Позбавлення "артистів-зрадників" звання "народних" ніяк по них не вдарить. Хоча депутати хочуть бути оригінальними

Позбавлення "артистів-зрадників" звання "народних" ніяк по них не вдарить. Хоча депутати хочуть бути оригінальними
Ані Лорак і Григорій Лепс Фото з відкритих джерел

Андрій Кокотюха

Письменник

Чотирнадцять народних депутатів, серед яких – Євген Рибчинський, Володимир Парасюк і Тетяна Чорновол, вимагають від РНБО на рівні закону очистити Україну від кількох народних артистів. Відповідний законопроект № 9156 за їхніми підписами зареєстрований у парламенті 3 жовтня. Якщо він пройде всі інстанції, почесних звань позбудуться громадяни України Таїсія Повалій, Ані Лорак (Кароліна Куєк), Світлана Лобода та Віталій Козловський. Підстава – систематичні гастролі на території держави-агресора, а отже – невизнання факту російської агресії проти України.

З точки зору поглядів певного електорату, намір покарати громадян за відсутність громадянської позиції цілком зрозумілий та навіть правильний. Проте декларований намір позбавлений практичної користі. До того ж він ще й юридично слабкий.

Опустимо обставину, що в списку тих, у кого ще слід забрати почесні звання – російські громадяни Філіп Кіркоров та Микола Басков, відомі співаки. Та етнічний українець, кінорежисер Володимир Бортко - хай творець фільму "Собаче серце", але переконаний комуніст-сталініст. Ще до війни робити того ж Кіркорова народним артистом України виглядало досить дивним рішенням. Проблема в іншому: ані російським, ані українським громадянам перспектива такого покарання нічим не загрожує.

Якщо застосувати до наміру патріотично налаштованих депутатів формулу "диявол ховається в деталях", то диявольська деталь ось у цьому формулюванні: "Проектом передбачається застосування персональних спеціальних економічних обмежувальних заходів (санкцій)". Проблема перша, держава Україна не може застосувати санкції проти своїх громадян. Якщо є порушення закону – артисти мають понести покарання відповідно до якогось із кодексів. А якщо нема порушення?

Санкції проти росіян? Справа також у тому, що Філіп Кіркоров та Микола Басков успішно гастролюватимуть у Росії і без цього нібито почесного звання. Економічні санкції передбачають обмежений доступ до ресурсів – так обоє згаданих кілька років не виступають в Україні, але від того жоден економічно не "просів". Тим часом громадянин України Олег Винник, який відмовився виступати в Росії, раз по раз збирає зали та стадіони – й при тому звання народного артиста не має. Навіть заслуженого не заробив.

Тепер трохи історії питання. У 2005 році Олег Скрипка, лідер гурту "ВВ", відмовився від звання навіть не народного – заслуженого артиста. Чи вдарило це якось по його гаманцю? Навряд. Після повернення з Франції група і сам пан Скрипка ось уже чверть століття – одні з найзатребуваніших в Україні артистів. Звання давно втратили своє первісне значення, і свідчення тому – скандал, що спалахнув у культурному середовищі п'ять років тому, ще до війни. Не надто відомий широкому загалу український артист Олег Гаврилюк дістав "народного" з рук Віктора Януковича… як виконавець "тюремних романсів" власного авторства, ще й російською мовою. До того ж пан Гаврилюк тоді повідомив ЗМІ, що звання заслуженого артиста йому 2004 року присвоїв Леонід Кучма з подачі… Володимира Путіна. Історія не завершилася нічим. Окрім того, що народний артист Олег Гаврилюк попри наявне звання не має бажаної популярності як артист-гастролер.

Авторам законопроекту № 9156 бажано пояснити: позбавлення якихось почесних звань в Україні – це зовсім не про економічні обмеження. Якщо Ані Лорак захоче дати в Україні сольний концерт, ніхто їй цього не заборонить. До речі, нема жодного закону, котрий забороняв би артистам гастролювати в Росії, а головне – карав би за його порушення. Натомість вміст гаманців "артистів-колаборантів" прямо залежить від тих, хто надає їм майданчики, й ще більше – від активності місцевих громад. Зокрема, концерт народного артиста України Володимира Гришка у Львові було скасовано ще в перші дні Майдану – 3 грудня 2013 року. Причина – підтримка Партії регіонів, котра як правляча сила зупинила тоді процес європейської інтеграції. Скасування концертів буде дорівнювати економічному бойкоту. Що є значно дієвішими санкціями, ніж зробити вчорашніх народних "антинародними".

Андрій Кокотюха

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомитесь з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів