"Постамериканський світ": Спад впливу США як головна характеристика сьогоднішньої глобальної історії

Головною тенденцією сьогодні є спад американського впливу. Не падіння американської могутності (ця країна в економічному і військовому відношенні досі є неперевершеною), а зниження її прагнення і здатності використовувати цю могутність для формування миру

"Постамериканський світ": Спад впливу США як головна характеристика сьогоднішньої глобальної історії
З відкритих джерел

Фарід Закарія

Політичний аналітик

Головною тенденцією сьогодні є спад американського впливу. Не падіння американської могутності (ця країна в економічному і військовому відношенні досі є неперевершеною), а зниження її прагнення і здатності використовувати цю могутність для формування миру

Оригінал на сторінці The Washington Post

Деніел Канеман, який отримав Нобелівську премію з економіки за те, що змінив наше уявлення про людську мотивацію, одного разу сказав: "Ніхто ніколи не схвалював рішення через якусь цифру. Їм потрібна історія". Це однаково стосується і країн, і окремих людей. Країни завжди орієнтувалися на більш масштабну міжнародну історію. А якою є сьогоднішня глобальна історія?

Упродовж десятиліть важливою складовою картини світу була ідея холодної війни. Майже кожна держава діяла або реагувала на дії в контексті цієї ідеологічної, політичної та військової боротьби. Потім настав 1989 рік, і стався крах комунізму. Протягом наступних двадцяти років домінуючим напрямом стало відкриття світу — глобалізація — в силу того, як країни боролися за право стати новими затребуваними ринками, а західний демократичний капіталізм здавався неминучим, чому сприяли влада та авторитет США. Теракти 11 вересня стали несподіваним ударом, що негативно вплинув на цю втішну картину світу, і протягом якогось часу, схоже, хід історії визначав ісламістський тероризм. Але тероризм виявився силою недостатньо потужною та обмеженою, щоб стати масштабною глобальною історією.

Новини за темою

Тож якою є сьогоднішня глобальна історія? Я б сказав, що головною тенденцією сьогодні є спад американського впливу. Не падіння американської могутності (ця країна в економічному і військовому відношенні досі є неперевершеною), а зниження її прагнення і здатності використовувати цю могутність для формування миру. Нинішня адміністрація, судячи з усього, має намір обнулити всі найбільші досягнення Сполучених Штатів (як вона це робить у випадку зі Світовою організацією) або просто не зацікавлена в розробленні глобального порядку денного. Дональд Трамп стане першим за майже столітній період президентом, який у кінці свого першого року перебування при владі не влаштував би урядову звану вечерю для глави іноземної держави.

І до цього спаду глобального впливу США вже змушені пристосовуватися інші країни.

Цього місяця міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель заявив, що "найважливіші зміни, що зачіпають наш західний світ і, більше того, світ загалом", спричинені "нинішньою відмовою Сполучених Штатів під керівництвом Трампа від своєї ролі надійного гаранта багатосторонності". Ці зміни, зазначив він, "сприяють прискоренню перетворення світового порядку... при цьому зростає ризик торгових воєн, гонки озброєнь і збройних конфліктів".

Новини за темою

На думку Габріеля, у цій ситуації перед Європою постає питання чи не самого існування континенту. Після закінчення Другої світової війни, говорить він, "Європа була американським проектом, задуманим очевидно в інтересах Сполучених Штатів. Тим не менше нинішня адміністрація США сьогодні сприймає Європу дуже стримано, розглядаючи колишніх партнерів як конкурентів, а іноді навіть бачить у них, м'яко кажучи, економічних суперників". Він закликав Європу взяти свою долю у власні руки і відмежуватися від зовнішньої політики США.

Зверніть увагу і на червневий виступ міністра закордонних справ Канади Христі Фріланд, в якому вона подякувала Сполучені Штати за те, що вони протягом 70 років здійснювали керівництво міжнародною системою. При цьому вона рішуче заявила, що при адміністрації Трампа американське керівництво цією системою дійшло кінця.

Між тим голова КНР Сі Цзіньпін виступив у жовтні на XIX з'їзді комуністичної партії, і з його виступу стало зрозуміло, що він визнає ці нові реалії. "Міжнародні позиції Китаю, його репутація зміцнилися як ніколи", — зазначив він. І країна "прокладає новий шлях до того, щоб і інші країни, що розвиваються, досягли модернізації". Сі Цзіньпін оголосив про "нову еру... в якій Китай виходить на передній план і вносить все більш вагомий внесок, діючи на благо людства". У своїх попередніх виступах він сміливо заявляв, що КНР стане новим гарантом глобального торгового порядку.

Новини за темою

Отже, це і є глобальна історія нашого часу. Країна, що створила сьогоднішню міжнародну систему, яка захищала її і стежила за дотриманням її принципів, самоусувається та йде в ізоляцію, дбаючи лише про себе та свої інтереси. Європа — ще один важливий прихильник і захисник відкритого і заснованого на системі правил світу — не здатна рішуче діяти на світовій арені з яким-небудь чітким баченням або метою і, як і раніше, одержима долею свого власного континентального проекту. Заповнюючи вакуум влади, безліч невеликих та неліберальних держав — Туреччина, Росія, Іран, Саудівська Аравія — кинулися вперед, прагнучи отримати провідні позиції у своїх регіонах. Але тільки Китай по-справжньому має необхідну відвагу і стратегічну майстерність, щоб потенційно визначати, якою буде наступна глава в історії нашої епохи.

10 років тому я описав "постамериканський світ", який з'явиться не з причини занепаду Сполучених Штатів, а в результаті "підйому інших". Цей світ дійсно зароджується, оскільки інші країни процвітають. Але процес цих змін різко прискорюється внаслідок безрозсудного і небезпечного рішення адміністрації Трампа відмовитися від глобального впливу Сполучених Штатів — впливу, якого довелося домагатися понад 70 років. Як міг би написати у Twitter президент — "Сумно!"

Фарід Закарія

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>