banner banner banner banner banner

Поляки, румуни, угорці, болгари та євреї готові претендувати на власність України

Створена в Польщі лише навесні цього року організація "Реституція Кресів" вже 19 жовтня вустами глави свого установчого комітету заявила, що підготувала понад 600 звернень в суди України з метою відновлення прав поляків на майно, що виявилося після Другої світової війни на території України

Поляки, румуни, угорці, болгари та євреї готові претендувати на власність України
Фото з відкритих джерел

Сергій Тутов

Економіст

Створена в Польщі лише навесні цього року організація "Реституція Кресів" вже 19 жовтня вустами глави свого установчого комітету заявила, що підготувала понад 600 звернень в суди України з метою відновлення прав поляків на майно, що виявилося після Другої світової війни на території України

Україна, позбавляючись від радянської спадщини, повинна керуватися в своєму русі на Захід не романтичними картинами світлого і необтяжливого шляху, а прагматичною поведінкою, побудованою на засадах вигоди. Від строкатої і великої європейської сім'ї можна очікувати не лише підтримки і допомоги, але і банальної байдужості, а в гіршому випадку — матеріальних претензій.

Створена в Польщі лише навесні цього року організація "Реституція Кресів" вже 19 жовтня вустами глави свого установчого комітету заявила, що підготувала понад 600 звернень в суди України з метою відновлення прав поляків на майно, що виявилося після Другої світової війни на території України. Перші два позови будуть подані в суди Києва та Луцька. На українську Феміду вони особливо не сподіваються, і такі позови готують в Страсбург і США. В організації уточнюють, що близько 100 тис. осіб можуть претендувати на майно, розташоване в областях Західної України, в так званих Східних Кресах (Kresy Wschodnie). На цих землях у ті часи проживали в основному поляки. Вищеназвана організація планує сприяти поверненню прав поляків на майно, розташоване на нашій території, або отриманню компенсацій за залишену тут нерухомість. За наявними документами, у понад 7 тис. селян-землевласників конфісковано понад 130 тис. га землі. Претензії у настільки енергійної європейської "Реституції Кресів" до України, за найскромнішими підрахунками, сягають 5 млрд дол.

Новини за темою

Це найсвіжіший, але далеко не єдиний приклад матеріальних претензій з боку інших держав до України. Румуни та угорці, болгари та євреї готові претендувати на власність нашої держави. Окремим пунктом слід розглянути російські претензії, які вилилися в силове захоплення українських територій.

Найважливішим цивілізаційним постулатом відносин у західному світі є недоторканність приватної власності. Цей елемент є головним у всій християнсько-іудейській історії та економіці. Якщо Україна вибирає для себе західний шлях, то потрібно не просто бути готовим до цього, але і спробувати його щиро зрозуміти і розділити.

Минулий вік не був легким — дві світові війни, революції, геноцид і масові репресії на території, яку займає наша країна, призвели до того, що велика частина особистої і общинної власності була знищена, конфіскована і розграбована. Так будувалося соціально справедливе нове суспільство. Молода українська держава, яка обрала демократичний шлях розвитку, сьогодні зіткнеться з претензіями спадкоємців приватних осіб і громад, які втратили своє рухоме і нерухоме майно. В цьому немає нічого страшного і незвичайного, просто вже сьогодні непогано думати про створення механізмів, здатних на це грамотно реагувати.

Відновлення, повернення колишніх прав і переваг, або реституція, для нашої країни є сьогодні проблемою не юридичною, а політичною. Відносини власності не є загальноєвропейською прерогативою. Законодавство Європейського Союзу відсилає рішення подібних питань до внутрішнього законодавства кожної конкретної країни. Подібне підтверджено Європейським судом з прав людини ще на початку 2000-х. Виходить, Страсбург нам не особливо страшний, за умови, що київська влада не наприймає яких-небудь радикальних законів. Рішення судів у США, на які сподіваються польські реституціонери, теж будуть носити просто рекомендаційний характер. В Україні досі законодавчо не вирішено питання про землю, яка є найважливішим об'єктом реституції. Також варто пам'ятати про зустрічні претензії української сторони до тієї ж Польщі. Так, в рамках операції "Вісла" в 1947 році понад 200 тис. українців були вигнані польською владою зі своїх будинків, із знищенням їхнього особистого майна. Це стало відповіддю на виселення радянською владою 800 тис. поляків. Але виселяла їх саме радянська влада, а не Україна. Можна розвішувати у Варшаві карти Польщі зі Львовом (Лембергом) і Волинню, що їм належать, але ні до чого, окрім звернення до глибинних і дрімучих інстинктів, це не призведе. Радянська історія давно не є ні польською, ні українською гордістю. Нехай Москва пишається своїм недалеким минулим.

Новини за темою

Крім земель, потенційними об'єктами реституції може вважатися нерухомість, яка раніше належала громадянам і громадам, а нині жителям інших країн, — це житлові будинки, релігійні споруди (кірхи, церкви і синагоги), будівлі, в яких розміщувалися громадські установи (лікарні, архіви, бібліотеки, театри, клуби), а також кладовища. Важливим об'єктом реституції вважається рухоме майно — документи, що зберігалися в громадах і у приватних осіб, витвори мистецтва і музейні експонати, меблі та ритуальні предмети, гроші та цінні папери, коштовності, книги та архівні матеріали. За легалізацією всього цього слідує тривала і копітка робота. Причому повернення приватної власності — набагато більш трудомістка процедура, ніж повернення общинної.

Сьогодні на Чернівці і Бессарабію має види Румунія, на Закарпаття — Угорщина і Словаччина. Але мати види і претендувати - це абсолютно різні поняття. Близько третини всіх сільськогосподарських земель України до революції 1917 року належали греко-католицькій церкві. Більшою частиною історичного центру Києва готові володіти литовці і різні Рюриковичі, про російські оповідання і споконвічності руських земель зараз краще взагалі не говорити. Після задоволення всіх подібних претензій Україні залишиться тільки Полтава, з битвою, що  сталася неподалік і яка ознаменувала кінець гегемонії шведської зброї в Європі XVIII століття, і малоросійським письменником Гоголем, який народився там.

На початку 90-х у багатьох колишніх соціалістичних європейських країнах були прийняті закони про реституцію особистого і громадського майна, ці процедури відбуваються там досі. У Польщі такий закон був прийнятий лише у 1999 році. Причому законодавство в цих країнах по-різному трактує багато положень. Наприклад, в Литві та Латвії громадам повертаються тільки культові споруди. З 315 об'єктів в Латвії, які належать єврейським громадам, повернуті тільки 35, ще кілька об'єктів заявники не хочуть приймати, оскільки вони знаходяться не в належному стані. Свіжий подібний закон прийнятий в 2011 році в Сербії, що було однією з умов вступу до ЄС. За цим законом отримано близько 30 тис. заяв і вже повернуто понад 1700 квартир, офісних та інших приміщень, а також понад 2600 га лісів і сільськогосподарських земель. Власник помінявся, але ці приміщення і землі нікуди не зникли, а продовжують існувати. Україні є у кого перейняти подібний досвід та скористатися уроками виконаної роботи. Реституцію проводили в 90-х роках двома способами: як у Чехії, де близько 20 тис. сімей раптом просто позбулися квартир, і як в Прибалтиці, коли людям натомість пропонувалося інше житло або переукладався договір оренди з новим власником. В результаті центр Праги на сьогодні весь реконструйовано і приведено до ладу, чого не скажеш про Стару Ригу. Нам належить вибрати найбільш безболісний і ефективний шлях.

Новини за темою

З 1992 року існує ВЕРО (Всесвітня єврейська реституційна організація), у якої, незважаючи на непрості відносини з єврейськими громадами країн Східної Європи, розроблені методики і моделі взаємодії. Зазвичай створюється фонд, засновником якого виступає, з одного боку, місцева громада, із закріпленням за нею чільного становища, з іншого — ВЕРО, що представляє весь єврейський світ. Цей фонд веде переговори з урядом, лобіює закон про реституцію, підписує договори та затверджує графіки повернення власності. Реституція неспішними кроками йде практично з початку існування сучасної України. Єврейським громадам передано понад 60 будівель по всій країні — разом з синагогами, що діють в радянський час, це близько 10% від усіх заявлених ВЕРО. Польська "Реституція Кресів", безсумнівно, знає і буде використовувати цей досвід. Вся нинішня українська децентралізація влади призведе до виникнення громад, які від імені України будуть приймати подібні рішення.

В цьому немає нічого страшного, як і в будь-якому контрольованому і зрозумілому процесі. Найголовніше — його розуміти і контролювати.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected] href="http://112.ua/" target="_blank">112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>