ускладнює її перехоплення засобами ПРО. Дальність нової важкої ракети, кількість і потужність бойових блоків — більші, ніж у "Воєводи". "Сармат" буде оснащений широким спектром ядерних боєприпасів великої потужності, в тому числі гіперзвукових, і найсучаснішими системами подолання ПРО. Високі характеристики захищеності пускових установок і великі енергетичні можливості забезпечать застосування цього комплексу за будь-яких умов".

Новини за темою

Особливо небезпечною ракету "Сармат" робить те, що вона здатна летіти по траєкторії, що пролягає через Південний полюс, повністю минаючи нинішню американську систему ПРО. "Він здатний атакувати цілі як через Північний і Південний полюс, — продовжив Путін. — "Сармат" — це дуже грізна зброя, в силу її характеристик жодні, навіть перспективні системи ПРО їй не стануть на заваді".

У той час як західні експерти вже знали про розроблення ракет "Сармат", Путін розповів про низку небалістичних ракет — про деякі з них було відомо раніше, інші ж стали новиною, — які можуть обходити американські системи ППО. Одна з них — крилата ракета з атомною силовою установкою, чий прототип росіяни вже випробували.

"Одне з них — створення малогабаритної надпотужної ядерної енергетичної установки, яка розміщується в корпусі крилатої ракети типу нашої новітньої ракети Х-101 повітряного базування або американського "Томагавка", але при цьому забезпечує в десятки разів — в десятки разів! — більшу дальність польоту, що є практично необмеженою, — сказав Путін. — Малопомітна крилата ракета, що низько летить і несе ядерну бойову частину, з практично необмеженою дальністю, непередбачуваною траєкторією польоту і можливістю обходу рубежів перехоплення є невразливою для всіх чинних і перспективних систем як ПРО, так і ППО".

Путін також згадав про російську атомну торпеду "Статус-6", яка буде обладнана компактним ядерним реактором і масивною боєголовкою потужністю в 100 мегатонн. "У Росії розроблені безпілотні підводні апарати, здатні рухатись на великій глибині (знаєте, я б сказав, на дуже великій глибині) і на міжконтинентальну дальність зі швидкістю, що кратно перевищує швидкість підводних човнів, найсучасніших торпед і всіх видів, навіть найбільш швидкісних, надводних кораблів, — продовжив Путін. — Це просто фантастика. Вони мають низьку гучність, високу маневреність і є практично невразливими для противника. Засобів, які можуть їм протистояти, на сьогодні у світі просто нема. Безпілотні підводні апарати можуть бути оснащені як звичайними, так і ядерними боєприпасами. Це дозволить їм вражати широкий спектр цілей, у тому числі авіаносні угруповання, берегові укріплення і інфраструктуру".

Новини за темою

Путін також згадав про раніше невідому гіперзвукову крилату ракету з ядерними і неядерними БЧ під назвою "Кинджал", яку Росія недавно випробувала. Путін додав, що ця ракета вже починає надходити на озброєння до російської армії. "Його випробування успішно завершені, і, більш того, з 1 грудня минулого року комплекс приступив до дослідно-бойового чергування на аеродромах Південного військового округу, — сказав Путін. — Унікальні льотно-технічні характеристики високошвидкісного літака-носія дозволяють доставляти ракету в точку скидання за лічені хвилини. При цьому ракета, що летить з гіперзвуковою швидкістю, що перевищує швидкість звуку вдесятеро, ще й здійснює маневрування на всіх ділянках траєкторії польоту, що дозволяє їй також гарантовано долати всі чинні і, я думаю, перспективні системи протиповітряної і протиракетної оборони, доставляючи до цілі на дальність понад двох тисяч кілометрів ядерні і звичайні боєзаряди. Ми назвали цю систему "Кинджал"".

Путін також розповів про те, що Росія успішно випробувала гіперзвуковий ракетоплан, який також можна використовувати для доставки ядерної бойової частини на міжконтинентальні відстані. "Справжнім технологічним проривом є створення перспективного ракетного комплексу стратегічного призначення з принципово новим бойовим оснащенням — крилатим блоком, що планує, випробування якого також успішно завершені, — сказав він. — Але запевняю вас, що все це є в наявності і добре працює. Більше того, підприємства промисловості Росії приступили до серійного виробництва цієї системи — цього ще одного нового виду стратегічної зброї Росії. Ми назвали його "Авангард"".

Путін блефує?

Експерти з російських збройних сил вважають, що Путін не перебільшує, розповідаючи про нову зброю Росії. Більше того, існування більшості з цих нових озброєнь теж нікого не здивувало. "Мова про кілька нових розробок. Вважаю, ми знали про більшість з них, але не про всі, — сказав Павло Подвиг, директор Проекту дослідження російських ядерних сил. — Я вперше чую про крилаті ракети з ядерною силовою установкою або систему "Кинджал". "Сармат", здається, більший, ніж ми думали, хоча я готовий засумніватися в названих Путіним показниках — 200-тонна і таке інше".

Більш того, немає підстав вважати, що ця нова російська зброя нежиттєздатна. Навпаки, велика ймовірність того, що більшість з названих розробок реальні. "Росіяни, вочевидь, випробували все те, що Путін показав, тому все це правдоподібне, — зауважив Подвиг. — Чи принесуть вони якусь користь — це зовсім інше питання. Я не думаю, що всі вони по-справжньому потрібні, якщо говорити про протидію ПРО".

Майкл Кофман, дослідник з Центру військово-морського аналізу, який спеціалізується на вивченні російської зброї, згоден з тим, що всі ті системи, якими вихвалявся Путін, цілком правдоподібні і здійсненні. "Більшість з них реальні, але питання в тому, чи є вони системами віддаленого чи найближчого майбутнього", — сказав Кофман.

Стратегічні наслідки в короткостроковій перспективі

Загалом в короткостроковій перспективі нові російські системи ніяк не позначаться на США. Справді, в Америки нема засобів протидії ядерному потенціалу, вже наявному в розпорядженні Росії. "Поки немає і не передбачається ніяких систем ПРО, здатних протистояти тому, що вже є в російському стратегічному арсеналі, — ні, нічого не зміниться", — зазначив Джошуа Поллак, редактор Nonproliferation Review і старший науковий співробітник Центру Джеймса Мартіна щодо нерозповсюдження ядерної зброї.

Подвиг погодився з оцінкою Поллака: загалом баланс сил залишиться більш-менш стабільним. "Це не змінить баланс в тому сенсі, що це не послужить поштовхом до кількісного збільшення кількості ракет і боєголовок, — сказав Подвиг. — Але ці системи, безсумнівно, ускладнять ситуацію і зроблять її більш небезпечною".

Віпін Наранг, професор політології у Массачусетському технологічному університеті, зазначив, що однією з головних причин відмови США від розробки крилатих ракет з атомною силовою установкою став високий ризик аварій. "Вочевидь, випробування [росіян] провалилися, — сказав Наранг. — Ми теж робили такі спроби в період холодної війни (проект "Плутон"), але незахищений маленький атомний реактор на крилатій ракеті — це божевілля".

Стратегічні наслідки в довгостроковій перспективі

У довгостроковій перспективі наслідки розгортання нової російської зброї для США будуть більш значними, особливо розгортання крилатих ракет з ядерними силовими установками і гіперзвукових крилатих ракет. Ця нова зброя може завдати серйозного удару по чинному режиму контролю над озброєннями.

"З мого погляду, тут цікаво те, що розгортання деяких з цих нових систем буде суперечити обмеженням, прописаним у новому Договорі про стратегічне наступальне озброєння (СНО), який був складений так, щоб обмежити кількість балістичних ракет (і стратегічних бомбардувальників, здатних нести ядерну зброю), — сказав Поллак. — США навіть в односторонньому порядку заявили, що ракети, що планують, не потрапляють під визначення "балістичних ракет". Якщо в нього не буде внесено зміни, новий Договір по СНО втратить свою актуальність протягом кількох років. Якщо після цього ми захочемо домогтися скорочення стратегічних озброєнь, важливо буде скласти такий договір, який стосуватиметься і тих нових засобів доставлення, що їх росіяни вже успішно застосовують на практиці. Але я сумніваюся в тому, що Республіканська партія зацікавлена в укладенні будь-яких угод з контролю над озброєннями. Вони зробили вибір на користь гонитви озброєнь, і жоден договір не пройде через Сенат, якщо у нього не буде бодай мінімальної підтримки з боку республіканців".

На думку Кофмана, загроза не така серйозна, як може видатися, з огляду на жорстку риторику Путіна. "Тільки крилаті ракети становлять небезпеку для нинішнього балансу ядерних сил, тому що це та стратегічна система, на яку не поширюється режим контролю над озброєннями, — сказав Кофман. — Однак такі системи є задорогими, щоб розгортати їх у великій кількості, а деякі з них вимагають унікальних платформ для доставлення, тому вони є зброєю третього удару: наприклад, атомна торпеда — це ексклюзивна зброя".

Новини за темою

Проблеми пов'язані не стільки з експлуатацією цієї зброї, скільки з контролем над озброєннями: ці нові системи зведуть нанівець такі угоди, як новий Договір щодо СНО. Основним вторинним наслідком рішення Росії розробити цю нову зброю стане розпад режиму контролю над озброєннями. "Головним наслідком стане втрата угод з контролю над озброєннями та їхньої передбачуваної цінності в очах інших ядерних держав, — зазначив Кофман. — Ті стабілізуючі заходи, яких ми вжили в епоху холодної війни, будуть розсипатися один по одному".

Довгострокові ризики для стратегічного балансу і режиму контролю над озброєннями досить важко прорахувати, якщо вірити Миколі Сокову, який брав участь у переговорах СРСР і Росії з питання ядерної зброї і який сьогодні є старшим науковим співробітником Центру Джеймса Мартіна щодо нерозповсюдження ядерної зброї. "Це складніше прорахувати, більше причин для тієї чи іншої сторони підозрювати суперника в прагненні нанести перший удар, і, як наслідок, більше причин для гонитви озброєнь, — сказав Соків. — Зараз вкрай необхідно провести серйозний глибокий процес здійснення контролю над озброєннями, але найближчим часом це навряд чи станеться. Реалізація більшості з цих програм потребує досить багато часу, тобто теоретично ми можемо вести переговори, які допоможуть стабілізувати наші стратегічні відносини. Але сьогодні ніхто в цьому не зацікавлений".

Швидкість убиває

Інша потенційна проблема нової ядерної епохи пов'язана зі швидкістю цих нових гіперзвукових систем з ядерними і неядерними БЧ. Якщо раніше у політичного керівництва було близько 20-30 хвилин для прийняття рішення про завдання удару, то з розвитком гіперзвукових систем цей час значно скорочується.

Цілком можливо, що у лідерів буде всього кілька хвилин — іноді лише 5 хвилин — для того, щоб прийняти рішення, що визначить долю планети. Деякі лідери, можливо, захочуть віддати наказ про нанесення удару, не чекаючи інформації про те, чи здійснюється атака із застосуванням звичайної або ядерної зброї, бо зволікання може загрожувати першим ударом, що знезброює.

"Швидкість цієї зброї і час доставлення зброї з ядерними і неядерними БЧ стають серйозною проблемою з точки зору стабільності в кризовій обстановці, — сказав Кофман. — Гіперзвукова зброя порушує серйозні питання, що стосуються попередження, прийняття рішень і так далі. Ми хочемо, щоб у нас було більше часу для того, щоб визначитися з заходами, а не менше. Однак ми всі працюємо над тим, щоб цього часу в нас поменшало".

У цьому сенсі гіперзвукова зброя з ядерними боєголовками має величезний дестабілізуючий потенціал. Тому, на думку Сокова, під час майбутніх переговорів щодо контролю над озброєннями обов'язково потрібно буде розглянути таку зброю.

Нова холодна війна?

Хоча західним експертам з контролю над озброєннями вже відомо про більшість з цих нових російських систем, промова Путіна була спрямована безпосередньо на США і прозвучала напередодні президентських виборів у Росії. Вибір часу і основний посил виступу Путіна невипадкові. Росія і сам Путін, вочевидь, щиро незадоволені тим, що Кремль вважає ворожими діями Америки і Заходу загалом.

Путін підкреслив, що його виступ має утримати Захід від того, що він вважає агресією проти Росії. "Сподіваюся, що все, що було сказано сьогодні, протверезить будь-якого потенційного агресора, а такі недружні кроки щодо Росії, як розгортання системи ПРО, наближення інфраструктури НАТО до наших кордонів тощо, з військової точки зору стають неефективними, з фінансової — невиправдано витратними і зрештою просто безглуздими для тих, хто це ініціює і робить", — сказав Путін.

Путін також згадав про підготовлений Пентагоном новий Огляд складу і кількості ядерної зброї, укладачі якого закликали до розроблення нової американської ядерної зброї і знизили ядерний поріг Вашингтона. "Велику стурбованість викликають і деякі положення оновленого огляду ядерної стратегії США, в якому розширюються можливості зниження і знижується поріг застосування ядерної зброї. І кулуарно можна кого завгодно і як завгодно заспокоювати, але ми читаємо те, що написано. А написано так, що її може бути застосовано у відповідь на удари звичайними озброєннями або навіть на кіберзагрозу", — сказав Путін.

Він підкреслив, що Росія відреагує на будь-яку атаку із застосуванням ядерної зброї, здійснивши у відповідь ядерний удар. "Зазначу, що в нашій військовій доктрині Росія залишає за собою право використовувати ядерну зброю тільки у відповідь на застосування проти неї або її союзників ядерної та інших видів зброї масового ураження або в разі агресії проти нас з застосуванням звичайного озброєння, коли під загрозу поставлене саме існування держави. Все дуже чітко, ясно, конкретно, — сказав він. — У цьому зв'язку вважаю своїм обов'язком заявити таке. Будь-яке застосування ядерної зброї проти Росії або її союзників малої, середньої — та якої завгодно потужності — ми будемо розглядати як ядерний напад на нашу країну. Відповідь буде миттєвою і матиме всі наслідки".

Експерти з Росії одностайні в тому, що Путін направив адміністрації Трампа дуже різкий сигнал: якщо Вашингтон хоче домогтися початку нової холодної війни, Москва готова до реваншу. "Ця промова — своєрідний середній палець, спрямований у бік США, — зазначив Василь Кашин, старший науковий співробітник Центру комплексних європейських і міжнародних досліджень Вищої школи економіки в Москві. — Вони оголосили нам нову холодну війну. Ми приймаємо виклик".

Дейв Маджумдар

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів