Про інформаційну гігієну, або Чому треба думати, коли читаєш новини про Донбас

Про інформаційну гігієну, або Чому треба думати, коли читаєш новини про Донбас
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Наближення парламентських виборів чітко відчувається в інформаційній сфері країни: з'являється все більше новин, в яких так чи інакше світяться майбутні кандидати в парламент або на посаду президента. "Засвітитися" вони намагаються у всіх сферах життя українського суспільства і природно не обходять стороною таку важливу проблему, як-от Донбас. Щоправда, оскільки завданням політиків є звичайна спекуляція на цьому питанні, а не спроба його вирішити, нічого крім сміху, в кращому разі, у тих, хто дійсно "у темі", ці спроби не викликають.

5 липня народний депутат України від "Народного фронту", координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук в огляді ситуації на окупованій частині Донбасу повідомив те, що викликало аршинні заголовки в ЗМІ і здивування з істеричним сміхом в експертів.

Новини за темою

"Стан екологічної ситуації в н. п. Горлівка Донецької області визначається як загрозливий, що характеризується збільшенням кількості смертей серед місцевих жителів від токсичного отруєння метаном і забруднення джерел питної води. Зазначена ситуація виникла у зв'язку із закриттям шахт і зупинкою видобутку вугілля в районі цього н. п., внаслідок чого спостерігається процес підйому шахтних вод і затоплення нижніх шахтних горизонтів. Вода з нижніх горизонтів, піднімаючись, виштовхує на поверхню метан та інші отруйні гази", - написав нардеп.

Інформація була підхоплена багатьма загальноукраїнськими ЗМІ і майже жодним ЗМІ з Донбасу. Пояснення такому "казусу" було просте – місцеві просто чудово розуміли всю нісенітницю, написану, можливо, "військовиком", але аж ніяк не експертом з метану Дмитром Тимчуком.

У вік інтернету легко перевірити властивості газу метану і виявити, що він фактично нетоксичний, тобто не отруйний і не становить безпосередньої небезпеки для дихальної системи людини. Власне, якби це було інакше, люди масово вмирали внаслідок лісових пожеж, вирощування деяких сільгоспкультур, наприклад, рису, виділення нечистот великою рогатою худобою, гниття органічних речовин на полігонах побутових відходів – та від інших джерел виділення метану в атмосферу. Зрозуміло, коли в атмосфері метану буде більше, ніж кисню, людина задихнеться, але це свідчить, швидше, про нестачу кисню, а не про отруйність метану.

Згідно з ДЕСТом, метан відноситься до 4-го класу небезпеки, найлегшого, що викликає суперечки про те, чи можна взагалі його віднести саме до речовин, якими можна отруїтися, як це стверджує нардеп, але небезпека від газу дійсно є.

Людям, які живуть у шахтних селищах, які працюють у шахтах, не потрібно заходити в інтернет, щоб дізнатися про небезпеку, яку становить для них газ метан.

Новини за темою

До по-справжньому небезпечних фізичних властивостей метану відноситься його вибухонебезпечність, яка досягається при концентрації в атмосфері від 4 до 16% - при більш високій насиченості метан займеться, але не вибухне. Найбільш небезпечною концентрацією метану вважається 9,5% - саме при такій цифрі найбільш імовірний вибух - страшний сон, а іноді і дійсність всіх, хто спускається під землю за вугіллям.

Механізм небезпеки метану для людини виглядає наступним чином: при розробці підземних родовищ вугілля або газу із землі звільняється газ метан, який будучи майже вдвічі легшим за повітря за всіма фізичними законами рухається нагору. І тут вирішальне значення має вентиляція: при гарній вентиляції в шахті метан постійно рухається нагору по підземних тунелях і виходить на поверхню, де швидко випаровується завдяки своїй легкості. Проблеми починаються, коли вентиляція в шахті працює погано внаслідок старості, зношеності, неякісної роботи, злочинної недбалості або з інших причин. У такому разі метан "застоюється", і при найменшій іскрі відбувається вибух. Досвідчені шахтарі навіть здатні визначити момент, коли вибухне газ через рух повітря.

Унаслідок вибуху метану відбувається, по-перше, випалювання кисню, по-друге, обвал гірських розробок, які перекривають доступ кисню. В результаті гірники, які вижили після вибуху, виявляються відрізаними від доступу свіжого кисню і вмирають від його нестачі через задуху, а не внаслідок міфічної "отруйності" метану.

Справді, метан може бути небезпечним за межами шахт і загрожувати жителям шахтних селищ, але і тут йдеться не про його отруйність, а про все ту ж вибухонебезпечність унаслідок досягнення небезпечної концентрації. Виходячи з-під землі, метан може опинитися на відкритій поверхні і тут же вивітритися, оскільки вдвічі легший за повітря, що, з одного боку, знімає загрозу для жителів селища, а з іншого - посилює "парниковий ефект" атмосфери, для чого, власне, на території та біля таких селищ роблять спеціальні шурфи для виходу метану на поверхню і його подальшого безпечного розсіювання.

Небезпечним для жителів метан є, якщо вийде на поверхню не на відкритому місці, а в підвалі житлового будинку чи повітки: якщо в підвалі немає виходу газу, він може накопичуватися до вибухонебезпечної концентрації і при найменшій іскрі спричинити вибух. Інакше кажучи, повториться історія з підземним вибухом газу в шахті, але знову-таки не буде йтися про "отруйність" метану, а про його вибухонебезпечність. Але щоб уникнути небезпеки, досить просто як слід провітрювати підвали.

Словом, для будь-якого фахівця або просто жителя шахтарських районів Донбасу вся нісенітниця твердження нардепа Дмитра Тимчука "про масові отруєння горлівчан метаном" - очевидна.

Перш ніж вірити комусь або поспішати віддати свій голос, потрібно просто провести інформаційну гігієну і перевірити те, що тобі кажуть. Це не так уже складно, якщо дійсно цього бажати.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів