Прості українці врятували імідж країни перед ЛЧ, час і державі щось зробити

Бажання звичайних киян прийняти у себе вдома футбольних фанатів пролило позитивне світло на українське суспільство, що в міжнародній спільноті трапляється вкрай рідко. В еру поширення дезінформації та фейкових новин безсоромне зростання цін і безпрецедентна гостинність під час підготовки до Ліги чемпіонів дали світу можливість відкрити для себе автентичну Україну з усіма її негараздами

Прості українці врятували імідж країни перед ЛЧ, час і державі щось зробити
Фото з відкритих джерел

Бажання звичайних киян прийняти у себе вдома футбольних фанатів пролило позитивне світло на українське суспільство, що в міжнародній спільноті трапляється вкрай рідко. В еру поширення дезінформації та фейкових новин безсоромне зростання цін і безпрецедентна гостинність під час підготовки до Ліги чемпіонів дали світу можливість відкрити для себе автентичну Україну з усіма її негараздами

Оригінал на сторінці Atlantic Council

Обговорення великого матчу міжнародні ЗМІ починають з потоку негативних історій, в яких критикують українські готелі та місцевих ріелторів за астрономічні ціни. Абсурдне підвищення плати на 1000% та інші фінансові ризики відштовхують фанатів і перетворюють престижну подію на повний фарс. Однак 10 травня риторика Daily mail була виключно позитивною. Там написали, що "внаслідок стрибка цін на готелі напередодні Ліги чемпіонів фанати "Ліверпуля" знайшли порятунок у місцевих". Оптимізму додав заголовок Reuters: "Українці пропонують фанатам безкоштовний борщ і нічліг".

Така раптова зміна відбулася завдяки онлайн-ініціативі, яку у відповідь на цінову політику розпочали кияни, запросивши футбольних уболівальників до своїх будинків. Незабаром пересічні українці масово приєдналися до цієї кампанії, пропонуючи безкоштовне житло фанатам "Ліверпуля" і мадридського "Реала", тим самим привернувши до себе увагу міжнародної аудиторії. Як тільки іноземні фанати познайомилися зі своїми майбутніми українськими гостами, в мережі з'явилося безліч коментарів. "Як же це гарно з боку киян та українців!" — типовий коментар на популярному сайті Liverpool Echo. "Те, що ви робите, доводить, що у людства ще є надія", — пише іспанський журналіст під дописом офіційної сторінки Kyiv FREE couch for football fans у Facebook. Те, що на початку здавалося для України піар-катастрофою, перетворилося на незабутню демонстрацію безмежної здатності народу вселяти свіжий оптимізм і віру в людяність.

Новини за темою

Багато людей відреагували на щедрість киян з подивом, але цьому, мабуть, не варто дивуватися. Складно уявити інше європейське місто, де б мешканці вирішили відкрити двері своїх будинків абсолютно незнайомим людям. Однак коли йдеться про українську столицю, така поведінка не є чимось новим. Протягом двох українських пострадянських революцій тисячі киян з радістю пускали мітингувальників на нічліг. Існували навіть групові трансфери з Майдану Незалежності: людей підвозили до квартири, щоб ті мали можливість прийняти душ і поїсти чогось гарячого. Ті, хто пропонував нічліг і можливість задоволення базових потреб, зіграли ключову роль у розвитку волонтерського руху під час Помаранчевого Майдану-2004 і Революції гідності-2014. Якби не така стабільна місцева підтримка, жоден протест не протримався би так довго.

Волонтерський дух знову зіграв свою виняткову роль, коли в 2014 році Росія вторглася на територію України. При наявності злиденної армії, в умовах активної діяльності кремлівських сил з їхнім відвертим наміром поділити країну, спасіння залежало від хвилі мобілізації громадян, які фактично сформували військо з нуля. Багато з тих, хто пішов на передову на схід України в 2014-му, були ветеранами барикад Майдану, тим часом як ті, хто довгими зимовими місяцями підтримував життєздатність протестів, кинули свої зусилля на збір коштів на все необхідне: від бронежилетів до аптечок. На тлі цих подій майже два мільйони українців зі сходу, рятуючись від російської окупації, отримували пропозиції про тимчасовий притулок у містах і містечках по всій країні. У найбільш прекрасні і найбільш темні для України часи ніхто не очікував допомоги від держави.

Новини за темою

Звичайно, пропозицію надати безкоштовне ліжко і дах над головою не можна прямо порівнювати з тими пам'ятними моментами. Втім, є якась частка майданної магії в цих безкорисливих відгуках звичайних українців на безсоромне підвищення цін на час проведення Ліги чемпіонів. Це ще один приклад готовності українського населення виступати проти свавілля і несправедливості. І це в дусі Києва: покладатися на власні ресурси, замість того, щоб чекати, поки несправний істеблішмент запропонує якісь рішення.

Українці отримали таку здатність завдяки власному болючому досвіду. Певним чином це відображає пострадянський процес українського державотворення, який досі потерпає від інститутів, які не можуть контролювати все: від основ демократичного управління до цінової політики в галузі туризму. Тому ситуація з фанатами є красномовним нагадуванням про добре відомі слабкі сторони держави. А заодно вказує на витривалість українського суспільства і дух солідарності, завдяки яким нація змогла втриматися на плаву у часи, здавалося б, непереборних труднощів.

Новини за темою

Але так не може відбуватися вічно. У деяких аспектах українська держава має прийняти виклик і заповнити ті пустоти, які свого часу перекрили діяльність громадянського суспільства та волонтерський ентузіазм. Цей процес вже відбувається, наприклад, в армії, в якій тепер не впізнати ті пошарпані батальйони часів літа 2014-го. І якщо Україна вийде з цієї управлінської кризи, подібні перетворення негайно повинні поширюватися на інші сфери державної відповідальності.

Але поки бажання звичайних киян прийняти у себе вдома футбольних фанатів пролило позитивне світло на українське суспільство, що в міжнародній спільноті трапляється вкрай рідко. В еру поширення дезінформації та фейкових новин безсоромне зростання цін і безпрецедентна гостинність під час підготовки до Ліги чемпіонів дали світу можливість відкрити для себе автентичну Україну з усіма її негараздами. Це країна, де багато бізнесменів до цих пір почувають себе занадто безкарними, але де звичайні люди готові піти на подвиг заради допомоги один одному.

Пітер Дікінсон

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів