banner banner banner banner

Помилки Нацбанку, або Чому час іде, а разом із ним Україну обходять інвестиції та економічне зростання

Помилки Нацбанку, або Чому час іде, а разом із ним Україну обходять інвестиції та економічне зростання
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Оригінал на сторінці Олексія Куща у Facebook

Про те, що буває, коли віз ставлять попереду коня, або про велику помилку "маленького нацбанку".

Монетарна концепція, реалізована НБУ, повільно, але впевнено заводить економіку в глухий кут. Здавалося б, парадоксальна ситуація: цінова стабільність повинна спричинити зростання інвестицій та економіки загалом. Але не спричиняє. Чому?

Доступна відповідь на складне питання: норма прибутковості інвестицій. Вона повинна знижуватися виключно в міру залучення всього потенціалу економіки в генерування національного доходу. У нас же вона знижується на тлі падіння параметрів загального завантаження.

Правильну модель добре видно на прикладі ЄС, США, Японії та ряду інших розвинених країн. Майже максимальне завантаження економічного потенціалу уможливлено на тлі нульових процентних ставок, а в деяких випадках - і негативних. Інвестора в цих країнах влаштовує рентабельність на рівні 5%.

Але що буде, якщо норму прибутковості знизити в економіці, яка до цього не готова? Наприклад, в Україні. Не йдеться про рентабельність декількох ФПГ. Ідеться про звичайний бізнес, населення, інвесторів. Економічна активність просто зупиниться. Що й відбувається у нас, де економіка ще тріпається в торгівлі, сировині та сільському господарстві. Все інше повільно вмирає.

Новини за темою

Так у чому помилка НБУ? Там гадають, що високі стандарти розвитку є наслідком низької інфляції. А насправді все з точністю до навпаки: низька інфляція є результатом попередньої високої динаміки зростання.

Всі країни, які на сьогодні досягли значних параметрів розвитку, мали усвоєму минулому період "інфляційного першодвигуна".

Тут все логічно. Якщо ти динамічно розвиваєшся, то й ціни ростуть: на сировину, робочу силу, інші фактори виробництва. Якщо ж ти ще не пройшов стадію динамічного розвитку, але при цьому активно обмежуєш монетизацію економіки, то разом із низькою інфляцією отримуєш і мінімальну внутрішню норму рентабельності. Це як для збереження підліткового голосу провести гормональну терапію.

Все втрачає сенс: банківський депозит, невеликий приватний бізнес, залучення інвестицій. Навіщо залучати гроші? Для отримання мінімальної рентабельності при колосальних ризиках....

При цьому кредитна ставка банків перебуває на високому рівні - вони компенсують ту саму стелю ризиків в економіці. Але ніхто не бере кредитів, позаяк рентабельність бізнесу повинна бути вище кредитної ставки, інакше це шлях до банкрутства (ефект фінансового важеля). Як наслідок, нове кредитування в Україні майже повністю зупинилося.

Це означає, що таргетувати потрібно не тільки інфляцію, а й більш складні процеси, які описуються більш композитними моделями: оцінювати потрібно і рівень ризиків, і відповідних їм ставок, і рівень завантаження потенційних потужностей економіки, і норму прибутковості інвестора.

Тоді політика НБУ сприятиме інвестиціям та економічному зростанню. І рівень прибутковості інвестора буде плавно знижуватися пропорційно зростанню завантаження економічних потужностей і трохи повільніше, ніж динаміка зниження ризиків у країні.

Цю залежність добре описав нобелівський лауреат Роберт Солоу.

Ну а поки НБУ продовжуватиме політику "монетарного напалму", випалюючи в економіці все живе, і єдиним місцем для отримання прибутковості залишатиметься ринок ОВДП. На радість дисфункціональному Мінфіну і кредиторам...

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>