Про нові правила дорожнього руху: "Наведення порядку" ціною Конституції

Новий закон тільки вступив в дію, а у вільному доступі вже можна знайти безліч "порад", як уникнути відповідальності за вчинені правопорушення

Про нові правила дорожнього руху: "Наведення порядку" ціною Конституції
Фото з відкритих джерел

Олександр Климчук

Керуючий партнер компанії «Климчук і Партнери»

Новий закон тільки вступив в дію, а у вільному доступі вже можна знайти безліч "порад", як уникнути відповідальності за вчинені правопорушення

7 листопада 2015 року надовго запам'ятається всім автомобілістам країни. Набрав чинності закон України "Про Національну поліцію", а також окремі положення закону, який в народі вже встигли назвати "Про автоматичну фото- і відеофіксацію порушень правил дорожнього руху". Під час уважного вивчення даних документів виникають відразу декілька питань:

Чому ми приймаємо закони, які нівелюють Конституцію України?

Згідно з впроваджуваними нововведеннями, відповідальність за порушення ПДР буде нести власник ТЗ, незалежно від того, хто скоїв правопорушення. Це прямо суперечить Конституції України, а саме статті 61, відповідно до якої юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Тобто за конкретне порушення відповідає конкретна людина. У випадку з новим законом ця норма нівелюється.

Дані зміни спотворюють логічну формулу "порушення і відповідальність" і фактично вводять принцип "презумпції винуватості" – на противагу статті 62 Конституції, де чітко написано: "ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину". З 7 листопада протокол про порушення не складається, замість цього співробітник МВС встановлює, за ким зареєстровано ТЗ і без участі його власника виносить постанову про накладення адміністративного стягнення, яке протягом 3-х днів направляє власнику автомобіля поштою. Примітно, що ця схема абсолютно не передбачає того, щоб встановити, хто дійсно скоїв правопорушення. Принцип "презумпції винуватості" дає можливість звинуватити власника ТЗ без провини.

Крім того, згідно зі змінами до статті 249 КУпАП, розгляд справи про адміністративні правопорушення відтепер буде проходити в закритому режимі, що є порушенням принципу гласності та відкритості.

Чому, впроваджуючи конструктивну європейську модель, ми робимо все, щоб у нас вона не працювала і явно суперечила законодавству?

Дане питання виникає, коли чуєш заяви, що в країнах Європейського Союзу вже давно й успішно використовують систему автоматичної фото- і відеофіксації порушень правил дорожнього руху. Це дійсно так, однак будемо послідовні. В європейських державах все націлене на те, щоб ідентифікувати водія та в разі неприємностей на дорогах притягати до відповідальності саме порушника. Для цього діє заборона на тонування лобового і бічних стекол в автомобілях, а також використовуються дуже потужні камери фото- і відеофіксації.

Новини за темою

У випадку ж з Україною до відповідальності притягається не водій, який керував транспортним засобом у момент порушення ПДР, а юридична і фізична особа, за якими зареєстровано ТЗ. А це робить робочу європейську модель абсолютно бездієвою і неефективною.

У зв'язку з цими змінами деякі статті КУпАП суперечать один одному. Наприклад, втрачається сенс статті 23, відповідно до якої адміністративне стягнення застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, а не власника будь-якого майна. А також статті 280, відповідно до якої під час розгляду справи про адміністративне правопорушення обов'язково потрібно з'ясувати, чи винна дана особа в його вчиненні. Нові правила зводять ці норми нанівець.

Варто зазначити, що притягнення юридичної особи до відповідальності за порушення ПДР є неприйнятним з точки зору логіки і статусу юридичної особи, адже вона не може водити автомобіль, так само як і не може ходити по вулицях або курити в недозволеному місці. Незрозуміло також, яким чином юридична особа понесе покарання у вигляді громадських робіт або адміністративного арешту?

Чому ми не вчимося на власних помилках?

У 2008 році аналогічні зміни до законодавства України вже вносилися. Мова йде про закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" від 24.09.2008 року. КУпАП було доповнено статтею 14-1, згідно з якою до адміністративної відповідальності повинні притягуватися власники (співвласники) транспортних засобів.

У 2010 році Конституційний Суд України визнав цю статтю неконституційною, і вона втратила свою законну силу. Так навіщо ж зараз приймати статтю 14-2 КУпАП, яка є очевидним аналогом того, від чого вже відмовилися 5 років тому?

Чому бюджетні кошти витрачаються на реалізацію ініціатив, які сприяють ухиленню від адміністративної відповідальності?

Новий закон тільки вступив в дію, а у вільному доступі вже можна знайти безліч "порад", як уникнути відповідальності за скоєні правопорушення. Їм варто приділити увагу. З одного боку, для того, щоб щезли останні ілюзії з приводу правомірності обговорюваних нововведень. А з іншого – щоб попередити недобросовісних громадян про те, що кожна, навіть найспритніша, махінація може бути розкрита в законному порядку.

Найбільше неприємностей варто очікувати від впровадження штрафних балів, які нараховуються кожному водієві терміном на рік. Звернемо увагу на статтю 279-3 КУпАП. Згідно з нею, з власника ТЗ знімаються всі звинувачення, якщо до співробітників правоохоронних органів звернеться людина, що подасть заяву про свою причетність і відповідальність за ці правопорушення. В випадку, коли порушник є одночасно і власником ТЗ, і його штрафні бали вже закінчилися, він може попросити своїх родичів, друзів або знайомих звернутися з відповідною заявою і не нести відповідальність. Тепер бали будуть списані з такого заявника.

Ще один обговорюваний спосіб маніпуляції щодо батьків неповнолітніх дітей у віці від 14 до 16 років, на яких можливо оформити свої ТЗ. Дана схема навіть простіша попередньої. Для її реалізації необхідно зіставити всього три факти. По-перше, в Україні існує можливість реєстрації ТЗ на неповнолітнього, який досяг 14 років. По-друге, відповідно до статті 12 КУпАП, до адміністративної відповідальності можливо залучити тільки тих, хто досяг 16 років. По-третє, з 7 листопада 2015 року відповідальність за правопорушення несе власник ТЗ, а не прямий порушник. З цього виходить, що протягом 2-х років неповнолітнього власника ТЗ неможливо буде притягнути до повноцінної адміністративної відповідальності.

Звичайно, повністю уникнути покарання не вдасться, оскільки на його батьків покладається штраф у сумі від 51 грн до 85 грн. А ось заощадити – цілком, враховуючи, що за перевищення швидкості більш ніж на 20 км/год передбачено штраф у вигляді 255 грн. Підрахунки збитків державного бюджету можна буде вести зовсім скоро після впровадження законодавчих нововведень.

Новини за темою

І це тільки вершина айсберга. Подібних схем досить багато, адже дані зміни в законі порушують базові принципи правосуддя і відкривають шляхи для ухилення від відповідальності. У цій ситуації акцент хочеться зробити навіть не на спробах маніпуляції з законом – вони в будь-якому випадку призведуть до пильної уваги з боку правоохоронних органів, що рано чи пізно спричинить покарання за вчинені правопорушення. Набагато важливіше те, що ці аспекти виявилися неочевидними для цілої групи людей, які складали і приймали зміни в даному законі.

Також зіткнуться з неприємностями люди, які "продали" свої ТЗ за дорученням. Саме до них, а не до фактичних порушників будуть приходити повідомлення про адміністративні стягнення. У зв'язку з цим цілком ймовірно, що найближчим часом на дорогах з'явиться велика кількість викрадених автомобілів. Це станеться, якщо особи, на яких зареєстровані ТЗ, з якихось причин не зможуть або не захочуть домовитися з фактичними власниками перереєстрації автомобіля і просто подадуть в поліцію заяву з проханням зняти машину з обліку на підставі втрати автомобіля та документів на нього. Осіб, які їздять на цьому ТЗ за дорученням, будуть зупиняти на першому ж дорожньому посту.

Таким чином, нові правила не тільки створюють всі умови для того, щоб штрафи не потрапляли до державного бюджету, порушники ухилялися від відповідальності, а мета перевиховання не була досягнута, але і принесуть масу проблем законослухняним громадянам.

Виходячи з перерахованого вище, хочеться відзначити, що автоматичну фото- та відеофіксацію в Україні впроваджувати потрібно і навіть необхідно. Країни, в яких вона застосована (Німеччина, Великобританія, Японія), виправдано вважаються найбезпечнішими для водіння. В той час, як за рейтингом смертності в ДТП ми ділимо місце з такими країнами, як Сінегал, Зімбабве і Коста-Ріка. Однак нові закони повинні співвідноситися з конституційними нормами нашої країни і з європейською практикою їх застосування. Інакше вони не тільки не будуть діяти з тією метою, яку переслідують прихильники таких змін, але і внесуть додатковий хаос на дорогах.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів