banner banner banner banner

Покрова Пресвятої Богородиці – історія, іконографія, молитви і традиції

Покрова Пресвятої Богородиці – історія, іконографія, молитви і традиції
Українська Православна Церков

УПЦ

Українська Православна Церква

14 жовтня, у день Покрови Божої Матері, православні християни згадують чудо, яке сталося в 910 році.

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про свято, який підготувала редакція журналу "Фома в Україні".

Повна назва свята – Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Згідно з Переданням, Богородиця явилася віруючим, які молилися у Влахернському храмі в Константинополі. Сталося це чудо в 910 році. Божа Матір розкрила свій омофор (покривало для голови) над людьми – це чудо стало знаком її заступництва над людьми. Свято не має аналогів в інших гілках християнства.

Події Покрову Пресвятої Богородиці

Чудо явлення Богородиці відбулося в середині Х століття. У Влахернській церкві в Константинополі зберігалися риза Богоматері, омофор (покривало для голови) і частина пояса. Ці святині в V столітті перенесли сюди з Палестини. Був недільний день, тривало Всеношне бдіння. Серед парафіян був святий Андрій, Христа ради юродивий. Серед ночі під час молитви він побачив, як по небу йде Пресвята Богородиця. Вона була осяяна світлом, поруч з нею йшли Іоанн Предтеча, Іоанн Богослов, Ангели та святі.

Святий Андрій побачив, як Божа Мати стала на коліна і почала зі слізьми молитися за християн. Потім підійшла до Престолу храму і продовжила молитися там. А потім – зняла з голови омофор і розпростерла його над людьми, що молилися. Цієї миті сяйво випромінювала не тільки Богородиця – покривало теж світилося "яскравіше, ніж промені сонця". Богородиця просила Господа Ісуса Христа прийняти молитви всіх людей: "Царю Небесный, – глаголаше в молитве на воздусе со Ангелы стоящая Всенепорочная Царица, – приими всякаго человека, молящегося к Тебе и призывающего Имя Мое на помощь, да не отыдет от Лика Моего тощ и неуслышан".

Історія святкування Покрову Пресвятої Богородиці

Ми читаємо про встановлення свята в руському Пролозі ХІІ століття (давньоруський житійний збірник). "Се убо, егда слышах – помышлях; како страшное и милосердное видение и паче надеяния и заступления нашего, бысть без празднества… восхотех, да не без праздника останет Святый Покров Твой, Преблагая".

На Русі церкви на честь Покрову Божої Матері почали будувати в XII столітті. Одна з найдавніших і найкрасивіших – Покрова на Нерлі. Її у 1165 році збудував святий князь Андрій Боголюбський. У той же час він встановив і саме свято.

Ікона Покрову Пресвятої Богородиці

Найдавніші на Русі зображення свята Покрову можна побачити на брамі Різдвяного собору в Суздалі і в розписах собору Снетогорського монастиря в Пскові. Датуються вони XIV століттям.

pokrov_suzdal

Відомі дві основні іконографічні традиції Покрову – "суздальська" і "новгородська". У першій Богородицю зображують перед храмом, вона простирає свій омофор (покривало для голови) над усіма, хто молиться в ньому. Найперший відомий нам зразок "суздальського" типу – храмова ікона Покровського Суздальського монастиря. Вона була написана у другій половині XIV століття, а нині зберігається в державній Третьяковській галереї.

suzdal_hramovaya_pokrov

На іконах "новгородської" традиції омофор підтримують Ангели, а не Богородиця. Сама Божа Матір стоїть посередині храму. Одна з найбільш ранніх ікон цього типу походить зі Звіриного монастиря і датується 1399 роком. Зараз її можна побачити в Новгородському музеї.

pokrov_novgorod

Наприкінці XV століття ці дві іконографічні традиції об’єдналися.

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

глас 4

Днесь, благовернии людие, светло празднуем, осеняеми Твоим, Богомати, пришествием, и к Твоему взирающе Пречистому образу, умильно глаголем: покрый нас честным Твоим Покровом и избави нас от всякаго зла, молящи Сына Твоего, Христа Бога нашего, спасти души наша.

Цього дня ми, православні люди, урочисто святкуємо, благословенні Тобою, Богомати, пришестя і, споглядаючи на Твій пречистий образ, із розчуленням взиваємо: "Покрий нас Святим Твоїм Покровом і позбав нас від усякого зла, благаючи Сина Твого, Христа Бога нашого, про спасіння душ наших".

Кондак Покрову Пресвятої Богородиці

глас 3

Дева днесь предстоит в церкви и с лики святых невидимо за ны молится Богу, Ангели со архиереи поклоняются, апостоли же со пророки ликовствуют: нас бо ради молит Богородица Превечнаго Бога.

Переклад:

Нині Діва предстоїть у храмі і з сонмами святих невидимо молиться за нас Богу, Ангели з архієреями поклоняються, апостоли з пророками тріумфують: бо про нас молить Богородиця Предвічного Бога.

Величання Покрови Пресвятої Богородиці

Величаем Тя, Пресвятая Дево, и чтем Покров Твой честный, Тя бо виде святый Андрей на воздусе, за ны Христу молящуюся.

Переклад:

Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Покров Твій святий, бо Тебе бачив святий Андрій у повітрі, коли Ти молилися за нас Христу.

Народні традиції свята

На Русі свято Покрови Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії називали Покров день, а ще: Перше зазим’я, Свадебник, Третя Пречиста, День Романа Сладкоспівця.

У народній свідомості християнський сенс події було покладено в основу свята, але він тісно переплівся з суто мирськими звичаями. Зміна пір року, пережитки язичницьких вірувань, побутові клопоти – все це позначилося на святкуванні Покрови.

У цю пору (1 жовтня – за старим стилем, 14 жовтня – за новим) закінчувалися сільськогосподарські роботи, селяни готувалися до зими, дівчата збирались на вечорниці. А ще це був початок осіннього весільного сезону. Люди чекали на перший іній, який "покривав" землю, що означало настання холодної пори.

Джерело: УПЦ

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>