banner banner banner banner

Проросійська Молдова: Ризики для України

У Молдові Кремль відпрацьовує сценарій поглинання України у сферу свого впливу

Проросійська Молдова: Ризики для України
Ігор Додон Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У Молдові Кремль відпрацьовує сценарій поглинання України у сферу свого впливу

У першому турі президентських виборів у Молдові жоден з кандидатів не пройшов 50%-вий бар'єр. Однак більшу кількість голосів (48,22%) набрав голова "Партії соціалістів Республіки Молдова" (ПСРМ) Ігор Додон – колишній міністр економіки і торгівлі. У своїй риториці Ігор Додон займає відкрито проросійську позицію. Скандує за скасування чинного курсу реформ. Виступає за зближення з РФ в торговельно-економічній та політичній сфері. Підтримує ідею нейтралітету Молдови, що не на корсить інтеграції в НАТО. Він визнав, де-факто, анексований Крим територією Росії. Велика ймовірність перемоги Ігоря Додона у другому турі виборів. За кандидата від ПСРМ можуть віддати голоси інші прихильники зближення з Росією. Це стосується електорату Дмитра Чубашенка, лідера "Нашої Партії" Ренато Вусатого, голови муніципія Бєльці з російським громадянством (у виборах він не бере участь через підвищення вікового порогу). Однією з причин значного відриву Ігоря Додона від проєвропейського кандидата Майї Санду, лідера партії "Дія і солідарність" (38,42%), є низька явка молоді віком 18-25 років на виборчі дільниці (10% від загального електорату).

Новини за темою

Росія зацікавлена в перемозі Ігоря Додона у другому турі президентських виборів не тільки заради повернення Молдови у свою сферу впливу. На прикладі політичних процесів в Молдові Кремль відпрацьовує сценарій поглинання України у сферу свого впливу. Молдова - це зменшена копія України зі схожими проблемами, де конкурують прихильники проєвропейського і проросійського вектора розвитку.

Голосування сепаратистів

Рішення відродити всенародне голосування в Молдові, в тому числі на території Придністров'я, створює небажаний прецедент для України. Росія на прикладі Молдови намагається відпрацювати сценарій голосування населення окупованих територій на загальнонаціональних виборах. Конституційний суд Молдови скасував 4 березня поточного року поправки 2000 р. про обрання президента шляхом таємного голосування. Рішення Конституційного суду підтримав Ігор Додон. Відродження інституту всенародних виборів президента в Молдові дало можливість проросійському кандидатові отримати голоси жителів Придністров'я і Гагаузії. У Придністров'ї діяло 30 спеціальних виборчих дільниць. Місцеві жителі, які на референдумі 2006 р. підтримали входження Придністров'я до складу РФ, проголосували за проросійських кандидатів. Не кажучи вже про політичні уподобання жителів Гагаузії. Згідно із соцопитуваннями, 65% населення Гагаузії вважають Молдову частиною російського світу, 43% підтримують управління радянського типу, а 42% бажають бачити політичний режим, аналогічний в РФ.

Сам факт проведення виборів на території невизнаного Придністров'я, де перебувають російські війська, створює підставу вимагати від України ухвалення закону про вибори на Донбасі до виконання Росією безпекових умов мінських домовленостей. Росія може використати молдовський прецедент для того, щоб відстоювати збереження контролю над кордоном і військової присутності російсько-терористичних військ на території Донбасу під час виборів в ОРДЛО.

Новини за темою

Новоутворені на уламках КПУ і СПУ ліві політичні сили, включаючи "Союз лівих сил" Василя Волги, "Соціалістів" Василя Цушка, рух "Ліва опозиція" Петра Симоненка і Наталії Вітренко, шукають свою нішу серед електорату України. Дані партії можуть організувати інформаційну кампанію на підтримку надання населенню ОРДЛО можливості голосувати на парламентських і президентських виборах України. Значна частина жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей тяжіють до Росії та ідей комунізму. Дані особи можуть поповнити електорат "лівих партій". Голосування жителів окупованих територій на загальнонаціональних виборах гіпотетично вигідне осколкам "Партії регіонів", включаючи "Опоблок". Основою електорату "Партії регіонів" традиційно були жителі донбаських мономіст.

