"Позивний "Бандерас": нічия в інформаційній війні з Росією

Режисер фільму "Червоний" випустив детективний екшен "Позивний "Бандерас" про воїна АТО

"Позивний "Бандерас": нічия в інформаційній війні з Росією
"Позивний "Бандерас" ufd.ua

Антон Філатов

Журналіст, кінокритик

Режисер фільму "Червоний" випустив детективний екшен "Позивний "Бандерас" про воїна АТО

11 жовтня в прокат вийшов воєнний детектив "Позивний "Бандерас", який переносить глядача в бурхливий екшен АТО. На сьогоднішній день це найбільш динамічний український фільм про війну на Донбасі.

У центрі сюжету знаходиться капітан Антон Саєнко (позивний "Бандерас"), який проміняв свій стильний пентхаус у Києві на казарму в зоні АТО. Головний герой отримує завдання протягом трьох днів відшукати російського диверсанта "Ходока". Для цього "Бандерас" прибуває у військову частину української армії, щоб обчислити ворога серед товаришів по службі. Пошуки противника виявляються куди більш заплутаними, ніж здавалося на початку. Операція ускладнюється ще й тим, що військова частина, в яку прибуває "Бандерас", розташована поруч із його рідним селом.

Сюжет картини розгортається восени 2014 року, коли ідеалізму в очах українських військових, терористів і жителів Донбасу було більше. Тому в діалогах героїв фільму нерідко з'являються піднесені фрази про боротьбу за кращий світ, честь і обов'язок.

Кілька років затяжних і трагічних бойових дій на сході України змусили охолонути навіть найбільш натхненних ідеалістів. І якби сюжет картини розвертався, скажімо, в 2018-му, то ці ж фрази героїв виглядали б набагато наївніше. 

"Позивний "Бандерас" переповнений неоднозначними персонажами. Тут і "беркутівець", який воює за Україну, проте на нього звалюють усі гріхи світу його товариші по службі-"майданівці". І житель Донбасу, який розлютився на своїх рідних і поїхав до Києва, проте через роки повертається, щоб захистити земляків від ворога. І місцеві жителі, які шарпаються між українською армією і терористами, не знаючи, за ким насправді правда.

Незважаючи на те, що практично вся картина зосереджена на "Бандерасі", найбільш цікавий за своєю неоднозначністю персонаж – друг дитинства головного героя на ім'я Олексій. Він уособлює жителів Донбасу, які розгубилися і не знають, хто розпочав цю війну, хто насправді прийшов їх рятувати, і від чого взагалі їх треба рятувати. Одне з головних достоїнств цієї стрічки полягає в тому, що вона показує хронічну плутанину війни на сході України.   

"Позивний "Бандерас" ufd.ua

"Позивний "Бандерас" – надто тестостеронове кіно. Поки, наприклад, у голлівудських фільмах жінки проводять найнебезпечніші спецоперації ("Ціль номер один", "Сікаріо"), керують країнами ("Картковий будиночок") і повним ходом застосовують суперсилу в сутичках з богами ("Месники", "Диво-жінка"), в нашому надміру консервативному і патріархальному кіно головний герой "Позивного "Бандераса" питає жінку: "Стріляти вмієш?"

Правда, варто відзначити, що творці цієї картини по-гусарськи віддали право зробити вирішальний постріл саме жінці. Це вже щось…

В цілому, жінки – слабка ланка в сюжеті "Позивного "Бандераса". Їх діалоги звучать неправдоподібно, а вчинки виглядають нераціонально. Наприклад, кохана головного героя на початку фільму російською говорить, що розлучиться з ним, якщо він піде воювати. А вже в середині стрічки вона сама приїжджає в зону АТО в якості волонтера, говорить чистою українською мовою і без особливих пояснень кидається в обійми "Бандераса". Очевидно, дівчина пережила серйозні зміни у своєму світогляді, за якими було б дуже цікаво простежити. Проте у фільмі це належним чином не пояснюється.

Головну роль в картині виконує Олег Шульга. Його персонаж практично завжди зберігає холодний спокій, а від його великих планів віє самурайською безтурботністю. Навіть у найромантичніших сценах він виглядає відстороненим і суворим. Місцями Шульга здається українською версією Стівена Сігала, який також практично однаково відмороженим обличчям передає взагалі всі емоції.

Емоції Стівена Сігала imgur.com

Також у цій стрічці ріже око велика кількість шаблонів. Наприклад, жінка в бігуді поспішає до телевізора з чашкою чаю в руках, романтичні поцілунки у воді або героїчні ракурси військових на тлі заходу. Подібні кадри не викликають емоцій, адже зустрічалися вже в сотнях інших фільмів.

У минулому році режисер цієї стрічки Заза Буадзе випустив історичну драму "Червоний". Стрічка розповідала про воїна УПА, який намагався втекти з радянського табору. Той фільм описував події 70-річної давнини, однак вчинки головних героїв в ньому виглядали дуже актуально. У наглядачах зони в "Червоному" проглядалися звички терористів на Донбасі, а головний герой нагадував тих, хто ще недавно стояв на Євромайдані. Нова картина Буадзе розповідає про сьогоднішні події в Україні вже без підтекстів і натяків, а прямою мовою.

Негласне звання головного українського фільму про АТО носять "Кіборги" Ахтема Сеітаблаєва. Це кіно героїзує українських військових. А на наступному тижні виходить ще одна стрічка про події на сході України "Донбас" Сергія Лозниці. Ця картина показує хаос і кримінал, який панує на територіях, окупованих терористами. "Донбас" орієнтований на фестивальну публіку. А "Кіборги" почасти нагадують патетичний монумент, заточений на те, щоби зберегти пам'ять про подвиг українських солдатів у Донецькому аеропорту.

"Позивний "Бандерас" ufd.ua

Поруч із цими двома стрічками "Позивний "Бандерас" виглядає більш динамічним і захоплюючим за сюжетом. Цей фільм не намагається сподобатися фестивальній публіці. І не переслідує цілей вкоренитися в історії. Це жива, актуальна і чесна стрічка, в якій багато звичайних українців впізнають себе або своїх знайомих. А таке на широких екранах зустрічається вкрай рідко.

Багато років поспіль російське телебачення скормлювало українському глядачеві сотні фільмів про війну. Це кіно нав'язливо ідеалізувало службу в російській чи радянській армії. На рівні підтекстів у цих стрічках пропагувалися цінності російського світу. Кілька років тому в Україні заборонили телетрансляцію подібного кіно. Замість нього стали виходити вітчизняні фільми "Гвардія", "Осінні спогади", "Позивний "Бандерас" та інші картини про війну.

Однак насправді виявилося, що ці українські стрічки зшиті за тими ж лекалами, що і заборонене нині російське кіно. І єдина різниця між ними полягає в тому, що наші фільми пропагують українські цінності.

Кіно на кшталт "Позивного "Бандераса" дає шанс на нічию в інформаційній війні з Росією. А по-справжньому перемогти на цьому кинофронті вдасться лише після того, як у нас почнуть знімати фільми набагато якісніші, ніж те, що штампує російська кіноіндустрія.

"Позивний "Бандерас" ufd.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів