banner banner banner

Пуерто-Ріко: Протест, Telegram, скандал, Трамп, відставка

Тихий, спокійний острів Пуерто-Ріко дає знову про себе знати гарячими подіями. Що там знову відбувається?

Пуерто-Ріко: Протест, Telegram, скандал, Трамп, відставка
Associated Press

Тарас Проданюк

CFO Аналітичного центру Ad Astra

Тихий, спокійний острів Пуерто-Ріко дає знову про себе знати гарячими подіями. Що там знову відбувається?

Статус Пуерто-Ріко відрізняється своєю неоднозначністю. Його часто приписують 51-м штатом до США. Чи це так? Однозначно, ні. У 1917 році ця країна отримала статус unincorporated organized territory ("неінкорпорована організована територія").

Це означає, що ця територія є володінням Сполучених Штатів Америки, але не входить до будь-якого зі штатів чи округів держави. Такий порядок речей передбачає отримання громадянства США без права політичної участі в виборчому процесі. Основними з таких прав є право пасивного та активного вибору.

Пуерторіканці не мають права обирати президента, вони не мають права пасивного й активного виборчого права в Сенат.

Відповідь на питання "Чому Сенат не затвердить статус Пуерто-Ріко як 51-й штат США?" очевидна: це невигідно ні з точки зору політики, ні з точки зору економіки. По-перше, дозволити отримати право виборця громадянам США з цього острову означає змінити "електоральну карту" в цілій державі.

Фактично 3 млн населення "Багатого порту" (Puerto-Rico) можуть змінити результат виборів в континентальній частині держави. Це непередбачувані ризики як і для демократів, так і для республіканців.

По-друге, приєднати до федерального устрою острів із дотаційною економікою, де 50% населення знаходиться на межі бідності, означатиме величезний тягар на економіку Штатів, цим самим підбивши на спад США з лідерських позицій у рейтингу найбагатших держав світу, ВВП на душу населення тощо.

Тобто Пуерто-Ріко є фактично чистою колонією. Провідна держава світу, яка взяла на себе місію "поширення демократії у всьому світі" позбавляє основного принципу демократії "джерелом влади є народ" своїх громадян у закулісному 51-му штаті США. Демократично, чи не так?

У 2017 році був проведений референдум, на якому було поставлено три питання до мешканців Пуерто-Ріко: незалежність, залишення "особливого" статусу, приєднання на повних засадах як 51-го штату США. Результат: 1,32%; 1,5%; 97% - відповідно. Тобто референдум чітко визначив прагнення острівного народу приєднатися до США.

Декількома днями пізніше парламент пуерторіканців ухвалив становлення 51-м штатом своєї "метрополії". Проте Сенат США не поспішає приймати хоч якісь рішення, дотичні до цього.

Новини за темою

Очікувати на приєднання Пуерто-Ріко до США найближчим часом справді не варто, це не питання наступного дня, не питання цього року й точно ще не найближчих п’яти.

Знайти порозуміння з Дональдом Трампом – нереально, оскільки до кінця його каденції залишилось обмаль часу, а прийняття такого непопулярного рішення як про "Статус Пуерто-Ріко" точно не допоможе йому в передвиборчих перегонах, як, наприклад, зможе допомогти "ефективне" розв’язання проблеми ув’язнення A$AP Rocky та повернення його на батьківщину.

Хоч і результат наступних президентських виборів прогнозований, він усе ж залишається неочікуваним. У разі перемоги республіканців це питання точно не з’явиться на порядку денному. Позиція Демпартії у вирішенні цього питання також неоднозначна, проте більш лояльна, ніж позиція "червоних".

Сьогодні Пуерто-Ріко охоплена повстанням проти власного політикуму, на чолі якого стоїть губернатор країни (найвища державна посада). Протести розпочалися після публікації Центру журналістських розслідувань 899 сторінок текстового листування у відомому месенджері Telegram між Рікардо Роселло та його найближчими соратниками.

У цьому листуванні оприлюднено грубе та нахабне спілкування лідера й керівника держави з політиками свого острову. Своїми меседжами він негативно висловлюється щодо ЛГБТ-спільноти, виражає свої антифеміністичні погляди, застосовуючи лайливі форми спілкування, що є неприпустимим для демократичного уряду.

Власне, ця ситуація уже отримала свою назву – "Чатгейт", вивівши на вулиці більш ніж 200 тисяч населення на протест проти влади.

Насправді підставою такого обурення населення став зовсім не "Чатгейт". Основа полягає в іншому, можна виділити три основні причини:

- Економічна криза. Зовнішній борг Пуерто-Ріко сягає 71 млрд доларів, тобто кожен громадянин винен більше 20 тисяч доларів зовнішнім кредиторам. Це неймовірні цифри для такого "клаптикового" острівця.

- Неефективність влади. Ця причина назріла саме після відомого урагану "Марія", який фактично спустошила острів нанівець: близько трьох тисяч загиблих; повне знеструмлення острову; величезні збитки для приватної власності громадян; економічний сектор впав до нуля. У зв’язку з цим Дональд Трамп заявив: "Пуерто-Ріко отримало значно більше грошей, ніж Техас чи Флорида разом взяті, проте місцева влада нічого не може зробити як належить – у них там суцільний жах!".

Отже, подальше зростання зовнішнього боргу, навіть при виділених 92 млрд доларів допомоги від США на розв’язання проблем, які спричинила катастрофа, – це просто політичне фіаско. Громадяни, розуміючи елементарну економіку та математику, просто не можуть осягнути, яким чином економічна ситуація в країні може тільки погіршуватись.

- Корумпованість влади. Розуміючи проблему, описану вище, неможливо пояснити це явище інакшим словом, окрім корупції. Тому Дональд Трамп не соромиться звинувачувати місцеву владу: "92 млрд доларів, які ми виділили, знаходяться у некомпетентних та корумпованих руках".

Вороже ставлення президента США до губернатора Пуерто-Ріко почалося ще досить давно. Рікардо Роселло, як губернатор та представник Демократичної партії, відкрито підтримував Барака Обаму, а після – Гілларі Клінтон на президентських виборах 2016 року.

Отже, знайти порозуміння між демократом і консерватором (за своїми політичними поглядами) видається майже нереальним. Посилив напругу також інцидент, коли Дональд Трамп після горезвісного урагану "Марія" заявив у мережі Twitter, що демократичний уряд Роселло поширює неправдиву інформацію стосовно кількості жертв від катастрофи, щоб принизити репутацію Трампа в той час, коли він "успішно притягує мільярди доларів на допомогу відновлення інфраструктури Пуерто-Ріко".

На що губернатор Пуерто-Ріко йому відповів відеозверненням у Facebook: "пуерториканці не заслуговують на те, щоб їхній біль ставився під сумнів".


Як важко не було б сприймати це твердження, проте Пуерто-Ріко, хоча й "асоційовано", та все ж належить до США, а одним з основних гасел демонстрацій є "геть корупцію!". Тому, підтверджуючи корумпованість влади острівної колонії США, Дональд Трамп "риє яму під себе".

Урешті-решт ситуація з повстанням затихла з часу подачі у відставку "демократичного" лідера, губернатора Пуерто-Ріко Рікардо Роселло. Проте це не розв’язання самої проблеми, це радше усунення наслідку, ніж причини.

Причина залишається відкритою, так само, як і питання статусу Пуерто-Ріко, яке напряму залежить від волі вищого політикуму США, котрому вирішення цієї справи є вкрай невигідним ні в політичній, ні в економічній призмі.

Тарас Проданюк

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>