banner banner banner

Прощальна промова Обами: Повний текст

Президент Обама виступив з останньою прощальною промовою у вівторок у Чикаго. Виступ став для президента нагодою розповісти про свої плани, хоча і не обов'язково остаточні, з приводу спадщини на роки й десятиріччя вперед. Нижче ми публікуємо повний запис промови

Прощальна промова Обами: Повний текст
Reuters

Барак Обама

Екс-президент США

Президент Обама виступив з останньою прощальною промовою у вівторок у Чикаго. Виступ став для президента нагодою розповісти про свої плани, хоча і не обов'язково остаточні, з приводу спадщини на роки й десятиріччя вперед. Нижче ми публікуємо повний запис промови

Оригінал на сайті Time

Привіт, Скайбруку! Добре бути вдома! Спасибі всім! Спасибі. Ми в прямому ефірі, і я повинен продовжувати.

Можете назвати мене кульгавою качкою, тому що ніхто не виконує інструкції.

Сідайте.

Мої дорогі американці, ми з Мішель зворушені усіма добрими побажаннями, отриманими за останні тижні. Сьогодні моя черга говорити спасибі.

Неважливо, чи дивились ми на речі однаково або не погоджувалися, але мої розмови з вами, з американським народом, чи то у вітальнях і в школах, на фермах і на заводах, за обідом і на далеких військових позиціях, ці розмови змушували мене бути чесним, надихали мене і давали сили йти далі. Кожен день я вчився у вас. Ви зробили мене кращим як президента і як людину.

Вперше я приїхав до Чикаго незабаром після того, як мені виповнилося 20 років. Я ще намагався зрозуміти, хто я такий, і знайти мету в житті. Недалеко звідси знаходиться район, де я почав працювати з церковними групами в тіні закритого сталеливарного заводу.

На цих вулицях я побачив силу віри, побачив тиху гідність робочих перед лицем страждань і втрат.

(натовп кричить: "Ще чотири роки!")

Цього я зробити не можу.

Новини за темою

У ту пору я усвідомив, що зміни можливі лише тоді, коли до справи підключаються прості люди, коли вони залучені і вимагають змін.

Я був вашим президентом вісім років, і я все ще вірю в це. І це не тільки моя віра. Це б'ється серце Америки — наш сміливий експеримент в області самоврядування.

Я переконаний, що всі ми створені рівними, що творець наділив нас рівними невід'ємними правами, в тому числі правом на життя, свободу і досягнення щастя.

Я заявляю, що, хоча ці права були очевидними, вони не самореалізовані. Ми, народ, з допомогою інструментів нашої демократії можемо зробити країну кращою.

Що за радикальна ідея, цей великий дар Засновників для нас. Свобода прагнути до втілення своєї мрії, домагатися її і наполегливою працею, а також уявою, а також повчання важко працювати разом в ім'я загального блага, великого блага.

240 років звернення нашої нації до громадянства давало працю і мету кожному новому поколінню. Воно вело патріотів до вибору республіки замість тиранії, штовхало піонерів, надихало рабів на хоробру боротьбу, яка проклала дорогу до свободи.

Воно притягувало іммігрантів і біженців з-за океанів і через Ріо-Гранде. Воно штовхало жінок отримати виборче право. Воно направило робітників до організації. З цієї причини солдати віддавали свої життя на пляжі Омаха і на Іводзімі, в Іраку і Афганістані, і за цією причиною чоловіки та жінки від "Сельми" до "Стоунволла" були готові віддати свої життя.

Ось що ми маємо на увазі, називаючи Америку виключною країною. Наша країна не була бездоганною спочатку, але ми показали, що можемо мінятися і покращувати життя для майбутніх поколінь.

Так, наш прогрес був нерівним. Демократія завжди була важкою працею. Це була суперечлива праця. Іноді вона була кривавою. Дуже часто за двома кроками вперед слідує крок назад. Але на протязі довгого часу Америка відрізняється рухом уперед, постійним розширенням нашого базового прагнення залучити всіх, а не тільки деяких.

Новини за темою

Якби вісім років тому я сказав би вам, що Америка подолає велику рецесію, перезавантажить автопромисловість, почне найдовший безперервний період створення робочих місць, якщо б я сказав вам, що ми почнемо нову главу у відносинах з кубинським народом, що ми закриємо іранську ядерну військову програму без єдиного пострілу, що ми розберемося з організатором терактів 11 вересня, що ми забезпечимо рівний шлюб і медичну страховку для 20 мільйонів громадян, якщо б я сказав вам усе це тоді, то ви б визнали наші цілі завищеними.

Але ми все це зробили. Ви все це зробили. Ви здійснили зміни. У відповідь на сподівання людей і завдяки вам, майже у всіх аспектах Америка стала кращою і сильнішою, ніж була, коли ми починали.

Через десять днів світ побачить головну ознаку нашої демократії. Ні, ні, ні, ні, ні. Мирна передача влади від одного вільно обраного президента іншому. Я пообіцяв обраному президенту Трампу, що моя адміністрація зробить максимально гладку передачу влади, як зробив для мене президент Буш.

Тому що від нас залежить, чи зможе уряд допомогти нам подолати численні виклики. Ми повинні зробити те, що потрібно. У нас є все необхідне, щоб впоратися з викликами. Зрештою, ми залишаємося найбагатшою, найбільш могутньою і найбільш шанованою країною в світі.

Наша молодь, наша енергія, наше різноманіття і відкритість, наша безмежна здатність ризикувати та оновлюватися означають, що майбутнє повинно бути наше. Але цей потенціал буде реалізований, тільки якщо демократія продовжить працювати. Тільки якщо наша політика буде відображати чесноти нашого народу. Тільки якщо всі ми, незалежно від партійної належності та особистих устремлінь, зможемо відновити відчуття спільної мети, яке нам так необхідно сьогодні.

І про це я б хотів поговорити сьогодні. Про стан нашої демократії. Розуміння демократії не вимагає однаковості. Наші Засновники сперечалися, сварилися, і в результаті йшли на компроміси. Вони хотіли б, щоб ми робили так само. Вони знали, що демократія вимагає базового почуття солідарності. Ідея свідчить, що, незважаючи на всі наші відмінності, в цьому ми всі єдині, ми встаємо і падаємо, як один.

У нашій історії бували моменти, коли наша солідарність опинялася під загрозою. Один з таких моментів стався на початку цього століття. Мінливий світ, зростаюча нерівність, демографічні зміни, різноманітний тероризм. Ці сили не просто відчували нашу безпеку і процвітання, вони відчували і нашу демократію. Те, як ми зустрінемо ці виклики для нашої демократії, визначить нашу можливість виховувати дітей, створювати робочі місця і захищати батьківщину.

Іншими словами, це визначить наше майбутнє. Для початку, наша демократія не буде працювати без відчуття того, що у всіх є економічні можливості.

Новини за темою

Хороші новини в тому, що економіка сьогодні знову на підйомі. Зарплати, доходи, вартість будинків, пенсійні накопичення знову ростуть. Бідність зменшується.

Багаті платять справедливу частку податків. Навіть якщо дані фондового ринку лихоманить, рівень безробіття найнижчий за десять років. Кількість людей без страховки ніколи не була настільки малою.

Вартість медичного обслуговування зростає найповільнішими темпами за 50 років. І як я вже сказав, і я досі так вважаю, якщо хто-небудь зможе підготувати план, який буде перевершувати наші поліпшення системи охорони здоров'я та охопить стільки ж людей за менші гроші, я відкрито підтримаю їх.

Тому що ми служимо саме для цього. Не для заробляння очок і отримання подяк. Заради того, щоб зробити життя людей кращим.

Але, незважаючи на весь наш реальний прогрес, цього недостатньо. Економіка не працює так добре і росте не так швидко, коли деякі процвітають за рахунок зростаючого середнього класу, за рахунок сходів для тих, хто хотів би увійти в середній клас.

Це економічний аспект. Але задерев'яніла нерівність руйнує і нашу демократію. Поки вищий один відсоток накопичував все більшу частку доходів, занадто багато сімей у внутрішніх містах і в сільській місцевості залишилися позаду.

Звільнений заводський робітник, офіціантка або працівник системи охорони здоров'я, які насилу зводять кінці з кінцями. Вони впевнені, що правила гри проти них. Що їхній уряд обслуговує лише інтереси впливових людей. Це веде до додаткового цинізму і поляризації в політиці.

Швидко виправити цю довгострокову тенденцію неможливо. Я згоден, що наша торгівля повинна бути справедливою, а не тільки вільною. Але наступна хвиля економічних негараздів не прийде з-за кордону. Вона прийде в результаті нашої нестримної автоматизації, що робить непотрібними безліч робочих місць середнього класу.

Тому потрібен новий суспільний договір, який гарантує, що всі діти отримають необхідну освіту.

Дати робочим силу... домагатися кращої зарплати.

І здійснити більше реформ податкового законодавства, щоб корпорації і люди, які пожинають більшу частину плодів нової економіки, виконували свої зобов'язання перед країною, що зробила можливим їхній успіх.

Можна сперечатися про те, який спосіб досягнення цих цілей краще. Але про самі цілі сперечатися не можна. Якщо ми не створимо можливості для всіх, то невдоволення і розкол, які гальмують наш прогрес, загостряться в найближчі роки.

Є і друга загроза нашої демократії. І вона стара, як власне наша країна.

Новини за темою

Після мого обрання з'явилися розмови про пост-расову Америку. Але ця думка, незважаючи на її добрі наміри, не була реалістичною. Раса залишається могутньою... і часто веде до розколу суспільства силою.

Я прожив досить довго, щоб розуміти, що расові відносини сьогодні кращі, ніж були 10, 20 або 30 років назад, що б там не говорили деякі люди.

Це випливає не тільки зі статистики. Це видно з відносин молодих американців за всім політичним спектром. Але ми ще не там, де повинні бути. Й у нас у всіх є ще робота.

Якщо кожна економічна проблема буде оцінюватися як боротьба між важко працюючим білим середнім класом і негідною меншістю, то робітники всіх кольорів продовжать збирати крихти, поки багатії будуть і далі закриватися у своїх анклавах.

Якщо ми не хочемо інвестувати в дітей іммігрантів, тому що вони виглядають не так, як ми, то ми погіршуємо майбутнє власних дітей, оскільки ці коричневі діти становлять все більшу частину робочих сил Америки.

І ми показали, що наша економіка не повинна бути грою з нульовою сумою. У минулому році зріс дохід всіх рас, різного віку, чоловіків і жінок.

Якщо ми серйозно налаштовані на прогрес в області расових відносин, то повинні зберегти закони проти дискримінації в галузі найму на роботу, в області житла, освіти і правоохоронної системи.

Цього вимагають наша Конституція і вищі ідеали.

Але одних законів недостатньо. Повинні змінитися серця. Така зміна не відбувається миттєво. Соціальні відносини іноді змінюються лише через кілька поколінь. Але якщо ми хочемо, щоб демократія працювала так, як повинна, то кожен з нас повинен прислухатися до поради великого літературного персонажа Аттікуса Фінча, який сказав: "Вам ніколи не зрозуміти людину, якщо тільки ви не подивитеся на речі з її точки зору, не влізете в її шкуру і не побудете в ній".

Новини за темою

Для чорних і інших меншин це означає необхідність зв'язати нашу реальну боротьбу за справедливість з викликами, з якими зіткнулися інші люди в нашій країні. Не тільки біженець, іммігрант, сільський бідняк або американець-трансгендер, але і білий чоловік середніх років, про якого з боку можна подумати, що у нього є все, але який бачить, що його світ гине під економічними, культурними і технологічними змінами.

Ми повинні звертати на це увагу і прислухатися.

Білі ж повинні зрозуміти, що наслідки рабства і Джима Кроу не зникли раптово в 1960-х роках, коли меншини висловлюють невдоволення, вони не просто відповідають зворотним расизмом або займаються політкоректністю, що, влаштовуючи мирний процес, вони вимагають не особливого ставлення, а справжньої рівності, як обіцяли наші Засновники.

Для корінних американців це означає, що сьогоднішні стереотипи про іммігрантів слово в слово повторюють те, що говорилося про ірландців, італійців і поляків. Говорили, що вони зруйнують основи Америки. Але, як виявилося, ці прибульці не послабили Америку, вони зміцнили кредо країни, і нація стала ще сильнішою.

Яке б положення ми не займали, ми повинні краще старатися, всі ми повинні виходити з того, що всі громадяни люблять цю країну так само сильно, як і ми, що вони цінують важку працю і сім'ю так само, як і ми, що їхні діти так само цікаві, сповнені надій та заслуговують любові, як і наші.

Це зробити нелегко. Занадто багато хто з нас вважає за краще піти в свої бульбашки, чи то в наших районах, університетських кампусах, місцях богослужіння або соціальних медіа, і залишатися оточеними людьми, які схожі на нас, поділяють наші політичні погляди і не оскаржують наші припущення. У світлі посилення розколу в партії, на тлі зростаючого економічного і регіонального розшарування, дроблення наших ЗМІ на канали на будь-який смак таке сортування здається природним і неминучим.

І ми поступово відчуваємо себе так зручно в своїх міхурах, що приймаємо тільки інформацію, неважливо, неправдиву чи правдиву, яка відповідає нашій думці, замість того, щоб спирати нашу думку на зовнішні дані.

Ця тенденція становить собою третю загрозу для нашої демократії. Дивіться, політика — це битва ідей. Так формується наша демократія. У разі здорових дебатів ми прагнемо до досягнення різних цілей і висуваємо різні способи для їх досягнення. Але без деякої загальної бази фактів, без бажання приймати нову інформацію і готовності визнати, що ваш опонент може бути правий, і що наука та логіка мають значення, ми продовжимо говорити кожен про своє.

Новини за темою

І ми зробимо неможливими спільний знаменник і компроміс. Чи не тому політика часто виглядає так гнітюче? Як можуть обрані посадові особи обурюватися з приводу дефіциту, коли ми пропонуємо витрачати гроші на дошкільну освіту, але не коли ми урізуємо податки для корпорацій?

Як ми можемо виправдовувати етичні прорахунки власної партії, але обурюватися, коли інша партія вчиняє так само? Це не просто нечесно, це селективне ставлення до фактів. Це веде до поразки, тому що, як говорила моя мама, реальність завжди знайде спосіб поквитатися з вами.

Візьміть виклик зміни клімату. За вісім років ми скоротили вдвічі нашу залежність від імпорту нафти, ми подвоїли відновлювану енергію, ми привели світ до угоди, яка обіцяє врятувати нашу планету.

Але без рішучих дій у наших дітей не залишиться часу на те, щоб обговорювати реальність змін клімату. Їм доведеться мати справу з їх наслідками. Більше природних катаклізмів, більше економічних проблем, хвилі кліматичних біженців у пошуках притулку. Ми повинні сперечатися про те, як краще вирішити цю проблему. Але заперечення існування проблеми не просто зраджує майбутні покоління, воно зраджує основний дух цієї країни, дух оновлення й практичного вирішення проблем, що керував нашими Засновниками.

Цей дух породив просвітництво і наділив нас економічною могутністю. Цей дух здійснив польоти в Кітті-Хок і на мисі Канаверал, цей дух виліковує хвороби і кладе комп'ютери в кожну кишеню. Віра в розум і заповзятливість, верховенство права над силою, яка дозволила нам уникнути пастки фашизму і тиранії під час Великої депресії та дозволила нам вибудувати світовий порядок після Другої світової війни разом з іншими демократіями.

Порядок, заснований не тільки на військовій силі і державній приналежності, але на принципах, владі закону, правах людини, свободі релігії, мови і зборів, незалежного друку.

Цьому порядку сьогодні кинуто виклик. По-перше, жорстокими фанатиками, які стверджують, що вони говорять від імені ісламу. Потім і авторитарними лідерами інших країн, які вважають вільний ринок, відкриту демократію і громадянське суспільство загрозою для своєї влади.

Загроза, що виходить від них для нашої демократії, набагато більша, ніж замінований автомобіль або ракета. Вони становлять собою страх змін. Страх перед людьми, охочими говорити або молитися інакше. Презирство до влади закону, який закликає лідерів до відповідальності. Нетерпимість до іншого і вільного мислення. Віра в те, що меч, пістолет, бомба або пропагандистська машина служать головним суддею у питанні того, що правильно, що правдиво.

Новини за темою

Завдяки неймовірній мужності наших чоловіків і жінок у формі. Завдяки нашим спецслужбам, правоохоронним органам, дипломатам, які підтримують наших воїнів... жодна іноземна терористична організація не змогла спланувати і здійснити теракт на нашій території за останні вісім років.

І хоча Бостон, Орландо, Сан-Бернардіно і Форт Худ служать для нас нагадуванням про небезпеку радикалізації, наші правоохоронні структури більш ефективні і пильні, ніж будь-коли. Ми дісталися до десятків тисяч терористів, включаючи Усама бен Ладена.

Глобальна коаліція проти ІДІЛ (заборонена в РФ терористична організація) під нашим керівництвом дісталася до їхніх лідерів і позбавила угруповання половини території. ІДІЛ буде знищено. І ніхто з тих, хто загрожує Америці, не буде почувати себе в безпеці.

Всі, хто служить і служив — для мене було великою честю бути вашим головнокомандувачем.

Ми всі дуже вдячні вам.

Але захист нашого способу життя відноситься не тільки до сфери відповідальності наших військових. Демократія може спотворитися в результаті страху. Тому ми повинні зберігати пильність не тільки щодо зовнішньої загрози, але і з приводу захисту цінностей, які роблять нас тими, хто ми є.

Ось чому за минулі вісім років я прагнув дати боротьбі з тероризмом тверді законні підстави. Ось чому ми припинили тортури, прагнули закрити Гуантанамо, змінили закони з приводу стеження для захисту приватного життя та громадянських свобод.

Ось чому я проти дискримінації американських мусульман... які не менші патріоти, ніж ми.

Ось чому... Ось чому ми не можемо...

Ось чому ми не можемо відмовитися від глобальної боротьби за поширення демократії, захисту прав людини, прав жінок та ЛГБТ.

Неважливо, якими недосконалими не були б наші зусилля, неважливо, яким би вигідним не здавалося ігнорування цих цінностей, у цьому полягає частина захисту Америки. Боротьба проти екстремізму, нетерпимості, міжконфесійної ворожнечі, шовінізму — це частина боротьби проти авторитаризму та державної агресії. Якщо по всьому світу скорочуються свободи і повага влади, закону, то зростає ймовірність війни всередині країн та між державами, і наші власні свободи опиняються під загрозою.

Будьте пильні, але не бійтеся. ІДІЛ буде намагатися вбивати невинних людей. Але їм не перемогти Америку, якщо ми не зрадимо нашу Конституцію і наші принципи в боротьбі.

Новини за темою

Таким суперникам, як Росії та Китаю, не зрівнятися з нашим впливом по всьому світу, якщо тільки ми не відмовимося від того, за що боремося, і не станемо ще однією великою країною, яка зачіпає менших сусідів.

Це підводить мене до останньої заяви. Наша демократія буде під загрозою, якщо ми ставитимемося до неї, як до чогось власне зрозумілого.

Всі ми, незалежно від партії, повинні присвятити себе завданню з відновлення наших демократичних інститутів.

Якщо явка виборців у США — одна з найнижчих серед демократичних країн, то ми повинні спростити, а не ускладнити голосування.

Коли довіра до наших інститутів настільки низька, що ми повинні виступити проти роз'їдаючого впливу грошей на політику і домагатися дотримання етичних принципів та прозорості в громадському секторі. Коли Конгрес не функціонує, ми повинні підштовхувати округи, заохочувати політиків слідувати здоровому глузду, а не впадати в крайнощі.

Але пам'ятайте, що нічого з цього не відбудеться само собою. Все залежить від нашої участі, від того, щоб кожен з нас прийняв цивільну відповідальність, і неважливо, в яку сторону пішов маятник влади.

Наша Конституція — це важливий, прекрасний дар. Але насправді це всього лише аркуш пергаменту. Сам по собі він не має сили. Ми, народ, даємо йому силу. Ми, народ, даємо йому значення своєю участю, своїм вибором і альянсами, які ми формуємо.

Ми захищаємо свою свободу чи ні. Ми поважаємо владу закону і зміцнюємо її чи ні, це залежить від нас. Америка — не крихка річ. Але досягнення нашої довгої подорожі до свободи не гарантовані навічно.

У своєму прощальному посланні Джордж Вашингтон написав, що самоврядування є основою нашої безпеки, процвітання та свободи, але "з різних причин різними колами буде зроблено багато зусиль, щоб послабити вашу впевненість в цій правді".

Ми зобов'язані "ревно" захищати цю правду, ми повинні відкидати "перші паростки спроб налаштувати одну частину країни проти інших і послабити священні узи", що зв'язують нас разом.

Америко, ми послабили ці зв'язки, коли зробили політичні дискусії настільки отруйними, що люди доброї волі навіть не хочуть йти на державну службу. Настільки сильна ця ненависть, що американців, з якими ми не згодні, ми вважаємо не просто тими, хто помиляється, але і зловмисниками. Ми послаблюємо ці узи, коли вважаємо, що хтось з нас більший американець, ніж інші.

Коли ми описуємо всю систему як неминуче корумповану. І коли ми сидимо ззаду і лаємо лідерів, яких обрали, не оцінюючи нашу роль у їх обранні.

Обов'язок бути ревними, пильними вартовими демократії падає на всіх нас. Виконувати радісне завдання з постійного поліпшення великої країни, тому що, незважаючи на всі наші розбіжності, ми всі відносимося до одного гордого типу, ми всі виконуємо найважливішу роль у демократії — роль громадянина.

Громадянин. Бачите, ось що потрібно нашій демократії. Їй потрібні ви. Не тільки під час виборів, не тільки, коли мова йде про вузькі інтереси, але протягом всього вашого життя. Якщо вам набридло сперечатися з незнайомцями в інтернеті, то спробуйте поговорити з ними в реальному житті.

Якщо щось потребує виправлення, то зашнуруйте черевики і беріться за справу.

Якщо вам не подобаються обрані чиновники, то хапайте папку, збирайте підписи і балотуйтеся самі.

Виділяйтеся, занурюйтеся, залишайтеся там. Іноді ви будете перемагати, іноді будете програвати. Вважати, що в інших досить добра, може бути ризиковано. Іноді процес буде розчаровувати вас. Але як людина, якій пощастило бути частиною цього і бачити все це досить близько, можу запевнити вас, що це може давати сили і надихати. І ваша віра в Америку й американців буде частіше виправдовувати себе, ніж ні. Зі мною було саме так.

За ці вісім років я бачив сповнені надії обличчя молодих випускників і нових офіцерів. Я сумував разом з сім'ями, які потребують відповідей, і знаходив милосердя в церкві в Чарльстоуні. Я бачив, як наші науковці допомогли паралізованій людині знову відчути. Я бачив, як поранені солдати, які за всіма ознаками мали загинути, знову ходили.

Я бачив, як наші лікарі та волонтери допомагали у відновленні після землетрусу і зупиняли пандемії. Я бачив, як маленькі діти нагадують нам своєю щедрістю і своїми діями, що ми повинні піклуватися про біженців та працювати в ім'я миру, і, перш за все, піклуватися один про одного. І моя віра в силу звичайних американців домагатися змін, яка зародилася багато років тому недалеко звідси, винагородила мене неймовірним способом. Я навіть уявити собі такого не міг.

Я сподіваюся, ваша віра теж. Деякі з вас були тут, інші стежили з дому і були з нами в 2004, 2008 та 2012 роках.

Можливо, хтось з вас досі не вірить, що це нам вдалося.

Дозвольте вам сказати, що в цьому ви не самотні.

Мішель... Мішель Лавон Робінсон з Саут-Сайд... протягом 25 років ти була не просто моєю дружиною та матір'ю моїх дітей. Ти була мені найкращим другом.

Тобі випала роль, про яку ти не просила. Ти грала свою роль з гідністю, ретельністю, стилем і хорошим почуттям гумору.

Ти перетворила Білий дім на місце, що належить всім.

Нове покоління ставить собі більш високі цілі, оскільки ти була для них зразком для наслідування.

Я пишався тобою. Вся країна пишалася тобою.

Малія і Саша... У дивних обставин ви перетворилися на приголомшливих молодих жінок.

Ви розумні і красиві. Але, що найважливіше, ви добрі, дбайливі і повні співчуття.

І... Ви з такою легкістю несли ці роки тягар перебування під прожекторами. З усього, що я зробив у житті, найбільше я гордий бути вашим батьком.

Джо Байден...

Войовничий хлопець зі Скрентона...

Став улюбленим сином Делавера. Ви стали моїм першим призначенням і найкращим з усіх.

Не тільки тому що ви були прекрасним віце-президентом, але і тому що я отримав брата. Ми любимо вас і Джил, як рідних. Дружба з вами стала великою радістю нашого життя.

Мої чудові співробітники, які працювали зі мною вісім років, а дехто і більше. Я черпав у вас енергію. Кожен день я намагався відбивати те, що ви давали. Сердечність і характер. І ідеалізм. Я бачив, як ви росли, одружувалися, заводили дітей, починали свої неймовірні подорожі.

Навіть коли наступали нелегкі часи зневіри, ви не дозволяли Вашингтону втратити кращих з вас. Ви боролися з цинізмом. І ще більше, ніж усім добром, яке ми зробили, я пишаюся тим, яких висот ви досягнете далі.

І всі ви тут — організатори, які вперше приїхали в незнайоме місто, сім'ї, які приймали їх там, добровольці, які стукали в двері, молоді люди, які вперше голосували, американці, які жили цією важкою роботою зі здійснення змін, всі ви кращі прихильники та організатори, яких можна тільки бажати, і я буду вдячний вам вічно. Тому що ви змінили світ.

Ви змінили.

І ось чому сьогодні я йду зі сцени, сповнений більшого оптимізму з приводу країни, ніж коли ми починали. Оскільки я знаю, що наша робота не просто допомогла багатьом американцям, вона надихнула їх, особливо численну молодь, і змусила повірити, що ви можете домагатися змін, причепити ваш вагон до чогось більшого, ніж ви самі.

Дозвольте вам сказати, що прийдешнє покоління - не егоїстичне, альтруїстичне, а талановите й патріотичне, я бачу це покоління всюди в цій країні. Ви вірите в чесну, справедливу Америку для всіх, ви знаєте, що особливим знаком Америки була постійна зміна, що цього не слід боятися, а вітати, і ви хочете здійснювати цю демократичну роботу і в майбутньому. Вас скоро буде більше, ніж нас усіх, і я вірю, що майбутнє в надійних руках.

Мої дорогі американці, служити вам було величезною честю. Насправді я не перестану служити вам, я буду з вами все моє життя як громадянин. Але зараз ви, молоді душею чи тілом, я як президент прошу вас про одне. Про те ж, про що просив, коли ви вибрали мене президентом вісім років тому.

Я прошу вас вірити. Не в мої здібності здійснити зміни, а ваші.

Я прошу вас триматися віри, записаної в наших основоположних документах, в ідею, яку шепотіли раби й аболіціоністи, дух, який оспівували іммігранти і поселенці, і ті, хто виходив на демонстрації в ім'я справедливості, кредо тих, хто ставив прапори на полях битв і на Місяці, кредо кожного американця, історія якого ще не написана: "Так, ми можемо".

Так, ми змогли.

Так, ми можемо.

Спасибі вам. Благослови вас Бог. І нехай Господь і надалі благословляє Сполучені Штати Америки. Спасибі вам.

Переклад ИноСМИ

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>