Путін оголосив про створення нових ракет. Для Америки це нічого не змінює

Екс-міністр оборони США упевнений, що нова зброя Путіна є скоріше маркетинговим тріумфом військово-промислового комплексу Росії, який досяг успіху в продажу російському уряду нових дорогих систем: вони мають добрий вигляд у буклетах і відеороликах, однак не забезпечують Москві якихось значущих нових можливостей. Напевно, в Америці ми почуємо чимало закликів вчинити саме так від людей, які будуть стверджувати, що наша ядерна кнопка повинна бути більшою, ніж у Росії

Путін оголосив про створення нових ракет. Для Америки це нічого не змінює
Ведомости

Екс-міністр оборони США упевнений, що нова зброя Путіна є скоріше маркетинговим тріумфом військово-промислового комплексу Росії, який досяг успіху в продажу російському уряду нових дорогих систем: вони мають добрий вигляд у буклетах і відеороликах, однак не забезпечують Москві якихось значущих нових можливостей. Напевно, в Америці ми почуємо чимало закликів вчинити саме так від людей, які будуть стверджувати, що наша ядерна кнопка повинна бути більшою, ніж у Росії

Оригінал на сайті Politico

Росія оголосила про "нові" системи озброєнь, націлені на розгром оборони Сполучених Штатів. Насправді ж вони нічого не змінюють.

На початку свого нещодавнього послання Федеральним Зборам президент Росії Володимир Путін натякнув на низку сприятливих можливостей для взаємодії зі США. Однак все це було перекреслено останньою третиною його виступу, коли президент почав абсолютно безглуздо напускати туману, розповідаючи про "прорив в розробленні нових моделей стратегічної зброї", що гарантують Росії ядерну перевагу над будь-якими системами оборони, які США мають або можуть створити.

На жаль, Сполучені Штати відреагували в першу чергу на цю завершальну частину послання, втративши потенційні можливості, відкриті для російсько-американського діалогу з наших взаємних інтересів у сфері безпеки.

Вважаю, що агресивна позиція Путіна здебільшого була орієнтована на внутрішнє споживання і демонстрацію геополітичних намірів. Я не хочу применшити важливість останніх — правильне уявлення про російський військовий потенціал може бути важливим для США, — однак не менш важливо з військової і технічної точки зору оцінити фактичне значення того, що сказав Путін. На сьогодні більшість американських експертів, які коментують заяви Путіна щодо зброї, схильні применшувати важливість цих нових систем. Вони кажуть, що поки що у Путіна немає таких можливостей, що, цілком ймовірно, в найближчому майбутньому він не зможе реалізувати ці проекти або що нічого нового в цій зброї немає і вона нам давно відома.

Новини за темою

Ці коментарі втрачають найважливіше з військово-технічного погляду, незалежно від того, працюють ці нові озброєння чи ні, незалежно від їх доступності вони не змінюють основну стримуючу позицію Росії або її військовий потенціал.

Взяти ту саму нову ракету, якій, як передбачається, не страшні наші засоби оборони: такого роду ракети є в Росії зараз і були протягом багатьох десятиліть. Щоб завдати нищівного удару по американській обороні, Росії не потрібно атакувати США з півдня. Ми завжди знали, що у російських ракет є маскування, здатне дезорієнтувати наші ППО, навіть якщо кошти американської оборони будуть працювати, як було заявлено. А в тому випадку, якщо нам доведеться вдосконалювати засоби ППО, Росія буде створювати дедалі якісніші помилкові цілі і в більшій кількості або, якщо вже так, більше боєголовок для ракет, які у них вже є. Виробляти більше помилкових цілей або боєголовок завжди легше і дешевше, ніж будувати більш великі й ефективні засоби ППО для того, щоб давати їм відсіч. Навіть якщо за великомасштабної атаки нам вдасться збити 80 відсотків боєголовок (процентний показник, підтверджений досвідом або результатами випробувань), що вибухнули на території США, ядерні боєголовки числом від 200 до 300 навряд чи можна назвати успішною "обороною". Це те, що росіяни можуть зробити зі своїм нинішнім арсеналом, а ми можемо — зі своїм. В цьому і полягає суть стратегії взаємного стримування.

Або візьміть нові роботизовані атомні підводні човни російського виробництва, про які сьогодні всі говорять: вони здатні повністю знищити будь-яке з наших портових міст. У Росії вже давно є безліч різноманітних систем озброєнь, які можуть досягати тих же цілей в інший спосіб. Те саме справедливо і щодо американських систем, які здатні зрівняти російські міста з землею, не вдаючись до роботизованих підводних човнів. Тому навіть якщо ці системи реальні, навіть якщо вони можуть виконувати всі ті завдання, про які казав Путін, навіть якщо вони вже доступні для використання, це анітрохи не міняє позицію стримування і не надає Росії якихось значних нових можливостей.

Новини за темою

Мені здається, що найбільше нова зброя Путіна становить маркетинговий тріумф військово-промислового комплексу Росії, який досяг успіху в продажу російському уряду нових дорогих систем: вони мають добрий вигляд у буклетах і відеороликах, однак не забезпечують Москві якихось значущих нових можливостей. Навіть якщо вони працюють, вони вирішують ту оборонну проблему, якої в Росії немає: американська протидія стримуючим силам Росії. Якщо ми не купимось на цей обман і справді не почнемо думати, що росіяни якимось чином загрожують нашому стримуванню, їхня нова зброя виявиться серйозним прорахунком для російського оборонного бюджету.

Щоправда, найімовірніше, Сполучені Штати вирішать, що якщо такі системи є у Росії, вони потрібні й нам. Не сумнівайтеся, що за бажання США можуть побудувати аналогічні системи — і, зрозуміло, в удосконаленому варіанті. Напевно, в Америці ми почуємо чимало закликів вчинити саме так від людей, які будуть стверджувати, що наша "ядерна кнопка" повинна бути більшою, ніж у Росії.

Найнебезпечніше у виступі президента полягає в тому, що Путін, схоже, вітає нову гонитву ядерних озброєнь і кидає виклик Сполученим Штатам. Неважко уявити собі таку гонку, де кожна сторона хвалиться черговою зловісною зброєю, створеною за останнім словом техніки.

Новини за темою

З жалем змушений відзначити, що США непрямим чином спровокували ці російські програми своїм виходом з Договору щодо ПРО в 2001 році, а потім розгортанням системи ПРО в Європі. США не переставали заявляти, що їхня система ПРО не загрожує Росії (і це правда), проте Росія завжди розглядала її як перший крок до підриву російських позицій стримування і тому прагнула взяти над нею гору шляхом зміцнення свого потенціалу. Тепер вони впевнені, що у них такий потенціал є, і сурмлять про це на весь світ.

Ми вкотре стаємо свідками гонитви озброєнь в стилі холодної війни — цього разу змагання ведеться щодо "якості", а не кількості. В результаті гонки "в кого більше" світ отримав понад 70 тисяч одиниць ядерних озброєнь. Бог знає, куди заведе нас гонка за якість. Але не треба бути Богом, щоб розуміти, що йдеться про надзвичайно небезпечний і дорогий захід.

Вільям Перрі — колишній міністр оборони США

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів