Народний депутат фракції "БПП" Мустафа Джемілєв у програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна". 18.03.2017
112.ua

Передісторія запрошення мене на розмову з Путіним дуже така... Ця справа відбувалася 15 лютого 2014 року. Я зустрічаюся з представником Татарстану в Севастополі. Ще Янукович при владі. Говоримо про взаємоспівпрацю між казанськими і кримськими татарами, що у Татарстану є можливість, нафта. Домовилися тоді, що відправимо делегацію наших ділових людей, але я теж буду в цьому складі. І раптом в кінці цієї розмови він мені каже: "Я уповноважений вам передати, що Володимир Володимирович хотів би з вами зустрітися". А він в цей час повинен був поїхати в Сочі і ось там зустрітися.

Я здригнувся. Я тоді відчув щось таке недобре. Я кажу: "А про що він збирається зі мною говорити?"

- Ну, про майбутнє Криму.

Я кажу: "А яке має відношення ваш Путін до майбутнього Криму?"

- Моє діло передати.

Я кажу, що це не мій рівень, у нас уряд, глава держави, нехай там зустрічаються. І тоді ми тільки домовилися, що відправимо нашу групу ділових людей, в якій буду в складі. А дзвінок від Шаймієва був уже після того, як відбувалися ці події.

Десь 9-10 березня, вже російські війська, ці "зелені чоловічки" все кругом патрулюють. Я сказав: "Гаразд, раз домовились, я приїду".

Новини за темою: Джемілєв: Військовий шлях повернення Криму перетворить його на безлюдний півострів

Потім через день Шаймієв дзвонить і каже, що "про нашу зустріч дізнався і Путін, він хотів би теж після нашої зустрічі зустрітися з вами". І зустріч буде вже в Москві. А так домовлялися в Казані. Я сказав, що "я не готовий до цієї зустрічі, я їду зустрічатися з вами. Де би там не було, в Казані або в Москві. А щодо зустрічі з Путіним я переговорю з нашим керівництвом".

Я дійсно переговорив з Яценюком. Я кажу: "Така пропозиція, як ви дивитеся?" Він каже: "Я не бачу сенсу, приблизно знаю, про що він буде з вами розмовляти, але вирішуйте самі". Тому я полетів зустрічатися тільки з Шаймієвим. Я вже сиджу в літаку, а в пресі вже пішло, що Мустафа Джемілєв вилетів зустрічатися з Путіним. Дружина мені дзвонить, каже: "Куди ти летиш, з цим покидьком, який окупував нашу країну, зустрічатися". Я кажу: "Я ще не вирішив, я до Шаймієва. Якщо хочеш, я зараз зійду з літака".

І дійсно у нас була зустріч з Шаймієвим. Десь 1,5-2 години з ним розмовляли. Треба віддати йому належне, він не говорив про те, що добре, що ви тепер у складі Росії. Він тільки сказав, що в цій ситуації може бути нам корисний. А я йому кажу: "Ви ж радник Путіна зараз. Скажіть йому, що він робить велику помилку. Це ви на довгі десятиліття псуєте відносини між нашими країнами, вам треба негайно виводити війська з нашої території".

І він тоді сумно посміхнувся і каже: "Скажіть самі, він чекає на телефоні". Ми потім піднялися на другий поверх. Там у нього телефон. Маленька кімната, диван, крісло і телефон. І ось ми десь хвилин 40-45 говорили.

Новини за темою: Путін пропонував Джемілєву відпустити сина за лояльність, - Ірина Геращенко

Розмова була поважною. Дуже навіть. Він мене лідером народу назвав, всесвітньо відомим, туди-сюди. Говорив компліменти. Правда, потім, через три тижні, він мене назвав паразитом, але тоді ні. Я почав з того, що подякував за гостинність. Вони мене дійсно на вищому рівні зустріли: і лімузин, і з супроводом. А у відповідь на це Путін каже, мовляв, як же інакше, ви ж лідер свого народу, шанований у всьому світі. Не те, що вербував, він говорив, які перспективи очікують кримських татар. В особистому плані якоїсь "ігроводки" не було, що буде все добре. А я йому кажу: "Пане президенте, я ж приїхав сюди не для того, щоб вам якісь поради давати, у вас тут, мабуть, сотні радників. Я приїхав, щоб висловити точку зору корінного народу Криму. Ви повинні залишити нашу територію. Ви робите велику помилку, вам треба вивести свої війська". А він каже, мовляв, почекаємо чотири дні до волевиявлення кримського народу, виведемо. Я йому кажу: "Ви, напевно, вже в курсі, що представницький орган корінного народу вже прийняв рішення бойкотувати цей референдум, і ви знаєте, що цей референдум ніхто визнавати не буде". І він знову повторював - "воля народу", все таке.

Мустафа Джемілєв

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.