Нав'язування федералізації

У разі перемоги Ігоря Додона у другому турі виборів Росія може використати Молдову як полігон для федералізації, виділення проросійських регіонів у територіальні одиниці з широкою автономією. На думку Ігоря Додона, федералізація Молдови є найбільш прийнятним способом врегулювання Придністровського конфлікту. Мабуть, у Кремлі розраховують реанімувати "Меморандум Козака" (розробив Дмитро Козак, заступник голови уряду РФ) – план з врегулювання конфлікту в Придністров'ї та федералізації Молдови. Меморандум Козака передбачає надання Придністров'ю і Гагаузії особливого статусу з правом блокувати закони парламенту Молдови в односторонньому порядку. Російська армія отримує право базуватися в Молдові протягом 20 років.

Якщо сценарій федералізації Молдови виявиться успішним, то російська сторона буде просувати аналогічний варіант вирішення конфлікту на Донбасі як альтернативу мінським домовленостям. У донбаських сепаратистів з'явиться привід вимагати від Києва особливий статус із правом блокувати законодавчі ініціативи Верховної Ради. Кремль буде відстоювати збереження присутності російських військ на Донбасі.

Новини за темою

Федералізація Молдови може бути підхоплена українськими реакціонерами. Раніше в Україні вже мали місце випадки відцентрових тенденцій в ряді областей. Були розроблені ідеї розвитку проекту "Слобожанщина" за ініціативи екс-депутата від КПУ Алли Александровської. Бізнесмен Сергій Шапран пропонував проект "Про статус Дніпропетровського спеціального економічного регіону". Депутати від "Опоблоку" просували проект "Про особливості управління окремими територіями Донецької та Луганської областей". Всі ці ініціативи припускали широку автономію окремих областей України з правом на ексклюзивні торгово-економічні відносини з РФ. Росія планувала просувати ідею про федеральний статус Закарпаття серед місцевого населення, згідно з планом "Шатун" зі зламаної електронної пошти помічника президента РФ Владислава Суркова.

Зрив курсу реформ та євроінтеграції

Росія на прикладі Молдови намагається сформувати думку про те, що рецептом вирішення соціально-економічних проблем, проблеми корупції та надмірного впливу олігархів на політичні процеси пострадянських країн є прихід до влади проросійських сил. У своїй передвиборчій кампанії Ігор Додон намагався переконати свій електорат у тому, що причиною всіх бід Молдови є неефективність чинної влади, яка підтримує курс реформ відповідно до стандартів ЄС. Як альтернативу Ігор Додон пропонує зближення з РФ. Росія, в свою чергу, може піти на зустрічні кроки і скасувати обмеження на імпорт молдавської продукції. Він спекулює на ідеї деолігархізації, підлаштовуючись під гасла Євромайдану.

Україна має схожі проблеми зі зволіканням реформ і корупцією. На відміну від Молдови, угода про асоціацію і зону вільної торгівлі України з ЄС, з подачі Нідерландів, ймовірно, буде містити ряд невигідних для України застережень. Формулювання про те, що асоціація - це не перший крок до членства нашої країни в ЄС. Юридично зобов'язуючу декларацію про те, що ЄС не буде надавати Україні військову і додаткову фінансову допомогу. Під питанням залишається перспектива скасування віз для українських громадян. Наслідком військового конфлікту Росії та України стала проблема кризи вітчизняних промислових підприємств через втрату замовлень на російському ринку.

Новини за темою

У разі обрання Ігоря Додона президентом Молдови та налагодження торгово-економічних відносин з РФ ліві партії і колишні "регіонали" активізують в Україні агітаційну роботу. Спираючись на приклад Молдови, вони будуть переконувати українське суспільство в тому, що якщо євроінтеграція не стала ключем до вирішення проблеми корупції, засилля олігархів, то має сенс почати зближення з РФ.

Політичне майбутнє Молдови - це кісточка доміно, за допомогою якої Кремль розраховує активізувати проросійські настрої в Україні. Для України важливу роль має відігравати висвітлення політичних процесів у сусідній країні, з акцентом на те, що РФ може використовувати молдавський сценарій для поглинання України у сферу свого впливу. В іншому випадку некритично мислячі маси надихнуться ідеєю проросійського реваншу в Україні за молдавським сценарієм, який нібито повинен вирішити всі їхні проблеми.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>