Простий спосіб пояснити непрості відносини із сусідами – це знайти "кремлівську руку"

Простий спосіб пояснити непрості відносини із сусідами – це знайти "кремлівську руку"
Фото з відкритих джерел

Василь Філіпчук

український дипломат

Оригінал на сторінці Василя Філіпчука у Facebook

Країнам, які перебувають у складних геополітичних та/або безпекових умовах, важко знаходити друзів. Це повною мірою на власному досвіді могла відчути Україна. На п’ятому році російської агресії Угорщина блокує співробітництво України з НАТО, а Польща – колись головний лобіст Києва в Брюсселі – дедалі частіше вдається до антиукраїнської риторики на всіх рівнях.

Перемога Майдану, приводом для якого стала відмова уряду підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, здавалося б відкрила європейську перспективу для країни – можливість на практиці перейняти європейські норми та зробити великий крок до спільних європейських просторів.

Але досягнення цих перспектив майже одразу значно ускладнилося. Окупація Росією Криму та розпалення конфлікту на сході України стали миттєвими факторами, що запобігли реалізації української європейської мрії. Довгострокові фактори виникли через глибинну дестабілізацію міжнародної системи, що потягнула за собою кризу всередині ЄС, панування принципів realpolitik, консолідацію впливу націоналізму як ідеології та дефіцит демократії, зокрема у Східній Європі, та загалом зростання несприятливої для України невизначеності у світовій політиці. За всім цим продовжували діяти знайомі українцям внутрішні фактори: слабка та неефективна держава, корупція та брак правових і демократичних засад.

Новини за темою

Подібна конфігурація визначальним чином вплинула і продовжує впливати на європейські перспективи України. Але не менш важливим, ніж європейський, є рівень відносин України із сусідніми державами. І проблем тут, незважаючи на багато спільної риторики про російську загрозу, вистачає.

Найбільш простий шлях пояснити непрості відносини із сусідами лежить через пошук впливу Росії. Він же й найбільш хибний шлях. Спекуляції стосовно "кремлівської руки" приховують справжні причини та джерела проблем. Вони лежать в особливостях регіональної політики, рішеннях самої України та характері історичного моменту. Російський ревізіонізм пришвидшив деякі деструктивні процеси та надав їм особливо загрозливого характеру.

У складних умовах, що склалися, Україні не варто покладатися на те, що проблеми із сусідами розв’яжуться самі собою за результатами чергових виборів. Доцільніше виходити з того, що проблеми ці мають більш глибокий характер.

Частина регіональних тенденцій, які призводять до загострення відносин між сусідами (приміром, дефіцит демократії), перебуває поза контролем України. До подібних процесів потрібно пристосовуватись, розробляючи та реалізуючи більш прагматичну і менш нормативну політику.

Новини за темою

Інші тенденції (приміром, поширення регіоном націоналізму) частково залежать від кроків України. Зниження емоційного напруження довкола дискусій стосовно ідентичності; пошук альтернативних елементів побудови такої ідентичності з тим, щоб вона мала не етнічний, а громадянський характер; зменшення риторики, що зачіпає почуття сусідніх народів, – подібні кроки можуть допомогти перенести політичні дискусії із площини етнічних інтерпретацій, де позиції України є не настільки сильними, в більш конструктивне русло.

Більше уваги варто приділити конструктивним ініціативам у галузі регіональної безпеки та загалом створенню позитивного порядку денного у відносинах із сусідами. Основою такої роботи мають стати не фантастичні проекти минулих століть, реалізація яких a priori є неможливою, а прагматичне бачення Україною власної ролі в регіоні Східної Європи.

Проблеми у відносинах із сусідами – насамперед проблеми України, а не сусідів. Саме Україна сьогодні перебуває в найбільш вразливій позиції, в якій погрози та очікування – не найкращі рішення.

Василь Філіпчук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>