Польський злотий підкорює Україну

Польський злотий підкорює Україну
З відкритих джерел

Obserwator Finansowy

Польський інформаційний ресурс

Оригінал на сайті Obserwator Finansowy

Польський злотий (PLN) стає все більш популярним в Україні, і зміна його положення чудово ілюструється ситуацією на українській міжбанківській валютній біржі. Всього кілька років тому пропозиції про покупку і продаж злотого можна було перерахувати по пальцях, і в середньому вони досягали кількох сотень злотих.

Сьогодні щоденний оборот становить в середньому кілька сотень тисяч злотих, а середня пропозиція на купівлю-продаж – десятки тисяч злотих. Це також показує зміну характеру трансакцій: якщо кілька років тому продавці і покупці були туристами, які приїжджають до Польщі, то сьогодні вони в основному є дрібними імпортерами та експортерами.

Хорошим індикатором зростаючого інтересу і популяризації злотого в Україні є зменшення різниці між курсом покупки і продажу злотого в пунктах обміну валют – в грудні 2014 року вона становила 16,5%, з 2017 року була на рівні 4%, а в даний час впала до 2,4 %. Це є результатом збільшення обороту, що призвело до зниження маржі посередникам.

Новини за темою

Хоча це все ж більше, ніж у ситуації з доларом США, де середня різниця в обмінному курсі становить 1,5%, вона вже порівнянна з євро, де різниця коливається близько 2%, і незрівнянно краще, ніж у у разі російського рубля, для якого маржа становить цілих 10%.

Валютна експансія

Експансія злотого також має територіальний вимір. Якщо всього кілька років тому злотий з'являвся в обігу лише в прикордонних з Польщею областях, Львові і зрідка в Києві, то сьогодні завдяки українським економічним мігрантам він продається і купується навіть у віддаленій українській провінції.

Міжнародна організація з міграції (МОМ) підрахувала, що в 2017 році в України від трудових мігрантів надійшло 12,1 мільярда доларів, що набагато більше, ніж оцінює Національний банк України (НБУ), який повідомив про суму 9,3 мільярда доларів. Це 8% ВВП України, якщо спиратися на дані НБУ, або цілих 11%, якщо вірити МОМ.

Перекази з Польщі склали 33,6%, або 3,1 мільярда доларів. У 2015 році це було відповідно 19,1% та 1,3 мільярда доларів. Дані за перші три квартали 2018 року показують суму в 2,7 мільярда доларів. Динаміка росту становить 156,5% у 2017 році і додаткові 20% після трьох кварталів 2018 року.

Злотий – важіль торгівлі

Польща є основним торговельним партнером України серед країн Центральної та Східної Європи і четвертим за значенням торговельним партнером Києва в світі. З року в рік товарообіг між нашими країнами зростає, прокоментував польсько-українські торговельні зв'язки перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів.

Однак якщо уважно подивитися на надані Державною службою статистики України підсумки, то виявиться, що ситуація для Польщі не так хороша, як могла б бути.

Баланс, звичайно, позитивний – польські компанії в минулому році експортували в Україну товарів на 3,63 мільярдів доларів, а імпортували на 3,26 мільярдів доларів, але Україна в кращому положенні, тому що динаміка товарообігу несприятлива для Варшави – український експорт в Польщу в 2018 році збільшився на 19,6%, в той час, як польський експорт в Україну зріс лише на 5,2%.

Сума, яку українські трудові мігранти відправляють додому, майже дорівнює сумі, яку польські компанії отримують від експорту в Україну.

З такими результатами Польща сильно відстає від значно менших експортерів – США з експортом нижче, ніж у Польщі на 650 мільйонів доларів, досягли в 2018 році позитивного сальдо в 1,85 мільярда доларів. Сальдо Франції в три рази вище, ніж у Польщі, при експорті менше 1,5 мільярда доларів, і Франція досягла цього результату незважаючи на скорочення експорту на 5,6% порівняно з 2017 роком.

Сальдо Литви, яка продала товарів в Україну всього на 877 мільйонів доларів, досягло 534 мільйонів. Набагато кращу, ніж у Польщі, торговельну структуру має Чеська Республіка – з профіцитом у 157 мільйонів доларів при експорті в 1 мільярд доларів і з темпами зростання експорту понад 19%.

Велика Британія – 303 мільйони доларів при експорті в 888 мільйонів, Швеція – 395 мільйонів доларів при експорті в 465 мільйонів і Канада, яка отримала сальдо в розмірі 255 мільйонів доларів, експортувавши товарів тільки на суму 333 мільйони доларів. Крім того, всі ці країни, окрім Франції, мають більш високі темпи зростання експорту, ніж Польща.

Спосіб валютного ризику

Популяризація злотого в торгівлі Польщі з Україною, безсумнівно, стимулюватиме її розвиток і змінить її структуру на більш сприятливу для нашої країни. Український імпортер, який має намір закуповувати товари за кордоном, повинен зробити два основних вибори – постачальника і валюту, якою він буде оплачувати контракт.

Якщо злотий буде доступний і популярний, то покупець найімовірніше спочатку буде розглядати постачальника з Польщі, ніж укладати контракт з в іншій валюті.

Це також допомогло б впоратися з валютним ризиком (ризик збитків внаслідок несприятливої зміни курсів іноземних валют, – прим. ред.), який в ситуації економічної нестабільності може серйозно перешкодити і зіпсувати фінансові результати угоди, а часто навіть призвести до її провалу.

Як це працює на практиці, можна оцінити на прикладі кризи 2011 року та пов'язаної з цим різкою девальвацією злотого по відношенню до долара – найпопулярнішої валюти для торгових контрактів між Польщею і Україною.

Протягом кількох тижнів з серпня по жовтень злотий швидко втратив по відношенню до американської валюти, в той же час Україна підтримувала фіксований курс гривні по відношенню до долара. В результаті, незважаючи на те, що обидві валюти були в одному східноєвропейському кошику, одна втратила у вартості, а інша ні.

Доларові контракти між польськими та українськими підприємцями, до недавнього часу вигідні для обох сторін, для польських імпортерів української сировини стали тепер шкідливим баластом.

З іншого боку, коли злотий зміцнюється по відношенню до інших валют, він б'є по експортерам, чий продукт у валютному еквіваленті стає для кінцевого одержувача дорожчим, хоча його ціна на внутрішньому ринку не змінюється. Польські підприємці, які експортують в Україну, неодноразово відчували це на власній шкурі.

Заробітки мігрантів з України, що надіслані ними з Польщі додому, — 12 мільярдів злотих в 2017 році і понад 10 мільярдів злотих за перші три квартали 2018 року — на жаль, перед їх переказом майже повністю були конвертовані в долари і євро, що руйнує їх зв'язок з нашою економікою, яка буде підтримуватися в разі збереження грошових переказів в злотих.

Злотий — перший серед рівних

Популяризація злотого над Дніпром була б особливо важлива для майбутньої концепції "Міжмор'я", яка без економічного наріжного каменя буде слабкою порівняно з іншими конкурентоспроможними проектами регіональної інтеграції.

Важко говорити про економічну складову без валюти. Через розміри ринків країн, які могли б створити новий блок, увійти в гру могли би лише польський злотий і українська гривня, але у гривні через фатальну ситуацію української економіки і фінансів на це немає жодних шансів.

Методом виключення фінансової складової "Міжмор'я" повинен був би стати злотий, і природним шляхом для зміцнення його регіональної позиції могло б стати для початку поширення злотого на торгові операції двох найбільших країн цього блоку.

Новини за темою

У цьому контексті варто повернутися до оцінки відомого економіста, академіка Національної Академії наук Казахстану Аманжола Кошанова, який проаналізував у 2012 році економічну основу створеного Кремлем Митного союзу, яка чудово описує ситуацію і в інших регіональних блоках, включаючи "Міжмор'я".

"В умовах незалежності держав всередині окремих регіональних блоків якась валюта повинна бути домінуючою. Транснаціональні валюти рамках регіональних альянсів можуть займати свої позиції двома способами.

Перший — введення наднаціональної розрахункової одиниці, вираженої у валюті країни — лідера, другий — це ситуація, в якій одна з валют країн-членів регіонального блоку - країни з найбільш розвинутим економічним потенціалом — може виконувати роль наднаціональної розрахункової одиниці", — написав він у журналі "Суспільство і економіка". Другий з цих варіантів ідеально поєднується з польським злотим і концепцією "Міжмор'я".

Потенціал є, немає інструментів

На жаль, поширення злотого в Україні поки залишається тільки в мріях. І не тому, що українці цього не хотіли, а тому, що Польща до дотепер використовує наявний потенціал лише в обмеженій мірі.

В Україні відсутні відповідні фінансові інструменти. На українському ринку є тільки одна фінансова установа, яка дозволяє використовувати злотий — "Кредобанк", що належить PKO Bank Polski, найбільшому польському банку, але навіть там можливості дуже обмежені.

Бізнес-клієнти мають можливість взяти кредит в польських злотих, у індивідуальних клієнтів, які могли б стати найбільш важливим джерелом злотого в Україні (а це сума в кілька мільярдів злотих, яка щорічно перераховується економічними мігрантами), на сучасному етапі шансів на це немає.

Справді, починаючи з 2017 року вони можуть відкривати поточні рахунки в злотих і отримувати золоту Master Card, але на цьому їх можливості закінчуються.

Вони навіть не можуть відкрити строковий депозит у злотих, зароблених в Польщі, тому що банк приймає депозити тільки в гривнях, доларах і євро.

Міхал Козак

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>