banner banner banner banner

Протидіючи коронавірусу: Чи допоможуть чинні заборони й обмеження від української влади?

25 березня цього року Кабінет міністрів України оголосив надзвичайну ситуацію на всій території держави. Вочевидь, іншого виходу не було, адже щодня кількість підтверджених випадків зараження українців коронавірусом зростає на десятки осіб. Водночас дозволю собі висловити кілька застережень щодо принаймні двох аспектів

Протидіючи коронавірусу: Чи допоможуть чинні заборони й обмеження від української влади?
З відкритих джерел

Олег Тітамир

Президент ГО "Українська організація захисту споживачів послуг"

25 березня цього року Кабінет міністрів України оголосив надзвичайну ситуацію на всій території держави. Вочевидь, іншого виходу не було, адже щодня кількість підтверджених випадків зараження українців коронавірусом зростає на десятки осіб. Водночас дозволю собі висловити кілька застережень щодо принаймні двох аспектів

По-перше, чи заблокують поширення пандемії Україною жорсткі обмежувальні заходи й заборони, введені центральною владою,  за переважної відсутності карантинного контролю за українцями, котрі повернулися протягом кількох останніх днів з-за кордону? І чи не зійдуть нанівець назагал правильні, проте аж ніяк не достатні внутрішні карантинні обмежувальні заходи?

І, по-друге, чи має уряд чітку опцію щодо того, як забезпечити всім необхідним для боротьби з небезпечною інфекцією українські лікарні та інші медзаклади, виснажені медичною "реформою". Адже переважна більшість із них виявилися практично неготовою – ані матеріально, ані технологічно, ані інституційно – ефективно протидіяти пандемії Covid-19?

          Повернуті з-за кордону українці: карантин на доброму слові

Сьогодні складається таке враження, що всі захисні заходи уряду (як-то закриття метро, заборона для більшості громадян пересуватися муніципальним транспортом, призупинення діяльності "непрофільного" і масового бізнесу, обмеження щодо надання більшості адміністративних послуг для громадян тощо) можуть бути зведеними нанівець через бездіяльність влади в критично важливих напрямках.

Новини за темою

Так, протягом останнього тижня на батьківщину з-за кордону в терміновому порядку повернулися майже 83 тис. українців (а загалом за березень ця цифра сягнула одного мільйона!). Більшість з них перебувала в країнах ЄС (Італія, Іспанія, Франція, Німеччина, Нідерланди, Швейцарія та ін.), де кількість інфікованих коронавірусом обчислюється десятками тисяч людей.

Безумовно, держава повинна робити все можливе й неможливе, аби повернути своїх громадян додому під час всесвітнього лиха – це вимога української Конституції. І честь та хвала Міністерству закордонних справ, співробітники якого докладають максимум зусиль, аби не залишити співгромадян у біді на чужині. До речі, за словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, наразі ще близько 20 тис. українців за кордоном очікують повернення на батьківщину.

Водночас неможливо не визнати: прибулі з-за кордону становлять найвищу групу ризику в сенсі можливого інфікування небезпечною хворобою. Всі ці люди повинні перебувати як мінімум на 14-денному карантині. Інакше почнеться ланцюгова реакція зараження інших громадян. Але що відбувається насправді? У медіа було оприлюднено чимало фотографій масового скупчення новоприбулих українців в аеропорту "Бориспіль".

Більшість з них стояли впритул одне до одного – про мінімально безпечну дистанцію у 1,5 метри не йшлося зовсім! Далі: в зоні прикордонного контролю всі ці люди підписали папірець, зобов’язавшися постійно перебувати вдома протягом двох тижнів. Переважно всі, хто прибуває до України, оформлюють лише інформативні згоди та пам’ятки про самоізоляцію.

Перед цим особам вимірювали температуру, вони проходили експрес-тести, які можуть не виявити хворобу протягом інкубаційного періоду, коли симптоми хвороби ще не проявляються (адже діагноз коронавірусу надійно підтверджується тестом на полімеразну ланцюгову реакцію, результати якого визначаються не раніше одного-двох днів)! Опісля ж переважну більшість цих громадян (котрі нібито здорові) відпускають на всі чотири сторони.

Та чи вистачить у нашої поліції сил, кадрів, технологічних ресурсів і просто фізичної можливості проконтролювати, де перебуватимуть всі ці люди протягом найближчих 14 днів? Чи сидітимуть вони слухняно вдома – навіть під загрозою штрафів у 17-34 тис. грн? І чи не повинні правоохоронці у цій критичній ситуації в режимі онлайн використовувати дані мобільних операторів?

Водночас міністр внутрішніх справ Арсен Аваков днями заявив, що така практика обмежує права людини. З іншого боку, ті ж таки мобільні оператори наголошують на тому, що ретельно дотримуються законодавства про приватність абонентів і про захист їхніх персональних даних.

Та хіба не видається можливим за гібридної надзвичайної ситуації – та за вже реального обмеження на час карантину прав громадян (наприклад, на пересування муніципальним транспортом або на отримання від держави адміністративних послуг тощо) - законодавчо врегулювати й цю проблему?

До речі, на ймовірність поширення коронавірусу українцями, котрі повернулися з-за кордону, минулої суботи звернув увагу навіть мер Києва Віталій Кличко – адже насамперед саме столиця перебуває під загрозою стрімкого поширення Covid-19!

Тож хіба не на цей "фронт" протидії пандемії мала би найперше кинути всі сили українська влада?! Водночас прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав розпорядження низці міністерств закрити кордон для пасажирських перевезень до кінця дня 27 березня: "У цьому є нагальна потреба, тому що за останні тижні ми бачимо, що єдиним джерелом попадання коронавірусу в Україну був потік громадян із-за кордону, і цей потік продовжується. Це посилює і збільшує кількість заражених на цю інфекцію людей".

Та чи не пізно, як то кажуть, "пити боржомі"? Бо що ж виявляється – спочатку з переляку закрили метро і переважно обмежили в Києві та інших містах пересування муніципальним транспортом, аби не допустити зараження решти громадян "внутрішніми" носіями коронавірусу, а "зовнішню" і найбільшу небезпеку проспали?!

Адже фактично саме парламент та уряд – через власну бездіяльність – безконтрольно запустили в Україну цю потужну "хвилю", що, не дай Боже, може перетворитися на "цунамі"! Тим часом впроваджуючи жорсткі обмежувальні заходи всередині країни, урядовці та інші можновладці лише лякали українців апокаліптичними картинами з Італії.

І не потрібно можновладцям "традиційно" говорити, що немає грошей і часу, щоб реально тримати на контролі дотримання домашнього карантину кожним із 83 тис. українських громадян, котрі повернулися із країн ЄС як осередків пандемії! Адже за наявності здорового глузду і політичної волі та за відсутності корупції всі необхідні ресурси знайти можливо!

А, з іншого боку, як держава сприятиме поверненню решти 20 тис. "закордонних" українців, виконуючи приписи Конституції, якщо кордон для пасажирського руху буде заблоковано?

Звісна річ, обмежувати й забороняти (ігноруючи при цьому критично нагальні заходи) – найпростіше, проте, здається, чинна влада лише цьому й навчилася.

Адже цілком можна зрозуміти, наприклад, новоспеченого міністра охорони здоров’я Іллю Ємця, котрий перебуває у перших рядах серед тих чиновників, які наполегливо вимагають від керівництва держави запровадження надзвичайного стану. Бо якщо, не приведи Господи, пандемія поширюватиметься на кшталт навіть не Італії, а Великій Британії, то "обеззброєна" медична система країни завалиться першою, адже вона і до коронавірусу ледве животіла!

Чого лише вартий у цьому контексті один столичний "кейс", оприлюднений у Facebook журналісткою Тетяною Даниленко стосовно Київської міської лікарні № 8, яку стрімко "перепрофілювали" на прийом пацієнтів з підозрою на коронавірус, не забезпечивши медперсонал найелементарнішими засобами захисту! І лікарі якої через це відмовилися приймати пасажирів потяга Рига - Київ з характерними "коронавірусними" симптомами.

Адже медперсонал має лише нечисленні маски і респіратори, які милостиво виділили "згори", і які керівництво клініки просить носити не менш як добу, інакше надалі не вистачить. "Медики на зарплаті 5 тис. грн, котрі дістаються з приміської зони на попутних авто, купують для захисту хірургічні костюми за власні гроші. Окуляри – одні. На всіх", - резюмувала журналістка.

Новини за темою

Тим часом, за інформацією Bihus.info, Департамент охорони здоров’я КМДА розіслав медичним закладам міста наказ про забезпечення особливих умов лікування для "особливих персон" - вочевидь, у зв’язку з коронавірусом. Йдеться про "високе" розпорядження виділяти ймовірним VIP-пацієнтам, котрим за законом належить держохорона, поліпшені та ізольовані умови перебування – як-то окрема простора палата з прямим зв’язком із черговими лікарями, "наявність окремого резерву лікарських засобів", а головне – особисту медичну "команду" з лікаря, двох фельдшерів і водія.

І хоча мер Києва пізніше виправдовувався, що йдеться нібито про перших осіб держави, втім він лише підтвердив цим, що у нас існує каста недоторканих (на кшталт членів ЦК Компартії), і вбогі державні медзаклади – не для них.

Ось тут і згадується безсмертний британський письменник Джордж Орвелл з його "Фермою тварин" та актуальною для нинішньої української держави сентенцією: "Усі тварини рівні, але деякі рівніші". Безумовно, бажаючи здоров’я цим "богообраним", слід наголосити: хоч раз у житті їм не зайве було б хоча би для експерименту полежати в коридорах українських лікарень поруч із посполитими й простими смертними!

На цьому непривабливому тлі в мене виникає банальне запитання до державних топ-керманичів: чому вже сьогодні уряд не кидає всі сили на облаштування додаткових карантинних зон? І чому можновладці переймають досвід Євросоюзу лише у частині заборон, а "конструктивні" алгоритми геть ігнорують?

Наприклад, у багатьох країнах ЄС розгортають карантинні госпіталі на великих площах торгових, виставкових центрів. У тій самій Іспанії для обсерваційних заходів використовують готелі, в Бразилії та Великій Британії – стадіони. Багато хто бачив відео з незабутніми кадрами з Китаю, де місцева влада ініціювала спорудження нових клінік буквально за тижні. Чи на цей досвід державний топ-"менеджмент" свідомо закриває очі – бо набагато простіше "руйнувати", аніж "мурувати"?!

Зупинити коронавірус: що потрібно насамперед?

Аби дієво протистояти поширенню пандемії, українська влада як мінімум повинна в невідкладному порядку реалізувати такі попереджувальні заходи:

- парламент на своєму засіданні першочергово має переглянути держбюджет, максимально перерозподіливши на час карантинних обмежень видатки з некритичних сфер на медичну й соціальну сферу, а також – на підтримку малого й середнього бізнесу, який опинився на порозі зупинки й банкрутства;

- парламент та уряд повинні максимально скасувати бюрократичні перепони щодо найоперативнішого забезпечення критично важливих державних лікарень та поліклінік засобами захисту персоналу, тестами на Covid-19, апаратами штучного дихання, посиленим пакетом ліків та медикаментів тощо;

- урядові вже наразі потрібно жорсткими адміністративними заходами припинити масову спекуляцію індивідуальними захисними засобами (медичними масками, дезінфекторами, захисними костюмами, медичним спиртом тощо), забезпечивши їхню наявність за притомними цінами у вітчизняних аптеках;

Новини за темою

- для безпеки всіх українців необхідно законодавчо вирішити проблему щодо контролю над перебуванням в самоізоляції громадян із групи підвищеного ризику стосовно інфікування коронавірусом (передусім йдеться про осіб, котрі за попередні 14 днів повернулися з-за кордону). У межах попереджувальних заходів потрібно передбачити онлайн-моніторинг поліцією даних мобільних операторів (стосується громадян, які на українському кордоні підписали зобов’язання щодо самоізоляції). Важливо впровадити періодичний обхід поліцією (насамперед дільничними інспекторами) громадян із групи ризику за адресами їхнього перебування. Саме ці заходи дозволять блокувати стрімке поширення небезпечної інфекції;

- уряд має вже сьогодні створити всі умови для оперативного розгортання додаткових лазаретів на площах торгових та виставкових центрів, готелів, спортивних та інших комплексів. Адже за ймовірної загрози інфікування значної кількості українців вітчизняну систему медичних стаціонарів очікує тотальний колапс.

Олег Тітамир

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>